Spotify 1.2.90.0.g940f8576 - en to ja_JP translation catalogue (186 entries)

en: &Copy
ja_JP: コピー(&C)

en: &Delete
ja_JP: 削除(&D)

en: &Develop
ja_JP: 開発(&D)

en: &Edit
ja_JP: 編集

en: &File
ja_JP: ファイル

en: &Help
ja_JP: ヘルプ(&H)

en: &Log Out
ja_JP: ログアウト

en: &Minimize to Tray
ja_JP: トレイに最小化(&M)

en: &Next
ja_JP: 次へ(&N)

en: &Open Miniplayer
ja_JP: ミニプレーヤーを開く (&O)

en: &Paste
ja_JP: 貼り付け(&P)

en: &Pause
ja_JP: 一時停止(&P)

en: &Play
ja_JP: 再生(&P)

en: &Playback
ja_JP: 再生

en: &Redo
ja_JP: やり直し

en: &Reload
ja_JP: 再読み込み

en: &Repeat
ja_JP: 繰り返し(&R)

en: &Reset Zoom
ja_JP: ズームのリセット

en: &Show Spotify
ja_JP: Spotifyを表示

en: &Shuffle
ja_JP: シャッフル(&S)

en: &Troubleshooting
ja_JP: トラブルシューティング

en: &Undo
ja_JP: 元に戻す

en: &View
ja_JP: 表示

en: A new Spotify upgrade is available, but the automatic upgrade failed. The reason could be that Spotify was installed with another user account. You can continue using the current version or manually reinstall using the link below.
ja_JP: 新しいSpotifyのアップグレードを利用できますが、自動アップグレードに失敗しました。このエラーは、Spotifyが別のユーザーアカウントを使用してインストールされているために発生した可能性があります。現在のバージョンを引き続き利用することも、以下のリンクを使用して手動で再インストールすることもできます。

en: About Spotify
ja_JP: Spotifyについて

en: Actual Size
ja_JP: 実際のサイズ

en: Add to Liked Songs
ja_JP: お気に入りの曲に追加

en: All Files
ja_JP: すべてのファイル

en: Are you sure you want to disable hardware acceleration?
ja_JP: ハードウェアアクセラレーションを無効にしますか？

en: Are you sure you want to disable hardware acceleration?
    
    This will disable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can sometimes solve graphics issues, but can also make Spotify slower when redrawing the screen.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
ja_JP: ハードウェアアクセラレーションを無効にしますか？
    
    無効にするとパソコンのグラフィックプロセッサー (GPU) が機能しなくなります。その結果、グラフィック機能に関する問題を解決できる場合もありますが、Spotify の動作が遅くなります。
    
    この変更を適用するには、Spotify を再起動してください。

en: Are you sure you want to enable hardware acceleration?
ja_JP: ハードウェアアクセラレーションを有効にしますか？

en: Are you sure you want to enable hardware acceleration?
    
    This will enable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can make Spotify faster when redrawing the screen, but can also in rare cases introduce graphics issues.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
ja_JP: ハードウェアアクセラレーションを有効にしますか？
    
    有効にするとパソコンのグラフィックプロセッサー (GPU) が機能するようになります。その結果、Spotify の動作は速くなりますが、グラフィック機能に関する問題が発生する場合があります。
    
    この変更を適用するには、Spotify を再起動してください。

en: Are you sure you want to reset app data?
    
    This will reset the app to its original state and restart it. You will be logged out and need to log in again.
ja_JP: 本当にアプリのデータをリセットしますか？
    
    この操作により、アプリは元の状態にリセットされ、再起動します。ログアウトされますので、再度ログインが必要になります。

en: Are you sure?
ja_JP: よろしいですか？

en: Audio Files
ja_JP: オーディオファイル

en: Bring All to Front
ja_JP: すべてを手前に移動

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Continue on this device
ja_JP: このデバイスで続ける

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Copy Version Info
ja_JP: バージョン情報をコピー

en: Cu&t
ja_JP: 切り取り(&T)

en: Custom Files
ja_JP: カスタムファイル

en: Cut
ja_JP: カット

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Develop
ja_JP: 開発

en: Disable &Hardware Acceleration and Restart
ja_JP: ハードウェアアクセラレーションを無効にして再起動

en: Disable Hardware Acceleration and Restart
ja_JP: ハードウェアアクセラレーションを無効にして再起動

en: Disable and Restart
ja_JP: 無効にして再起動

en: Do not show this message again
ja_JP: このメッセージを今後は表示しない

en: E&xit
ja_JP: 終了

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Emoji & Symbols
ja_JP: 絵文字とシンボル

en: Enable &Hardware Acceleration and Restart
ja_JP: ハードウェアアクセラレーションを有効にして再起動

en: Enable Hardware Acceleration and Restart
ja_JP: ハードウェアアクセラレーションを有効にして再起動

en: Enable and Restart
ja_JP: 有効にして再起動

en: File
ja_JP: ファイル

en: Filter
ja_JP: フィルター

en: Go Back
ja_JP: 戻る

en: Go Forward
ja_JP: 進む

en: Hardware Acceleration
ja_JP: ハードウェア高速化

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Hide Others
ja_JP: ほかを隠す

en: Hide Spotify
ja_JP: Spotifyを隠す

en: Image Files
ja_JP: 画像ファイル

en: Licensing Information
ja_JP: ライセンス情報

en: Liked Songs
ja_JP: お気に入りの曲

en: Local Files
ja_JP: ローカルファイル

en: Log Out
ja_JP: ログアウト

en: Migrating Spotify Cache
ja_JP: Spotifyキャッシュの移動中

en: Minimize
ja_JP: しまう

en: New Playlist
ja_JP: 新規プレイリスト

en: New Playlist Folder
ja_JP: 新規プレイリストフォルダ

en: Next
ja_JP: 次へ

en: Not now
ja_JP: 後で

en: Offline Mode
ja_JP: オフラインモード

en: Open File
ja_JP: ファイルを開く

en: Open Spotify
ja_JP: Spotifyを開く

en: Open Spotify to pick up where you left off.
ja_JP: Spotifyを開いて、中断したところから聴こう。

en: P&references...
ja_JP: 環境設定...

en: P&revious
ja_JP: 前へ(&R)

en: Paste
ja_JP: ペースト

en: Pause
ja_JP: 一時停止

en: Play
ja_JP: 曲の再生

en: Playback
ja_JP: 曲の再生

en: Preferences
ja_JP: 環境設定

en: Previous
ja_JP: 前へ

en: Private Session
ja_JP: プライベートセッション

en: Quit Spotify
ja_JP: Spotifyを終了

en: Recently Played
ja_JP: 最近再生したコンテンツ

en: Redo
ja_JP: 取り消す

en: Reload
ja_JP: 再読み込み

en: Remove from Liked Songs
ja_JP: お気に入りの曲から削除

en: Repeat
ja_JP: 繰り返し

en: Report &Issue...
ja_JP: 問題を報告(&I)...

en: Report Issue...
ja_JP: 問題を報告...

en: Reset &App Data and Restart
ja_JP: アプリデータをリセットして再起動

en: Reset App Data and Restart
ja_JP: アプリデータをリセットして再起動

en: Restart Spotify
ja_JP: Spotifyを再起動

en: SCTA Information
ja_JP: 特定商取引法に基づく表示

en: Search
ja_JP: 検索

en: Seek Backward
ja_JP: 5秒戻る

en: Seek Forward
ja_JP: 5秒進む

en: Select &All
ja_JP: すべて選択(&A)

en: Select All
ja_JP: すべてを選択

en: Services
ja_JP: サービス

en: Show &Logs in Explorer
ja_JP: エクスプローラーにログを表示

en: Show All
ja_JP: すべて表示

en: Show Logs in Finder
ja_JP: Finderにログを表示

en: Shuffle
ja_JP: シャッフル

en: Skip
ja_JP: スキップ

en: Spotify Failed to Upgrade
ja_JP: Spotifyのアップグレードに失敗しました

en: Spotify needs your permission to install an update.
ja_JP: Spotify を最新の状態にアップデートするためにお客さまの許可が必要です。

en: The cache contains local copies of music data, playlists and album art.
ja_JP: キャッシュには、音楽データ、プレイリスト、およびアルバムアートのローカルのコピーが含まれます。

en: Third-party Software
ja_JP: サードパーティー製ソフトウェア

en: This will disable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can sometimes solve graphics issues, but can also make Spotify slower when redrawing the screen.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
ja_JP: 無効にするとパソコンのグラフィックプロセッサー (GPU) が機能しなくなります。その結果、グラフィック機能に関する問題を解決できる場合もありますが、Spotify の動作が遅くなります。
    
    この変更を適用するには、Spotify を再起動してください。

en: This will enable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can make Spotify faster when redrawing the screen, but can also in rare cases introduce graphics issues.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
ja_JP: 有効にするとパソコンのグラフィックプロセッサー (GPU) が機能するようになります。その結果、Spotify の動作は速くなりますが、グラフィック機能に関する問題が発生する場合があります。
    
    この変更を適用するには、Spotify を再起動してください。

en: This will reset the app to its original state and restart it. You will be logged out and need to log in again.
ja_JP: この操作により、アプリは元の状態にリセットされ、再起動します。ログアウトされますので、再度ログインが必要になります。

en: Troubleshooting
ja_JP: トラブルシューティング

en: Undo
ja_JP: 元に戻す

en: Video Files
ja_JP: ビデオファイル

en: View
ja_JP: 表示

en: Volume &Down
ja_JP: 音量を下げる(&D)

en: Volume &Up
ja_JP: 音量を上げる(&U)

en: Volume Down
ja_JP: 音量を下げる

en: Volume Up
ja_JP: 音量を上げる

en: Window
ja_JP: ウインドウ

en: Windows (32 bit)
ja_JP: Windows (32ビット)

en: Windows (64 bit)
ja_JP: Windows (64ビット)

en: Your &Account
ja_JP: ユーザーアカウント

en: Your Account
ja_JP: アカウント

en: Your Episodes
ja_JP: お気に入りのエピソード

en: Zoom
ja_JP: 拡大

en: Zoom &In
ja_JP: ズームイン

en: Zoom &Out
ja_JP: ズームアウト

en: Zoom In
ja_JP: 拡大

en: Zoom Out
ja_JP: 縮小

en: macOS (Apple Silicon)
ja_JP: macOS (Apple シリコン)

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSAppleMusicUsageDescription]
en: Spotify will scan your Music folder for audio files. You will find them in the side navigation, if you enable Local Files in Spotify's settings.
ja_JP: Spotifyが音楽フォルダをスキャンしてオーディオファイルを検出します。Spotifyの設定でローカルファイルを有効に切り替えると、オーディオファイルがサイドナビゲーションメニューに表示されるようになります。

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSBluetoothAlwaysUsageDescription]
en: This will allow Spotify to find Bluetooth accessories.
ja_JP: 許可すると、SpotifyはBluetoothアクセサリを検出できるようになります。

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSDownloadsFolderUsageDescription]
en: Spotify will scan your Downloads folder for audio files. You will find them in the side navigation, if you enable Local Files in Spotify's settings.
ja_JP: 承認すると、ダウンロードファイルのオーディオフォルダーを Spotify がスキャンします。Spotify の設定から [ローカルファイルを表示する] を有効に切り替えると、横のメニューに表示されます。

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSLocalNetworkUsageDescription]
en: This lets you listen on different devices. Spotify will also get access to local audio files.
ja_JP: これにより、別のデバイスでも音源を聴くことができます。同時に、Spotifyがローカルオーディオファイルにアクセスするのを許可することになります。

[ctx: sInstallerInfoPlistOsxCFBundleDisplayName]
en: Spotify Installer
ja_JP: Spotifyインストーラ

[ctx: sInstallerInfoPlistOsxCFBundleName]
en: Spotify Installer
ja_JP: Spotifyインストーラ

[ctx: sInstallerOsxAskUserToAuthenticate.]
en: Spotify needs permission to install.
ja_JP: インストールするにはお客さまの許可が必要です。

[ctx: sInstallerOsxAskUserToQuitSpotify]
en: Please quit Spotify and try again
ja_JP: Spotifyの使用を中止し、再試行してください。

[ctx: sInstallerOsxContinueInBackground]
en: Continue in background
ja_JP: バックグラウンドで続行

[ctx: sInstallerOsxDownloadFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to download Spotify.
ja_JP: Spotifyのダウンロード中にエラーが発生しました。

[ctx: sInstallerOsxDownloadFailedRetryIn]
en: Download failed. Retrying in %ds.
ja_JP: ダウンロードに失敗しました。%1$d秒後にもう一度トライします。

[ctx: sInstallerOsxDownloadingSpotify]
en: Downloading Spotify…
ja_JP: Spotifyをダウンロードしています…

[ctx: sInstallerOsxExtractionFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to extract Spotify.
ja_JP: Spotifyの解凍中にエラーが発生しました。

[ctx: sInstallerOsxGenericErrorDescription]
en: An error occurred while trying to install Spotify.
ja_JP: Spotifyのインストール中にエラーが発生しました。

[ctx: sInstallerOsxInstallFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to install Spotify.
ja_JP: Spotifyのインストール中にエラーが発生しました。

[ctx: sInstallerOsxInstallationFailed]
en: Installation Failed
ja_JP: インストールが失敗しました

[ctx: sInstallerOsxInstallationFailedDefaultButtonTitle]
en: Download from Spotify.com
ja_JP: Spotify.comからダウンロード

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteContinueButtonTitle]
en: Continue Installation
ja_JP: インストールを続行

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteDesc]
en: The installation of Spotify is almost complete. Do you really want to quit?
ja_JP: Spotifyのインストールは間もなく完了します。 本当に中止しますか?

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteTitle]
en: Installation Incomplete
ja_JP: インストールが完了しませんでした

[ctx: sInstallerOsxInstallingSpotify]
en: Installing Spotify…
ja_JP: Spotifyをインストールしています…

[ctx: sInstallerOsxMMAboutInstallSpotify]
en: About Install Spotify
ja_JP: Spotifyのインストールについて

[ctx: sInstallerOsxMMBringAllToFront]
en: Bring All to Front
ja_JP: すべてを手前に移動

[ctx: sInstallerOsxMMHelp]
en: Help
ja_JP: ヘルプ

[ctx: sInstallerOsxMMHideInstallSpotify]
en: Hide Install Spotify
ja_JP: Spotifyのインストールを非表示にする

[ctx: sInstallerOsxMMHideOthers]
en: Hide Others
ja_JP: ほかを隠す

[ctx: sInstallerOsxMMInstallSpotify]
en: Install Spotify
ja_JP: Spotifyをインストール

[ctx: sInstallerOsxMMInstallSpotifyHelp]
en: Install Spotify Help
ja_JP: Spotifyのインストールに関するヘルプ

[ctx: sInstallerOsxMMMinimize]
en: Minimize
ja_JP: しまう

[ctx: sInstallerOsxMMQuitInstallSpotify]
en: Quit Install Spotify
ja_JP: Spotifyのインストールを中止

[ctx: sInstallerOsxMMServices]
en: Services
ja_JP: サービス

[ctx: sInstallerOsxMMShowAll]
en: Show All
ja_JP: すべて表示

[ctx: sInstallerOsxMMWindow]
en: Window
ja_JP: ウインドウ

[ctx: sInstallerOsxMMZoom]
en: Zoom
ja_JP: 拡大

[ctx: sInstallerOsxMountFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to mount the downloaded Spotify disk image.
ja_JP: ダウンロードしたSpotifyディスクイメージの実装中にエラーが発生しました。

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationButtonDoNotMove]
en: Do not move
ja_JP: 移動しない

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationButtonMove]
en: Move to Applications folder
ja_JP: アプリケーションフォルダに移動

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationCouldNotMove]
en: Could not move to Applications folder
ja_JP: アプリケーションフォルダに移動できませんでした

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionInfoInDownloadsFolder]
en: This will keep your Downloads folder uncluttered.
ja_JP: これでダウンロードフォルダが常に整理されます。

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionInfoWillRequirePasswd]
en: Note that this will require an administrator password.
ja_JP: これには管理者のパスワードが必要となりますのでご注意ください。

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionMessage]
en: I can move myself to the Applications folder if you'd like.
ja_JP: 必要な場合はSpotifyが自動でアプリケーションフォルダに移動します。

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionTitle]
en: Move to Applications folder?
ja_JP: アプリケーションフォルダに移動しますか?

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionTitleHome]
en: Move to Applications folder in your Home folder?
ja_JP: ホームフォルダのアプリケーションフォルダに移動しますか?

[ctx: sInstallerOsxQuitButtonTitle]
en: Quit
ja_JP: 中止する

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformDesc]
en: Sorry, this version of Spotify is for macOS %s or later.
ja_JP: このSpotifyのバージョンは、macOS%1$s以降向けです。

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformHelp]
en: Find installers for older versions
ja_JP: 以前のバージョン向けインストーラーを探す

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformTitle]
en: Unsupported Platform
ja_JP: サポートされていないプラットフォーム

en: unknown
ja_JP: 不明なプラットフォーム
