Spotify 1.2.90.0.g940f8576 - en to it_IT translation catalogue (176 entries)

en: &Copy
it_IT: &Copia

en: &Delete
it_IT: &Elimina

en: &Develop
it_IT: S&viluppo

en: &Edit
it_IT: &Modifica

en: &Help
it_IT: &Assistenza

en: &Log Out
it_IT: &Logout

en: &Minimize to Tray
it_IT: &Riduci a icona nella barra delle applicazioni

en: &Next
it_IT: A&vanti

en: &Open Miniplayer
it_IT: &Apri Mini lettore

en: &Paste
it_IT: &Incolla

en: &Pause
it_IT: &Pausa

en: &Playback
it_IT: &Riproduzione

en: &Redo
it_IT: &Ripeti

en: &Reload
it_IT: &Ricarica

en: &Repeat
it_IT: &Ripeti

en: &Reset Zoom
it_IT: &Reimposta zoom

en: &Show Spotify
it_IT: Mostra Spotify

en: &Troubleshooting
it_IT: &Risoluzione dei problemi

en: &Undo
it_IT: &Annulla

en: &View
it_IT: &Visualizza

en: A new Spotify upgrade is available, but the automatic upgrade failed. The reason could be that Spotify was installed with another user account. You can continue using the current version or manually reinstall using the link below.
it_IT: È disponibile un nuovo upgrade di Spotify, ma la procedura automatica non è riuscita. Il problema potrebbe essere causato dal fatto che Spotify è stato installato con un altro account. Puoi continuare a usare la versione corrente o effettuare manualmente la reinstallazione tramite il link seguente.

en: About Spotify
it_IT: Informazioni su Spotify

en: Actual Size
it_IT: Dimensioni effettive

en: Add to Liked Songs
it_IT: Aggiungi a Brani che ti piacciono

en: All Files
it_IT: Tutti i file

en: Are you sure you want to disable hardware acceleration?
it_IT: Disabilitare l'accelerazione hardware?

en: Are you sure you want to disable hardware acceleration?
    
    This will disable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can sometimes solve graphics issues, but can also make Spotify slower when redrawing the screen.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
it_IT: Disabilitare l'accelerazione hardware?
    
    Questa azione disabiliterà l'uso del processore grafico (GPU) nel tuo computer, il che a volte può risolvere problemi grafici ma può anche rallentare Spotify quando ridisegna lo schermo.
    
    Per attivare questa impostazione è necessario riavviare Spotify.

en: Are you sure you want to enable hardware acceleration?
it_IT: Abilitare l'accelerazione hardware?

en: Are you sure you want to enable hardware acceleration?
    
    This will enable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can make Spotify faster when redrawing the screen, but can also in rare cases introduce graphics issues.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
it_IT: Abilitare l'accelerazione hardware?
    
    Questa azione abiliterà l'uso del processore grafico (GPU) nel tuo computer, il che a volte può rendere Spotify più veloce quando ridisegna lo schermo ma può anche in rari casi causare problemi grafici.
    
    Per attivare questa impostazione è necessario riavviare Spotify.

en: Are you sure you want to reset app data?
    
    This will reset the app to its original state and restart it. You will be logged out and need to log in again.
it_IT: Confermi di voler ripristinare i dati dell'app?
    
    L'operazione riporterà l'app al suo stato originale e la riavvierà. Verrà effettuata la disconnessione dal tuo account e potresti dover accedere di nuovo.

en: Are you sure?
it_IT: Vuoi continuare?

en: Audio Files
it_IT: File audio

en: Bring All to Front
it_IT: Porta tutto in primo piano

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Continue on this device
it_IT: Continua con questo dispositivo

en: Copy
it_IT: Copia

en: Copy Version Info
it_IT: Copia informazioni sulla versione

en: Cu&t
it_IT: Tag&lia

en: Custom Files
it_IT: File personalizzati

en: Cut
it_IT: Taglia

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Develop
it_IT: Sviluppa

en: Disable &Hardware Acceleration and Restart
it_IT: Disabilita &l'accelerazione hardware e riavvia

en: Disable Hardware Acceleration and Restart
it_IT: Disabilita l'accelerazione hardware e riavvia

en: Disable and Restart
it_IT: Disabilita e riavvia

en: Do not show this message again
it_IT: Non mostrare più questo messaggio

en: E&xit
it_IT: E&sci

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Emoji & Symbols
it_IT: Emoji e simboli

en: Enable &Hardware Acceleration and Restart
it_IT: Abilita &l'accelerazione hardware e riavvia

en: Enable Hardware Acceleration and Restart
it_IT: Abilita l'accelerazione hardware e riavvia

en: Enable and Restart
it_IT: Abilita e riavvia

en: Filter
it_IT: Filtra

en: Go Back
it_IT: Indietro

en: Go Forward
it_IT: Avanti

en: Hardware Acceleration
it_IT: Accelerazione hardware

en: Help
it_IT: Assistenza

en: Hide Others
it_IT: Nascondi altri

en: Hide Spotify
it_IT: Nascondi Spotify

en: Image Files
it_IT: File immagine

en: Licensing Information
it_IT: Informazioni sulla licenza

en: Liked Songs
it_IT: Brani che ti piacciono

en: Local Files
it_IT: File locali

en: Log Out
it_IT: Esci

en: Migrating Spotify Cache
it_IT: Migrazione della cache di Spotify

en: Minimize
it_IT: Riduci a icona

en: New Playlist
it_IT: Nuova playlist

en: New Playlist Folder
it_IT: Nuova cartella playlist

en: Next
it_IT: Avanti

en: Not now
it_IT: Non ora

en: Offline Mode
it_IT: Modalità offline

en: Open File
it_IT: Apri file

en: Open Spotify
it_IT: Apri Spotify

en: Open Spotify to pick up where you left off.
it_IT: Apri Spotify per riprendere da dove avevi lasciato.

en: P&references...
it_IT: P&referenze...

en: P&revious
it_IT: P&recedente

en: Paste
it_IT: Incolla

en: Pause
it_IT: Pausa

en: Playback
it_IT: Riproduzione

en: Preferences
it_IT: Preferenze

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Private Session
it_IT: Sessione privata

en: Quit Spotify
it_IT: Esci da Spotify

en: Recently Played
it_IT: Ascoltati di recente

en: Redo
it_IT: Ripeti

en: Reload
it_IT: Ricarica

en: Remove from Liked Songs
it_IT: Rimuovi da Brani che ti piacciono

en: Repeat
it_IT: Ripeti

en: Report &Issue...
it_IT: Segnala &problema…

en: Report Issue...
it_IT: Segnala problema…

en: Reset &App Data and Restart
it_IT: Ripristina &i dati dell'app e riavvia

en: Reset App Data and Restart
it_IT: Ripristina i dati dell'app e riavvia

en: Restart Spotify
it_IT: Riavvia Spotify

en: SCTA Information
it_IT: Informazioni su SCTA

en: Search
it_IT: Cerca

en: Seek Backward
it_IT: Ricerca indietro

en: Seek Forward
it_IT: Ricerca avanti

en: Select &All
it_IT: Seleziona &tutto

en: Select All
it_IT: Seleziona tutto

en: Services
it_IT: Servizi

en: Show &Logs in Explorer
it_IT: Mostra &i log in Esplora file

en: Show All
it_IT: Mostra tutto

en: Show Logs in Finder
it_IT: Mostra i log in Finder

en: Skip
it_IT: Salta

en: Spotify Failed to Upgrade
it_IT: Upgrade di Spotify non riuscito

en: Spotify Help
it_IT: Assistenza Spotify

en: Spotify needs your permission to install an update.
it_IT: Spotify necessita della tua autorizzazione per effettuare l'installazione e l'aggiornamento.

en: The cache contains local copies of music data, playlists and album art.
it_IT: La cache contiene copie locali di dati musicali, playlist e grafica album.

en: Third-party Software
it_IT: Software di terze parti

en: This will disable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can sometimes solve graphics issues, but can also make Spotify slower when redrawing the screen.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
it_IT: Questa azione disabiliterà l'uso del processore grafico (GPU) nel tuo computer, il che a volte può risolvere problemi grafici ma può anche rallentare Spotify quando ridisegna lo schermo.
    
    Per attivare questa impostazione è necessario riavviare Spotify.

en: This will enable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can make Spotify faster when redrawing the screen, but can also in rare cases introduce graphics issues.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
it_IT: Questa azione abiliterà l'uso del processore grafico (GPU) nel tuo computer, il che a volte può rendere Spotify più veloce quando ridisegna lo schermo ma può anche in rari casi causare problemi grafici.
    
    Per attivare questa impostazione è necessario riavviare Spotify.

en: This will reset the app to its original state and restart it. You will be logged out and need to log in again.
it_IT: L'operazione riporterà l'app al suo stato originale e la riavvierà. Verrà effettuata la disconnessione dal tuo account e potresti dover accedere di nuovo.

en: Troubleshooting
it_IT: Risoluzione dei problemi

en: Undo
it_IT: Annulla

en: Video Files
it_IT: File video

en: View
it_IT: Visualizza

en: Volume &Down
it_IT: Ri&duci volume

en: Volume &Up
it_IT: A&umenta volume

en: Volume Down
it_IT: Abbassa volume

en: Volume Up
it_IT: Alza volume

en: Window
it_IT: Finestra

en: Your &Account
it_IT: Il tuo &account

en: Your Account
it_IT: Il tuo account

en: Your Episodes
it_IT: I tuoi episodi

en: Zoom &In
it_IT: Zoom &in

en: Zoom &Out
it_IT: Zoom &out

en: Zoom In
it_IT: Ingrandisci

en: Zoom Out
it_IT: Riduci

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSAppleMusicUsageDescription]
en: Spotify will scan your Music folder for audio files. You will find them in the side navigation, if you enable Local Files in Spotify's settings.
it_IT: Spotify eseguirà la scansione della cartella Musica alla ricerca di file audio. Li troverai nella navigazione tramite barra laterale, se abiliti i file locali nelle impostazioni di Spotify.

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSBluetoothAlwaysUsageDescription]
en: This will allow Spotify to find Bluetooth accessories.
it_IT: Se fornisci l'autorizzazione, Spotify potrà trovare gli accessori Bluetooth.

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSDownloadsFolderUsageDescription]
en: Spotify will scan your Downloads folder for audio files. You will find them in the side navigation, if you enable Local Files in Spotify's settings.
it_IT: Spotify eseguirà la scansione della cartella Download alla ricerca di file audio. Li troverai nello spostamento laterale, se abiliti i file locali nelle impostazioni di Spotify.

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSLocalNetworkUsageDescription]
en: This lets you listen on different devices. Spotify will also get access to local audio files.
it_IT: In questo modo, potrai ascoltare i tuoi contenuti su diversi dispositivi. Spotify avrà così anche l'accesso ai file audio locali.

[ctx: sInstallerInfoPlistOsxCFBundleDisplayName]
en: Spotify Installer
it_IT: Programma di installazione di Spotify

[ctx: sInstallerInfoPlistOsxCFBundleName]
en: Spotify Installer
it_IT: Programma di installazione di Spotify

[ctx: sInstallerOsxAskUserToAuthenticate.]
en: Spotify needs permission to install.
it_IT: Spotify necessita dell'autorizzazione per l'installazione.

[ctx: sInstallerOsxAskUserToQuitSpotify]
en: Please quit Spotify and try again
it_IT: Esci da Spotify e riprova

[ctx: sInstallerOsxContinueInBackground]
en: Continue in background
it_IT: Continua in sottofondo

[ctx: sInstallerOsxDownloadFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to download Spotify.
it_IT: Si è verificato un errore durante il tentativo di download di Spotify.

[ctx: sInstallerOsxDownloadFailedRetryIn]
en: Download failed. Retrying in %ds.
it_IT: Download non riuscito.  Nuovo tentativo tra %1$d.

[ctx: sInstallerOsxDownloadingSpotify]
en: Downloading Spotify…
it_IT: Download di Spotify in corso...

[ctx: sInstallerOsxExtractionFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to extract Spotify.
it_IT: Si è verificato un errore durante il tentativo di estrazione di Spotify.

[ctx: sInstallerOsxGenericErrorDescription]
en: An error occurred while trying to install Spotify.
it_IT: Si è verificato un errore durante il tentativo di installazione di Spotify.

[ctx: sInstallerOsxInstallFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to install Spotify.
it_IT: Si è verificato un errore durante il tentativo di installazione di Spotify.

[ctx: sInstallerOsxInstallationFailed]
en: Installation Failed
it_IT: Installazione non riuscita

[ctx: sInstallerOsxInstallationFailedDefaultButtonTitle]
en: Download from Spotify.com
it_IT: Scarica da Spotify.com

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteContinueButtonTitle]
en: Continue Installation
it_IT: Continua installazione

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteDesc]
en: The installation of Spotify is almost complete. Do you really want to quit?
it_IT: L'installazione di Spotify è quasi completa. Confermi di voler uscire?

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteTitle]
en: Installation Incomplete
it_IT: Installazione incompleta

[ctx: sInstallerOsxInstallingSpotify]
en: Installing Spotify…
it_IT: Installazione di Spotify in corso...

[ctx: sInstallerOsxMMAboutInstallSpotify]
en: About Install Spotify
it_IT: Info sull'installazione di Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMBringAllToFront]
en: Bring All to Front
it_IT: Porta tutto in primo piano

[ctx: sInstallerOsxMMHelp]
en: Help
it_IT: Assistenza

[ctx: sInstallerOsxMMHideInstallSpotify]
en: Hide Install Spotify
it_IT: Nascondi installazione di Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMHideOthers]
en: Hide Others
it_IT: Nascondi altri

[ctx: sInstallerOsxMMInstallSpotify]
en: Install Spotify
it_IT: Installa Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMInstallSpotifyHelp]
en: Install Spotify Help
it_IT: Assistenza per l'installazione di Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMMinimize]
en: Minimize
it_IT: Riduci a icona

[ctx: sInstallerOsxMMQuitInstallSpotify]
en: Quit Install Spotify
it_IT: Esci da installazione di Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMServices]
en: Services
it_IT: Servizi

[ctx: sInstallerOsxMMShowAll]
en: Show All
it_IT: Mostra tutto

[ctx: sInstallerOsxMMWindow]
en: Window
it_IT: Finestra

[ctx: sInstallerOsxMountFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to mount the downloaded Spotify disk image.
it_IT: Si è verificato un errore durante il tentativo di montaggio dell'immagine del disco scaricata di Spotify.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationButtonDoNotMove]
en: Do not move
it_IT: Non spostare

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationButtonMove]
en: Move to Applications folder
it_IT: Sposta nella cartella Applicazioni

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationCouldNotMove]
en: Could not move to Applications folder
it_IT: Impossibile spostare nella cartella Applicazioni

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionInfoInDownloadsFolder]
en: This will keep your Downloads folder uncluttered.
it_IT: Questo mantiene la cartella Download in ordine.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionInfoWillRequirePasswd]
en: Note that this will require an administrator password.
it_IT: Richiede una password da amministratore.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionMessage]
en: I can move myself to the Applications folder if you'd like.
it_IT: Posso passare alla cartella Applicazioni se preferisci.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionTitle]
en: Move to Applications folder?
it_IT: Spostare nella cartella Applicazioni?

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionTitleHome]
en: Move to Applications folder in your Home folder?
it_IT: Spostare la cartella Applicazioni nella cartella Home?

[ctx: sInstallerOsxQuitButtonTitle]
en: Quit
it_IT: Esci

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformDesc]
en: Sorry, this version of Spotify is for macOS %s or later.
it_IT: Spiacenti, questa versione di Spotify è per macOS %1$s o versione successiva.

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformHelp]
en: Find installers for older versions
it_IT: Trova i programmi di installazione per le versioni precedenti

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformTitle]
en: Unsupported Platform
it_IT: Piattaforma non supportata

en: unknown
it_IT: sconosciuta
