Spotify 1.2.90.0.g940f8576 - en to ar_SA translation catalogue (186 entries)

en: &Copy
ar_SA: &نسخ

en: &Delete
ar_SA: &حذف

en: &Develop
ar_SA: تطوير&

en: &Edit
ar_SA: &تعديل

en: &File
ar_SA: &ملف

en: &Help
ar_SA: المساعدة&

en: &Log Out
ar_SA: &تسجيل الخروج

en: &Minimize to Tray
ar_SA: &التصغير لشريط المهام

en: &Next
ar_SA: اللي بعده&

en: &Open Miniplayer
ar_SA: &فتح المشغِّل الصغير

en: &Paste
ar_SA: &لصق

en: &Pause
ar_SA: إيقاف مؤقت&

en: &Play
ar_SA: &تشغيل

en: &Playback
ar_SA: &تشغيل

en: &Redo
ar_SA: &إعادة الخطوة مرة ثانية

en: &Reload
ar_SA: إعادة التحميل

en: &Repeat
ar_SA: تكرار&

en: &Reset Zoom
ar_SA: &إعادة تعيين تكبير الشاشة

en: &Show Spotify
ar_SA: &عرض Spotify

en: &Shuffle
ar_SA: التشغيل العشوائي&

en: &Troubleshooting
ar_SA: استكشاف الأخطاء وإصلاحها

en: &Undo
ar_SA: &تراجع

en: &View
ar_SA: &عرض

en: A new Spotify upgrade is available, but the automatic upgrade failed. The reason could be that Spotify was installed with another user account. You can continue using the current version or manually reinstall using the link below.
ar_SA: في إصدار جديد من Spotify متوفر، بس فشلت محاولة الترقية التلقائية. ممكن يكون السبب تثبيت Spotify باستخدام حساب مستخدم ثاني. تقدر تكمل في استخدام الإصدار الحالي او تعيد التثبيت يدويًا باستخدام الرابط اللي بالأسفل.

en: About Spotify
ar_SA: عن Spotify

en: Actual Size
ar_SA: الحجم الأصلي

en: Add to Liked Songs
ar_SA: إضافة لقائمة "أغاني عجبتني"

en: All Files
ar_SA: كل الملفات

en: Are you sure you want to disable hardware acceleration?
ar_SA: متأكد إنك تبغى توقّف تسريع الجهاز؟

en: Are you sure you want to disable hardware acceleration?
    
    This will disable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can sometimes solve graphics issues, but can also make Spotify slower when redrawing the screen.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
ar_SA: متأكد إنك تبغى توقّف تسريع الجهاز؟
    
    هذا الإجراء رح يوقف وحدة معالجة الرسوم (GPU) في حاسوبك، واللي ممكن في بعض الأحيان تحل مشاكل الرسوم، بس ممكن كمان تبطئ سرعة Spotify لما تعيد رسم الشاشة.
    
     علشان تطّبق هذا الإعداد، لازم تعيد تشغيل Spotify.

en: Are you sure you want to enable hardware acceleration?
ar_SA: متأكد إنّك تبغى تفعّل تسريع الجهاز؟

en: Are you sure you want to enable hardware acceleration?
    
    This will enable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can make Spotify faster when redrawing the screen, but can also in rare cases introduce graphics issues.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
ar_SA: متأكد إنّك تبغى تفعّل تسريع الجهاز؟
    
    هذا الإجراء رح يفعّل وحدة معالجة الرسوم (GPU) في حاسوبك، واللي رح يزود سرعة Spotify لما تعيد رسم الشاشة، وفي حالات نادرة رح يسبب بعض المشاكل في الرسوم.
    
     علشان تطّبق هذا الإعداد، لازم تعيد تشغيل Spotify.

en: Are you sure you want to reset app data?
    
    This will reset the app to its original state and restart it. You will be logged out and need to log in again.
ar_SA: متأكد إنك تبي تسوي إعادة ضبط لبيانات التطبيق؟
    
    ذا رح يسوي إعادة ضبط للتطبيق ويرجعه للضبط الأصلي ويعيد تشغيله. رح تخرج من التطبيق ولازم تسوي تسجيل دخول مرة ثانية.

en: Are you sure?
ar_SA: متأكد؟

en: Audio Files
ar_SA: الملفات الصوتية

en: Bring All to Front
ar_SA: أظهر كل النوافذ المفتوحة

en: Cancel
ar_SA: إلغاء

en: Close
ar_SA: قفّل

en: Continue on this device
ar_SA: متابعة على الجهاز ذا

en: Copy
ar_SA: نسخ

en: Copy Version Info
ar_SA: نسخ معلومات الإصدار

en: Cu&t
ar_SA: قص&

en: Custom Files
ar_SA: ملفات مخصصة

en: Cut
ar_SA: قص

en: Delete
ar_SA: حذف

en: Develop
ar_SA: تطوير

en: Disable &Hardware Acceleration and Restart
ar_SA: إيقاف تسريع الجهاز وإعادة التشغيل

en: Disable Hardware Acceleration and Restart
ar_SA: إيقاف تسريع الجهاز وإعادة التشغيل

en: Disable and Restart
ar_SA: الإيقاف وإعادة التشغيل

en: Do not show this message again
ar_SA: ما تعرض الرسالة هاذي مرة ثانية

en: E&xit
ar_SA: &خروج

en: Edit
ar_SA: تعديل

en: Emoji & Symbols
ar_SA: الإيموجي والرموز

en: Enable &Hardware Acceleration and Restart
ar_SA: تفعيل تسريع الجهاز وإعادة التشغيل

en: Enable Hardware Acceleration and Restart
ar_SA: تفعيل تسريع الجهاز وإعادة التشغيل

en: Enable and Restart
ar_SA: التفعيل وإعادة التشغيل

en: File
ar_SA: ملف

en: Filter
ar_SA: تصفية

en: Go Back
ar_SA: الرجوع للسابق

en: Go Forward
ar_SA: التقدّم للأمام

en: Hardware Acceleration
ar_SA: تسريع الأجهزة

en: Help
ar_SA: المساعدة

en: Hide Others
ar_SA: إخفاء الخيارات الثانية

en: Hide Spotify
ar_SA: إخفاء Spotify

en: Image Files
ar_SA: ملفات الصوّر

en: Licensing Information
ar_SA: معلومات الترخيص

en: Liked Songs
ar_SA: أغاني عجبتني

en: Local Files
ar_SA: أغانيك المحمّلة

en: Log Out
ar_SA: تسجيل الخروج

en: Migrating Spotify Cache
ar_SA: جاري نقل ذاكرة التخزين المؤقت في تطبيق Spotify

en: Minimize
ar_SA: تصغير

en: New Playlist
ar_SA: قائمة أغاني جديدة

en: New Playlist Folder
ar_SA: مجلد قوائم الأغاني الجديد

en: Next
ar_SA: اللي بعده

en: Not now
ar_SA: مو الحين

en: Offline Mode
ar_SA: وضع عدم الاتصال بالإنترنت

en: Open File
ar_SA: فتح الملف

en: Open Spotify
ar_SA: فتح Spotify

en: Open Spotify to pick up where you left off.
ar_SA: افتح Spotify علشان تواصل من مكان ما وقفت.

en: P&references...
ar_SA: &الإعدادات المفضّلة...

en: P&revious
ar_SA: السابق&

en: Paste
ar_SA: لصق

en: Pause
ar_SA: توقيف مؤقت

en: Play
ar_SA: تشغيل

en: Playback
ar_SA: تشغيل

en: Preferences
ar_SA: الإعدادات المفضّلة

en: Previous
ar_SA: السابق

en: Private Session
ar_SA: جلسة خاصة

en: Quit Spotify
ar_SA: الخروج من Spotify

en: Recently Played
ar_SA: شغلتها من قريب

en: Redo
ar_SA: إعادة الخطوة مرّة ثانية

en: Reload
ar_SA: إعادة تحميل

en: Remove from Liked Songs
ar_SA: إزالة من قائمة "أغاني عجبتني"

en: Repeat
ar_SA: تكرار المقطع

en: Report &Issue...
ar_SA: الإبلاغ عن &مشكلة...

en: Report Issue...
ar_SA: الإبلاغ عن مشكلة...

en: Reset &App Data and Restart
ar_SA: إعادة ضبط بيانات التطبيق وإعادة التشغيل

en: Reset App Data and Restart
ar_SA: إعادة ضبط بيانات التطبيق وإعادة التشغيل

en: Restart Spotify
ar_SA: إعادة تشغيل تطبيق Spotify

en: SCTA Information
ar_SA: معلومات عن SCTA

en: Search
ar_SA: بحث

en: Seek Backward
ar_SA: الترجيع

en: Seek Forward
ar_SA: التقديم

en: Select &All
ar_SA: اختيار &الكل

en: Select All
ar_SA: اختيار الكل

en: Services
ar_SA: الخدمات

en: Show &Logs in Explorer
ar_SA: عرض السجلات في Explorer

en: Show All
ar_SA: عرض جميع الخيارات

en: Show Logs in Finder
ar_SA: عرض السجلات في Finder

en: Shuffle
ar_SA: تشغيل عشوائي

en: Skip
ar_SA: تخطّي

en: Spotify Community
ar_SA: مجتمع Spotify

en: Spotify Failed to Upgrade
ar_SA: فشل Spotify في الترقية

en: Spotify Help
ar_SA: Spotify للمساعدة

en: Spotify needs your permission to install an update.
ar_SA: يحتاج تطبيق Spotify إذنك علشان يثبت التحديث.

en: The cache contains local copies of music data, playlists and album art.
ar_SA: تحتوي ذاكرة التخزين المؤقت على نسخ محمّلة من بيانات الموسيقى، وقوائم الأغاني وأغلفة الألبوم.

en: Third-party Software
ar_SA: البرامج التابعة لجهات خارجية

en: This will disable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can sometimes solve graphics issues, but can also make Spotify slower when redrawing the screen.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
ar_SA: هذا الإجراء رح يوقف وحدة معالجة الرسوم (GPU) في حاسوبك، واللي ممكن في بعض الأحيان تحل مشاكل الرسوم، بس ممكن كمان تبطئ سرعة Spotify لما تعيد رسم الشاشة.
    
    علشان تطّبق هذا الإعداد، لازم تعيد تشغيل Spotify.

en: This will enable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can make Spotify faster when redrawing the screen, but can also in rare cases introduce graphics issues.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
ar_SA: هذا الإجراء رح يفعّل وحدة معالجة الرسوم (GPU) في حاسوبك، واللي رح يزود سرعة Spotify لما تعيد رسم الشاشة، وفي حالات نادرة رح يسبب بعض المشاكل في الرسوم.
    
    علشان تطّبق هذا الإعداد، لازم تعيد تشغيل Spotify.

en: This will reset the app to its original state and restart it. You will be logged out and need to log in again.
ar_SA: ذا رح يسوي إعادة ضبط للتطبيق ويرجعه للضبط الأصلي ويعيد تشغيله. رح تخرج من التطبيق ولازم تسوي تسجيل دخول مرة ثانية.

en: Troubleshooting
ar_SA: استكشاف الأخطاء وإصلاحها

en: Undo
ar_SA: تراجع

en: Video Files
ar_SA: ملفات الفيديو

en: View
ar_SA: شاهد

en: Volume &Down
ar_SA: خفض مستوى الصوت&

en: Volume &Up
ar_SA: رفع مستوى الصوت&

en: Volume Down
ar_SA: خفض مستوى الصوت

en: Volume Up
ar_SA: رفع مستوى الصوت

en: Window
ar_SA: نافذة

en: Windows (32 bit)
ar_SA: Windows (32 بت)

en: Windows (64 bit)
ar_SA: Windows (64 بت)

en: Your &Account
ar_SA: حسابك&

en: Your Account
ar_SA: حسابك

en: Your Episodes
ar_SA: حلقاتك

en: Zoom
ar_SA: تكبير

en: Zoom &In
ar_SA: تصغير&

en: Zoom &Out
ar_SA: تكبير&

en: Zoom In
ar_SA: تصغير الشاشة

en: Zoom Out
ar_SA: تكبير الشاشة

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSAppleMusicUsageDescription]
en: Spotify will scan your Music folder for audio files. You will find them in the side navigation, if you enable Local Files in Spotify's settings.
ar_SA: رح يسوّي Spotify عملية مسح لمجلد الموسيقى علشان تلاقي ملفات صوتية. رح تلاقي الملفات الصوتية في لوحة التنقل الجانبية، إذا سوّيت تفعيل لأغانيك المحمّلة من إعدادات Spotify.

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSBluetoothAlwaysUsageDescription]
en: This will allow Spotify to find Bluetooth accessories.
ar_SA: رح يخلي ذا Spotify يتصل بالأجهزة اللي مفعَّلة البلوتوث.

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSDownloadsFolderUsageDescription]
en: Spotify will scan your Downloads folder for audio files. You will find them in the side navigation, if you enable Local Files in Spotify's settings.
ar_SA: رح يسوّي Spotify عملية مسح لمجلد الملفات اللي تمّ تحميلها علشان تبحث عن ملفات صوتية. رح تلاقي الملفات في لوحة التنقل الجانبية، إذا سوّيت تفعيل لأغانيك المحمّلة من إعدادات Spotify.

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSLocalNetworkUsageDescription]
en: This lets you listen on different devices. Spotify will also get access to local audio files.
ar_SA: هذا يسمحلك تسمع على أجهزة مختلفة. Spotify هيصير له حق الوصول للملفات الصوتية المحمّلة.

[ctx: sInstallerInfoPlistOsxCFBundleDisplayName]
en: Spotify Installer
ar_SA: مثبت Spotify

[ctx: sInstallerInfoPlistOsxCFBundleName]
en: Spotify Installer
ar_SA: مثبت Spotify

[ctx: sInstallerOsxAskUserToAuthenticate.]
en: Spotify needs permission to install.
ar_SA: يحتاج تطبيق Spotify الإذن علشان يتابع التثبيت.

[ctx: sInstallerOsxAskUserToQuitSpotify]
en: Please quit Spotify and try again
ar_SA: لو سمحت سجّل خروج من تطبيق Spotify وحاول مرة ثانية

[ctx: sInstallerOsxContinueInBackground]
en: Continue in background
ar_SA: الاستمرار في الشاشة الخلفية

[ctx: sInstallerOsxDownloadFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to download Spotify.
ar_SA: حدث خطأ خلال محاولة تحميل Spotify.

[ctx: sInstallerOsxDownloadFailedRetryIn]
en: Download failed. Retrying in %ds.
ar_SA: فشل التنزيل. رح نعيد خلال %1$d ثانية.

[ctx: sInstallerOsxDownloadingSpotify]
en: Downloading Spotify…
ar_SA: جاري تنزيل Spotify…

[ctx: sInstallerOsxExtractionFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to extract Spotify.
ar_SA: حدث خطأ خلال محاولة استخراج ملفات تثبيت Spotify.

[ctx: sInstallerOsxGenericErrorDescription]
en: An error occurred while trying to install Spotify.
ar_SA: حدث خطأ خلال محاولة تثبيت Spotify.

[ctx: sInstallerOsxInstallFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to install Spotify.
ar_SA: حدث خطأ خلال محاولة تثبيت Spotify.

[ctx: sInstallerOsxInstallationFailed]
en: Installation Failed
ar_SA: فشل التثبيت

[ctx: sInstallerOsxInstallationFailedDefaultButtonTitle]
en: Download from Spotify.com
ar_SA: التنزيل من Spotify.com

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteContinueButtonTitle]
en: Continue Installation
ar_SA: متابعة التثبيت

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteDesc]
en: The installation of Spotify is almost complete. Do you really want to quit?
ar_SA: اكتمل تثبيت Spotify تقريبًا. تبغى تروح فعلًا؟

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteTitle]
en: Installation Incomplete
ar_SA: الثبيت مو مكتمل

[ctx: sInstallerOsxInstallingSpotify]
en: Installing Spotify…
ar_SA: جاري تثبيت Spotify…

[ctx: sInstallerOsxMMAboutInstallSpotify]
en: About Install Spotify
ar_SA: لمحة عن تثبيت Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMBringAllToFront]
en: Bring All to Front
ar_SA: أظهر كل النوافذ المفتوحة

[ctx: sInstallerOsxMMHelp]
en: Help
ar_SA: المساعدة

[ctx: sInstallerOsxMMHideInstallSpotify]
en: Hide Install Spotify
ar_SA: إخفاء تثبيت Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMHideOthers]
en: Hide Others
ar_SA: إخفاء الخيارات الثانية

[ctx: sInstallerOsxMMInstallSpotify]
en: Install Spotify
ar_SA: تثبيت Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMInstallSpotifyHelp]
en: Install Spotify Help
ar_SA: تثبيت Spotify للمساعدة

[ctx: sInstallerOsxMMMinimize]
en: Minimize
ar_SA: تصغير

[ctx: sInstallerOsxMMQuitInstallSpotify]
en: Quit Install Spotify
ar_SA: الخروج من تثبيت Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMServices]
en: Services
ar_SA: الخدمات

[ctx: sInstallerOsxMMShowAll]
en: Show All
ar_SA: عرض جميع الخيارات

[ctx: sInstallerOsxMMWindow]
en: Window
ar_SA: نافذة

[ctx: sInstallerOsxMMZoom]
en: Zoom
ar_SA: تكبير

[ctx: sInstallerOsxMountFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to mount the downloaded Spotify disk image.
ar_SA: حدث خطأ خلال محاولة تثبيت صورة قرص تطبيق Spotify اللي تم تحميلها.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationButtonDoNotMove]
en: Do not move
ar_SA: ما تنقل التطبيق

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationButtonMove]
en: Move to Applications folder
ar_SA: الانتقال لمجلد التطبيقات

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationCouldNotMove]
en: Could not move to Applications folder
ar_SA: ما في إمكانية للانتقال لمجلد التطبيقات

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionInfoInDownloadsFolder]
en: This will keep your Downloads folder uncluttered.
ar_SA: هذا الإجراء يخلّي مجلد الملفات اللي تم تنزيلها مرتب.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionInfoWillRequirePasswd]
en: Note that this will require an administrator password.
ar_SA: لاحظ إنك لازم تدّخل كلمة مرور المسؤول.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionMessage]
en: I can move myself to the Applications folder if you'd like.
ar_SA: إذا تبغى أقدر أنقل التطبيق لمجلد التطبيقات.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionTitle]
en: Move to Applications folder?
ar_SA: تبغى تنقل التطبيق لمجلد التطبيقات؟

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionTitleHome]
en: Move to Applications folder in your Home folder?
ar_SA: تبغى تنقل التطبيق لمجلد التطبيقات في مجلد "الصفحة الرئيسية" حقك؟

[ctx: sInstallerOsxQuitButtonTitle]
en: Quit
ar_SA: إنهاء

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformDesc]
en: Sorry, this version of Spotify is for macOS %s or later.
ar_SA: Sorry, this version of Spotify is for macOS %1$s or later.

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformTitle]
en: Unsupported Platform
ar_SA: منصة غير مدعومة

en: unknown
ar_SA: نظام مو معروف
