Spotify 1.2.90.0.g940f8576 - en to da_DK translation catalogue (182 entries)

en: &Copy
da_DK: &Kopiér

en: &Delete
da_DK: &Slet

en: &Develop
da_DK: &Opret indhold

en: &Edit
da_DK: &Rediger

en: &File
da_DK: &Fil

en: &Help
da_DK: &Hjælp

en: &Log Out
da_DK: &Log af

en: &Minimize to Tray
da_DK: &Minimer til bakken

en: &Next
da_DK: &Næste

en: &Open Miniplayer
da_DK: &Åbn miniafspiller

en: &Paste
da_DK: &Indsæt

en: &Pause
da_DK: Sæt på &pause

en: &Play
da_DK: &Afspil

en: &Playback
da_DK: &Afspilning

en: &Redo
da_DK: &Annuller Fortryd

en: &Reload
da_DK: &Genindlæs

en: &Repeat
da_DK: &Gentag

en: &Reset Zoom
da_DK: &Nulstil zoom

en: &Show Spotify
da_DK: &Vis Spotify

en: &Troubleshooting
da_DK: &Fejlfinding

en: &Undo
da_DK: &Fortryd

en: &View
da_DK: &Vis

en: A new Spotify upgrade is available, but the automatic upgrade failed. The reason could be that Spotify was installed with another user account. You can continue using the current version or manually reinstall using the link below.
da_DK: En ny Spotify-opgradering er tilgængelig, men den automatiske opgradering mislykkedes. Dette kan skyldes, at Spotify var installeret med en anden brugerkonto. Du kan fortsætte med at bruge den aktuelle version, eller du kan installere igen manuelt via linket nedenfor.

en: About Spotify
da_DK: Om Spotify

en: Actual Size
da_DK: Faktisk størrelse

en: Add to Liked Songs
da_DK: Føj til Sange, du synes godt om

en: All Files
da_DK: Alle filer

en: Are you sure you want to disable hardware acceleration?
da_DK: Er du sikker på, at du vil deaktivere hardwareacceleration?

en: Are you sure you want to disable hardware acceleration?
    
    This will disable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can sometimes solve graphics issues, but can also make Spotify slower when redrawing the screen.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
da_DK: Er du sikker på, at du vil deaktivere hardwareacceleration?
    
    Dette vil deaktivere brugen af grafikprocessoren (GPU) på din computer, hvilket muligvis kan løse grafikproblemer, men også kan gøre Spotify langsommere, når du genindlæser skærmen.
    
    Du skal genstarte Spotify, før denne indstilling træder i kraft.

en: Are you sure you want to enable hardware acceleration?
da_DK: Er du sikker på, at du vil aktivere hardwareacceleration?

en: Are you sure you want to enable hardware acceleration?
    
    This will enable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can make Spotify faster when redrawing the screen, but can also in rare cases introduce graphics issues.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
da_DK: Er du sikker på, at du vil aktivere hardwareacceleration?
    
    Dette vil aktivere brugen af grafikprocessoren (GPU) på din computer, hvilket kan gøre Spotify hurtigere, når du genindlæser skærmen, men det kan i sjældne tilfælde også medføre grafikproblemer.
    
    Du skal genstarte Spotify, før denne indstilling træder i kraft.

en: Are you sure you want to reset app data?
    
    This will reset the app to its original state and restart it. You will be logged out and need to log in again.
da_DK: Er du sikker på, at du vil nulstille appens data?
    
    Dette vil nulstille appen til den oprindelige tilstand og genstarte den. Du vil blive logget af og skal logge på igen.

en: Are you sure?
da_DK: Er du sikker?

en: Audio Files
da_DK: Lydfiler

en: Bring All to Front
da_DK: Flyt alle forrest

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Close
da_DK: Luk

en: Continue on this device
da_DK: Fortsæt på denne enhed

en: Copy
da_DK: Kopiér

en: Copy Version Info
da_DK: Kopiér versionsoplysningerne

en: Cu&t
da_DK: &Klip

en: Custom Files
da_DK: Brugerdefinerede filer

en: Cut
da_DK: Klip

en: Delete
da_DK: Slet

en: Develop
da_DK: Opret indhold

en: Disable &Hardware Acceleration and Restart
da_DK: Deaktiver &hardwareacceleration, og genstart

en: Disable Hardware Acceleration and Restart
da_DK: Deaktiver hardwareacceleration, og genstart

en: Disable and Restart
da_DK: Deaktiver og genstart

en: Do not show this message again
da_DK: Vis ikke denne besked igen

en: E&xit
da_DK: &Afslut

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Emoji & Symbols
da_DK: Emojis og symboler

en: Enable &Hardware Acceleration and Restart
da_DK: Aktivér &hardwareacceleration, og genstart

en: Enable Hardware Acceleration and Restart
da_DK: Aktivér hardwareacceleration, og genstart

en: Enable and Restart
da_DK: Aktivér og genstart

en: File
da_DK: Fil

en: Filter
da_DK: Filtrér

en: Go Back
da_DK: Gå tilbage

en: Go Forward
da_DK: Gå frem

en: Hardware Acceleration
da_DK: Hardwareacceleration

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Hide Others
da_DK: Skjul andre

en: Hide Spotify
da_DK: Skjul Spotify

en: Image Files
da_DK: Billedfiler

en: Licensing Information
da_DK: Licensoplysninger

en: Liked Songs
da_DK: Sange, du synes godt om

en: Local Files
da_DK: Lokale filer

en: Log Out
da_DK: Log af

en: Migrating Spotify Cache
da_DK: Migrering af Spotify-cache

en: Minimize
da_DK: Minimer

en: New Playlist
da_DK: Ny playliste

en: New Playlist Folder
da_DK: Ny mappe til playlister

en: Next
da_DK: Næste

en: Not now
da_DK: Ikke nu

en: Offline Mode
da_DK: Offlinetilstand

en: Open File
da_DK: Åbn fil

en: Open Spotify
da_DK: Åbn Spotify

en: Open Spotify to pick up where you left off.
da_DK: Åbn Spotify for at fortsætte, hvor du slap.

en: P&references...
da_DK: &Præferencer…

en: P&revious
da_DK: &Forrige

en: Paste
da_DK: Sæt ind

en: Pause
da_DK: Sæt på pause

en: Play
da_DK: Afspil

en: Playback
da_DK: Afspilning

en: Preferences
da_DK: Præferencer

en: Previous
da_DK: Tilbage

en: Private Session
da_DK: Privat session

en: Quit Spotify
da_DK: Afslut Spotify

en: Recently Played
da_DK: Spillet for nylig

en: Redo
da_DK: Annuller Fortryd

en: Reload
da_DK: Genindlæs

en: Remove from Liked Songs
da_DK: Fjern fra Sange, du synes godt om

en: Repeat
da_DK: Gentag

en: Report &Issue...
da_DK: Rapportér et &problem …

en: Report Issue...
da_DK: Rapportér et problem …

en: Reset &App Data and Restart
da_DK: Nulstil &appens data, og genstart

en: Reset App Data and Restart
da_DK: Nulstil appens data, og genstart

en: Restart Spotify
da_DK: Genstart Spotify

en: SCTA Information
da_DK: SCTA-oplysninger (japansk forbrugerbeskyttelseslovgivning)

en: Search
da_DK: Søg

en: Seek Backward
da_DK: Gå tilbage

en: Seek Forward
da_DK: Gå frem

en: Select &All
da_DK: Vælg &alt

en: Select All
da_DK: Vælg alle

en: Services
da_DK: Tjenester

en: Show &Logs in Explorer
da_DK: Vis &logfiler i Finder

en: Show All
da_DK: Vis alle

en: Show Logs in Finder
da_DK: Vis logfiler i Finder

en: Skip
da_DK: Skift

en: Spotify Community
da_DK: Spotify-fællesskab

en: Spotify Failed to Upgrade
da_DK: Spotify kunne ikke opgraderes

en: Spotify needs your permission to install an update.
da_DK: Spotify skal have din tilladelse til at installere en opdatering.

en: The cache contains local copies of music data, playlists and album art.
da_DK: Cachen indeholder lokale kopier af musikdata, playlister og albumgrafik.

en: Third-party Software
da_DK: Tredjepartssoftware

en: This will disable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can sometimes solve graphics issues, but can also make Spotify slower when redrawing the screen.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
da_DK: Dette vil deaktivere brugen af grafikprocessoren (GPU) på din computer, hvilket muligvis kan løse grafikproblemer, men også kan gøre Spotify langsommere, når du genindlæser skærmen.
    
    Du skal genstarte Spotify, før denne indstilling træder i kraft.

en: This will enable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can make Spotify faster when redrawing the screen, but can also in rare cases introduce graphics issues.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
da_DK: Dette vil aktivere brugen af grafikprocessoren (GPU) på din computer, hvilket kan gøre Spotify hurtigere, når du genindlæser skærmen, men det kan i sjældne tilfælde også medføre grafikproblemer.
    
    Du skal genstarte Spotify, før denne indstilling træder i kraft.

en: This will reset the app to its original state and restart it. You will be logged out and need to log in again.
da_DK: Dette vil nulstille appen til den oprindelige tilstand og genstarte den. Du vil blive logget af og skal logge på igen.

en: Troubleshooting
da_DK: Fejlfinding

en: Undo
da_DK: Fortryd

en: Video Files
da_DK: Videofiler

en: View
da_DK: Vis

en: Volume &Down
da_DK: Skru &ned for lyden

en: Volume &Up
da_DK: Skru &op for lyden

en: Volume Down
da_DK: Skru ned for lyden

en: Volume Up
da_DK: Skru op for lyden

en: Window
da_DK: Vindue

en: Windows (32 bit)
da_DK: Windows (32-bit)

en: Windows (64 bit)
da_DK: Windows (64-bit)

en: Your &Account
da_DK: Din &konto

en: Your Account
da_DK: Din konto

en: Your Episodes
da_DK: Dine episoder

en: Zoom &In
da_DK: &Zoom ind

en: Zoom &Out
da_DK: &Zoom ud

en: Zoom In
da_DK: Zoom ind

en: Zoom Out
da_DK: Zoom ud

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSAppleMusicUsageDescription]
en: Spotify will scan your Music folder for audio files. You will find them in the side navigation, if you enable Local Files in Spotify's settings.
da_DK: Spotify scanner mappen Musik for lydfiler. Du kan se filerne i sidemenuen, hvis du aktiverer Lokale filer i Spotify-indstillingerne.

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSBluetoothAlwaysUsageDescription]
en: This will allow Spotify to find Bluetooth accessories.
da_DK: Dette giver Spotify tilladelse til at finde Bluetooth-tilbehør.

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSDownloadsFolderUsageDescription]
en: Spotify will scan your Downloads folder for audio files. You will find them in the side navigation, if you enable Local Files in Spotify's settings.
da_DK: Spotify scanner mappen Overførsler for lydfiler. Du kan se filerne i sidemenuen, hvis du aktiverer Lokale filer i Spotify-indstillingerne.

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSLocalNetworkUsageDescription]
en: This lets you listen on different devices. Spotify will also get access to local audio files.
da_DK: Dette giver dig mulighed for at lytte på forskellige enheder. Spotify får også adgang til lokale lydfiler.

[ctx: sInstallerInfoPlistOsxCFBundleDisplayName]
en: Spotify Installer
da_DK: Spotify-installationsprogram

[ctx: sInstallerInfoPlistOsxCFBundleName]
en: Spotify Installer
da_DK: Spotify-installationsprogram

[ctx: sInstallerOsxAskUserToAuthenticate.]
en: Spotify needs permission to install.
da_DK: Spotify skal have tilladelse til at installere.

[ctx: sInstallerOsxAskUserToQuitSpotify]
en: Please quit Spotify and try again
da_DK: Afslut Spotify, og prøv igen

[ctx: sInstallerOsxContinueInBackground]
en: Continue in background
da_DK: Fortsæt i baggrunden

[ctx: sInstallerOsxDownloadFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to download Spotify.
da_DK: Der opstod en fejl under forsøget på at downloade Spotify.

[ctx: sInstallerOsxDownloadFailedRetryIn]
en: Download failed. Retrying in %ds.
da_DK: Downloaden mislykkedes. Prøver igen om %1$d sek.

[ctx: sInstallerOsxDownloadingSpotify]
en: Downloading Spotify…
da_DK: Spotify downloades…

[ctx: sInstallerOsxExtractionFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to extract Spotify.
da_DK: Der opstod en fejl under forsøget på at udpakke Spotify.

[ctx: sInstallerOsxGenericErrorDescription]
en: An error occurred while trying to install Spotify.
da_DK: Der opstod en fejl under forsøget på at installere Spotify.

[ctx: sInstallerOsxInstallFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to install Spotify.
da_DK: Der opstod en fejl under forsøget på at installere Spotify.

[ctx: sInstallerOsxInstallationFailed]
en: Installation Failed
da_DK: Installationen mislykkedes

[ctx: sInstallerOsxInstallationFailedDefaultButtonTitle]
en: Download from Spotify.com
da_DK: Download på Spotify.com

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteContinueButtonTitle]
en: Continue Installation
da_DK: Fortsæt installationen

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteDesc]
en: The installation of Spotify is almost complete. Do you really want to quit?
da_DK: Installationen af Spotify er næsten gennemført. Er du sikker på, at du vil afslutte?

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteTitle]
en: Installation Incomplete
da_DK: Installationen er gennemført

[ctx: sInstallerOsxInstallingSpotify]
en: Installing Spotify…
da_DK: Spotify installeres…

[ctx: sInstallerOsxMMAboutInstallSpotify]
en: About Install Spotify
da_DK: Om Installer Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMBringAllToFront]
en: Bring All to Front
da_DK: Flyt alle forrest

[ctx: sInstallerOsxMMHelp]
en: Help
da_DK: Hjælp

[ctx: sInstallerOsxMMHideInstallSpotify]
en: Hide Install Spotify
da_DK: Skjul Installer Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMHideOthers]
en: Hide Others
da_DK: Skjul andre

[ctx: sInstallerOsxMMInstallSpotify]
en: Install Spotify
da_DK: Installer Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMInstallSpotifyHelp]
en: Install Spotify Help
da_DK: Installer Spotify Help

[ctx: sInstallerOsxMMMinimize]
en: Minimize
da_DK: Minimer

[ctx: sInstallerOsxMMQuitInstallSpotify]
en: Quit Install Spotify
da_DK: Afslut Installer Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMServices]
en: Services
da_DK: Tjenester

[ctx: sInstallerOsxMMShowAll]
en: Show All
da_DK: Vis alle

[ctx: sInstallerOsxMMWindow]
en: Window
da_DK: Vindue

[ctx: sInstallerOsxMountFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to mount the downloaded Spotify disk image.
da_DK: Der opstod en fejl under forsøget på at installere det downloadede Spotify-diskbillede.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationButtonDoNotMove]
en: Do not move
da_DK: Flyt ikke

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationButtonMove]
en: Move to Applications folder
da_DK: Flyt til mappen Programmer

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationCouldNotMove]
en: Could not move to Applications folder
da_DK: Kunne ikke flytte til mappen Programmer

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionInfoInDownloadsFolder]
en: This will keep your Downloads folder uncluttered.
da_DK: Dette hjælper dig med at holde orden i mappen Overførsler.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionInfoWillRequirePasswd]
en: Note that this will require an administrator password.
da_DK: Bemærk, at dette kræver en administratoradgangskode.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionMessage]
en: I can move myself to the Applications folder if you'd like.
da_DK: Jeg kan flytte mig selv til mappen Programmer, hvis du vil have det.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionTitle]
en: Move to Applications folder?
da_DK: Vil du flytte mig til mappen Programmer?

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionTitleHome]
en: Move to Applications folder in your Home folder?
da_DK: Vil du flytte til mappen Programmer under hjemmemappen?

[ctx: sInstallerOsxQuitButtonTitle]
en: Quit
da_DK: Afslut

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformDesc]
en: Sorry, this version of Spotify is for macOS %s or later.
da_DK: Denne version af Spotify kræver macOS %1$s eller nyere.

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformHelp]
en: Find installers for older versions
da_DK: Find installationer til ældre versioner

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformTitle]
en: Unsupported Platform
da_DK: Ikke-understøttet platform

en: unknown
da_DK: ukendt
