Spotify 1.2.92.0.g0d749c41 - en to mk_MK translation catalogue (185 entries)

en: &Copy
mk_MK: &Копирај

en: &Delete
mk_MK: &Избриши

en: &Develop
mk_MK: &Развиј

en: &Edit
mk_MK: &Измени

en: &File
mk_MK: &Датотека

en: &Help
mk_MK: &Помош

en: &Log Out
mk_MK: &Одјави се

en: &Minimize to Tray
mk_MK: &Минимизирај во фиоката

en: &Next
mk_MK: &Следно

en: &Open Miniplayer
mk_MK: &Отвори го миниплеерот

en: &Paste
mk_MK: &Залепи

en: &Pause
mk_MK: &Паузирај

en: &Play
mk_MK: &Пушти

en: &Playback
mk_MK: &Репродукција

en: &Redo
mk_MK: &Повтори

en: &Reload
mk_MK: &Вчитај повторно

en: &Repeat
mk_MK: &Повтори

en: &Reset Zoom
mk_MK: &Ресетирај го зумот

en: &Show Spotify
mk_MK: &Прикажи го Spotify

en: &Shuffle
mk_MK: &Пушти по случаен избор

en: &Troubleshooting
mk_MK: &Решавање проблеми

en: &Undo
mk_MK: &Врати

en: &View
mk_MK: &Прикажи

en: A new Spotify upgrade is available, but the automatic upgrade failed. The reason could be that Spotify was installed with another user account. You can continue using the current version or manually reinstall using the link below.
mk_MK: Достапна е нова надградба на Spotify, но автоматското надградување не успеа. Можеби бидејќи Spotify е инсталиран со друга корисничка сметка. Можеш да продолжиш да ја користиш тековната верзија или рачно да преинсталираш преку линкот подолу.

en: About Spotify
mk_MK: За Spotify

en: Actual Size
mk_MK: Реална големина

en: Add to Liked Songs
mk_MK: Додај во „Песни што ти се допаѓаат“

en: All Files
mk_MK: Сите датотеки

en: Are you sure you want to disable hardware acceleration?
mk_MK: Дали сигурно сакаш да го оневозможиш забрзувањето на хардверот?

en: Are you sure you want to disable hardware acceleration?
    
    This will disable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can sometimes solve graphics issues, but can also make Spotify slower when redrawing the screen.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
mk_MK: Дали сигурно сакаш да го оневозможиш забрзувањето на хардверот?
    
    Ова ќе го оневозможи користењето на графичкиот процесор (GPU) на компјутерот, со што понекогаш може да се решат проблемите со графиката, но може и да го забави Spotify при повторното прикажување на екранот.
    
    За да стапи во сила оваа поставка, треба да го рестартираш Spotify.

en: Are you sure you want to enable hardware acceleration?
mk_MK: Дали сигурно сакаш да го овозможиш забрзувањето на хардверот?

en: Are you sure you want to enable hardware acceleration?
    
    This will enable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can make Spotify faster when redrawing the screen, but can also in rare cases introduce graphics issues.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
mk_MK: Дали сигурно сакаш да го овозможиш забрзувањето на хардверот?
    
    Ова ќе го овозможи користењето на графичкиот процесор (GPU) на компјутерот, со што може да се забрза Spotify при повторното прикажување на екранот, но, во ретки случаи, може да создаде и проблеми со графиката.
    
    За да стапи во сила оваа поставка, треба да го рестартираш Spotify.

en: Are you sure you want to reset app data?
    
    This will reset the app to its original state and restart it. You will be logged out and need to log in again.
mk_MK: Дали сигурно сакаш да ги ресетираш податоците од апликацијата?
    
    Ова ќе ја ресетира апликацијата во оригиналната состојба и ќе ја рестартира. Ќе се одјавиш и ќе треба повторно да се најавиш.

en: Are you sure?
mk_MK: Сигурно?

en: Audio Files
mk_MK: Аудиодатотеки

en: Bring All to Front
mk_MK: Префрли ги сите напред

en: Cancel
mk_MK: Откажи

en: Close
mk_MK: Затвори

en: Continue on this device
mk_MK: Продолжи на уредов

en: Copy
mk_MK: Копирај

en: Copy Version Info
mk_MK: Копирај ги информациите за верзијата

en: Cu&t
mk_MK: Отсеч&и

en: Custom Files
mk_MK: Приспособени датотеки

en: Cut
mk_MK: Отсечи

en: Delete
mk_MK: Избриши

en: Develop
mk_MK: Развиј

en: Disable &Hardware Acceleration and Restart
mk_MK: Оневозможи го забрзувањето на &хардверот и рестартирај

en: Disable Hardware Acceleration and Restart
mk_MK: Оневозможи го забрзувањето на хардверот и рестартирај

en: Disable and Restart
mk_MK: Оневозможи и рестартирај

en: Do not show this message again
mk_MK: Не прикажувај ја поракава повторно

en: E&xit
mk_MK: И&злези

en: Edit
mk_MK: Измени

en: Emoji & Symbols
mk_MK: Емоџи и симболи

en: Enable &Hardware Acceleration and Restart
mk_MK: Овозможи го забрзувањето на &хардверот и рестартирај

en: Enable Hardware Acceleration and Restart
mk_MK: Овозможи го забрзувањето на хардверот и рестартирај

en: Enable and Restart
mk_MK: Овозможи и рестартирај

en: File
mk_MK: Датотека

en: Filter
mk_MK: Филтрирај

en: Go Back
mk_MK: Врати се

en: Go Forward
mk_MK: Оди напред

en: Hardware Acceleration
mk_MK: Забрзување на хардверот

en: Help
mk_MK: Помош

en: Hide Others
mk_MK: Скриј ги другите

en: Hide Spotify
mk_MK: Скриј го Spotify

en: Image Files
mk_MK: Датотеки со слики

en: Licensing Information
mk_MK: Информации за лиценцирање

en: Liked Songs
mk_MK: Песни што ми се допаѓаат

en: Local Files
mk_MK: Локални датотеки

en: Log Out
mk_MK: Одјави се

en: Migrating Spotify Cache
mk_MK: Кешот на Spotify се мигрира

en: Minimize
mk_MK: Минимизирај

en: New Playlist
mk_MK: Нова плејлиста

en: New Playlist Folder
mk_MK: Нова папка со плејлисти

en: Next
mk_MK: Следно

en: Not now
mk_MK: Не сега

en: Offline Mode
mk_MK: Офлајн режим

en: Open File
mk_MK: Отвори датотека

en: Open Spotify
mk_MK: Отвори Spotify

en: Open Spotify to pick up where you left off.
mk_MK: Отвори Spotify за да продолжиш каде што застана.

en: P&references...
mk_MK: П&референции…

en: P&revious
mk_MK: П&ретходно

en: Paste
mk_MK: Залепи

en: Pause
mk_MK: Паузирај

en: Play
mk_MK: Пушти

en: Playback
mk_MK: Пуштање аудиозаписи

en: Preferences
mk_MK: Преференции

en: Previous
mk_MK: Претходно

en: Private Session
mk_MK: Приватна сесија

en: Quit Spotify
mk_MK: Напушти го Spotify

en: Recently Played
mk_MK: Неодамна слушани

en: Redo
mk_MK: Повтори

en: Reload
mk_MK: Вчитај повторно

en: Remove from Liked Songs
mk_MK: Отстрани од „Песни што ти се допаѓаат“

en: Repeat
mk_MK: Повтори

en: Report &Issue...
mk_MK: Пријави &проблем...

en: Report Issue...
mk_MK: Пријави проблем...

en: Reset &App Data and Restart
mk_MK: Ресетирај ги податоците од &апликацијата и рестартирај

en: Reset App Data and Restart
mk_MK: Ресетирај ги податоците од апликацијата и рестартирај

en: Restart Spotify
mk_MK: Рестартирај го Spotify

en: SCTA Information
mk_MK: Информации за SCTA

en: Search
mk_MK: Пребарување

en: Seek Backward
mk_MK: Барај наназад

en: Seek Forward
mk_MK: Барај нанапред

en: Select &All
mk_MK: Избери ги &сите

en: Select All
mk_MK: Избери ги сите

en: Services
mk_MK: Услуги

en: Show &Logs in Explorer
mk_MK: Прикажи ја &евиденцијата во Explorer

en: Show All
mk_MK: Прикажи ги сите

en: Show Logs in Finder
mk_MK: Прикажи ја евиденцијата во Finder

en: Shuffle
mk_MK: Пушти по случаен избор

en: Skip
mk_MK: Прескокни

en: Spotify Community
mk_MK: Заедница на Spotify

en: Spotify Failed to Upgrade
mk_MK: Spotify не успеа да се надгради

en: Spotify Help
mk_MK: Помош за Spotify

en: Spotify needs your permission to install an update.
mk_MK: На Spotify му треба твоја дозвола да инсталира ажурирање.

en: The cache contains local copies of music data, playlists and album art.
mk_MK: Кешот содржи локални копии од музички податоци, плејлисти и омоти на албуми.

en: Third-party Software
mk_MK: Софтвер од трета страна

en: This will disable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can sometimes solve graphics issues, but can also make Spotify slower when redrawing the screen.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
mk_MK: Ова ќе го оневозможи користењето на графичкиот процесор (GPU) на компјутерот, со што понекогаш може да се решат проблемите со графиката, но може и да го забави Spotify при повторното прикажување на екранот.
    
    За да стапи во сила оваа поставка, треба да го рестартираш Spotify.

en: This will enable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can make Spotify faster when redrawing the screen, but can also in rare cases introduce graphics issues.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
mk_MK: Ова ќе го овозможи користењето на графичкиот процесор (GPU) на компјутерот, со што може да се забрза Spotify при повторното прикажување на екранот, но, во ретки случаи, може да создаде и проблеми со графиката.
    
    За да стапи во сила оваа поставка, треба да го рестартираш Spotify.

en: This will reset the app to its original state and restart it. You will be logged out and need to log in again.
mk_MK: Ова ќе ја ресетира апликацијата во оригиналната состојба и ќе ја рестартира. Ќе се одјавиш и ќе треба повторно да се најавиш.

en: Troubleshooting
mk_MK: Решавање проблеми

en: Undo
mk_MK: Врати

en: Video Files
mk_MK: Видеодатотеки

en: View
mk_MK: Прикажи

en: Volume &Down
mk_MK: Намали &звук

en: Volume &Up
mk_MK: Зголеми &звук

en: Volume Down
mk_MK: Намали звук

en: Volume Up
mk_MK: Зголеми звук

en: Window
mk_MK: Прозорец

en: Windows (32 bit)
mk_MK: Windows (32-битен)

en: Windows (64 bit)
mk_MK: Windows (64-битен)

en: Your &Account
mk_MK: Твојата &сметка

en: Your Account
mk_MK: Твојата сметка

en: Zoom
mk_MK: Зумирај

en: Zoom &In
mk_MK: &Зумирај

en: Zoom &Out
mk_MK: Од&зумирај

en: Zoom In
mk_MK: Зумирај

en: Zoom Out
mk_MK: Одзумирај

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSAppleMusicUsageDescription]
en: Spotify will scan your Music folder for audio files. You will find them in the side navigation, if you enable Local Files in Spotify's settings.
mk_MK: Spotify ќе скенира аудиодатотеки во папката „Музика“. Ќе ги најдеш во страничната навигација, ако овозможиш „Локални датотеки“ во поставките за Spotify.

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSBluetoothAlwaysUsageDescription]
en: This will allow Spotify to find Bluetooth accessories.
mk_MK: Ова ќе му овозможи на Spotify да наоѓа додатоци со Bluetooth.

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSDownloadsFolderUsageDescription]
en: Spotify will scan your Downloads folder for audio files. You will find them in the side navigation, if you enable Local Files in Spotify's settings.
mk_MK: Spotify ќе скенира аудиодатотеки во папката „Преземања“. Ќе ги најдеш во страничната навигација, ако овозможиш „Локални датотеки“ во поставките за Spotify.

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSLocalNetworkUsageDescription]
en: This lets you listen on different devices. Spotify will also get access to local audio files.
mk_MK: Ова ти овозможува да слушаш на различни уреди. Spotify ќе добие пристап и до локалните аудиодатотеки.

[ctx: sInstallerInfoPlistOsxCFBundleDisplayName]
en: Spotify Installer
mk_MK: Инсталатор на Spotify

[ctx: sInstallerInfoPlistOsxCFBundleName]
en: Spotify Installer
mk_MK: Инсталатор на Spotify

[ctx: sInstallerOsxAskUserToAuthenticate.]
en: Spotify needs permission to install.
mk_MK: На Spotify му треба дозвола да се инсталира.

[ctx: sInstallerOsxAskUserToQuitSpotify]
en: Please quit Spotify and try again
mk_MK: Напушти го Spotify и обиди се повторно

[ctx: sInstallerOsxContinueInBackground]
en: Continue in background
mk_MK: Продолжи во заднина

[ctx: sInstallerOsxDownloadFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to download Spotify.
mk_MK: Се појави грешка при обидот да се преземе Spotify.

[ctx: sInstallerOsxDownloadFailedRetryIn]
en: Download failed. Retrying in %ds.
mk_MK: Преземањето не успеа. Ќе се обидеме повторно за %1$d сек.

[ctx: sInstallerOsxDownloadingSpotify]
en: Downloading Spotify…
mk_MK: Се презема Spotify…

[ctx: sInstallerOsxExtractionFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to extract Spotify.
mk_MK: Се појави грешка при обидот за извлекување на Spotify.

[ctx: sInstallerOsxGenericErrorDescription]
en: An error occurred while trying to install Spotify.
mk_MK: Се појави грешка при обидот да се инсталира Spotify.

[ctx: sInstallerOsxInstallFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to install Spotify.
mk_MK: Се појави грешка при обидот да се инсталира Spotify.

[ctx: sInstallerOsxInstallationFailed]
en: Installation Failed
mk_MK: Инсталирањето не успеа

[ctx: sInstallerOsxInstallationFailedDefaultButtonTitle]
en: Download from Spotify.com
mk_MK: Преземи од Spotify.com

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteContinueButtonTitle]
en: Continue Installation
mk_MK: Продолжи со инсталирањето

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteDesc]
en: The installation of Spotify is almost complete. Do you really want to quit?
mk_MK: Инсталирањето на Spotify речиси е завршено. Дали навистина сакаш да напуштиш?

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteTitle]
en: Installation Incomplete
mk_MK: Инсталирањето не е завршено

[ctx: sInstallerOsxInstallingSpotify]
en: Installing Spotify…
mk_MK: Се инсталира Spotify…

[ctx: sInstallerOsxMMAboutInstallSpotify]
en: About Install Spotify
mk_MK: За инсталирањето на Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMBringAllToFront]
en: Bring All to Front
mk_MK: Префрли ги сите напред

[ctx: sInstallerOsxMMHelp]
en: Help
mk_MK: Помош

[ctx: sInstallerOsxMMHideInstallSpotify]
en: Hide Install Spotify
mk_MK: Скриј го инсталирањето на Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMHideOthers]
en: Hide Others
mk_MK: Скриј ги другите

[ctx: sInstallerOsxMMInstallSpotify]
en: Install Spotify
mk_MK: Инсталирај Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMInstallSpotifyHelp]
en: Install Spotify Help
mk_MK: Инсталирај „Помош за Spotify“

[ctx: sInstallerOsxMMMinimize]
en: Minimize
mk_MK: Минимизирај

[ctx: sInstallerOsxMMQuitInstallSpotify]
en: Quit Install Spotify
mk_MK: Напушти го инсталирањето на Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMServices]
en: Services
mk_MK: Услуги

[ctx: sInstallerOsxMMShowAll]
en: Show All
mk_MK: Прикажи ги сите

[ctx: sInstallerOsxMMWindow]
en: Window
mk_MK: Прозорец

[ctx: sInstallerOsxMMZoom]
en: Zoom
mk_MK: Зумирај

[ctx: sInstallerOsxMountFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to mount the downloaded Spotify disk image.
mk_MK: Се појави грешка при обидот да се постави преземената слика од дискот на Spotify.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationButtonDoNotMove]
en: Do not move
mk_MK: Не преместувај

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationButtonMove]
en: Move to Applications folder
mk_MK: Премести во папката „Апликации“

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationCouldNotMove]
en: Could not move to Applications folder
mk_MK: Не може да се премести во папката „Апликации“

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionInfoInDownloadsFolder]
en: This will keep your Downloads folder uncluttered.
mk_MK: Со ова папката „Преземања“ ќе остане средена.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionInfoWillRequirePasswd]
en: Note that this will require an administrator password.
mk_MK: Имај предвид дека за ова е потребна администраторска лозинка.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionMessage]
en: I can move myself to the Applications folder if you'd like.
mk_MK: Ако сакаш, можам да се префрлам во папката „Апликации“.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionTitle]
en: Move to Applications folder?
mk_MK: Да се премести во папката „Апликации“?

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionTitleHome]
en: Move to Applications folder in your Home folder?
mk_MK: Да се премести во папката „Апликации“ во папката „Почеток“?

[ctx: sInstallerOsxQuitButtonTitle]
en: Quit
mk_MK: Напушти

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformDesc]
en: Sorry, this version of Spotify is for macOS %s or later.
mk_MK: Sorry, this version of Spotify is for macOS %1$s or later.

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformTitle]
en: Unsupported Platform
mk_MK: Неподдржана платформа

en: unknown
mk_MK: непознато
