WizTree 3 - en to sv_SE translation catalogue (226 entries)

en: Scanning...
sv_SE: Skannar...

en: Folders
sv_SE: Mappar

en: Files
sv_SE: Filer

en: Dumping file
sv_SE: Dumpningsfil

en: Bytes
sv_SE: Byte

en: Files in
sv_SE: Filer in

en: File in
sv_SE: Fil in

en: Selected Files
sv_SE: Valda Filer

en: Total Size
sv_SE: Total Storlek

en: You are about to open
sv_SE: Du håller på och öppnar

en: Command Prompt windows - are you sure?
sv_SE: Kommando-prompt fönster - är du säker?

en: Explorer windows - are you sure?
sv_SE: Utforskar fönster - är du säker?

en: files - are you sure?
sv_SE: filer - är du säker?

note: FileName := FDir; 2 = select directory
en: Select Folder
sv_SE: Välj Mapp

note: YMMV
en: Select
sv_SE: Välj

en: File not found
sv_SE: Fil ej funnen

en: Error
sv_SE: Fel

en: Sorting file list...
sv_SE: Sorterar fillista...

en: Loading tree...
sv_SE: Laddar träd...

en: Scan complete in
sv_SE: Skanning komplett inom

en: seconds
sv_SE: sekunder

en: canceled
sv_SE: avbruten

en: Failed to update Windows Explorer context menu
sv_SE: Misslyckades att uppdatera Windows Utforskare innehållsmeny

en: No MFT root found!
sv_SE: Ingen MFT root funnen!

note: we have an update!
en: An update is available
sv_SE: En uppdatering är tillgänglig

en: Click on the "View Update" button to learn more.
sv_SE: Klicka på knappen "Visa Uppdateringar" för mer info.

note: if tag set then display error if any
en: No update found.
sv_SE: Ingen uppdatering funnen.

note: if tag set then display error if any
en: Error checking for updates:
sv_SE: Fel vid kontroll av updateringar:

en: Please restart WizTree as Administrator to dump the MFT file
sv_SE: Var god starta om WizTree som Administratör för att dumpa MFT filen

en: Please select an NTFS formatted drive.
sv_SE: Välj en NTFS formaterad enhet.

en: Dumping MFT file, please wait...
sv_SE: Dumpar MFT filen, var god vänta...

en: MFT data dump complete.
sv_SE: MFT data dump komplett.

en: MFT data dumped to file
sv_SE: MFT data dumpad till fil

en: MFT file
sv_SE: MFT fil

en: Loading file list...
sv_SE: Laddar fillista...

en: files
sv_SE: filer

en: <Folder>
sv_SE: <Mapp>

en: File
sv_SE: Fil

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Scan
sv_SE: Skanna

en: New Instance
sv_SE: Ny Instans

en: Explore Folder
sv_SE: Utforska Mapp

en: Command Prompt Here
sv_SE: Kommando Prompt Här

en: Copy Path
sv_SE: Kopiera Sökväg

en: Delete (to Recycle Bin)
sv_SE: Radera (via Papperskorgen)

en: Delete (No undelete possible)
sv_SE: Radera (permanent)

en: Dump MFT File
sv_SE: Dumpa MFT Fil

en: Exit
sv_SE: Avsluta

en: Display Dynamic values
sv_SE: Visa Dynamiska värden

en: Display Byte values
sv_SE: Visa Byte värden

en: Display KB values
sv_SE: Visa KB värden

en: Display MB values
sv_SE: Visa MB värden

en: Display GB values
sv_SE: Visa GB värden

en: Windows Explorer context menu
sv_SE: Windows Utforskare innehållsmeny

en: Always Run as Administrator
sv_SE: Kör alltid som Administratör

en: Language
sv_SE: Språk

en: Restart as Administrator
sv_SE: Starta om som Administratör

en: WizTree requires "Administrator" rights to enable high speed scanning of NTFS hard drives and to access all system files and folders. Click on the "Restart as Administrator" button to enable Administrator rights.
sv_SE: WizTree kräver "Administratör" rättigheter för att aktivera höghastighets-skanning av NTFS diskar och acessa alla system- filer och mappar. Klicka på "Starta om som Administratör" för att aktivera Administratör rättigheter.

en: Don't show this again
sv_SE: Visa inte detta igen

en: View Update
sv_SE: Visa Uppdatering

en: Dismiss
sv_SE: Avvisa

en: Check for updates
sv_SE: Kontrollera uppdateringar

en: Check for updates now
sv_SE: Kontrollera uppdateringar nu

en: Select:
sv_SE: Välj:

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Ready...
sv_SE: Redo...

en: Selection:
sv_SE: Selektion:

en: Total Space:
sv_SE: Totalt Utrymme:

en: Space Used:
sv_SE: Använt Utrymme:

en: Space Free:
sv_SE: Ledigt Utrymme:

en: Help us make WizTree better!
sv_SE: Hjälp oss göra WizTree bättre!

en: Tree View
sv_SE: Trädvy

en: Folder
sv_SE: Mapp

en: Percent of Parent
sv_SE: Procent av Förälder

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Modified
sv_SE: Modifierad

en: Attributes
sv_SE: Attribut

en: Items
sv_SE: Delar

en: Allocated
sv_SE: Allokerat

en: File View
sv_SE: Filvy

en: File Search Filter:
sv_SE: Filsöknings Filter:

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Match file name only
sv_SE: Matcha endast filnamn

en: (Fast)
sv_SE: (Snabb)

en: Match entire path
sv_SE: Matcha hela sökvägen

en: (Warning: can be slow!)
sv_SE: (Varning: kan gå långsamt!)

en: Max files to display:
sv_SE: Max filer att visa:

en: (Selecting ALL can be very slow!)
sv_SE: (Val av ALLA kan gå mycket långsamt!)

en: ALL
sv_SE: ALLA

en: Total Files:
sv_SE: Filer Totalt:

en: File Name
sv_SE: Filnamn

en: Percent of Drive
sv_SE: Procent av Disk

en: About
sv_SE: Om

en: If you use WizTree commercially or you'd just like to support the freeware community then please make a donation by clicking on the Donate button at the top right of the screen. Thank you! :)
sv_SE: Om du använder WizTree kommersiellt eller bara vill stödja gratis programvara, vänligen donera genom att klicka på knappen "Donate" till höger överst i fönstret. Tack! :)

en: What is WizTree?
sv_SE: Vad är WizTree?

en: WizTree is the world's fastest disk space analyzer. It scans your hard drive and shows you which files and folders are using the most disk space.
sv_SE: WizTree är världens snabbaste disk-utrymmes analysator. Den skannar dina diskar och visar dig vilka filer och mappar som använder mest utrymme.

en: It does this in the FASTEST way possible - you simply won't find any other application of this type that's quicker! Use the information WizTree provides to quickly locate and remove "space hogs" from your hard drive.
sv_SE: Den gör detta på det SNABBAST möjligaste sättet - du kommer helt enkelt inte att finna någon annan liknande applikation som gör det snabbare! Använd informationen WizTree ger för att snabbt lokalisera och ta bort "utrymmes bufflar" från din disk.

en: WARNING: Take care not to remove any files that are required for the correct operation of your PC!
sv_SE: VARNING: Var noga med att inte ta bort filer som krävs för korrekt funktion av din PC!

en: What makes WizTree so fast?
sv_SE: Vad gör WizTree så snabb?

en: When scanning NTFS formatted hard drives (most modern hard drives use this format), WizTree reads the hard drive's Master File Table (MFT) directly from the disk.
sv_SE: Vid skanning av NTFS formaterade diskar (moderna diskar använder vanligtvis detta format), läser WizTree diskens "Master File Table" (MFT) direkt från disken.

en: The MFT is a special hidden file used by the NTFS file system to keep track of all files and folders on a hard drive. Scanning for files this way completely bypasses the operating system (Windows) and provides a huge performance boost.
sv_SE: MFT är en speciell dold fil som används av NTFS filsystem för att hålla reda på alla filer och mappar på disken. Skanning av filer på detta sätt, att fullständigt förbigå operativsystemet (Windows), ger betydligt högre prestanda.

en: As of version 2.0, WizTree can now also scan non NTFS hard drives, network drives, USB drives, and individual directories.
sv_SE: Från och med version 2.0, kan WizTree nu också skanna icke NTFS diskar, nätverks diskar, USB diskar, och individuella mappar.

en: Please visit the Antibody Software website for more great software, such as:
sv_SE: Välkommen att besöka Antibody Software hemsida för mer bra mjukvara, såsom:

en: (click for more information)
sv_SE: (klicka för mer information)

en: A powerful yet easy to use web gallery downloading tool. It supports most of the popular image hosting sites (such as flickr, facebook, Google image search, imgur, deviantart etc.).
sv_SE: Ett kraftfullt men ändå enkelt att använda, Web Galleri nedladdnings verktyg. Den supportar de flesta av de populära bildlagrings platser på nätet (som flickr, facebook, Google image search, imgur, deviantart etc.).

en: It doesn't require any complicated setup or project files - it just works.
sv_SE: Den kräver inga komplicerade installationer eller direktiv - Den bara fungerar.

en: A keyboard enhancement utility that makes it easy to type accented and other special Unicode characters on a standard US/UK keyboard using easy to remember keyboard shortcuts.
sv_SE: Ett tangentbord-förbättrings verktyg som gör det enkelt att skriva accentuerade eller andra speciella Unicode tecken på ett standard tangentbord via enkla tangent-kombinationer.

en: For example, to type an à (a with grave accent), you press Ctrl+` then press a. These shortcuts work from any Windows application.
sv_SE: Till exampel, för att skriva à (a med accent), trycker du Ctrl+` sedan på "a". Dessa genvägar fungerar i alla Windows applikationer.

en: Invalid Key - Please try again.
sv_SE: Ogiltig tangent - Försök igen.

en: It is recommended that you copy and paste your supporter code.
sv_SE: Det rekommenderas att du kopierar och klistrar in din supporter kod.

en: Only use digits 0 to 9 and letters A to F.
sv_SE: Använd endast siffror 0 till 9 och bokstäver A till F.

en: Thank you for your support!
sv_SE: Tack för din support!

en: WizTree will now restart.
sv_SE: WizTree kommer nu att starta om.

en: Enter Supporter Code
sv_SE: Skriv in Supporter Kod

en: Supporter Code
sv_SE: Supporter Kod

note: warning dialog title
en: Warning
sv_SE: Varning

note: confirmation dialog title
en: Confirmation
sv_SE: Konfirmation

en: (No Extension)
sv_SE: (Ingen Filändelse)

en: File Type
sv_SE: Filtyp

en: Percent
sv_SE: Procent

en: Extension
sv_SE: Filändelse

en: All Files
sv_SE: Alla Filer

en: Show Treemap
sv_SE: Visa Trädkarta

en: Show File Types
sv_SE: Visa Filtyper

en: Reset tree expansion
sv_SE: Återställ Trädexpansion

en: Select Parent
sv_SE: Välj Förälder

en: Reselect Child
sv_SE: Välj Barn igen

en: Help support WizTree development by making a donation
sv_SE: Supporta utveckling av WizTree via en donation

en: (You can hide the Donate button by making a donation)
sv_SE: (Du kan gömma knappen "Donate" genom att donera)

en: Show Allocated Size on Treemap
sv_SE: Visa Allokerad Storlek på Trädkarta

en: Auto scan after making selection
sv_SE: Skanna automatiskt efter val av alternativ

en: Zoom in Treemap
sv_SE: Zooma in Trädkarta

en: Zoom out Treemap
sv_SE: Zooma ut Trädkarta

en: Save Treemap Image as .png file
sv_SE: Spara Trädkartan som en PNG fil

en: Save
sv_SE: Spara

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Shades of Gray (single color)
sv_SE: Skala av Grått (enfärgad)

en: Show Free Space on Treemap
sv_SE: Visa Ledigt Utrymme på Trädkarta

en: File already exists - overwrite?
sv_SE: Filen finns redan. Skall den skrivas över?

en: Generated by
sv_SE: Skapad av

en: You can hide this message by making a donation
sv_SE: Du kan dölja detta meddelande genom att göra en donation

en: MFT Dump cancelled...
sv_SE: MFT Dump avbruten...

en: Export complete.
sv_SE: Export klar.

en: Copy file and size info to clipboard
sv_SE: Kopiera fil och storleks information till Urklipp

en: Export to .CSV file
sv_SE: Exportera till CSV fil

en: Colors
sv_SE: Färger

en: Default
sv_SE: Standard

en: Color Blind
sv_SE: Färgblind

en: CSV file
sv_SE: CSV fil

en: Select CSV file
sv_SE: Välj CSV fil

en: Failed to import CSV file
sv_SE: Misslyckades att importera CSV fil

en: Color By
sv_SE: Färglägg efter

en: Color
sv_SE: Färg

en: File Extension(s)
sv_SE: Filtyp(er)

en: Export File Types to CSV file
sv_SE: Exportera filtyper till CSV fil

en: Display TB values
sv_SE: Visa TB värden

en: UI Theme
sv_SE: UI Tema

en: Light
sv_SE: Ljus

en: Dark
sv_SE: Mörk

en: Sorry, your supporter code is only valid for versions of WizTree with version date
sv_SE: Tyvärr, din kod är giltig endast för versioner av WizTree med datum

en: or earlier.
sv_SE: eller tidigare.

en: This version of WizTree has version date
sv_SE: Denna version av WizTree har version datum

en: Please install an older version of WizTree with a suitable version date, or purchase a new supporter code.
sv_SE: Vänligen installera en tidigare version av WizTree med passande version datum, eller köp en ny support-kod.

en: Version Date:
sv_SE: Version Datum:

en: Supporter license
sv_SE: Support licens

en: Enterprise license
sv_SE: Enterprise licens

en: user license
sv_SE: användar licens

en: Upgrades until:
sv_SE: Uppgraderingar tom:

en: lifetime
sv_SE: livslängd

en: Supporter code not valid for this version
sv_SE: Support-kod inte giltig för denna version

en: Select Multiple
sv_SE: Välj Multipla

en: Multiple
sv_SE: Multipla

en: Add Folder
sv_SE: Lägg till mapp

en: Remove Folder
sv_SE: Ta bort mapp

en: is included within
sv_SE: är inkluderat i

en: They cannot both be selected.
sv_SE: De kan inte väljas båda.

en: Select All
sv_SE: Välj allt

en: Select None
sv_SE: Välj inget

en: Lifetime
sv_SE: Livslängd

en: Show Folder and File Names on Treemap
sv_SE: Visa mapp och filnamn i trädvyn

en: Filter Scan Results
sv_SE: Filtrerat sök-resultat

en: Include Filter:
sv_SE: Inkludera filter:

en: Exclude Filter:
sv_SE: Exkludera filter:

en: Apply Filter
sv_SE: Använd filter

en: Cut
sv_SE: Klipp ut

en: Copy
sv_SE: Kopiera

en: Reset Configuration to default values
sv_SE: Återställ konfiguration till standardvärden

en: Tweaks
sv_SE: Justeringar

en: Enable drag/drop
sv_SE: Aktivera drag/släpp

en: Open file on double click
sv_SE: Öppna fil vid dubbelklick

en: Monitor file system for changes
sv_SE: Övervaka filsystemet för ändringar

en: Show max modified date of all sub folders/files as folder's last modified date
sv_SE: Visa senast datum för modifiering för alla kataloger/filer

en: Use WizTree classic theme
sv_SE: Använd WizTree klassiskt tema

en: Show horizontal lines in grids
sv_SE: Visa horisontella linjer i rutnät

en: Alternate row colors
sv_SE: Alternera rad-färger

en: Enable gradient colors in treemap
sv_SE: Aktivera gradvisa färger i trädvy

en: Number of Decimal places to display
sv_SE: Antal decimaler att visa

en: WizFile is an extremely rapid file finder application that uses methods similar to WizTree to rapidly index your hard drives. File search results are returned instantly as you type. WizFile provides a real time view of all files on your hard drives - any changes to the file search results will be updated in real time as they occur. It requires minimal CPU and RAM usage and has a negligible impact on the performance of your PC.
sv_SE: WizFile är en extremt snabb fil-finnar-applikation som använder metoder liknande de i WizTree, för att snabbt indexera dina diskar. Filsökningar returneras omgående vid inmatning. WizFile tillhandahåller en realtids vy på alla filer på diskarna - ändringar i filsystemet visas omgående. Programmet behöver minimalt med CPU och RAM, och har ett negligerbar verkan på prestandan av din PC.

en: Dup Count
sv_SE: Dupl räkn

en: Dup Size
sv_SE: Dupl strl

en: Duplicate Files:
sv_SE: Duplikerade filer

en: Duplicates only
sv_SE: Duplikeringar endast

en: Don't locate duplicates
sv_SE: Lokalisere inte duplikat

en: Locate by Name, Size
sv_SE: Lokalisera efter Namn, Storlek

en: Locate by Name, Size, Date
sv_SE: Lokalisera efter Namn, Storlek, Datum

en: Path
sv_SE: Sökväg

en: Scan MFT (if possible) when a folder is selected for analysis
sv_SE: Skanna MFT (om möjligt) när en mapp är vald för analys

en: Normally the MFT is only scanned when an entire drive is selected. This option can speed up the scanning of folders containing a large number of files, but can be slower for smaller folders.
sv_SE: Normalt skannas MFT bara när hel enhet är vald. Detta alternativ kan snabba upp skanningen av kataloger innehållandes stort antal filer, men kan vara långsammare för mindre kataloger.

en: Reserved Space:
sv_SE: Reserverat utrymme:

en: Expand All
sv_SE: Expandera allt

en: File group minimum size (set to 0 to disable file grouping)
sv_SE: Fil-gruppering minsta storlek (ange 0 för att inaktivera fil-gruppering)

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Export file name:
sv_SE: Exportera filnamn:

en: Selection
sv_SE: Urval

en: Selected only
sv_SE: Endast valda

en: Export drive size information
sv_SE: Exportera enhets storleks-information

en: Export "Last Accessed" and "Created" dates
sv_SE: Exportera datum för "Senast Accessad" och "Skapad"

en: Export total size and allocated size of folders (excluding sub folders)
sv_SE: Exportera total och allokerad storlek för kataloger (exkluderat underkataloger)

en: Split file names into root, folder, filename and extension
sv_SE: Dela up filnamn i rot, katalog, filnamn och extension

en: Export percentage of parent value
sv_SE: Exportera procent av "förälders" värde

en: Max folder depth (0 = no limit):
sv_SE: Max katalogdjup (0 = obegränsat):

en: Export Files
sv_SE: Exportera Filer

en: Export Folders
sv_SE: Exportera Kataloger

en: Either one or both of "Export Files" and "Export Folders" must be selected for the export to be valid.
sv_SE: Minst en av "Exportera Filer" och "Exportera Kataloger" måste väljas för en valid export.

en: Export MFT record number
sv_SE: Exportera MFT id-nummer
