Spotify 1.2.92.0.gb50c7a27 - en to ar_MA translation catalogue (183 entries)

en: &Copy
ar_MA: &انسخ

en: &Delete
ar_MA: &امسح

en: &Develop
ar_MA: &طوّر

en: &Edit
ar_MA: &بدّل

en: &File
ar_MA: &ملف

en: &Help
ar_MA: &مساعدة

en: &Log Out
ar_MA: &سجّل الخروج

en: &Minimize to Tray
ar_MA: &صغّر إلى منطقة الإشعارات

en: &Next
ar_MA: &اللّي بعد

en: &Open Miniplayer
ar_MA: &افتح المشغّل المصغَر

en: &Paste
ar_MA: &لصّق

en: &Pause
ar_MA: &وقّف

en: &Play
ar_MA: &اطلق

en: &Playback
ar_MA: &إعادة التشغيل

en: &Redo
ar_MA: &عاود

en: &Reload
ar_MA: وعاود شارجي

en: &Repeat
ar_MA: &عاود

en: &Reset Zoom
ar_MA: &عاود اضبط حجم الشاشة

en: &Show Spotify
ar_MA: &بيّن Spotify

en: &Shuffle
ar_MA: &خدّم عشوائيا

en: &Troubleshooting
ar_MA: واعرف المشكلة وحلها

en: &Undo
ar_MA: &الغي

en: &View
ar_MA: &اعرض

en: A new Spotify upgrade is available, but the automatic upgrade failed. The reason could be that Spotify was installed with another user account. You can continue using the current version or manually reinstall using the link below.
ar_MA: كاينة ترقية جديدة في Spotify، ولكن مادازتش أوتوماتيكيا. يقدر يكون السبب أنّ Spotify تأنسطالا بحساب مستخدم آخر. ممكن تبقى خدّام بالنسخة الحالية أو تعاود تأنسطاليها يدويا من الرابط اللي لتحت.

en: About Spotify
ar_MA: معلومات حول Spotify

en: Actual Size
ar_MA: الحجم الأصلي

en: Add to Liked Songs
ar_MA: زيد في "أغاني عجبتني"

en: All Files
ar_MA: كل الملفات

en: Are you sure you want to disable hardware acceleration?
ar_MA: واش متأكد أنك بغيتي توقّف التسريع ديال الجهاز؟

en: Are you sure you want to disable hardware acceleration?
    
    This will disable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can sometimes solve graphics issues, but can also make Spotify slower when redrawing the screen.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
ar_MA: واش متأكد أنك بغيتي توقّف التسريع ديال الجهاز؟
    
    هادشي غادي يوقّف الخدمة ديال وحدة معالجة الرسوم فالكمبيوتر ديالك، اللي كيعاونك مرة مرة باش تحلّ المشاكل ديال الرسوم ولكن فنفس الوقت كيقدر يتقّل من السرعة ديال Spotify فاش يعاود يطلّع الشاشة.
    
    باش يخدم هد الإعداد، غادي يخصك تسد Spotify وتعاود تفتحو.

en: Are you sure you want to enable hardware acceleration?
ar_MA: واش متأكد أنك بغيتي تخدّم التسريع ديال الجهاز؟

en: Are you sure you want to enable hardware acceleration?
    
    This will enable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can make Spotify faster when redrawing the screen, but can also in rare cases introduce graphics issues.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
ar_MA: واش متأكد أنك بغيتي تخدّم التسريع ديال الجهاز؟
    
    هادشي غادي يفعّل الخدمة ديال معالج الرسوم فالكمبيوتر ديالك، اللي يقدر يسرّع Spotify فاش يعاود يطلّع الشاشة، ولكن ممكن فبعض الحالات النادرة يدير مشاكل في الرسوم.
    
    باش يخدم هد الإعداد، غادي يخصك تسد Spotify وتعاود تفتحو.

en: Are you sure you want to reset app data?
    
    This will reset the app to its original state and restart it. You will be logged out and need to log in again.
ar_MA: واش متأكد بغيتي تعاود تضبط بيانات التطبيق؟
    
    غادي يتعاود ضبط إعدادات التطبيق كيفما كانت فالأول وعاود ادخل ليه. غادي يتسجّل خروجك من التطبيق وغادي يخصك تعاود تسجّل دخولك.

en: Are you sure?
ar_MA: واش انت متأكد؟

en: Audio Files
ar_MA: ملفات صوتية

en: Bring All to Front
ar_MA: اعرض النوافذ المحلولة كلها

en: Cancel
ar_MA: الغي

en: Close
ar_MA: سد

en: Continue on this device
ar_MA: كمل باستعمال هد الجهاز

en: Copy
ar_MA: انسخ

en: Copy Version Info
ar_MA: انسخ معلومات الإصدار

en: Cu&t
ar_MA: &اقطع

en: Custom Files
ar_MA: ملفات مخصصة

en: Cut
ar_MA: قص

en: Delete
ar_MA: امسَح

en: Develop
ar_MA: طوّر

en: Disable &Hardware Acceleration and Restart
ar_MA: وقّف وتسريع الجهاز وإعادة التشغيل

en: Disable Hardware Acceleration and Restart
ar_MA: وقّف تسريع الجهاز وعاود ادخل للتطبيق

en: Disable and Restart
ar_MA: وقّف وعاود اشعل

en: Do not show this message again
ar_MA: ماتبيّنش هد الميساج مرة اخرى

en: E&xit
ar_MA: &اخرج

en: Edit
ar_MA: بدّل

en: Emoji & Symbols
ar_MA: الإيموجي والرموز

en: Enable &Hardware Acceleration and Restart
ar_MA: فعّل تسريع الجهاز وعاود ادخل للتطبيق

en: Enable Hardware Acceleration and Restart
ar_MA: فعّل تسريع الجهاز وعاود ادخل للتطبيق

en: Enable and Restart
ar_MA: خدّم وعاود اشعل

en: File
ar_MA: ملف

en: Filter
ar_MA: الفيلتر

en: Go Back
ar_MA: ارجعْ

en: Go Forward
ar_MA: زيد القدّامْ

en: Hardware Acceleration
ar_MA: التسريع ديال الجهاز

en: Help
ar_MA: مساعدة

en: Hide Others
ar_MA: خبي التطبيقات الأخرى

en: Hide Spotify
ar_MA: خبي Spotify

en: Image Files
ar_MA: ملفات الصور

en: Licensing Information
ar_MA: معلومات الترخيص

en: Liked Songs
ar_MA: أغاني عجبتني

en: Local Files
ar_MA: الفيشيات ديالك

en: Log Out
ar_MA: تسجيل الخروج

en: Migrating Spotify Cache
ar_MA: جاري نقل ذاكرة التخزين المؤقت في Spotify

en: Minimize
ar_MA: صغّر

en: New Playlist
ar_MA: قائمة أغاني جديدة

en: New Playlist Folder
ar_MA: ملف جديد لقائمة الأغاني

en: Next
ar_MA: اللي من بعد

en: Not now
ar_MA: ماشي دابا

en: Offline Mode
ar_MA: مود بلا أنترنت

en: Open File
ar_MA: افتح الملف

en: Open Spotify
ar_MA: حل Spotify

en: Open Spotify to pick up where you left off.
ar_MA: حل Spotify وكمّل من البلاصة اللي وقفتي فيها.

en: P&references...
ar_MA: &تفضيلات

en: P&revious
ar_MA: &اللّي قبل

en: Paste
ar_MA: لصق

en: Pause
ar_MA: وقف

en: Play
ar_MA: خدّم

en: Playback
ar_MA: اسمع مرة أخرى

en: Preferences
ar_MA: التفضيلات

en: Previous
ar_MA: اللي قبل

en: Private Session
ar_MA: جلسة خاصة

en: Quit Spotify
ar_MA: اخرج من Spotify

en: Recently Played
ar_MA: يلا عاد كانت خدامة

en: Redo
ar_MA: عاود

en: Reload
ar_MA: عاود شارجي

en: Remove from Liked Songs
ar_MA: امسح من "أغاني عجبتني"

en: Repeat
ar_MA: عاود

en: Report &Issue...
ar_MA: بلّغ على &مشكلة...

en: Report Issue...
ar_MA: بلّغ على مشكلة...

en: Reset &App Data and Restart
ar_MA: عاود اضبط بيانات &التطبيق وعاود ادخل ليه

en: Reset App Data and Restart
ar_MA: عاود اضبط بيانات التطبيق وعاود ادخل ليه

en: Restart Spotify
ar_MA: عاود افتح Spotify

en: SCTA Information
ar_MA: معلومات SCTA

en: Search
ar_MA: قلّب

en: Seek Backward
ar_MA: قلّب وانت راجع اللّور

en: Seek Forward
ar_MA: قلّب وانت زايد القدّام

en: Select &All
ar_MA: اختار &كلشي

en: Select All
ar_MA: اختار كلشي

en: Services
ar_MA: الخدمات

en: Show &Logs in Explorer
ar_MA: اعرض &السجلات في الاكسبلوراتور

en: Show All
ar_MA: اعرض كلشي

en: Show Logs in Finder
ar_MA: اعرض &السجلات في الفايندر

en: Shuffle
ar_MA: خدّم عشوائيا

en: Skip
ar_MA: دوز

en: Spotify Community
ar_MA: مجتمع Spotify

en: Spotify Failed to Upgrade
ar_MA: مادازتش ترقية Spotify

en: Spotify Help
ar_MA: Spotify للمساعدة

en: Spotify needs your permission to install an update.
ar_MA: Spotify خاصّو الإذن ديالك باش يأنسطالي التحديث.

en: The cache contains local copies of music data, playlists and album art.
ar_MA: ذاكرة التخزين المؤقت فيها نُسخ محمَّلة من بيانات الموسيقى وقوائم الأغاني وأغلفة الألبومات.

en: Third-party Software
ar_MA: برنامج الطرف الثالث

en: This will disable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can sometimes solve graphics issues, but can also make Spotify slower when redrawing the screen.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
ar_MA: هادشي غادي يوقّف الخدمة ديال وحدة معالجة الرسوم فالكمبيوتر ديالك، اللي كيعاونك مرة مرة باش تحلّ المشاكل ديال الرسوم ولكن فنفس الوقت كيقدر يتقّل من السرعة ديال Spotify فاش يعاود يطلّع الشاشة.
    
    باش يخدم هد الإعداد، غادي يخصك تسد Spotify وتعاود تفتحو.

en: This will enable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can make Spotify faster when redrawing the screen, but can also in rare cases introduce graphics issues.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
ar_MA: هادشي غادي يفعّل الخدمة ديال معالج الرسوم فالكمبيوتر ديالك، اللي يقدر يسرّع Spotify فاش يعاود يطلّع الشاشة، ولكن ممكن فبعض الحالات النادرة يدير مشاكل في الرسوم.
    
    باش يخدم هد الإعداد، غادي يخصك تسد Spotify وتعاود تفتحو.

en: This will reset the app to its original state and restart it. You will be logged out and need to log in again.
ar_MA: غادي يتعاود ضبط إعدادات التطبيق كيفما كانت في الأول وعاود ادخل ليه. غادي يتسجّل الخروج من التطبيق وغادي يخصك تعاود تسجّل الدخول.

en: Troubleshooting
ar_MA: اعرف المشكلة وحلها

en: Undo
ar_MA: الغي

en: Video Files
ar_MA: ملفات فيديو

en: View
ar_MA: عرض

en: Volume &Down
ar_MA: انقص &الصوت

en: Volume &Up
ar_MA: زيد &الصوت

en: Volume Down
ar_MA: انقص الصوت

en: Volume Up
ar_MA: زيد الصوت

en: Window
ar_MA: نافذة

en: Your &Account
ar_MA: الحساب &ديالك

en: Your Account
ar_MA: الحساب ديالك

en: Zoom
ar_MA: زووم

en: Zoom &In
ar_MA: كبّر &الشاشة

en: Zoom &Out
ar_MA: صغّر &الشاشة

en: Zoom In
ar_MA: كبّر الشاشة

en: Zoom Out
ar_MA: صغّر الشاشة

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSAppleMusicUsageDescription]
en: Spotify will scan your Music folder for audio files. You will find them in the side navigation, if you enable Local Files in Spotify's settings.
ar_MA: Spotify غادي يسكاني الملف الموسيقي ديالك باش يبحت على الأوديوهات. غادي تلقى نتائج البحت في لوحة التنقل الجانبية إدا فعّلتي "الفيشيات ديالك" من إعدادات Spotify.

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSBluetoothAlwaysUsageDescription]
en: This will allow Spotify to find Bluetooth accessories.
ar_MA: هادشي غادي يمَكن Spotify تلقى الأكسسوارات ديال البلوتوت.

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSDownloadsFolderUsageDescription]
en: Spotify will scan your Downloads folder for audio files. You will find them in the side navigation, if you enable Local Files in Spotify's settings.
ar_MA: Spotify غادي يقلّب في ملف التليشارجومون على الملفات الصوتية. غادي تلقى دوك الملفات في التصفّح اللي فالجّنب، إدا فعّلتي أغانيك اللي حملتيها فإعدادات Spotify.

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSLocalNetworkUsageDescription]
en: This lets you listen on different devices. Spotify will also get access to local audio files.
ar_MA: هدا كيخليك تصنت على أجهزة مختلفة. غادي يدخل Spotify حتى لأغانيك اللي حملتيها.

[ctx: sInstallerInfoPlistOsxCFBundleDisplayName]
en: Spotify Installer
ar_MA: برنامج Spotify للأنسطالاسيون

[ctx: sInstallerInfoPlistOsxCFBundleName]
en: Spotify Installer
ar_MA: برنامج Spotify للأنسطالاسيون

[ctx: sInstallerOsxAskUserToAuthenticate.]
en: Spotify needs permission to install.
ar_MA: Spotify خاصّوا الإذن ديالك باش يأنسطالي.

[ctx: sInstallerOsxAskUserToQuitSpotify]
en: Please quit Spotify and try again
ar_MA: عفاك اخرج من Spotify وحاول مرة اخرى

[ctx: sInstallerOsxContinueInBackground]
en: Continue in background
ar_MA: كمّل في الخلفية

[ctx: sInstallerOsxDownloadFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to download Spotify.
ar_MA: وقع شي خطأ منين بغيتي تليشارجي Spotify.

[ctx: sInstallerOsxDownloadFailedRetryIn]
en: Download failed. Retrying in %ds.
ar_MA: ماتلیشارجاش. غادي يتعاود التليشارج في %1$d ثواني.

[ctx: sInstallerOsxDownloadingSpotify]
en: Downloading Spotify…
ar_MA: كيتليشارجا Spotify…

[ctx: sInstallerOsxExtractionFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to extract Spotify.
ar_MA: وقع شي خطأ منين بغيتي تستخرج Spotify.

[ctx: sInstallerOsxGenericErrorDescription]
en: An error occurred while trying to install Spotify.
ar_MA: وقع شي خطأ منين بغيتي تأنسطالي Spotify.

[ctx: sInstallerOsxInstallFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to install Spotify.
ar_MA: وقع شي خطأ منين بغيتي تأنسطالي Spotify.

[ctx: sInstallerOsxInstallationFailed]
en: Installation Failed
ar_MA: مادازتش الأنسطالاسيون

[ctx: sInstallerOsxInstallationFailedDefaultButtonTitle]
en: Download from Spotify.com
ar_MA: تليشارجي من Spotify.com

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteContinueButtonTitle]
en: Continue Installation
ar_MA: كمّل الأنسطالاسيون

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteDesc]
en: The installation of Spotify is almost complete. Do you really want to quit?
ar_MA: الأنسطالاسيون ديال Spotify قربات تسالي. واش متأكد أنّك بغيتي تخرج؟

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteTitle]
en: Installation Incomplete
ar_MA: ماكملاتش الأنسطالاسيون

[ctx: sInstallerOsxInstallingSpotify]
en: Installing Spotify…
ar_MA: كنأنسطاليو Spotify…

[ctx: sInstallerOsxMMAboutInstallSpotify]
en: About Install Spotify
ar_MA: معلومات على الأنسطالاسيون ديال Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMBringAllToFront]
en: Bring All to Front
ar_MA: اعرض النوافذ المحلولة كلها

[ctx: sInstallerOsxMMHelp]
en: Help
ar_MA: مساعدة

[ctx: sInstallerOsxMMHideInstallSpotify]
en: Hide Install Spotify
ar_MA: خبي الأنسطالاسيون ديال Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMHideOthers]
en: Hide Others
ar_MA: خبي التطبيقات الأخرى

[ctx: sInstallerOsxMMInstallSpotify]
en: Install Spotify
ar_MA: الأنسطالاسيون ديال Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMInstallSpotifyHelp]
en: Install Spotify Help
ar_MA: أنسطالي Spotify للمساعدة

[ctx: sInstallerOsxMMMinimize]
en: Minimize
ar_MA: صغّر

[ctx: sInstallerOsxMMQuitInstallSpotify]
en: Quit Install Spotify
ar_MA: اخرج من الأنسطالاسيون ديال Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMServices]
en: Services
ar_MA: الخدمات

[ctx: sInstallerOsxMMShowAll]
en: Show All
ar_MA: اعرض كلشي

[ctx: sInstallerOsxMMWindow]
en: Window
ar_MA: نافذة

[ctx: sInstallerOsxMMZoom]
en: Zoom
ar_MA: زووم

[ctx: sInstallerOsxMountFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to mount the downloaded Spotify disk image.
ar_MA: وقع شي خطأ منين بغيتي تركّب صورة قرص تطبيق Spotify اللي اتليشارجيتي.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationButtonDoNotMove]
en: Do not move
ar_MA: ماتحولوش

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationButtonMove]
en: Move to Applications folder
ar_MA: حول لملف التطبيقات

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationCouldNotMove]
en: Could not move to Applications folder
ar_MA: ماقدرتيش تحولو لملف التطبيقات

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionInfoInDownloadsFolder]
en: This will keep your Downloads folder uncluttered.
ar_MA: هادشي غادي يخلّي ملف التليشارجومون يبقى مرتّب.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionInfoWillRequirePasswd]
en: Note that this will require an administrator password.
ar_MA: دير فبالك أنّه غادي يخصّك الكود ديال المسؤول.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionMessage]
en: I can move myself to the Applications folder if you'd like.
ar_MA: نقدر نتحول لملف التطبيقات إدا بغيتي.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionTitle]
en: Move to Applications folder?
ar_MA: بغيتي تحول لملف التطبيقات؟

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionTitleHome]
en: Move to Applications folder in your Home folder?
ar_MA: بغيتي تحول لملف التطبيقات اللي في ملف الصفحة الرئيسية؟

[ctx: sInstallerOsxQuitButtonTitle]
en: Quit
ar_MA: اخرج

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformDesc]
en: Sorry, this version of Spotify is for macOS %s or later.
ar_MA: Sorry, this version of Spotify is for macOS %1$s or later.

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformTitle]
en: Unsupported Platform
ar_MA: المنصة مامدعوماش

en: unknown
ar_MA: مامعروفاش
