Spotify 1.2.92.0.g0d749c41 - en to th_TH translation catalogue (185 entries)

en: &Copy
th_TH: &คัดลอก

en: &Delete
th_TH: &ลบ

en: &Develop
th_TH: &พัฒนา

en: &Edit
th_TH: &แก้ไข

en: &File
th_TH: &ไฟล์

en: &Help
th_TH: &ช่วยเหลือ

en: &Log Out
th_TH: &ออกจากระบบ

en: &Minimize to Tray
th_TH: &ย่อลงถาด

en: &Next
th_TH: &ถัดไป

en: &Open Miniplayer
th_TH: &เปิดมินิเพลเยอร์

en: &Paste
th_TH: &วาง

en: &Pause
th_TH: &หยุดชั่วคราว

en: &Play
th_TH: &เล่น

en: &Playback
th_TH: &การเล่น

en: &Redo
th_TH: &ทำใหม่

en: &Reload
th_TH: โหลดใหม่

en: &Repeat
th_TH: &เล่นซ้ำ

en: &Reset Zoom
th_TH: &รีเซ็ตการซูม

en: &Show Spotify
th_TH: &แสดง Spotify

en: &Shuffle
th_TH: &เล่นแบบสุ่ม

en: &Troubleshooting
th_TH: การแก้ไขปัญหา

en: &Undo
th_TH: &ทำกลับ

en: &View
th_TH: &ดู

en: A new Spotify upgrade is available, but the automatic upgrade failed. The reason could be that Spotify was installed with another user account. You can continue using the current version or manually reinstall using the link below.
th_TH: มีการอัปเกรด Spotify ใหม่พร้อมใช้งาน แต่ดำเนินการอัปเกรดอัตโนมัติไม่สำเร็จ สาเหตุอาจเป็นเพราะ Spotify ถูกติดตั้งด้วยบัญชีผู้ใช้รายอื่น คุณสามารถใช้เวอร์ชันปัจจุบันต่อไปได้ หรือติดตั้งใหม่ด้วยตนเองโดยใช้ลิงก์ด้านล่าง

en: About Spotify
th_TH: เกี่ยวกับ Spotify

en: Actual Size
th_TH: ขนาดจริง

en: Add to Liked Songs
th_TH: เพิ่มไปยัง "เพลงที่ถูกใจ"

en: All Files
th_TH: ไฟล์ทั้งหมด

en: Are you sure you want to disable hardware acceleration?
th_TH: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการปิดใช้งานการเร่งฮาร์ดแวร์

en: Are you sure you want to disable hardware acceleration?
    
    This will disable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can sometimes solve graphics issues, but can also make Spotify slower when redrawing the screen.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
th_TH: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการปิดใช้งานการเร่งฮาร์ดแวร์ตัวเลือกนี้จะปิดการใช้งานหน่วยประมวลผลกราฟิก (GPU) ในคอมพิวเตอร์ของคุณ ซึ่งบางครั้งอาจแก้ไขปัญหาด้านกราฟิกได้ แต่ก็อาจทำให้ Spotify ทำงานช้าลงเมื่อต้องโหลดหน้าจอขึ้นมาใหม่
    
    คุณต้องรีสตาร์ท Spotify เพื่อให้การตั้งค่านี้มีผล

en: Are you sure you want to enable hardware acceleration?
th_TH: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการเปิดใช้งานการเร่งฮาร์ดแวร์

en: Are you sure you want to enable hardware acceleration?
    
    This will enable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can make Spotify faster when redrawing the screen, but can also in rare cases introduce graphics issues.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
th_TH: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการเปิดใช้งานการเร่งฮาร์ดแวร์ตัวเลือกนี้จะเปิดการใช้งานหน่วยประมวลผลกราฟิก (GPU) ในคอมพิวเตอร์ของคุณ ซึ่งจะทำให้ Spotify ทำงานเร็วขึ้นเมื่อต้องโหลดหน้าจอขึ้นมาใหม่ แต่ก็มีบางกรณีที่พบไม่บ่อยนักซึ่งทำให้เกิดปัญหาด้านกราฟิก
    
    คุณต้องรีสตาร์ท Spotify เพื่อให้การตั้งค่านี้มีผล

en: Are you sure you want to reset app data?
    
    This will reset the app to its original state and restart it. You will be logged out and need to log in again.
th_TH: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการรีเซ็ตข้อมูลแอป
    
    การดำเนินการนี้จะรีเซ็ตแอปกลับไปเป็นสถานะเดิมและรีสตาร์ท คุณจะออกจากระบบและต้องเข้าสู่ระบบอีกครั้ง

en: Are you sure?
th_TH: คุณแน่ใจหรือไม่

en: Audio Files
th_TH: ไฟล์เสียง

en: Bring All to Front
th_TH: จัดวางไว้หน้าสุด

en: Cancel
th_TH: ยกเลิก

en: Close
th_TH: ปิด

en: Continue on this device
th_TH: ดำเนินการต่อบนอุปกรณ์นี้

en: Copy
th_TH: คัดลอก

en: Copy Version Info
th_TH: คัดลอกข้อมูลเวอร์ชัน

en: Cu&t
th_TH: &ตัด

en: Custom Files
th_TH: ไฟล์ที่กำหนดเอง

en: Cut
th_TH: ตัด

en: Delete
th_TH: ลบ

en: Develop
th_TH: พัฒนา

en: Disable &Hardware Acceleration and Restart
th_TH: ปิดใช้งานการเร่งฮาร์ดแวร์และรีสตาร์ท

en: Disable Hardware Acceleration and Restart
th_TH: ปิดใช้งานการเร่งฮาร์ดแวร์และรีสตาร์ท

en: Disable and Restart
th_TH: ปิดใช้งานและรีสตาร์ท

en: Do not show this message again
th_TH: ไม่ต้องแสดงข้อความนี้อีก

en: E&xit
th_TH: &ออก

en: Edit
th_TH: แก้ไข

en: Emoji & Symbols
th_TH: อีโมจิและสัญลักษณ์

en: Enable &Hardware Acceleration and Restart
th_TH: เปิดใช้งานการเร่งฮาร์ดแวร์และรีสตาร์ท

en: Enable Hardware Acceleration and Restart
th_TH: เปิดใช้งานการเร่งฮาร์ดแวร์และรีสตาร์ท

en: Enable and Restart
th_TH: เปิดใช้งานและรีสตาร์ท

en: File
th_TH: ไฟล์

en: Filter
th_TH: ตัวกรอง

en: Go Back
th_TH: ย้อนกลับ

en: Go Forward
th_TH: เดินหน้า

en: Hardware Acceleration
th_TH: การเร่งฮาร์ดแวร์

en: Help
th_TH: ช่วยเหลือ

en: Hide Others
th_TH: ซ่อนรายการอื่น

en: Hide Spotify
th_TH: ซ่อน Spotify

en: Image Files
th_TH: ไฟล์ภาพ

en: Licensing Information
th_TH: ข้อมูลใบอนุญาต

en: Liked Songs
th_TH: เพลงที่ถูกใจ

en: Local Files
th_TH: ไฟล์ในเครื่อง

en: Log Out
th_TH: ออกจากระบบ

en: Migrating Spotify Cache
th_TH: กำลังย้าย Spotify แคช

en: Minimize
th_TH: ย่อ

en: New Playlist
th_TH: เพลย์ลิสต์ใหม่

en: New Playlist Folder
th_TH: โฟลเดอร์เพลย์ลิสต์ใหม่

en: Next
th_TH: ถัดไป

en: Not now
th_TH: ไว้ทีหลัง

en: Offline Mode
th_TH: โหมดออฟไลน์

en: Open File
th_TH: เปิดไฟล์

en: Open Spotify
th_TH: เปิด Spotify

en: Open Spotify to pick up where you left off.
th_TH: เปิด Spotify เพื่อใช้งานต่อจากจุดที่ค้างไว้

en: P&references...
th_TH: &กำหนดลักษณะ...

en: P&revious
th_TH: &ก่อนหน้า

en: Paste
th_TH: วาง

en: Pause
th_TH: หยุดชั่วคราว

en: Play
th_TH: เล่น

en: Playback
th_TH: การเล่น

en: Preferences
th_TH: กำหนดลักษณะ

en: Previous
th_TH: ก่อนหน้า

en: Private Session
th_TH: เซสชันส่วนตัว

en: Quit Spotify
th_TH: ออกจาก Spotify

en: Recently Played
th_TH: เล่นล่าสุด

en: Redo
th_TH: ทำใหม่

en: Reload
th_TH: โหลดอีกครั้ง

en: Remove from Liked Songs
th_TH: ลบออกจาก "เพลงที่ถูกใจ"

en: Repeat
th_TH: เล่นซ้ำ

en: Report &Issue...
th_TH: รายงาน&ปัญหา...

en: Report Issue...
th_TH: รายงานปัญหา...

en: Reset &App Data and Restart
th_TH: รีเซ็ตข้อมูลแอปแล้วรีสตาร์ท

en: Reset App Data and Restart
th_TH: รีเซ็ตข้อมูลแอปแล้วรีสตาร์ท

en: Restart Spotify
th_TH: รีสตาร์ท Spotify

en: SCTA Information
th_TH: ข้อมูล SCTA

en: Search
th_TH: ค้นหา

en: Seek Backward
th_TH: ค้นหาย้อนหลัง

en: Seek Forward
th_TH: ค้นหาไปข้างหน้า

en: Select &All
th_TH: เลือก&ทั้งหมด

en: Select All
th_TH: เลือกทั้งหมด

en: Services
th_TH: บริการ

en: Show &Logs in Explorer
th_TH: แสดงบันทึกใน Explorer

en: Show All
th_TH: แสดงทั้งหมด

en: Show Logs in Finder
th_TH: แสดงบันทึกในตัวช่วยค้นหา

en: Shuffle
th_TH: เล่นแบบสุ่ม

en: Skip
th_TH: ข้าม

en: Spotify Community
th_TH: ชุมชน Spotify

en: Spotify Failed to Upgrade
th_TH: Spotify อัปเกรดไม่สำเร็จ

en: Spotify needs your permission to install an update.
th_TH: Spotify ต้องได้รับการอนุญาตจากคุณในการติดตั้งอัปเดต

en: The cache contains local copies of music data, playlists and album art.
th_TH: แคชประกอบด้วยสำเนาของข้อมูลเพลง เพลย์ลิสต์ และภาพปกอัลบั้มที่อยู่ในเครื่อง

en: Third-party Software
th_TH: ซอฟต์แวร์บุคคลที่สาม

en: This will disable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can sometimes solve graphics issues, but can also make Spotify slower when redrawing the screen.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
th_TH: ตัวเลือกนี้จะปิดใช้งานหน่วยประมวลผลกราฟิก (GPU) ในคอมพิวเตอร์ของคุณ ซึ่งบางครั้งอาจแก้ไขปัญหาด้านกราฟิกได้ แต่ก็อาจทำให้ Spotify ทำงานช้าลงเมื่อต้องโหลดหน้าจอขึ้นมาใหม่
    
    คุณต้องรีสตาร์ท Spotify เพื่อให้การตั้งค่านี้มีผล

en: This will enable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can make Spotify faster when redrawing the screen, but can also in rare cases introduce graphics issues.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
th_TH: ตัวเลือกนี้จะเปิดการใช้งานหน่วยประมวลผลกราฟิก (GPU) ในคอมพิวเตอร์ของคุณ ซึ่งจะทำให้ Spotify ทำงานเร็วขึ้นเมื่อต้องโหลดหน้าจอขึ้นมาใหม่ แต่ก็มีบางกรณีที่พบไม่บ่อยนักซึ่งทำให้เกิดปัญหาด้านกราฟิก
    
    คุณต้องรีสตาร์ท Spotify เพื่อให้การตั้งค่านี้มีผล

en: This will reset the app to its original state and restart it. You will be logged out and need to log in again.
th_TH: การดำเนินการนี้จะรีเซ็ตแอปกลับไปเป็นสถานะเดิมและรีสตาร์ท คุณจะออกจากระบบและต้องเข้าสู่ระบบอีกครั้ง

en: Troubleshooting
th_TH: การแก้ไขปัญหา

en: Undo
th_TH: ทำกลับ

en: Video Files
th_TH: ไฟล์วิดีโอ

en: View
th_TH: ดู

en: Volume &Down
th_TH: ลด&ระดับเสียง

en: Volume &Up
th_TH: เร่ง&ระดับเสียง

en: Volume Down
th_TH: ลดระดับเสียง

en: Volume Up
th_TH: เร่งระดับเสียง

en: Window
th_TH: หน้าต่าง

en: Windows (32 bit)
th_TH: Windows (รุ่น 32 บิต)

en: Windows (64 bit)
th_TH: Windows (รุ่น 64 บิต)

en: Your &Account
th_TH: บัญชี&ของคุณ

en: Your Account
th_TH: บัญชีของคุณ

en: Zoom
th_TH: ซูม

en: Zoom &In
th_TH: ซูม&เข้า

en: Zoom &Out
th_TH: ซูม&ออก

en: Zoom In
th_TH: ซูมเข้า

en: Zoom Out
th_TH: ซูมออก

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSAppleMusicUsageDescription]
en: Spotify will scan your Music folder for audio files. You will find them in the side navigation, if you enable Local Files in Spotify's settings.
th_TH: Spotify จะสแกนโฟลเดอร์เพลงของคุณเพื่อหาไฟล์เสียง คุณจะเห็นไฟล์เสียงในแถบนำทางด้านข้าง หากเปิดใช้ฟังก์ชันไฟล์ในเครื่องในการตั้งค่าของ Spotify

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSBluetoothAlwaysUsageDescription]
en: This will allow Spotify to find Bluetooth accessories.
th_TH: การดำเนินการนี้จะช่วยให้ Spotify ค้นหาอุปกรณ์เสริม Bluetooth ได้

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSDownloadsFolderUsageDescription]
en: Spotify will scan your Downloads folder for audio files. You will find them in the side navigation, if you enable Local Files in Spotify's settings.
th_TH: Spotify จะสแกนโฟลเดอร์รายการดาวน์โหลดของคุณเพื่อหาไฟล์เสียง คุณจะหาไฟล์เสียงได้ในแถบนำทางด้านข้าง ถ้าคุณเปิดใช้ฟังก์ชันไฟล์ในเครื่องในการตั้งค่าของ Spotify

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSLocalNetworkUsageDescription]
en: This lets you listen on different devices. Spotify will also get access to local audio files.
th_TH: คุณจะฟังบนอุปกรณ์อื่นได้ Spotify จะเข้าถึงไฟล์เสียงในเครื่องได้ด้วย

[ctx: sInstallerInfoPlistOsxCFBundleDisplayName]
en: Spotify Installer
th_TH: เครื่องมือติดตั้ง Spotify

[ctx: sInstallerInfoPlistOsxCFBundleName]
en: Spotify Installer
th_TH: เครื่องมือติดตั้ง Spotify

[ctx: sInstallerOsxAskUserToAuthenticate.]
en: Spotify needs permission to install.
th_TH: Spotify ต้องได้รับการอนุญาตเพื่อติดตั้ง

[ctx: sInstallerOsxAskUserToQuitSpotify]
en: Please quit Spotify and try again
th_TH: กรุณาออกจาก Spotify แล้วลองอีกครั้ง

[ctx: sInstallerOsxContinueInBackground]
en: Continue in background
th_TH: ดำเนินการต่อที่เบื้องหลัง

[ctx: sInstallerOsxDownloadFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to download Spotify.
th_TH: เกิดข้อผิดพลาดขณะดาวน์โหลด Spotify

[ctx: sInstallerOsxDownloadFailedRetryIn]
en: Download failed. Retrying in %ds.
th_TH: ดาวน์โหลดไม่สำเร็จ ลองใหม่ใน %1$d วินาที

[ctx: sInstallerOsxDownloadingSpotify]
en: Downloading Spotify…
th_TH: กำลังดาวน์โหลด Spotify…

[ctx: sInstallerOsxExtractionFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to extract Spotify.
th_TH: เกิดข้อผิดพลาดขณะแตกไฟล์ Spotify

[ctx: sInstallerOsxGenericErrorDescription]
en: An error occurred while trying to install Spotify.
th_TH: เกิดข้อผิดพลาดขณะติดตั้ง Spotify

[ctx: sInstallerOsxInstallFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to install Spotify.
th_TH: เกิดข้อผิดพลาดขณะติดตั้ง Spotify

[ctx: sInstallerOsxInstallationFailed]
en: Installation Failed
th_TH: ติดตั้งไม่สำเร็จ

[ctx: sInstallerOsxInstallationFailedDefaultButtonTitle]
en: Download from Spotify.com
th_TH: ดาวน์โหลดจาก Spotify.com

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteContinueButtonTitle]
en: Continue Installation
th_TH: ดำเนินการติดตั้งต่อ

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteDesc]
en: The installation of Spotify is almost complete. Do you really want to quit?
th_TH: การติดตั้ง Spotify เกือบเสร็จสมบูรณ์แล้ว คุณต้องการออกจริงหรือไม่

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteTitle]
en: Installation Incomplete
th_TH: การติดตั้งไม่สมบูรณ์

[ctx: sInstallerOsxInstallingSpotify]
en: Installing Spotify…
th_TH: กำลังติดตั้ง Spotify…

[ctx: sInstallerOsxMMAboutInstallSpotify]
en: About Install Spotify
th_TH: เกี่ยวกับการติดตั้ง Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMBringAllToFront]
en: Bring All to Front
th_TH: จัดวางไว้หน้าสุด

[ctx: sInstallerOsxMMHelp]
en: Help
th_TH: ช่วยเหลือ

[ctx: sInstallerOsxMMHideInstallSpotify]
en: Hide Install Spotify
th_TH: ซ่อนการติดตั้ง Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMHideOthers]
en: Hide Others
th_TH: ซ่อนรายการอื่น

[ctx: sInstallerOsxMMInstallSpotify]
en: Install Spotify
th_TH: ติดตั้ง Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMInstallSpotifyHelp]
en: Install Spotify Help
th_TH: ติดตั้งการช่วยเหลือ Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMMinimize]
en: Minimize
th_TH: ย่อ

[ctx: sInstallerOsxMMQuitInstallSpotify]
en: Quit Install Spotify
th_TH: ออกจากการติดตั้ง Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMServices]
en: Services
th_TH: บริการ

[ctx: sInstallerOsxMMShowAll]
en: Show All
th_TH: แสดงทั้งหมด

[ctx: sInstallerOsxMMWindow]
en: Window
th_TH: หน้าต่าง

[ctx: sInstallerOsxMMZoom]
en: Zoom
th_TH: ซูม

[ctx: sInstallerOsxMountFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to mount the downloaded Spotify disk image.
th_TH: เกิดข้อผิดพลาดขณะเมาท์ดิสก์อิมเมจ Spotify ที่ดาวน์โหลดไว้

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationButtonDoNotMove]
en: Do not move
th_TH: ไม่ต้องย้าย

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationButtonMove]
en: Move to Applications folder
th_TH: ย้ายไปที่โฟลเดอร์แอพพลิเคชัน

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationCouldNotMove]
en: Could not move to Applications folder
th_TH: ไม่สามารถย้ายไปที่โฟลเดอร์แอพพลิเคชัน

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionInfoInDownloadsFolder]
en: This will keep your Downloads folder uncluttered.
th_TH: นี่จะช่วยให้โฟลเดอร์รายการดาวน์โหลดของคุณเป็นระเบียบ

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionInfoWillRequirePasswd]
en: Note that this will require an administrator password.
th_TH: โปรดทราบว่าจะต้องใช้รหัสผ่านของผู้ดูแลระบบ

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionMessage]
en: I can move myself to the Applications folder if you'd like.
th_TH: ฉันสามารถย้ายไปที่โฟลเดอร์แอพพลิเคชันเองได้ หากคุณต้องการ

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionTitle]
en: Move to Applications folder?
th_TH: ย้ายไปที่โฟลเดอร์แอพพลิเคชันหรือไม่

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionTitleHome]
en: Move to Applications folder in your Home folder?
th_TH: ย้ายไปที่โฟลเดอร์แอพพลิเคชันในโฟลเดอร์แรกของคุณหรือไม่

[ctx: sInstallerOsxQuitButtonTitle]
en: Quit
th_TH: ออก

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformDesc]
en: Sorry, this version of Spotify is for macOS %s or later.
th_TH: ขออภัย Spotify เวอร์ชันนี้มีไว้สำหรับ macOS %1$s หรือใหม่กว่า

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformHelp]
en: Find installers for older versions
th_TH: ค้นหาตัวติดตั้งสำหรับเวอร์ชันเก่ากว่า

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformTitle]
en: Unsupported Platform
th_TH: แพลตฟอร์มไม่รองรับ

en: unknown
th_TH: ไม่รู้จัก
