WinMerge - en to sv translation catalogue (1206 entries)

note: LANGUAGE, SUBLANGUAGE
en: LANG_ENGLISH, SUBLANG_ENGLISH_US
sv: LANG_SWEDISH, SUBLANG_DEFAULT

en: Copy to Middle
sv: Kopiera till mitten

en: C&opy to Right	Alt+Right
sv: Kopiera till höger	Alt+Höger

en: Copy from Middle
sv: Kopiera från mitten

en: Copy fro&m Right	Alt+Shift+Left
sv: Kopiera från höger	Alt+Shift+Left

en: Cop&y to Left	Alt+Left
sv: Kopiera till vänster	Alt+Vänster

en: Copy &from Left	Alt+Shift+Right
sv: Kopiera från vänster	Alt+Shift+Right

en: Copy Selected Line(s) to Middle
sv: Kopiera valda rader till mitten

en: Copy Selected Line(s) to Right
sv: Kopiera valda rader till höger

en: Copy Selected Line(s) from Middle
sv: Kopiera valda rader från mitten

en: Copy Selected Line(s) from Right
sv: Kopiera valda rader från höger

en: Copy Selected Line(s) to Left
sv: Kopiera valda rader till vänster

en: Copy Selected Line(s) from Left
sv: Kopiera valda rader från vänster

en: Select Line &Difference	F4
sv: Markera radskillnad	F4

en: Add this change to Substitution &Filters
sv: Lägg till denna ändring bland ersättningsfilter

en: Add to &Line Filters
sv: Lägg till bland radfilter

en: &Undo
sv: Ångra

en: &Redo
sv: Gör om

en: Cu&t
sv: Klipp ut

en: &Copy
sv: Kopiera

en: &Paste
sv: Klistra in

en: &Scripts
sv: Skript

en: < Empty >
sv: < Tom >

en: &Go to...	Ctrl+G
sv: Gå till...	Ctrl+G

en: Go to Moved Line Between Left and Middle	Ctrl+Shift+G
sv: Gå till flyttad rad mellan vänster och mitten	Ctrl+Shift+G

en: Go to Moved Line Between Middle and Right	Ctrl+Alt+G
sv: Gå till flyttad rad mellan mitten och höger	Ctrl+Alt+G

en: Op&en
sv: Öppna

en: With &Registered Application
sv: Med registrerad applikation

en: With &External Editor	Ctrl+Alt+E
sv: Med extern redigerare	Ctrl+Alt+E

en: &With...
sv: Med...

en: Open &Parent Folder...
sv: Öppna överordnad mapp...

en: S&hell Menu
sv: Skalmeny

en: Use First Line as Headers
sv: Använd första rad som rubriker

en: Auto-Fit All Columns
sv: Automatisk passning för alla kolumner

en: View &Differences
sv: Visa skillnader

en: Diff &Block Size
sv: Diff blockstorlek

en: &Ignore Color Difference (Color Distance Threshold)
sv: Ignorera färgskillnader (Color Distance Threshold)

en: Ins&ertion/Deletion Detection
sv: Infogat/raderat detektering

en: &None
sv: Ingen

en: &Vertical
sv: Vertikalt

en: &Horizontal
sv: Horisontellt

en: &Previous Page
sv: Föregående sida

en: &Next Page
sv: Nästa sida

en: &Active Pane
sv: Aktiv ruta

en: Rotate &Right 90deg
sv: Rotera höger 90 grader

en: Rotate &Left 90deg
sv: Rotera vänster 90 grader

en: Flip V&ertically
sv: Spegla vertikalt

en: Flip H&orizontally
sv: Spegla horisontellt

en: &Zoom
sv: Zoom

en: Zoom &In	Ctrl++
sv: Zooma in	Ctrl++

en: Zoom &Out	Ctrl+-
sv: Zooma ut	Ctrl+-

note: Zoom to normal
en: &Normal	Ctrl+*
sv: Normal	Ctrl+*

en: &Overlay
sv: Överlappade

en: &Alpha Blend
sv: Alpha Blend

en: Alpha &Blend Animation
sv: Alpha Blend-animering

en: Dragging &Mode
sv: Dragläge

en: &Move
sv: Flytta

en: &Adjust Offset
sv: Anpassa förskjutning

en: &Vertical Wipe
sv: Vertikal rensning

en: &Horizontal Wipe
sv: Horisontell rensning

en: Rectangle &Select
sv: Rektangulärt val

en: &Set Background Color
sv: Sätt bakgrundsfärg

en: &Vector Image Scaling
sv: Vektorbild skalning

en: Compare Extracted &Text From Images
sv: Jämför extraherad text från bilder

en: Co&mpare
sv: Jämför

en: &Screenshots
sv: Skärmbilder

en: &Full Size Screenshots
sv: Skärmbilder i fullstorlek

en: &HTMLs
sv: HTML

en: &Texts
sv: Texter

en: &Resource Trees
sv: Resursträd

en: &Size
sv: Storlek

en: Fit to Window
sv: Passa till fönster

en: Clear &Browsing Data
sv: Rensa bläddringshistorik

en: &Disk Cache
sv: Diskcache

en: &Cookies
sv: Kakor

en: &Browsing History
sv: Bläddringshistorik

en: &All Profile
sv: &Allprofil

en: &File
sv: Arkiv

en: &New
sv: Ny

en: &Text
sv: Text

en: T&able
sv: Tabell

en: &Binary
sv: Binär

en: &Image
sv: Bild

en: &Webpage
sv: &Webbsida

en: New (&3 panes)
sv: Ny (3 rutor)

en: &Open...	Ctrl+O
sv: Öppna...	Ctrl+O

en: Open Conflic&t File...
sv: Öppna konfliktfil...

en: Open C&lipboard
sv: Öppna urklipp

en: Open Pro&ject...	Ctrl+J
sv: Öppna projekt...	Ctrl+J

en: Sa&ve Project...
sv: Spara projekt...

en: Recent Projects
sv: Senaste projekt

en: Recent F&iles Or Folders
sv: Senast använda filer eller kataloger

en: E&xit	Ctrl+Q
sv: Avsluta	Ctrl+Q

en: &Edit
sv: Redigera

en: &Paste	Ctrl+V
sv: Klistra in	Ctrl+V

en: &Options...
sv: Alternativ...

en: &View
sv: Visa

en: &Toolbar
sv: Verktygsrad

en: &Small
sv: Liten

en: &Big
sv: Stor

en: &Huge
sv: Enorm

en: &Status Bar
sv: Statusfält

en: Ta&b Bar
sv: Flikrad

en: &Tools
sv: Verktyg

en: &Filters...
sv: Filter...

en: &Generate Patch...
sv: Skapa patch...

en: &Plugins
sv: Programtillägg

en: P&lugin Settings...
sv: Tilläggsinställningar...

en: Ma&nual Prediffer
sv: Manuell förjämförelse/Prediffer

en: A&utomatic Prediffer
sv: Automatisk förjämförelse

en: &Manual Unpacking
sv: Manuell uppackning

en: &Automatic Unpacking
sv: Automatisk extrahering

en: &Reload plugins
sv: Läs in programtillägg på nytt

en: &Window
sv: Fönster

en: Cl&ose	Ctrl+W
sv: Stäng	Ctrl+W

en: Clo&se All
sv: Stäng alla

en: Change &Pane	F6
sv: Växla ruta	F6

en: &Cascade
sv: Ordna överlappande

en: &Help
sv: Hjälp

en: &WinMerge Help	F1
sv: WinMerge hjälp	F1

en: R&elease Notes
sv: Utgivningsnotis

en: &Translations
sv: Översättningar

en: C&onfiguration
sv: Konfiguration

en: &GNU General Public License
sv: GNU General Public License

en: &About WinMerge...
sv: Om WinMerge...

en: &Read-only
sv: Skrivskydd

en: L&eft Read-only
sv: Skrivskydda vänster

en: M&iddle Read-only
sv: Skrivskydda mitten

en: Ri&ght Read-only
sv: Skrivskydda höger

en: &File Encoding...
sv: Filkodning/teckenuppsättning...

en: Select &All	Ctrl+A
sv: Markera allt	Ctrl+A

en: Show &Identical Items
sv: Visa identiska objekt

en: Show &Different Items
sv: Visa skillnader

en: Show L&eft Unique Items
sv: Visa unika skillnader i vänster

en: Show Midd&le Unique Items
sv: Visa unika skillnader i mitten

en: Show Ri&ght Unique Items
sv: Visa unika skillnader i höger

en: Show S&kipped Items
sv: Visa överhoppade skillnader

en: S&how Binary Files
sv: Visa binära filer

en: &3-way Compare
sv: 3-vägsjämförelse

en: Show &Left Only Different Items
sv: Visa skillnader endast i vänster

en: Show &Middle Only Different Items
sv: Visa skillnader endast i mitten

en: Show &Right Only Different Items
sv: Visa skillnader endast i höger

en: Show L&eft Only Missing Items
sv: Visa saknas i vänster

en: Show Mi&ddle Only Missing Items
sv: Visa endast saknas i mitten

en: Show Rig&ht Only Missing Items
sv: Visa saknas i höger

en: Show Hidd&en Items
sv: Visa dolda objekt

en: Tree &Mode
sv: Trädläge

en: E&xpand All Subfolders
sv: Veckla ut alla undermappar

en: &Collapse All Subfolders
sv: Veckla ihop undermappar

en: Select &Font...
sv: Välj typsnitt...

en: Use Default Font
sv: Använd standardtypsnitt

en: Sw&ap Panes
sv: Växla rutor

en: Swap &1st | 2nd
sv: Växla första och andra

en: Swap &2nd | 3rd
sv: Växla andra och tredje

en: Swap 1st | &3rd
sv: Växla första och tredje

en: Com&pare Statistics...
sv: Jämför statistik...

en: Refresh	F5
sv: Ladda om	F5

en: &Refresh Selected	Ctrl+F5
sv: Ladda om markerad	Ctrl+F5

en: &Merge
sv: Sammanfoga

en: Co&mpare	Enter
sv: Jämför	Enter

en: &Next Difference	Alt+Down
sv: Nästa skillnad	Alt+Ner

en: &Previous Difference	Alt+Up
sv: Föregående skillnad	Alt+Upp

en: &First Difference	Alt+Home
sv: Första skillnad	Alt+Home

en: &Current Difference	Alt+Enter
sv: Nuvarande skillnad	Alt+Enter

en: &Last Difference	Alt+End
sv: Sista skillnad	Alt+End

en: Copy to &Right	Alt+Right
sv: Kopiera till höger	Alt+Höger

en: Copy to L&eft	Alt+Left
sv: Kopiera till vänster	Alt+Vänster

en: &Delete	Del
sv: Radera	Del

en: &Customize Columns...
sv: Anpassa kolumner...

en: Generate &Report...
sv: Generera rapport...

en: &Edit with Unpacker...
sv: Redigera med extraherare...

en: &Save	Ctrl+S
sv: Spara	Ctrl+S

en: Sav&e
sv: Spara

en: Save &Left
sv: Spara vänster

en: Save &Middle
sv: Spara mitten

en: Save &Right
sv: Spara höger

en: Save &As
sv: Spara som

en: Save &Left As...
sv: Spara vänster som...

en: Save &Middle As...
sv: Spara mitten som...

en: Save &Right As...
sv: Spara höger som...

en: &Print...	Ctrl+P
sv: Skriv ut...	Ctrl+P

en: Page Set&up...
sv: Utskriftsformat...

en: Print Previe&w...
sv: Förhandsgranska utskrift...

en: &Convert Line Endings to
sv: Omvandla radslutsformat till

en: Mer&ge Mode	F9
sv: Sammanslagningsläge	F9

en: Reloa&d	Ctrl+F5
sv: Ladda om	Ctrl+F5

en: Reco&mpare As
sv: Jämför igen som

en: &Undo	Ctrl+Z
sv: Ångra	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
sv: Gör om	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
sv: Klipp ut	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
sv: Kopiera	Ctrl+C

en: F&ind...	Ctrl+F
sv: Sök...	Ctrl+F

en: Repla&ce...	Ctrl+H
sv: Ersätt...	Ctrl+H

en: &Marker...	Ctrl+Shift+M
sv: Markör...	Ctrl+Shift+M

en: Advanced
sv: Avancerat

en: &Copy With Line Numbers	Ctrl+Shift+C
sv: Kopiera med radnummer	Ctrl+Shift+C

en: &Bookmarks
sv: Bokmärken

en: &Toggle Bookmark	Ctrl+F2
sv: Växla bokmärke	Ctrl+F2

en: &Next Bookmark	F2
sv: Nästa bokmärke	F2

en: &Previous bookmark	Shift+F2
sv: Föregående bokmärke	Shift+F2

en: &Clear All Bookmarks
sv: Rensa bokmärken

en: Syntax Highlight
sv: Syntaxframhävning

en: &Diff Context
sv: Innehållsskillnader

en: &All Lines
sv: Samtliga rader

en: &0 Lines
sv: 0 rader

en: &1 Line
sv: 1 rad

en: &3 Lines
sv: 3 rader

en: &5 Lines
sv: 5 rader

en: &7 Lines
sv: 7 rader

en: &9 Lines
sv: 9 rader

en: &Toggle All and 0-9 Lines	Ctrl+D
sv: Växla samtliga och 0-9 rader	Ctrl+D

en: &Invert (Hide Different Lines)
sv: Invertera (Dölj skiljande rader)

en: &Lock Panes
sv: Lås rutor

en: &View Whitespace
sv: Visa blankutrymme

en: View E&OL
sv: Visa radslutsformat/E&OL

en: Vie&w Line Differences
sv: Visa radskillnader

en: View Line &Numbers
sv: Visa radnummer

en: View &Margins
sv: Visa marginaler

en: View To&p Margins
sv: Visa toppmarginaler

en: W&rap Lines
sv: Bryt rader

en: Split V&ertically
sv: Dela vertikalt

en: Diff &Pane
sv: Jämförelseöversikt

en: Lo&cation Pane
sv: Positionsruta

en: Ne&xt Conflict	Alt+Shift+Down
sv: Nästa konflikt	Alt+Shift+Down

en: Pre&vious Conflict	Alt+Shift+Up
sv: Föregående konflikt	Alt+Shift+Up

en: A&dvanced
sv: Avancerat

en: Next Difference Between Left and Middle	Alt+1
sv: Nästa skillnad mellan vänster och mitten	Alt+1

en: Previous Difference Between Left And Middle	Alt+Shift+1
sv: Föregående skillnad mellan vänster och mitten	Alt+Shift+1

en: Next Difference Between Left and Right	Alt+2
sv: Nästa skillnad mellan vänster och höger	Alt+2

en: Previous Difference Between Left And Right	Alt+Shift+2
sv: Föregående skillnad mellan vänster och höger	Alt+Shift+2

en: Next Difference Between Middle and Right	Alt+3
sv: Nästa skillnad mellan mitten och höger	Alt+3

en: Previous Difference Between Middle And Right	Alt+Shift+3
sv: Föregående skillnad mellan mitten och höger	Alt+Shift+3

en: Next Left Only Difference	Alt+7
sv: Nästa skillnad endast vänster	Alt+7

en: Previous Left Only Difference	Alt+Shift+7
sv: Föregåendeskillnad endast vänster	Alt+Shift+7

en: Next Middle Only Difference	Alt+8
sv: Nästa skillnad i endast mitten	Alt+8

en: Previous Middle Only Difference	Alt+Shift+8
sv: Föregående skillnad i endast mitten	Alt+Shift+8

en: Next Right Only Difference	Alt+9
sv: Nästa skillnad endast höger	Alt+9

en: Previous Right Only Difference	Alt+Shift+9
sv: Föregående skillnad endast höger	Alt+Shift+9

en: Copy from &Left to
sv: Kopiera från vänster till

en: &Middle
sv: &Mitten

en: &Right
sv: Höger

en: Copy from &Middle to
sv: Kopiera från mitten till

en: &Left
sv: Vänster

en: Copy from &Right to
sv: Kopiera från höger till

en: Copy Selected Line(s) from Le&ft to
sv: Kopiera valda rader från vänster till

en: Copy Selected Line(s) from Mi&ddle to
sv: Kopiera valda rader från mitten till

en: Copy Selected Line(s) from Ri&ght to
sv: Kopiera valda rader från höger till

en: Copy from Left	Alt+Shift+Right
sv: Kopiera från vänster	Alt+Shift+Right

en: Copy from Right	Alt+Shift+Left
sv: Kopiera från höger	Alt+Shift+Left

en: C&opy to Right and Advance	Ctrl+Alt+Right
sv: Kopiera till höger och gå till nästa	Ctrl+Alt+Höger

en: Copy &to Left and Advance	Ctrl+Alt+Left
sv: Kopiera till vänster och gå till nästa	Ctrl+Alt+Vänster

en: Copy &All to Right
sv: Kopiera allt till höger

en: Cop&y All to Left
sv: Kopiera allt till vänster

en: A&uto Merge	Ctrl+Alt+M
sv: Automatisk sammanslagning	Ctrl+Alt+M

en: Add &Synchronization Point	Alt+S
sv: Lägg till jämförelsepunkt	Alt+S

en: Clear Sync&hronization Points
sv: Rensa jämförelsepunkter

en: Unpac&ker
sv: Extraherare

en: &Prediffer
sv: Förjämförelse/Prediffer

en: Apply Pre&differ...
sv: Applicera förjämförelse/Prediffer...

en: &Transform with editor script...
sv: Transformera med redigeringsskript...

en: Sp&lit
sv: Dela

en: Comp&are
sv: Jämför

en: Compare in new &window
sv: Jämför i nytt fönster

en: Compare Non-hor&izontally...
sv: Jämför icke-Vågrätt...

en: Compare Non-hor&izontally
sv: Jämför icke-Vågrätt

en: First &left item with second left item
sv: Första vänsta med det andra vänsta objektet

en: First &right item with second right item
sv: Första högra med det andra högra objektet

en: &First left item with second right item
sv: Första vänstra med det andra högra objektet

en: &Second left item with first right item
sv: Andra vänsta med det första högra objektet

en: Co&mpare As
sv: Jämför som

en: Left to Middle (%1 of %2)
sv: Vänster till mitten (%1 of %2)

en: Left to Right (%1 of %2)
sv: Vänster till höger (%1 av %2)

en: Left to... (%1 of %2)
sv: Vänster till... (%1 av %2)

en: Middle to Left (%1 of %2)
sv: Mitten till vänster (%1 of %2)

en: Middle to Right (%1 of %2)
sv: Mitten till höger (%1 of %2)

en: Middle to... (%1 of %2)
sv: Mitten till... (%1 of %2)

en: Right to Middle (%1 of %2)
sv: Höger till mitten (%1 of %2)

en: Right to Left (%1 of %2)
sv: Höger till vänster (%1 av %2)

en: Right to... (%1 of %2)
sv: Höger till... (%1 av %2)

en: &Delete
sv: Radera

en: &Both
sv: Båda

en: &All
sv: Alla

en: Re&name
sv: Döp om

en: &Hide Items
sv: Dölj objekt

en: &Open Left
sv: Öppna i vänster

en: Open Midd&le
sv: Öppna i mitten

en: O&pen Right
sv: Öppna i höger

en: Cop&y Pathnames
sv: Kopiera sökvägar

en: Left (%1 of %2)
sv: Vänster (%1 av %2)

en: Middle (%1 of %2)
sv: Mitten (%1 of %2)

en: Right (%1 of %2)
sv: Höger (%1 av %2)

en: Both (%1 of %2)
sv: Båda (%1 av %2)

en: All (%1 of %2)
sv: Samtliga (%1 of %2)

en: Copy &Filenames
sv: Kopiera filnamn

en: Copy Items To Clip&board
sv: Kopiera skillnader till urklipp

en: Copy All Di&splayed Columns
sv: Kopiera alla visade kolumner

en: &Zip
sv: Zip

en: Both to... (%1 of %2)
sv: Båda till... (%1 of %2)

en: All to... (%1 of %2)
sv: Samtliga till... (%1 of %2)

en: Differences to... (%1 of %2)
sv: Skillnader till... (%1 of %2)

en: Left Shell menu
sv: Gränssnittsmeny vänster

en: Middle Shell menu
sv: Gränssnittsmeny mitten

en: Right Shell menu
sv: Gränssnittsmeny höger

en: Copy
sv: Kopiera

en: &Copy Full Path
sv: Kopiera hela sökvägen

en: Copy &Filename
sv: Kopiera filnamn

en: &Edit Caption
sv: Redigera rubrik

en: &Open...
sv: Öppna...

en: Unpacker Settings
sv: Inställningar för extraherare

en: <None>
sv: <Ingen>

en: <Automatic>
sv: <Automatisk>

en: &Select...
sv: Välj...

en: Prediffer Settings
sv: Inställningar för förjämförelse/Prediffer

en: G&o to Diff
sv: Gå till skillnad

en: &No Moved Blocks
sv: Inga flyttade block

en: &All Moved Blocks
sv: Alla flyttade block

en: W&hitespaces
sv: Blankutrymme

en: Com&pare
sv: Jämför

en: I&gnore changes
sv: Ignorera skillnader

en: Ig&nore all
sv: Ignorera allt

en: Ignore blan&k lines
sv: Ignorera tomma rader

en: Ignore &case
sv: Ignorera skillnader i VERSALER och gemener

en: Igno&re carriage return differences (Windows/Unix/Mac)
sv: Ignorera skillnader i radslut (Windows/Unix/Mac)

en: Ignore codepage &differences
sv: Ignorera skillnader i teckentabeller (ANSI/Unicode)

en: Ignore num&bers
sv: Ignorera nummer

en: Ignore c&omment differences
sv: Ignorera kommentarskillnader

en: &Include subfolders
sv: Inkludera undermappar

en: &Compare method:
sv: Jämförelsemetod:

en: Full Contents
sv: Fulltständigt innehåll

en: Quick Contents
sv: Snabbt innehåll

en: Binary Contents
sv: Binärt innehåll

en: Modified Date
sv: Ändringsdatum

en: Modified Date and Size
sv: Ändringsdatum och storlek

en: Size
sv: Storlek

en: &Load Project...
sv: Ladda projekt...

en: About WinMerge
sv: Om WinMerge

en: Visit the WinMerge Homepage!
sv: Besök WinMerge hemsida!

en: Contributors
sv: Bidragsgivare

en: Select Files or Folders
sv: Välj filer eller kataloger

en: &1st File or Folder
sv: Första fil eller katalog

en: Re&ad-only
sv: Skrivskyddad

en: Swap 1st | 2nd
sv: Skifta första och andra

en: &Browse...
sv: Bläddra...

en: &2nd File or Folder
sv: Andra fil eller katalog

en: Rea&d-only
sv: Skrivskyddad

en: Swap 2nd | 3rd
sv: Skifta andra och tredje

en: B&rowse...
sv: Bläddra...

en: &3rd File or Folder (Optional)
sv: Tredje fil eller katalog (valfritt)

en: Read-o&nly
sv: Skrivskyddad

en: Swap 1st | 3rd
sv: Skifta första och tredje

en: Browse...
sv: Bläddra...

en:  Folder: Filter
sv:  Mapp: Filter

en:  File: Prediffer Plugin
sv:  Fil: Förjämförelse/Prediffer programtillägg

en:  File: Unpacker Plugin
sv:  Fil: Extraherare programtillägg

en: Se&lect...
sv: Välj...

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Help
sv: Hjälp

en: General
sv: Allmänt

en: Automatically &scroll to first difference
sv: Skrolla automatiskt till första skillnaden

en: Automatically s&croll to first inline difference
sv: Skrolla automatiskt till första skillnaden på raden

en: Cl&ose windows with 'Esc':
sv: Stäng fönster med ''Esc'':

en: &Automatically verify paths in Open-dialog
sv: Verifiera sökvägar i Öppna-dialogen automatikt

en: Single instance mode:
sv: Läge för instanser:

en: As&k when closing multiple windows
sv: Fråga när flera fönster stängs

en: &Preserve file time in file compare
sv: Bevara ändringsdatum i filjämförelse

en: Show "Select Files or Folders" dialog on startup
sv: Visa "Välj filer eller kataloger" dialogen vid uppstart

en: Close "Select Files or Folders" dialog on clicking Compare button
sv: Stäng dialogrutan "Välj filer eller kataloger" när ''OK''-knappen klickas

en: Op&en-dialog Auto-Completion:
sv: Automatisk komplettering för Öppna-dialog:

en: Auto-&reload modified files:
sv: Läs in ändrade filer på nytt automatiskt:

en: Language:
sv: Språk:

en: Find
sv: Sök

en: Fi&nd what:
sv: Sök efter:

en: Match &whole word only
sv: Matcha endast hela ord

en: Match &case
sv: Matcha VERSALER/gemener

en: Regular &expression
sv: Reguljärt uttryck

en: D&on't wrap end of file
sv: Veckla inte in slutet av filen

en: &Don't close this dialog box
sv: Stäng inte denna dialogruta

en: &Find Next
sv: Sök nästa

en: Find &Prev
sv: Sök föregående

en: &Ok
sv: OK

en: Replace
sv: Ersätt

en: Re&place with:
sv: Ersätt med:

en: &Don't wrap end of file
sv: Omkapsla inte slutet av filen

en: Replace in
sv: Ersätt i

en: &Selection
sv: Markering

en: Wh&ole file
sv: Hela filen

en: Find Pre&v
sv: Sök föregående

en: &Replace
sv: Ersätt

en: Replace &All
sv: Ersätt allt

en: Markers
sv: Markörer

en: Enable &Markers
sv: Aktivera markörer

en: New
sv: Ny

en: &Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: &Apply
sv: Tillämpa

en: Line Filters
sv: Radfilter

en: Enable Line Filters
sv: Aktivera radfilter

en: Regular Expressions (one per line):
sv: Reguljära uttryck (ett per rad):

en: Edit
sv: Redigera

en: Remove
sv: Ta bort

en: Substitution Filters
sv: Ersättningsfilter

en: The changes that appear on the panels as the listed pairs below will be ignored or marked as insignificant. Patches are unaffected.
sv: Ändringarna som visas i rutorna som listade par nedan kommer att ignoreras och markeras som obetydliga. Patcher är ej påverkade.

en: Enable
sv: Aktivera

en: Add
sv: Lägg till

en: Clear
sv: Rensa

en: Colors
sv: Färger

en: Color Scheme:
sv: Färgschema:

en: Background
sv: Bakgrund

en: Deleted
sv: Raderad

en: Difference:
sv: Skillnad:

en: Selected Difference:
sv: Markerad skillnad:

en: Ignored Difference:
sv: Åsidosatt skillnad:

en: Moved:
sv: Flyttad:

en: Selected Moved:
sv: Markerad flyttad:

en: Same As The Next (3 panes):
sv: Samma som nästa (3 rutor):

en: Same As The Next (Selected):
sv: Samma som nästa (valda):

en: Word Difference:
sv: Ordskillnad:

en: Selected Word Diff:
sv: Vald skillnad i ord:

en: &Use folder compare colors
sv: Använd färger för mappjämförelse

en: Items equal:
sv: Objekt lika:

en: Items different:
sv: Objekt olika:

en: Items not exists all:
sv: Objekt som ej finns:

en: Items filtered:
sv: Objekt filtrerade:

en: Margin:
sv: Marginal:

en: &Send deleted files to Recycle Bin
sv: Flytta borttagna filer till papperskorgen

en: &External editor:
sv: Externt program:

en: &Filter folder:
sv: Filterkatalog:

en: Temporary files folder
sv: Katalog för temporära filer

en: S&ystem's temp folder
sv: Systemets katalog för temporära filer

en: C&ustom folder:
sv: Egen katalog:

en: Br&owse...
sv: Bläddra...

en: Patch Generator
sv: Patchgenererare

en: File&1:
sv: Fil 1:

en: File&2:
sv: Fil 2:

en: &Swap
sv: Skifta

en: &Copy to Clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: &Append to existing file
sv: Lägg till i befintlig fil

en: &Result:
sv: Resultat:

en: Bro&wse...
sv: Bläddra...

en: &Format
sv: Format

en: St&yle:
sv: Stil:

en: &Context:
sv: Innehåll:

en: Inclu&de command line
sv: Inkludera kommandorad

en: Open to e&xternal editor
sv: Öppna i externt program

en: Defaults
sv: Förval

en: Display Columns
sv: Visa kolumner

en: Move &Up
sv: Flytta upp

en: Move &Down
sv: Flytta ned

en: &Additional Properties
sv: Övriga egenskaper

en: Additional Properties
sv: Övriga egenskaper

en: &<
sv: <&

en: Select Plugin
sv: Välj programtillägg

en: Plugin &Name:
sv: Programtilläggets namn:

en: Extensions list:
sv: Filändelser:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Default arguments:
sv: Standardargument:

en: Display all plugins, don't check the extension
sv: Visa alla programtillägg, kontrollera inte filändelse

en: &Open files in the same window type after unpacking
sv: Öppna filer i samma fönstertyp efter extrahering

en: &Plugin Pipeline:
sv: &Programtillägg kommandoslinga:

en: &Add pipe
sv: Lägg till pipe

en: Stop
sv: Stopp

en: Pause
sv: Paus

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Comparing items...
sv: Jämför objekt...

en: Items compared:
sv: Jämförda objekt:

en: Items total:
sv: Objekt totalt:

en: Go to
sv: Gå till

en: G&o to:
sv: Gå till:

en: File
sv: Fil

en: Go to what
sv: Gå till vad

en: Li&ne
sv: Rad

en: &Difference
sv: Skillnad

en: &Go to
sv: Gå till

en: Compare
sv: Jämför

en: Whitespaces
sv: Blankutrymme

en: &Compare
sv: Jämför

en: &Ignore change
sv: Ignorera skillnader

en: I&gnore all
sv: Ignorera samtliga

en: E&nable moved block detection
sv: Aktivera detektering av flyttade block

en: Align &similar lines
sv: Injustera likartade rader

en: Diff &algorithm (Experimental):
sv: Jämförelsealgoritm (experimentell):

en: Enable indent &heuristic
sv: Aktivera indragsstöd

en: Completely unhighlight the ignored differences
sv: Framhäv inte ignorerade skillnader

en: Editor
sv: Redigerare

en: &Highlight syntax
sv: Framhäv syntax

en: &Automatic rescan
sv: Automatisk omskanning

en: &Preserve original EOL chars
sv: Bevara ursprungliga tecken för radslut (EOL)

en: Tabs
sv: Flikar

en: &Tab size:
sv: Tabbstorlek:

en: &Insert Tabs
sv: Använd tabbar

en: Insert &Spaces
sv: Använd mellanslag

en: Line Difference Coloring
sv: Radskillnadsfärger

en: View line differences
sv: Visa radskillnader

en: &Character level
sv: Teckennivå

en: &Word-level:
sv: Ordnivå:

en: W&ord break characters:
sv: Ordbrytningstecken:

en: &Rendering Mode:
sv: Alstringsläge:

en: WinMerge allows hiding some common message boxes. Press the Reset button to make all message boxes visible again.
sv: WinMerge tillåter att vissa dialogrutor döljs. Klicka på knappen Återställ för att göra samtliga dialoger synliga igen.

en: Reset
sv: Återställ

en: File Filters
sv: Filfilter

en: Test...
sv: Testa...

en: Install...
sv: Installera...

en: New...
sv: Ny...

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Delete...
sv: Radera...

en: Save modified files?
sv: Spara ändrade filer?

en: Left side file
sv: Fil vänster sida

en: &Save changes
sv: Spara ändringar

en: &Discard changes
sv: Ignorera ändringar

en: Middle side file
sv: Fil mitten

en: Sa&ve changes
sv: Spara ändringar

en: Discard c&hanges
sv: Ignorera ändringar

en: Right side file
sv: Fil höger sida

en: S&ave changes
sv: Spara ändringar

en: Dis&card changes
sv: Ignorera ändringar

en: Disca&rd All
sv: Ignorera allt

en: Codepage
sv: Teckentabell

en: Default Codepage
sv: Förvald teckentabell

en: Select the default codepage assumed when loading non-Unicode files:
sv: Ange förvald teckentabell att använda när icke-Unicode filer öppnas:

en: System codepage
sv: Systemets teckentabell

en: According to WinMerge User Interface
sv: Enligt WinMerge användargränssnitt

en: Custom codepage:
sv: Anpassad teckentabell:

en: Detect codepage info for these type of files: .html, .rc, .xml
    Need to restart session.
sv: Detektera teckentabell info för dessa slags filer: .html, .rc, .xml
    (Sessionen kommer behöva läsas in på nytt)

en: Detect codepage for text files with mlang.dll
    Need to restart session.
sv: Detektera teckentabell för textfiler med mlang.dll
    (Sessionen kommer behöva läsas in på nytt)

en: Options
sv: Inställningar

en: Import...
sv: Importera...

en: Export...
sv: Exportera...

en: Keywords:
sv: Nyckelord:

en: Function names:
sv: Funktionsnamn:

en: Comments:
sv: Kommentarer:

en: Numbers:
sv: Nummer:

en: Operators:
sv: Operatörer:

en: Strings:
sv: Strängar:

en: Preprocessor:
sv: Förbehandlare:

en: User 1:
sv: Användare 1:

en: User 2:
sv: Användare 2:

en: Bold
sv: Fet

en: Search Marker:
sv: Sökmarkör:

en: User Defined Marker1:
sv: Användardefinierad markör 1:

en: User Defined Marker2:
sv: Användardefinierad markör 2:

en: User Defined Marker3:
sv: Användardefinierad markör 3:

en: Folder Compare Report
sv: Rapport för katalogjämförelse

en: Report &File:
sv: Rapporteringsfil:

en: &Style:
sv: Stil:

en: &Include File Compare Report
sv: Inkludera rapport för katalogjämförelse

en: Shared or Private Filter
sv: Delat eller privat filter

en: Which type of filter do you want to create?
sv: Vilken typ av filter vill du skapa?

en: Shared Filter (for all users on this machine)
sv: Delat filter (för alla användare på denna dator)

en: Private Filter (only for current user)
sv: Privat filter (bara för den aktuella användaren)

en: Archive Support
sv: Komprimerade mappar

en: &Enable archive file support
sv: Aktivera stöd för komprimerade mappar

en: &Detect archive type from file signature
sv: Detektera filtyp från filsignatur

en: Items saved to or restored from the project file:
sv: Objekt sparade till eller återskapade från projektfilen:

en: Compare Statistics
sv: Jämför statistik

en: Folders:
sv: Kataloger:

en: Files:
sv: Filer:

en: Different
sv: Olika

en: Binary:
sv: Binär:

en: Unique
sv: Unik

en: Left:
sv: Vänster:

en: Right:
sv: Höger:

en: Identical
sv: Identiska

en: Total:
sv: Totalt:

en: Close
sv: Stäng

en: Middle:
sv: Mitten:

en: Missing Left:
sv: Saknas i vänster:

en: Missing Middle:
sv: Saknas i mitten:

en: Missing Right:
sv: Saknas i höger:

en: Affects
sv: Påverkar

en: (Affects)
sv: (Påverkar)

en: Select Codepage for
sv: Välj teckentabell för

en: &File Loading:
sv: Fil laddar:

en: File &Saving:
sv: Fil sparas:

en: &Use same codepage for both
sv: Använd samma teckentabell för båda

en: &Cancel
sv: Avbryt

en: Test Filter
sv: Testa filter

en: Testing filter:
sv: Testar filter:

en: &Enter text to test:
sv: Mata in text att testa:

en: &Folder Name
sv: Katalognamn

en: Result:
sv: Resultat:

en: &Test
sv: Testa

en: &Close
sv: Stäng

en: Table
sv: Tabell

en: File type
sv: Filtyp

en: &CSV
sv: CSV

en: &TSV
sv: TSV

en: Custom &Delimiter-Separated Values
sv: Egenavgränsade värden

en: D&elimiter character:
sv: Tecken för avgränsning:

en: &Allow newlines in quotes
sv: Tillåt nya rader i citat

en: &Quote character:
sv: Tecken för omkapsling:

en: &Use customized text colors
sv: Använd anpassade textfärger

en: Whitespace:
sv: Blankutrymme:

en: Regular text:
sv: Vanlig text:

en: Selection:
sv: Markering:

en: Backup Files
sv: Säkerhetskopierade filer

en: Create backup files in:
sv: Skapa säkerhetskopior i:

en: &Folder compare
sv: Katalogjämförelse

en: Fil&e compare
sv: Filjämförelse

en: Create backup files into:
sv: Skapa säkerhetskopior i:

en: &Original file's folder
sv: Ursprunngsfilens katalog

en: &Global backup folder:
sv: Global mapp för säkerhetskopior:

en: Backup filename:
sv: Filnamn för säkerhetskopia:

en: &Append .bak extension
sv: Lägg till filändelse .bak

en: A&ppend timestamp
sv: Lägg till tidstämpel

en: Confirm Copy
sv: Bekräfta kopiera

en: Are you sure you want to copy XXX items?
sv: Är du säker på att du vill kopiera XXX objekt?

en: From left
sv: Från vänster

en: To right
sv: Till höger

en: Don't ask this &question again.
sv: Fråga inte igen.

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Plugins
sv: Programtillägg

en: &Enable plugins
sv: Aktivera programtillägg

en: File filters:
sv: Filfilter:

en: &Plugin arguments:
sv: Argument för programtillägg:

en: Enable &automatic unpacking/prediffing for the plugin
sv: Aktivera automatisk extrahering/förjämförelse för programtillägget

en: Shell Integration
sv: Skalintegration

en: Explorer
sv: Utforskaren

en: &Add to context menu
sv: Lägg till i innehållsmeny

en: E&nable advanced menu
sv: Visa avancerad meny

en: &Register shell extension
sv: Registrera filändelse

en: &Unregister shell extension
sv: Avregistrera filändelse

en: Register shell extension for current user &only
sv: Registrera filändelse endast för nuvarande användare

en: Unregister shell extension for current user on&ly
sv: Avregistrera filändelse endast för nuvarande användare

en: Register shell extension for &Windows 11 or later
sv: Registrera filändelse för &Windows 11 eller senare

en: Unregister shell extension for W&indows 11 or later
sv: Avregistrera filändelse för W&indows 11 eller senare

[ctx: Options dialog|Categories]
en: Folder
sv: Katalog

en: S&top after first difference
sv: Stanna efter första skillnaden

en: Ign&ore time differences less than 3 seconds
sv: Ignorera tidsskillnader mindre än 3 sekunder

en: Include &unique subfolders contents
sv: Inkludera unikt innehåll i underkataloger

en: &Automatically expand all subfolders
sv: Öppna automatiskt alla undermappar

en: Ignore &reparse points
sv: Ignorera återtolkningsmarkörer

en: Threshold for switching to &quick compare (MB):
sv: Tröskelvärde för växling till snabbjämförelse (MB):

en: Threshold for switching to &binary compare (MB):
sv: Tröskelvärde för växling till binär jämförelse (MB):

en: &Number of CPU cores to use:
sv: Antal CPU-kärnor att använda:

en: File patterns:
sv: Filnamnsmönster:

en: Custom Delimiter-Separated Values
sv: Användaravgränsade värden

[ctx: Options dialog|Categories]
en: Binary
sv: Binär

en: Binary file &patterns:
sv: Binärt filnamnsmönster:

en: Frhed settings
sv: Frhed-inställningar

en: View &Settings...
sv: Visa inställningar...

en: &Binary Mode...
sv: Binärt läge...

en: &Character Set...
sv: Teckenuppsättning...

en: Image
sv: Bild

en: Image file &patterns:
sv: Filnamnsmönster för bilder:

en: &Enable image compare in folder compare
sv: Aktivera bildsjämförelse i mappjämförelse

en: OCR result:
sv: OCR resultat:

en: Webpage
sv: Webbsida

en: URL pattern to &include (Regular expression):
sv: URL mönster att &inkludera (reguljärt uttryck):

en: URL pattern to &exclude (Regular expression):
sv: URL mönster att &exkludera (reguljärt uttryck):

en: &User data folder location:
sv: Plats för lagring av användardata:

en: &Separate user data folders for each pane
sv: Separerata mappar för användardata i varje ruta

en: &Hex View
sv: Hex visning

en: 
    New Documents (Ctrl+N)
sv: 
    Nya dokument (Ctrl+N)

en: 
    Open (Ctrl+O)
sv: 
    Öppna (Ctrl+O)

en: 
    Save (Ctrl+S)
sv: 
    Spara (Ctrl+S)

en: Unknown error attempting to open project file.
sv: Okänt fel vid försök att öppna projektfil.

en: Unknown error attempting to save project file.
sv: Okänt fel vid försök att spara projektfil.

en: Project file successfully loaded.
sv: Projektfilen lästes in.

en: Project file successfully saved.
sv: Projektfilen sparades.

en: 
    Undo (Ctrl+Z)
sv: 
    Ångra (Ctrl+Z)

en: 
    Redo (Ctrl+Y)
sv: 
    Gör om (Ctrl+Y)

en: 
    FileCompare
    
    
    
    WinMerge.FileCompare
    WinMerge File Compare
sv: 
    Filjämförelse
    
    
    
    WinMerge.FileCompare
    WinMerge filjämförelse

en: 
    FolderCompare
    
    
    
    WinMerge.FolderCompare
    WinMerge Folder Compare
sv: 
    Katalogjämförelse
    
    
    
    WinMerge.FolderCompare
    WinMerge katalogjämförelse

en: WinMerge comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software and you are welcome to redistribute it under certain circumstances; see the GNU General Public License in the Help menu for details.
sv: WinMerge kommer med ABSOLUT INGA GARANTIER. Detta är fri programvara och du är välkommen att vidaredistribuera den under vissa omständigheter; se GNU General Public License i Hjälp-menyn för detaljer.

en: &Abort
sv: Avbryt

en: &Retry
sv: Försök igen

en: &Ignore
sv: Ignorera

en: Ignore &all
sv: Ignorera alla

en: &Yes
sv: Ja

en: Yes to &all
sv: Ja till alla

en: &No
sv: Nej

en: No to a&ll
sv: Nej till alla

en: &Continue
sv: Fortsätt

en: &Skip
sv: Hoppa över

en: Skip &all
sv: Hoppa över alla

en: Don't display this &message again.
sv: Visa inte det här meddelandet igen.

en: To make this message box visible again, press the Reset button on the Message Boxes page of the Options dialog.
sv: För att göra meddelanderutan synlig igen trycker du på knappen Återställ på sidan Meddelanderutor i dialogrutan Alternativ.

en: Color Schemes
sv: Färgschema

en: Folder Compare
sv: Katalogjämförelse

en: Project
sv: Projekt

en: Differences
sv: Skillnader

en: Message Boxes
sv: Meddelanderutor

en: To:
sv: Till:

en: From left:
sv: Från vänster:

en: To left:
sv: Till vänster:

en: From right:
sv: Från höger:

en: To right:
sv: Till höger:

en: From middle:
sv: Från mitten:

en: To middle:
sv: Till mitten:

en: Options (%1)
sv: Alternativ (%1)

en: All message boxes are now displayed again.
sv: Alla dialogmeddelanden visas nu igen.

en: Value in Tab size -field is not in range WinMerge accepts.
    
    Please use values 1 - %1.
sv: Värdet för tabbstorlek är inte inom det intervall som WinMerge godtar.
    
    Vänligen ange värden mellan 1 - %1.

en: Open
sv: Öppna

en: Programs|*.exe;*.bat;*.cmd|All Files (*.*)|*.*||
sv: Programfiler|*.exe;*.bat;*.cmd|Alla filer (*.*)|*.*||

en: All Files (*.*)|*.*||
sv: Alla filer (*.*)|*.*||

en: WinMerge Project Files (*.WinMerge)|*.WinMerge||
sv: WinMerge projektfiler (*.WinMerge)|*.WinMerge||

en: Options files (*.ini)|*.ini|All Files (*.*)|*.*||
sv: Konfigurationsfiler (*.ini)|*.ini|Alla filer (*.*)|*.*||

en: Text Files (*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt)|*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt|All Files (*.*)|*.*||
sv: Textfiler (*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt)|*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt|Alla filer (*.*)|*.*||

en: HTML Files (*.htm,*.html)|*.htm;*.html|All Files (*.*)|*.*||
sv: HyperText-filer (*.htm,*.html)|*.htm;*.html|Alla filer (*.*)|*.*||

en: XML Files (*.xml)|*.xml|All Files (*.*)|*.*||
sv: XML-filer (*.xml)|*.xml|Alla filer (*.*)|*.*||

en: File Type
sv: Filtyp

en: Extension
sv: Filändelse

en: Message
sv: Meddelande

en: Answer
sv: Svar

en: Item
sv: Objekt

en: Load
sv: Ladda

en: Save
sv: Spara

en: Include Subfolders
sv: Inkludera undermappar

en: Compare Options
sv: Jämförelsealternativ

en: Hidden Items
sv: Dolda objekt

en: Name
sv: Namn

en: Location
sv: Sökväg

en: Filters
sv: Filter

en: Description
sv: Beskrivning

en: Select filename for new filter
sv: Välj filnamn för nytt filter

en: File Filters (*.flt)|*.flt|All Files (*.*)|*.*||
sv: Filfilter (*.flt)|*.flt|Alla filer (*.*)|*.*||

en: Cannot find file filter template file!
    
    Please copy file %1 to WinMerge/Filters folder:
    %2.
sv: Kunde inte hitta filen för mallfilter!
    
    Vänligen kopiera filen %1 till WinMerges katalog för mallfilter:
    %2.

en: Cannot copy filter template file to filter folder:
    %1
    
    Please make sure the folder exists and is writable.
sv: Kan inte kopiera filen till katalogen för filter:
    %1
    
    Vänligen kontrollera att mappen finns och att den är skrivbar.

en: User's filter file folder is not defined!
    
    Please select filter folder in Options/System.
sv: Användarens katalog för filfilter är inte angiven!
    
    Vänligen välj katalog i Inställningar/System.

en: Failed to delete the filter file:
    %1
    
    Maybe the file is read-only?
sv: Filterfilen kunde inte tas bort:
    %1
    
    Kanske är filen skrivskyddad?

en: Locate filter file to install
sv: Ange sökväg för filterfil att installera

en: Installing filter file failed.
    
    Could not copy new filter file to filter folder.
sv: Installationen av ny filterfil misslyckades.
    
    Kunde inte kopiera filen till katalogen för filter.

en: Filter file already exists. Overwrite existing filter?
sv: Filterfilen finns redan. Vill du skriva över befintlig fil?

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Filters were updated. Do you want to refresh all open folder compares?
    
    If you do not want to refresh all compares now you can select 'No' and refresh compares later.
sv: Filter uppdaterade. Vill du läsa in alla öppna katalogjämförelser på nytt?
    
    Om du inte vill göra detta nu kan du välja ''Nej'' och läsa in skillnader på nytt senare.

en: Folder Comparison Results
sv: Resultat av katalogjämförelse

en: File Comparison
sv: Filjämförelse

en: Untitled left
sv: Namnlös vänster

en: Untitled middle
sv: Namnlös mitten

en: Untitled right
sv: Namnlös höger

en: Base File
sv: Huvudfil

en: Theirs File
sv: Deras fil

en: Mine File
sv: Min fil

en: Original File
sv: Ursprungsfil

en: Ln: %s  Col: %d/%d  Ch: %d/%d  EOL: %s
sv: Rad: %s  Kolumn: %d/%d  Tecken: %d/%d  EOL: %s

en: Line: %s
sv: Rad: %s

en: Ln: %s  Col: %d/%d  Ch: %d/%d
sv: Rad: %s  Kolumn: %d/%d  Tecken: %d/%d

en:   Sel: %d | %d
sv:   Markerat: %d | %d

en: Merge
sv: Sammanfoga

en: Difference %1 of %2
sv: Skillnad %1 av %2

en: %1 Differences Found
sv: %1 skillnader funna

en: 1 Difference Found
sv: 1 skillnad funnen

en: Item %1 of %2
sv: Förekomst %1 av %2

en: Items: %1
sv: Förekomster: %1

en: Select two existing folders or files to compare.
sv: Välj två befintliga mappar eller filer att jämföra.

en: Folder Selection
sv: Val av katalog

en: Select two (or three) folders or two (or three) files to compare.
sv: Välj två (eller tre) filer eller kataloger att jämföra.

en: Left (1st) path is invalid!
sv: Vänster (1:a) sökväg är ogiltlig!

en: Middle (2nd) path is invalid!
sv: Mittens (2:a) sökväg är ogiltlig!

en: Right (2nd) path is invalid!
sv: Höger (2:a) sökväg är ogiltlig!

en: Right (3rd) path is invalid!
sv: Höger (3:e) sökväg är ogiltlig!

en: Both paths are invalid!
sv: Båda sökvägar är ogiltliga!

en: Left (1st) and Middle (2nd) paths are invalid!
sv: Vänster (1:a) och mittens (2:a) sökvägar är ogiltliga!

en: Left (1st) and Right (3rd) paths are invalid!
sv: Vänster (1:a) och höger (3:e) sökväg är ogiltlig!

en: Middle (2nd) and Right (3rd) paths are invalid!
sv: Mitten (2:a) och höger (3:e) sökvägar är ogiltliga!

en: All paths are invalid!
sv: Samtliga sökvägar är ogiltliga!

en: Only enabled for file comparisons
sv: Endast möjligt vid filjämförelse

en: Cannot compare file and folder!
sv: Kan inte jämföra fil med en katalog!

en: File not found: %1
sv: Kan inte hitta: %1

en: File not unpacked: %1
sv: Filen är inte extraherad: %1

en: Cannot open file
    %1
    
    %2
sv: Kan inte öppna fil
    %1
    
    %2

en: Failed to parse conflict file.
sv: Kunde inte tolka konfliktfilen.

en: The file
    %1
    is not a conflict file.
sv: Filen
    %1
    är inte en konfliktfil.

en: You are about to compare very large files.
    Showing the contents of the files requires a very large amount of memory.
    Do you want to show only the comparison results, not the contents of the files?
sv: Du är på väg att jämföra mycket stora filer.
    Att visa filinnehållet kräver en mycket stor mängd minne.
    Vill du bara se resultat för filjämförelse, och inte innehållet i filerna?

en: Save As
sv: Spara som

en: Save changes to %1?
sv: Spara ändringar i %1?

en: %1 is marked read-only. Would you like to override the read-only file? (No to save as new filename.)
sv: %1 är skrivskyddad. Vill du skriva över filen (välj Nej för att spara filen under annat namn)?

en: Error backing up file
sv: Fel vid säkerhetskopiering av filen

en: Unable to backup original file:
    %1
    
    Continue anyway?
sv: Kan inte säkerhetskopiera ursprungsfilen:
    %1
    
    Vill du fortsätta ändå?

en: Saving file failed.
    %1
    %2
    Do you want to:
    	- use a different filename (Press OK)
    	- abort the current operation (Press Cancel)?
sv: Det gick inte att spara filen.
    %1
    %2
    Vill du:
    	- använda ett annat filnamn (Tryck OK)
    	- avbryta sparande av fil (Tryck Avbryt)?

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the left file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
sv: Programtillägget '%2' kan inte komprimera dina ändringar av den vänstra filen tillbaka till '%1'.
    
    Ursprungsfilen kommer inte att skrivas över.
    
    Vill du spara den extraherade versionen till en annan fil?

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the middle file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
sv: Programtillägget '%2' kan inte komprimera dina ändringar i mitten tillbaka i '%1'.
    
    Ursprungsfilen kommer inte att skrivas över.
    
    Vill du spara den extraherade versionen till en annan fil?

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the right file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
sv: Programtillägget '%2' kan inte komprimera dina ändringar i den högra filen tillbaka till '%1'.
    
    Ursprungsfilen kommer inte att skrivas över.
    
    Vill du spara den extraherade versionen till en annan fil?

en: Another application has updated file
    %1
    since WinMerge loaded it.
    
    Overwrite changed file?
sv: Ett annat program har ändrat i filen
    %1
    sedan WinMerge öppnade den.
    
    Vill du skriva över den ändrade filen ändå?

en: %1
    is marked read-only. Would you like to override the read-only item?
sv: %1
    är markerad som skrivskyddad. Vill du överskrida detta?

en: Another application has updated file
    %1
    since WinMerge scanned it last time.
    
    Do you want to reload the file?
sv: Ett annat program har ändrat i filen
    %1
    sedan WinMerge sökte igenom den senast.
    
    Vill du läsa in den på nytt?

en: Save Left File As
sv: Spara vänster fil som

en: Save Middle File As
sv: Spara fil i mitten som

en: Save Right File As
sv: Spara höger fil som

en: The file
    %1
    has disappeared. Please save a copy of the file to continue.
sv: Filen
    %1
    har försvunnit. Vänligen spara en kopia av filen för att fortsätta.

en: Cannot merge differences when documents are not in synch.
    
    Refresh documents before continuing.
sv: Kan inte sammanfoga skillnader när filerna inte är i fas.
    
    Läs in filerna på nytt innan du fortsätter.

en: Break at whitespace
sv: Bryt vid blankutrymme

en: Break at whitespace or punctuation
sv: Bryt vid blankutrymme eller punkt

en: Copy to &Middle	Alt+Right
sv: Kopiera till &mitten	Alt+Höger

en: Copy to &Middle	Alt+Left
sv: Kopiera till &mitten	Alt+Vänster

en: Copy from Middle	Alt+Shift+Right
sv: Kopiera från mitten	Alt+Shift+Right

en: Copy from Middle	Alt+Shift+Left
sv: Kopiera från mitten	Alt+Shift+Left

en: Copy to Middle and Advance	Ctrl+Alt+Right
sv: Kopiera till mitten och gå till nästa	Ctrl+Alt+Höger

en: Copy to Middle and Advance	Ctrl+Alt+Left
sv: Kopiera till mitten och gå till nästa	Ctrl+Alt+Vänster

en: Copy All to Middle
sv: Kopiera allt till mitten

en: Right to Left (%1)
sv: Höger till vänster (%1)

en: Right to Middle (%1)
sv: Höger till mitten (%1)

en: Middle to Left (%1)
sv: Mitten till vänster (%1)

en: Middle to Right (%1)
sv: Mitten till höger (%1)

en: Left to Right (%1)
sv: Vänster till höger (%1)

en: Left to Middle (%1)
sv: Vänster till mitten (%1)

en: Left to... (%1)
sv: Vänster till... (%1)

en: Middle to... (%1)
sv: Mitten till... (%1)

en: Right to... (%1)
sv: Höger till... (%1)

en: Both to... (%1)
sv: Båda till... (%1)

en: All to... (%1)
sv: Samtliga till... (%1)

en: Differences to... (%1)
sv: Skillnader till... (%1)

en: Left (%1)
sv: Vänster (%1)

en: Middle (%1)
sv: Mitten (%1)

en: Right (%1)
sv: Höger (%1)

en: Both (%1)
sv: Båda (%1)

en: All (%1)
sv: Samtliga (%1)

en: Left side - select destination folder:
sv: Vänster sida - välj målmapp:

en: Middle side - select destination folder:
sv: Mitten - välj målmapp:

en: Right side - select destination folder:
sv: Höger sida - välj målmapp:

en: (%1 Files Affected)
sv: (%1 filer påverkade)

en: (%1 of %2 Files Affected)
sv: (%1 av %2 filer påverkade)

en: Are you sure you want to delete
    
    %1 ?
sv: Är du säker på att du vill ta bort
    
    %1 ?

en: Are you sure you want to copy?
sv: Är du säker på att du vill kopiera?

en: Are you sure you want to copy %d items?
sv: Är du säker på att du vill kopiera %d objekt?

en: Operation aborted!
    
    Folder contents at disks has changed, path
    %1
    was not found.
    
    Please refresh the compare.
sv: Operation avbruten!
    
    Kataloginnehållet har ändrats, sökvägen
    %1
    hittades inte.
    
    Vänligen läs in jämförelsen på nytt.

en: Are you sure you want to move?
sv: Är du säker på att du vill flytta?

en: Are you sure you want to move %d items?
sv: Är du säker på att du vill flytta %d objekt?

en: Confirm Move
sv: Bekräfta flytt

en: You are about to close the window that is comparing folders. Are you sure you want to close the window?
sv: Du är på väg att stänga fönstret som jämför kataloger. Är du säker på att du vill stänga fönstret?

en: The file or folder name is invalid.
sv: Den angivna filen eller mappen är ogiltig.

en: Failed to execute external editor: %1
sv: Kunde inte starta den externa redigeraren: %1

en: Unknown archive format
sv: Okänt format för komprimerade mappar

en: Failed to extract archive files.
    Do you want to compare the archive files as text files?
sv: Misslyckades att extrahera komprimerad mapp.
    Vill du jämföra de komprimerade mapparna som textfiler?

en: Filename
sv: Filnamn

[ctx: DirView|ColumnHeader]
en: Folder
sv: Katalog

en: Comparison result
sv: Jämförelseresultat

en: Left Date
sv: Datum vänster

en: Right Date
sv: Datum höger

en: Middle Date
sv: Datum mitten

en: Left Size
sv: Storlek vänster

en: Right Size
sv: Storlek höger

en: Middle Size
sv: Storlek mitten

en: Right Size (Short)
sv: Storlek höger (kort)

en: Left Size (Short)
sv: Vänster storlek (kort)

en: Middle Size (Short)
sv: Storlek mitten (kort)

en: Left Creation Time
sv: Tid skapad vänster

en: Right Creation Time
sv: Tid skapad höger

en: Middle Creation Time
sv: Skapelsedatum mitten

en: Newer File
sv: Nyare fil

en: Left File Version
sv: Vänster filversion

en: Right File Version
sv: Höger filversion

en: Middle File Version
sv: Filversion i mitten

en: Short Result
sv: Kort resultat

en: Left Attributes
sv: Egenskaper vänster

en: Right Attributes
sv: Egenskaper höger

en: Middle Attributes
sv: Egenskaper mitten

en: Left EOL
sv: Radslutsformat vänster

en: Middle EOL
sv: Radslutsformat mitten

en: Right EOL
sv: Radslutsformat höger

en: Left Encoding
sv: Teckenuppsättning vänster

en: Right Encoding
sv: Teckenuppsättning höger

en: Middle Encoding
sv: Teckenuppsättning mitten

en: Ignored Diff
sv: Ignorerade skillnader

[ctx: DirView|ColumnHeader]
en: Binary
sv: Binär

en: Unpacker
sv: Extraherare

en: Prediffer
sv: Förjämförelse/Prefidder

en: Left
sv: Vänster

en: Middle
sv: Mitten

en: Right
sv: Höger

en: Diff
sv: Skillnad

en: Left Duplicate Count
sv: Antal dubbletter vänster

en: Right Duplicate Count
sv: Dubblettantal höger

en: Middle Duplicate Count
sv: Dubbletter i mitten

en: Move
sv: Flytta

en: Audio
sv: Ljud

en: Calendar
sv: Kalender

en: Communication
sv: Kommunikation

en: Contact
sv: Kontakt

en: Devices
sv: Enheter

en: Document
sv: Dokument

en: Home
sv: Hem

en: Link
sv: Länk

en: Music
sv: Musik

en: Note
sv: Anteckning

en: Photo
sv: Foto

en: RecordedTV
sv: Inspelad TV

en: Search
sv: Sök

en: Security
sv: Säkerhet

en: Software
sv: Mjukvara

en: Task
sv: Uppgift

en: Hash
sv: Kontrollsumma

en: Unable to compare files
sv: Kan inte jämföra filerna

en: Item aborted
sv: Objekt avbrutet

en: File skipped
sv: Hoppade över filen

en: Folder skipped
sv: Hoppade över katalogen

en: Left only: %1
sv: Bara vänster: %1

en: Middle only: %1
sv: Endast i mitten: %1

en: Right only: %1
sv: Bara höger: %1

en: Does not exist in %1
sv: Finns ej i %1

en: Binary files are identical
sv: De binära filerna är identiska

en: Binary files are different
sv: De binära filerna är olika

en: Files are different
sv: Filerna är olika

en: Folders are different
sv: Katalogerna är olika

en: Left Only
sv: Endast vänster

en: Right Only
sv: Endast höger

en: Middle Only
sv: Endast i mitten

en: No item in left
sv: Inga objekt i vänster

en: No item in right
sv: Inga objekt i höger

en: No item in middle
sv: Inga objekt i mitten

en: Error
sv: Fel

en: Text files are identical
sv: Textfilerna är identiska

en:  (Middle and right are identical)
sv:  (Mitten och höger är identiska)

en:  (Left and right are identical)
sv:  (Vänster och höger är identiska)

en:  (Left and middle are identical)
sv:  (Vänster och mitten är identiska)

en: Text files are different
sv: Textfilerna är olika

en: Image files are identical
sv: Bilderna är identiska

en: Image files are different
sv: Bilderna är olika

en: Group%d
sv: Grupp%d

en: Elapsed time: %ld ms
sv: Tidsförlopp: %ld ms

en: 1 item selected
sv: 1 objekt valt

en: %1 items selected
sv: %1 objekt valda

en: Filename or folder name.
sv: Fil- eller katalognamn.

en: Subfolder name when subfolders are included.
sv: Namn på underkatalog när undermappar omfattas.

en: Comparison result, long form.
sv: Jämförelseresultat, lång version.

en: Left side modification date.
sv: Ändringsdatum för vänster sida.

en: Right side modification date.
sv: Ändringsdatum för höger sida.

en: Middle side modification date.
sv: Ändringsdatum för mitten.

en: File's extension.
sv: Filtillägg.

en: Left file size in bytes.
sv: Vänster fils storlek i bytes.

en: Right file size in bytes.
sv: Höger fils storlek i bytes.

en: Middle file size in bytes.
sv: Filstorlek för mitten.

en: Left file size abbreviated.
sv: Vänster filstorlek är förkortad.

en: Right file size abbreviated.
sv: Höger filstorlek är förkortad.

en: Middle file size abbreviated.
sv: Filstorlek för mitten är förkortad.

en: Left side creation time.
sv: Tid för skapelse av vänster sida.

en: Right side creation time.
sv: Tid för skapelse av höger sida.

en: Middle side creation time.
sv: Tid för skapelse av mitten.

en: Tells which side has newer modification date.
sv: Visar vilken sida som har en senare tidpunkt för ändringar.

en: Left side file version, only for some file types.
sv: Filversion vänster sida, bara för några filtyper.

en: Right side file version, only for some file types.
sv: Filversion höger sida, bara för några filtyper.

en: Middle side file version, only for some file types.
sv: Filversion mitten, bara för några filtyper.

en: Short comparison result.
sv: Kort jämförelseresultat.

en: Left side attributes.
sv: Filattribut för vänster sida.

en: Right side attributes.
sv: Filattribut för höger sida.

en: Middle side attributes.
sv: Filattribut för mitten.

en: Left side file EOL type.
sv: Radslutsformat för vänster sida.

en: Right side file EOL type.
sv: Radslutsformat för höger sida.

en: Middle side file EOL type.
sv: Radslutsformat för mitten.

en: Left side encoding.
sv: Filkodning/teckenuppsättning för vänster sida.

en: Right side encoding.
sv: Filkodning/teckenuppsättning för höger sida.

en: Middle side encoding.
sv: Filkodning/teckenuppsättning för mitten.

en: Number of ignored differences in file. These differences are ignored by WinMerge and cannot be merged.
sv: Antalet ignorerade skillnader i filen. Dessa skillnader ignorerades av WinMerge och kan inte sammanfogas.

en: Number of differences in file. This number does not include ignored differences.
sv: Antalet skillnader i filen. Detta antal omfattar inte ignorerade skillnader.

en: Shows an asterisk (*) if the file is binary.
sv: Visar en asterisk (*) om filen är binär.

en: Unpacker plugin name or pipeline.
sv: Namn eller kommandoslinga för extraherare (programtillägg).

en: Prediffer plugin name or pipeline.
sv: Namn eller kommandoslinga för förjämförelse/Prediffer (programtillägg)

en: Compare %1 with %2
sv: Jämför %1 med %2

en: Compare %1 with %2 and %3
sv: Jämför %1 med %2 och %3

en: Comma-separated list
sv: Kommaseparerad lista

en: Tab-separated list
sv: Tabbavgränsad lista

en: Simple HTML
sv: Enkel HTML

en: Simple XML
sv: Enkel XML

en: The report file already exists. Do you want to overwrite existing file?
sv: Rapportfilen finns redan. Vill du skriva över befintlig fil?

en: Error creating the report:
    %1
sv: Fel vid skapande av rapport:
    %1

en: The report has been created successfully.
sv: Rapporten har skapats.

en: Cannot add a synchronization point at this line.
sv: Kan ej lägga till synkroniseringspunkt till denna rad.

en: The same file is opened in both panels.
sv: Samma fil är öppnad i båda rutorna.

en: The selected files are identical.
sv: De valda filerna är identiska.

en: An error occurred while comparing the files.
sv: Ett fel inträffade under jämförelsen av filerna.

en: Temporary files could not be created. Check your temporary path settings.
sv: Temporära filer kunde inte skapas. Kontrollera sökvägar för temporära filer under inställningarna.

en: These files use different carriage return types.
    
    Do you want to treat all carriage return types as equivalent for this comparison?
    
    Note: If you always want to treat all carriage return types as equivalent, set the option 'Ignore carriage return differences (Windows/Unix/Mac)' in the Compare tab of the options dialog (available under Edit/Options).
sv: Dessa filer har olika tecken för radslut.
    
    Vill du behandla alla tecken för radslut som likvärdiga för denna jämförelse?
    
    Notera: Om du alltid vill behandla alla tecken för radslut som likvärdiga, markera alternativet 'Ignorera skillnader i radslut (Windows/Unix/Mac)' i Jämför-fliken i Inställningarna (finns under Redigera/Inställningar).

en: The selected folder is invalid.
sv: Den angivna katalogen är ogiltig.

en: Cannot open a binary file to editor.
sv: Kan inte öppna en binär fil för redigering.

en: The folder exists only in other side and cannot be opened.
    
    Do you want to create a matching folder:
    %1
    to the other side and open these folders?
sv: Mappen finns bara på andra sidan och kan inte öppnas.
    
    Vill du skapa en motsvarande katalog:
    %1
    på andra sidan och öppna dessa kataloger?

en: Do you want to move to the next file?
sv: Vill du gå till nästa fil?

en: Do you want to move to the previous file?
sv: Vill du gå till föregående fil?

en: Do you want to move to the next page?
sv: Vill du gå till nästa sida?

en: Do you want to move to the previous page?
sv: Vill du gå till föregående sida?

en: Do you want to move to the first file?
sv: Vill du gå till den första filen?

en: Do you want to move to the last file?
sv: Vill du gå till den sista filen?

en: Different codepages found in left (cp%d) and right (cp%d) files.
    Displaying each file in its codepage will give a better display but merging/copying will be dangerous.
    Would you like to treat both files as being in the default Windows codepage (recommended)?
sv: Vänster (cp%d) och höger (cp%d) fil har olika teckentabellar.
    Att visa  filerna i deras egna kodning ger en bättre visning men sammanfogning/kopiering blir farligt.
    Vill du att båda filer betraktas som att de är i Windows förvalda kodning (rekommenderat)?

en: Information lost due to encoding errors: both files
sv: Information förlorades på grund av teckenuppsättningsfel i: båda filerna

en: Information lost due to encoding errors: first file
sv: Information förlorades på grund av teckenuppsättningsfel i: första filen

en: Information lost due to encoding errors: second file
sv: Information förlorades på grund av teckenuppsättningsfel i: andra filen

en: Information lost due to encoding errors: third file
sv: Information förlorades på grund av teckenuppsättningsfel i: tredje filen

en: No difference
sv: Ingen skillnad

en: Line difference
sv: Radskillnad

en: Replaced %1 string(s).
sv: Ersatt %1 sträng(ar).

en: Cannot find string "%s".
sv: Kan inte hitta strängen "%s".

en: You are now entering Merge Mode. If you want to turn off Merge Mode, press F9 key.
sv: Du går nu in i sammanfogningsläge. Om du vill avbryta detta läge, så tryck ''F9''.

en: The number of automatically merged changes: %1
    The number of unresolved conflicts: %2
sv: Antalet automatiskt sammanfogade förandringar: %1
    Antalet ouppklarade konflikter: %2

en: The change of codepage has been merged.
sv: Ändringen för teckenuppsättning har slagits samman.

en: The changes of codepage are conflicting.
sv: Ändringar i teckenuppsättning är under konflikt.

en: The change of EOL has been merged.
sv: Ändringar av tecken för radslut har slagits samman.

en: The changes of EOL are conflicting.
sv: Ändringar av tecken för radslut är under konflikt.

en: Location Pane
sv: Översiktsruta

en: Diff Pane
sv: Ruta för differensöverssikt

en: Patch file successfully written.
sv: Patchfilen sparades.

en: 1. item is not found!
sv: 1. objekt hittades ej!

en: 2. item is not found!
sv: 2. objekt hittades ej!

en: The patch file already exists. Do you want to overwrite it?
sv: Patchfilen finns redan. Vill du skriva över den?

en: [%1 files selected]
sv: [%1 fil(er) valda]

en: Context
sv: Innehåll

en: Unified
sv: Förenad

en: Could not write to file %1.
sv: Kunde inte skriva till filen %1.

en: The specified output path is not an absolute path: %1
sv: Den specificerade resultatsökvägen är inte en absolut sökväg: %1

en: Specify an output file.
sv: Ange ett filnamn för resultatet.

en: Cannot create a patch file from binary files.
sv: Kan inte skapa en patchfil från binära filer.

en: Please save all files first.
    
    Creating a patch requires that there are no unsaved changes in files.
sv: Vänligen spara ALLA filer först.
    
    Att skapa en patch kräver att det inte finns några icke sparade ändringar i filerna.

en: Folder does not exist.
sv: Katalogen finns inte.

en: Archive support is not enabled.
    All needed components (7-Zip and/or Merge7z*.dll) for archive support cannot be found.
    See manual for more info about archive support and how to enable it.
sv: Stöd för komprimerade mappar är inte aktiverat.
    De komponenter som behövs för komprimerade mappar (7-Zip och/eller Merge7z*.dll) kunde inte hittas.
    Se manualen för mer information om hur man konfigurerar stöd för komprimerade mappar.

en: Select file for export
sv: Ange fil att exportera

en: Select file for import
sv: Ange fil att importera

en: Options imported from the file.
sv: Inställningar importerades från filen.

en: Options exported to the file.
sv: Inställningar exporterades till filen.

en: Failed to import options from the file.
sv: Det gick inte att importera inställningar från filen.

en: Failed to write options to the file.
sv: Det gick inte att spara inställningar till filen.

en: You are about to close several compare windows.
    
    Do you want to continue?
sv: Du är på väg att stänga flera fönster med filjämförelser.
    
    Vill du fortsätta?

en: Mixed
sv: Blandat

[ctx: EOL Type]
en: Binary
sv: Binär

en: None
sv: Ingen

en: Marker Color %d
sv: Markeringsfärg %d

en: New Pattern
sv: Nytt mönster

en: Type
sv: Typ

en: Editor script
sv: Skriptredigerare

en: 
    Difference in the Current Line
sv: 
    Skillnad på nuvarande rad

en: 
    Options
sv: 
    Inställningar

en: 
    Refresh (F5)
sv: 
    Uppdatera (F5)

en: 
    Previous Difference (Alt+Up)
sv: 
    Föregående skillnad (Alt+Upp)

en: 
    Next Difference (Alt+Down)
sv: 
    Nästa skillnad (Alt+Ned)

en: 
    Previous Conflict (Alt+Shift+Up)
sv: 
    Föregående konflikt (Alt+Shift+Upp)

en: 
    Next Conflict (Alt+Shift+Down)
sv: 
    Nästa konflikt (Alt+Shift+Ned)

en: 
    First Difference (Alt+Home)
sv: 
    Första skillnad (Alt+Home)

en: 
    Current Difference (Alt+Enter)
sv: 
    Nuvarande skillnad (Alt+Enter)

en: 
    Last Difference (Alt+End)
sv: 
    Sista skillnad (Alt+End)

en: 
    Copy to Right (Alt+Right)
sv: 
    Kopiera till höger (Alt+Höger)

en: 
    Copy to Left (Alt+Left)
sv: 
    Kopiera till vänster (Alt+Vänster)

en: 
    Copy to Right and Advance (Ctrl+Alt+Right)
sv: 
    Kopiera till höger och gå till nästa (Ctrl+Alt+Höger)

en: 
    Copy to Left and Advance (Ctrl+Alt+Left)
sv: 
    Kopiera till vänster och gå till nästa (Ctrl+Alt+Vänster)

en: 
    Copy All to Right
sv: 
    Kopiera allt till höger

en: 
    Copy All to Left
sv: 
    Kopiera allt till vänster

en: 
    Auto Merge (Ctrl+Alt+M)
sv: 
    Automatisk sammanfogning (Ctrl+Alt+M)

en: 
    First File
sv: 
    Första filen

en: 
    Next File (Ctrl+F8)
sv: 
    Nästa fil (Ctrl+F8)

en: 
    Last File
sv: 
    Sista filen

en: 
    Previous File (Ctrl+F7)
sv: 
    Föregående fil (Ctrl+F7)

en: The adapted unpacker is applied to both files (one file only needs the extension).
sv: Den valda extraheraren används för båda filerna (bara en fil behöver ha filändelse).

en: No prediffer (normal)
sv: Ingen förjämförelse (standard)

en: Suggested plugins
sv: Föreslagna programtillägg

en: All plugins
sv: Alla programtillägg

en: Private Build: %1
sv: Privat kompilering: %1

en: Your software is up to date.
sv: Din mjukvara är aktuell.

en: A new version of WinMerge is available.
    %1 is now available (you have %2). Would you like to download it now?
sv: En ny version av WinMerge är tillgänglig.
    %1 är nu tillgänglig (du har %2). Vill du ladda ner den nu?

en: Failed to download latest version information
sv: Misslyckades att ladda ner info om senaste versionen

en: Plugin Settings
sv: Inställningar för programtillägg

en: WSH not found - .sct scripts disabled
sv: Windows Script Host ('wscript.exe') hittades inte - .sct skript inaktiverade

en: G&o to Line %1
sv: Gå till rad %1

en: Go to Moved Line	Ctrl+Shift+G
sv: Gå till flyttad rad	Ctrl+Shift+G

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: From file system
sv: Från filsystem

en: From Most Recently Used list
sv: Från listan Senast använda filer

en: No Highlighting
sv: Ingen framhävning

en: Batch
sv: Sats

en: Portable Object
sv: Flyttbart objekt

en: Resources
sv: Resurser

en: Shell
sv: Utforskaren

en: Close &Left Tabs
sv: Stäng vänster flik

en: Close R&ight Tabs
sv: Stäng höger flik

en: Close &Other Tabs
sv: Stäng alla andra flikar

en: Enable &Auto Max Width
sv: Aktivera automatisk högsta bredd

en: We&bpage
sv: Websida

en: Frhed is not installed.
sv: Frhed är inte installerad.

en: %1 does not exist. Do you want to create it?
sv: %1 finns inte. Vill du skapa den?

en: Failed to create folder.
sv: Misslyckades att skapa katalog.

en: You can specify the following parameters to the path:
    $file: Path name of the current file
    $linenum: Line number of the current cursor position
sv: Du kan ange följande parametrar för sökvägen:
    $file: Sökvägen för nuvarande fil
    $linenum: Radnumret för markörens nuvarande position

en: default
sv: standard

en: patience
sv: långvarig

en: none
sv: inga

en: DirectWrite Default
sv: DirectWrite förval

en: DirectWrite Aliased
sv: DirectWrite aliaserat

en: DirectWrite GDI Classic
sv: DirectWrite GDI klassisk

en: DirectWrite GDI Natural
sv: DirectWrite GDI naturlig

en: DirectWrite Natural
sv: DirectWrite naturlig

en: DirectWrite Natural Symmetric
sv: DirectWrite naturlig symmetrisk

en: MDI child window or main window
sv: MDI nedärvda fönster eller huvudfönster

en: MDI child window only
sv: MDI nedärvda endast

en: Close main window if there is only one MDI child window
sv: Stäng huvudfönstret om det bara finns ett nedärvt MDI fönster

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Diff
sv: Skillnad

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Highlight
sv: Framhäv

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Blink
sv: Blinka

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Block Size
sv: Blockstorlek

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: CD Threshold
sv: CD tröskel

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Ins/Del Detection
sv: Infoga/radera upptäckning

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: None
sv: Ingen

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Vertical
sv: Vertikalt

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Horizontal
sv: Horisontellt

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Overlay
sv: Övertäckning

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Alpha Blend
sv: Alpha transparens

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Alpha Animation
sv: Alpha-animering

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Page:
sv: Sida:

en: Page: %d/%d  Zoom: %d%%  %dx%dpx  %dbpp
sv: Sida: %d/%d  Zoom: %d%%  %dx%dpx  %dbpp

en: Flipped: %s
sv: Vriden: %s

en: Rotated: %d
sv: Roterad: %d

en: All pages
sv: Alla sidor

en: <Edit here>
sv: <Redigera här>

en: No differences to select found
sv: Inga skillnader för val funna

en: No differences found to add as substitution filter
sv: Inga skillnader funna att lägga till ersättningsfilter

en: The pair is already present in the list of Substitution Filters
sv: Paret är redan i listan av ersättningsfilter

en: Add this change to Substitution Filters?
sv: Lägg till denna skillnad till ersättningsfilter?

en: Text only
sv: Endast text

en: Line-by-line position and text
sv: Rad-för-rad position och text

en: Word-by-word position and text
sv: Ord-för-ord position och text

en: AppData folder
sv: AppData mapp

en: Install folder
sv: Installationsmapp

en: Allow only one instance to run
sv: Tillåt endast att en instans körs

en: Allow only one instance to run and wait for the instance to terminate
sv: Tillåt endast att en instans körs och vänta på den att avsluta

en: Only on window activated
sv: Endast vid fönster aktvierat

en: Immediately
sv: Omgående

en: Al&l
sv: AI&I

en: &Others
sv: Övriga

en: Missing plugin name in plugin pipeline: %1
sv: Saknar programtilläggets namn i kommandoslinga: %1

en: Missing quotation mark in plugin pipeline: %1
sv: Saknar citationstecken i programtilläggets kommandoslinga: %1

en: Specify plugin arguments
sv: Ange programtilläggets kommandoalternativ

en: Filter applied
sv: Filter verkställt

en: Clipboard at %s
sv: Urklipp vid %s

en: Clipboard history is disabled.
    To enable clipboard history, press Windows logo key + V and then click the Turn on button.
sv: Urklippshistorik är inaktiverat.
    För att aktivera urklippshistorik, tryck på Windows-tangenten + V och klicka sedan på knappen Aktivera.

en: This system does not support clipboard history.
sv: Det här systemet stöder inte urklippshistorik.

en: The 32-bit version of WinMerge does not support Clipboard Compare
sv: 32-bitarsversionen av WinMerge stöder inte Clipboard Compare

en: WebView2 runtime is not installed. Do you want to download it?
sv: Körbara filer för WebView2 är inte installerade. Vill du ladda ned det?

en: Prettification
sv: Finputsning

en: Content Extraction
sv: Innehållsextrahering

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Data Query
sv: Dataförfrågan

en: Validation
sv: Validering

en: Decompilation
sv: Dekompilering

en: URL Handling
sv: URL-hantering

en: Make Uppercase
sv: Gör till VERSALER

en: Make Lowercase
sv: Gör till gemener

en: Remove Duplicate Lines
sv: Ta bort duplicerade rader

en: Count Duplicate Lines
sv: Räkna duplicerade rader

en: Sort Lines Ascending
sv: Sortera rader lexikografiskt stigande

en: Sort Lines Descending
sv: Sortera rader lexikografiskt fallande

en: Reverse Columns
sv: Reversera kolumner

en: Reverse Lines
sv: Reversera rader

en: Replace...
sv: Ersätt...

en: Apply Filter Command...
sv: Applicera filterkommando...

en: Tokenize...
sv: Tokenisera...

en: Trim Spaces
sv: Trimma blankutrymme

en: Select Columns...
sv: Välj kolumner...

en: Select Lines...
sv: Väj rader...

en: Insert Date
sv: Infoga datum

en: Insert Time
sv: Infoga tid

en: Apply Patch...
sv: Applicera patch...

en: Ignore Columns
sv: Ignorera kolumner

en: Ignore Comments (C-Family Languages)
sv: Ignorera kommentarer (C-språk)

en: Ignore CSV Fields
sv: Ignorera CSV fält

en: Ignore TSV Fields
sv: Ignorera TSV fält

en: Apply Prediff Substitution Filters
sv: Applicera utbytesfilter för förjämförelse/Prediffer

en: Prettify HTML
sv: Snygga till HTML

en: Prettify JSON
sv: Snygga till JSON

en: Prettify XML
sv: Snygga till XML

en: Prettify YAML
sv: Snygga till YAML

en: Preview Graphviz
sv: Förhandsgranska Graphviz

en: Preview Markdown
sv: Förhandgranska Markdown

en: Preview PlantUML
sv: Förhandsgranska PlantUML

en: Query CSV Data...
sv: Förfråga CSV data...

en: Query TSV Data...
sv: Förfråga TSV data...

en: Query JSON Data...
sv: Förfråga JSON data...

en: Query YAML Data...
sv: Förfråga YAML data...

en: Validate HTML
sv: Validera HTML

en: Disassemble JVM Bytecode
sv: Nedmontera JVM bytekod

en: Disassemble IL Code
sv: Nedmontera IL kod

en: Disassemble Native Code
sv: Nedmontera ursprunglig kod

en: Make characters uppercase
sv: Konvertera tecken till VERSALER

en: Make characters lowercase
sv: Konvertera tecken till gemener

en: Remove duplicate lines
sv: Ta bort duplicerade rader

en: Count duplicate lines
sv: Räkna antal dublettrader

en: Sort lines ascending
sv: Sortera rader lexikografiskt stigande

en: Sort lines descending
sv: Sortera rader lexikografiskt fallande

en: Reverse columns
sv: Reversera kolumner

en: Reverse lines
sv: Reversera rader

en: Replace text with another text.
    Usage: Replace [-i] [-e] FIND REPLACE
      FIND    - text to find
      REPLACE - text to replace
      -i - ignore case (only for -e)
      -e - treat the specified text as a regular expression
sv: Ersätt text med annan text.
    Användning: Replace [-i] [-e] HITTA ERSÄTT
      HITTA    - text att hitta
      ERSÄTT - text att ersätta
      -i - ignorera skiftläge (endast vid -e)
      -e - behandla angiven text som reguljärt uttryck

en: Apply filter command. 
    Usage: ExecFilterCommand COMMAND
      COMMAND - command to execute. %1 in the command is replaced with the filename.
sv: Applicera filterkommando.
    Användning: ExecFilterCommand KOMMANDO
      KOMMANDO - kommando att exekvera. %1 i kommandot ersätts med filnamnet.

en: Tokenize selection. 
    Usage: Tokenize PATTERNS
      PATTERNS - regular expression for tokenizing. (e.g. [^\w]+)
sv: Tokenisera markering. 
    Användning: Tokenize MÖNSTER
      MÖNSTER - reguljärt uttryck tokenisering. (t.ex. [^\w]+)

en: Trim spaces
sv: Trimma blankutrymme

en: Select some columns.
    Usage: SelectColumns RANGES
       or: SelectColumns [-v] [-i] [-g] -e PATTERNS
      RANGES   - list of column ranges to select. (e.g. -3,5-10,30-)
      PATTERNS - regular expression
      -v - select non-matching columns
      -i - ignore case
      -g - enable global flag
      -e - use PATTERNS for matching
sv: Välj vissa kolumner.
    Användning: SelectColumns OMFÅNG
       eller: SelectColumns [-v] [-i] [-g] -e OMFÅNG
      OMFÅNG   - lista av kolumnomfång att välja. (e.g. -3,5-10,30-)
      MÖNSTER - reguljärt uttryck
      -v - välj ej matchade kolumner
      -i - ignorera skiftläge
      -g - aktivera global flagga
      -e - använd MÖNSTER för matchning

en: Select some lines.
    Usage: SelectLines RANGES
       or: SelectLines [-v] [-i] -e PATTERNS
      RANGES   - list of line ranges to select. (e.g. -3,5-10,30-)
      PATTERNS - regular expression
      -v - select non-matching lines
      -i - ignore case
      -e - use PATTERNS for matching
sv: Välj vissa rader.
    Användning: SelectLines OMFÅNG
       eller: SelectLines [-v] [-i] -e OMFÅNG
      OMFÅNG   - lista av radomfång att välja. (t.ex. -3,5-10,30-)
      MÖNSTER - reguljärt uttryck
      -v - välj ej matchade rader
      -i - ignorera skiftläge
      -e - använd MÖNSTER för matchning

en: HTML Prettier with tidy-html5. 
    Arguments: Command line options passed to the tidy command.
sv: HTML putsning med tidy-html5.
    Argument: Kommandoradsalternativ som passeras till tidy-kommandot.

en: JSON Prettier with jq command. 
    Arguments: Filter or command line options passed to the jq command.
sv: JSON putsning med jq kommando.
    Argument: Filter eller kommandoradsalternativ som passeras till jq-kommandot.

en: XML Prettier with tidy-html5. 
    Arguments: Command line options passed to the tidy command.
sv: XML putsning med with tidy-html5. 
    Argument: Kommandoradsalternativ som passeras till tidy-kommandot.

en: YAML Prettier with yq command. 
    Arguments: Filter or command line options passed to the yq command.
sv: YAML putsning med yq kommando.
    Argument: Filter eller kommandoradsalternativ som passeras till yq-kommandot.

en: Graphviz Previewer. 
    Arguments: Command line options passed to the dot command.
sv: Graphviz förhandsgranskare.
    Argument: Kommandoradsalternativ som passeras till dot-kommandot.

en: Markdown Previewer. 
    Arguments: Command line options passed to the md2html command.
sv: Markdown förhandsgranskare.
    Argument: Kommandoradsalternativ som passeras till md2html-kommandot.

en: PlantUML Previewer. 
    Arguments: Command line options passed to the plantuml.jar command.
sv: PlantUML förhandsgranskare.
    Argument: Kommandoradsalternativ som passeras till plantuml.jar-kommandot.

en: CSV Querier with q command. 
    Arguments: SQL statement or command line options passed to the q command.
sv: CSV förfrågare med q kommando.
    Argument: SQL fråga eller kommandoradsalternativ som passeras till q-kommandot.

en: TSV Querier with q command. 
    Arguments: SQL statement or command line options passed to the q command.
sv: CSV förfrågare med q kommando.
    Argument: SQL fråga eller kommandoradsalternativ som passeras till q-kommandot.

en: JSON Querier with jq command. 
    Arguments: Filter or command line options passed to the jq command.
sv: JSON förfrågare med jq kommando.
    Argument: Filter eller kommandoradsalternativ som passeras till jq-kommandot.

en: YAML Querier with yq command. 
    Arguments: Filter or command line options passed to the yq command.
sv: YAML förfrågare med yq kommando.
    Argument: Filter eller eller kommandoradsalternativ som passeras till yq-kommandot.

en: HTML Validator with tidy-html5. 
    Arguments: Command line options passed to the tidy command.
sv: HTML validering med tidy-html kommando.
    Argument: Kommandoradsalternativ som passeras till tidy-kommandot.

en: JVM bytecode disassembler with javap. 
    Arguments: Command line options passed to the javap command.
sv: JVM bytekod nedmontering med javap.
    Argument: Kommandoradsalternativ som passeras till javap-kommandot.

en: IL disassembler with ildasm. 
    Arguments: Command line options passed to the ildasm command.
sv: IL nedmontering med ildasm.
    Argument: Kommandoradsalternativ som passeras till ildasm-kommandot.

en: Native code disassembler with dumpbin. 
    Arguments: Command line options passed to the dumpbin command.
sv: Nedmontering av ursprunglig kod med dumpbin.
    Argument: Kommandoradsalternativ som passeras till dumpbin-kommandot.

en: General content extractor with Apache Tika. 
    Arguments: Command line options passed to the tika-app.jar.
sv: Innehållsextrahering med Apache Tika.
    Argument: Kommandoradsalternativ som passeras till tika-app.jar-kommandot.

en: Apply patch using GnuWin32 Patch for Windows
sv: Applicera patch med GnuWin32 för Windows

en: Display the text content of MS Excel files
sv: Visa textinnehållet i MS Excel-filer

en: Display the text content of MS PowerPoint files
sv: Visa textinnehållet i MS PowerPoint-filer

en: Display the text content of MS Visio files
sv: Visa textinnehållet i MS Visio-filer

en: Display the text content of MS Word files
sv: Visa textinnehållet i MS Word-filer

en: Ignore some columns - ignored columns list from the plugin name or the plugin argument
sv: Ignorera vissa kolumner - ignorerad lista med kolumner från programtilläggets namn eller kommandoalternativ

en: The plugin ignores comments (//... and /* ... */) in C, C++, PHP and JavaScript files.
sv: Programtillägget ignorerar kommentarer (//... och /* ... */) i C, C++, PHP och JavaScript filer.

en: Ignore some fields - ignored fields list from the plugin name or the plugin argument
sv: Ignorera vissa fält - lista med ignorerade fält från programtilläggets namn eller kommandoalternativ

en: Prediff Line Filter
sv: PreDiff radfilter

en: Basic text functions for the context menu
sv: Grundläggande textfunktioner för innehållsmenyn

en: HTTP URL Scheme Handler with curl. 
    Arguments: Command line options passed to the curl command.
sv: HTTP URL schemahantering med cURL.
    Argument: Kommandoradsalternativ skickas till curl-kommandot.

en: Windows Registry URL Scheme Handler. 
    Arguments: Command line options passed to the reg.exe command.
sv: Windows registret schemahanteriare.
    Argument: Kommandoradsalternativ som passeras till reg.exe-kommandot.
