WinMerge - en to fi translation catalogue (1161 entries)

note: LANGUAGE, SUBLANGUAGE
en: LANG_ENGLISH, SUBLANG_ENGLISH_US
fi: LANG_FINNISH, SUBLANG_DEFAULT

en: Copy to Middle
fi: Kopioi keskelle

en: C&opy to Right	Alt+Right
fi: K&opioi oikealle	Alt+Right

en: Copy from Middle
fi: Kopioi keskeltä

en: Copy fro&m Right	Alt+Shift+Left
fi: Kopioi &oikealta	Alt+Shift+Left

en: Cop&y to Left	Alt+Left
fi: Kopio&i vasemmalle	Alt+Left

en: Copy &from Left	Alt+Shift+Right
fi: Kopioi &vasemmalta	Alt+Shift+Right

en: Copy Selected Line(s) to Middle
fi: Kopioi valittu(t) rivi(t) keskelle

en: Copy Selected Line(s) to Right
fi: Kopioi valittu(t) rivi(t) oikealle

en: Copy Selected Line(s) from Middle
fi: Kopioi valittu(t) rivi(t) keskeltä

en: Copy Selected Line(s) from Right
fi: Kopioi valittu(t) rivi(t) oikealta

en: Copy Selected Line(s) to Left
fi: Kopioi valittu(t) rivi(t) vasemmalle

en: Copy Selected Line(s) from Left
fi: Kopioi valittu(t) rivi(t) vasemmalta

en: Select Line &Difference	F4
fi: Valitse riviero	F4

en: &Undo
fi: K&umoa

en: &Redo
fi: Tee &uudelleen

en: Cu&t
fi: Lei&kkaa

en: &Copy
fi: &Kopioi

en: &Paste
fi: Lii&tä

en: &Scripts
fi: Skriptit

en: < Empty >
fi: < Tyhjä >

en: &Go to...	Ctrl+G
fi: &Siirry...	Ctrl+G

en: Go to Moved Line Between Left and Middle	Ctrl+Shift+G
fi: Siirry kohtaan Siirretty viiva vasemman ja keskimmäisen välillä	Ctrl+Shift+G

en: Go to Moved Line Between Middle and Right	Ctrl+Alt+G
fi: Siirry siirrettyyn riviin keskimmäisen ja oikean välissä	Ctrl+Alt+G

en: Op&en
fi: Av&aa

en: With &Registered Application
fi: &Rekisteröidyllä sovelluksella

en: With &External Editor	Ctrl+Alt+E
fi: Ulkois&ella editorilla	Ctrl+Alt+E

en: &With...
fi: &Ohjelmalla...

en: Open &Parent Folder...
fi: Avaa &emokansio...

en: S&hell Menu
fi: &Liittymävalikko

en: Use First Line as Headers
fi: Käytä ensimmäistä riviä otsikkona

en: Auto-Fit All Columns
fi: Sovita kaikki sarakkeet automaattisesti

en: View &Differences
fi: Näytä &erot

en: Diff &Block Size
fi: Ero&lohkon koko

en: &Ignore Color Difference (Color Distance Threshold)
fi: Ohita värierot (värietäisyyskynnys)

en: Ins&ertion/Deletion Detection
fi: Lisäyksen/poiston tunnistus

en: &None
fi: Ei mitään

en: &Vertical
fi: &Pystysuora

en: &Horizontal
fi: &Vaakasuora

en: &Previous Page
fi: E&dellinen sivu

en: &Next Page
fi: Seu&raava sivu

en: &Active Pane
fi: &Aktiivinen ruutu

en: Rotate &Right 90deg
fi: Käännä &oikealle 90 astetta

en: Rotate &Left 90deg
fi: Käännä &vasemmalle 90 astetta

en: Flip V&ertically
fi: Käännä &pystytasossa

en: Flip H&orizontally
fi: Käännä &vaakatasossa

en: &Zoom
fi: Zoomaa

en: Zoom &In	Ctrl++
fi: Suurenna	Ctrl++

en: Zoom &Out	Ctrl+-
fi: Pienennä	Ctrl+-

note: Zoom to normal
en: &Normal	Ctrl+*
fi: &Normaali	Ctrl+*

en: &Overlay
fi: Peitt&o

en: &Alpha Blend
fi: &Alfasekoitus

en: Alpha &Blend Animation
fi: Alpha &sekoitusanimaatio

en: Dragging &Mode
fi: Veto&tila

en: &Move
fi: Siirrä

en: &Adjust Offset
fi: &Säädä siirtymää

en: &Vertical Wipe
fi: &Pystypyyhintä

en: &Horizontal Wipe
fi: &Vaakapyyhintä

en: &Set Background Color
fi: A&seta taustaväri

en: &Vector Image Scaling
fi: &Vektorikuvan skaalaus

en: Compare Extracted &Text From Images
fi: Vertaa kuvista poimittua &tekstiä

en: Co&mpare
fi: Ver&taa

en: &Screenshots
fi: Kuvakaappauk&set

en: &Full Size Screenshots
fi: &Täyden koon kuvakaappaukset

en: &Texts
fi: &Tekstit

en: &Resource Trees
fi: &Resurssipuut

en: &Size
fi: &Koko

en: Fit to Window
fi: Sovita ikkunaan

en: Clear &Browsing Data
fi: Tyhjennä &selaustiedot

en: &Disk Cache
fi: &Levyvälimuisti

en: &Cookies
fi: &Evästeet

en: &Browsing History
fi: &Selaushistoria

en: &All Profile
fi: Koko &profiili

en: &File
fi: Tiedosto

en: &New
fi: Uusi

en: &Text
fi: &Teksti

en: T&able
fi: T&aulukko

en: &Binary
fi: Binääri

en: &Image
fi: &Kuva

en: &Webpage
fi: &Verkkosivu

en: New (&3 panes)
fi: Uusi (&3 ruutua)

en: &Open...	Ctrl+O
fi: Avaa...	Ctrl+O

en: Open Conflic&t File...
fi: Avaa ristiriitatiedosto...

en: Open C&lipboard
fi: Avaa &leikepöytä

en: Open Pro&ject...	Ctrl+J
fi: Avaa pro&jekti...	Ctrl+J

en: Sa&ve Project...
fi: Tallenna projekti...

en: Recent Projects
fi: Viimeiset projektit

en: Recent F&iles Or Folders
fi: Viimeaikaiset t&iedostot tai kansiot

en: E&xit	Ctrl+Q
fi: Poistu	Ctrl+Q

en: &Edit
fi: Muokkaa

en: &Paste	Ctrl+V
fi: Liitä	Ctrl+V

en: &Options...
fi: Asetukset...

en: &View
fi: Näkymä

en: &Toolbar
fi: Työkalurivi

en: &Small
fi: Pieni

en: &Big
fi: Iso

en: &Huge
fi: &Valtava

en: &Status Bar
fi: Tilarivi

en: Ta&b Bar
fi: Välilehdet

en: &Tools
fi: Työkalut

en: &Filters...
fi: Suotimet...

en: &Generate Patch...
fi: Luo korjaustiedosto...

en: &Plugins
fi: Lisäosat

en: P&lugin Settings...
fi: &Lisäosien asetukset...

en: Ma&nual Prediffer
fi: Manuaalinen esivertailu

en: A&utomatic Prediffer
fi: Automaattinen esivertailu

en: &Manual Unpacking
fi: Manuaalinen purku

en: &Automatic Unpacking
fi: Automaattinen purku

en: &Reload plugins
fi: Lataa lisäosat uudelleen

en: &Window
fi: Ikkuna

en: Cl&ose	Ctrl+W
fi: Sulje	Ctrl+W

en: Clo&se All
fi: Sulje kaikki

en: Change &Pane	F6
fi: Vaihda ruutua	F6

en: Tile &Horizontally
fi: Vierekkäin vaakasuunnassa

en: Tile &Vertically
fi: Vierekkäin pystysunnassa

en: &Cascade
fi: Limittäin

en: &Help
fi: Ohje

en: &WinMerge Help	F1
fi: WinMerge Ohje	F1

en: R&elease Notes
fi: Versiotiedot

en: &Translations
fi: Käännökset

en: C&onfiguration
fi: Asetukset

en: &About WinMerge...
fi: Tietoj&a WinMergestä...

en: &Read-only
fi: &Vain luku

en: L&eft Read-only
fi: Vasen vain luku

en: M&iddle Read-only
fi: Kesk&immäinen vain luku

en: Ri&ght Read-only
fi: Oikea vain luku

en: &File Encoding...
fi: Tiedoston koodaus...

en: Select &All	Ctrl+A
fi: Valitse kaikki	Ctrl+A

en: Show &Identical Items
fi: Näytä yhtäläiset kohteet

en: Show &Different Items
fi: Näytä eroavat kohteet

en: Show L&eft Unique Items
fi: Näytä yksilölliset kohteet vasemmalla

en: Show Midd&le Unique Items
fi: Näytä yksilö&lliset keskimmäiset kohteet

en: Show Ri&ght Unique Items
fi: Näytä yksilölliset kohteet oikealla

en: Show S&kipped Items
fi: Näytä ohitetut &kohteet

en: S&how Binary Files
fi: Näytä binääritiedostot

en: &3-way Compare
fi: &3-suuntainen vertailu

en: Show &Left Only Different Items
fi: Näytä vasemmalla vain eroavat kohteet

en: Show &Middle Only Different Items
fi: Näytä keskellä vain eroavat kohteet

en: Show &Right Only Different Items
fi: Näytä oikealla vain eroavat kohteet

en: Show L&eft Only Missing Items
fi: Näytä vas&emmalla vain puuttuvat kohteet

en: Show Mi&ddle Only Missing Items
fi: Näytä kes&kellä vain puuttuvat kohteet

en: Show Rig&ht Only Missing Items
fi: Näytä oik&alla vain puuttuvat kohteet

en: Show Hidd&en Items
fi: Näytä piilotetut kohteet

en: Tree &Mode
fi: Puunäkymä

en: E&xpand All Subfolders
fi: Laajenna kaikki alikansiot

en: &Collapse All Subfolders
fi: Tiivistä kaikki alikansiot

en: Select &Font...
fi: Valitse &fontti...

en: Use Default Font
fi: Käytä oletusfonttia

en: Sw&ap Panes
fi: Vaihda ruudut

en: Swap &1st | 2nd
fi: Vaihda &1. | toinen

en: Swap &2nd | 3rd
fi: Vaihda &2. | kolmas

en: Swap 1st | &3rd
fi: Vaihda 1. | &kolmas

en: Com&pare Statistics...
fi: Vertaa tilastoja...

en: &Refresh Selected	Ctrl+F5
fi: Päivitä valitut	Ctrl+F5

en: &Merge
fi: Yhdistä

en: Co&mpare	Enter
fi: Vertaa	Enter

en: &Next Difference	Alt+Down
fi: Seuraava ero	Alt+Down

en: &Previous Difference	Alt+Up
fi: Edellinen ero	Alt+Up

en: &First Difference	Alt+Home
fi: Ensimmäinen ero	Alt+Home

en: &Current Difference	Alt+Enter
fi: Nykyinen ero	Alt+Enter

en: &Last Difference	Alt+End
fi: Viimeinen ero	Alt+End

en: Copy to &Right	Alt+Right
fi: Kopioi oikealle	Alt+Right

en: Copy to L&eft	Alt+Left
fi: Kopioi vasemmalle	Alt+Left

en: &Delete	Del
fi: Poista	Del

en: &Customize Columns...
fi: Muokkaa sarakkeita...

en: Generate &Report...
fi: Luo &raportti...

en: &Edit with Unpacker...
fi: Muokkaa ti&edoston purkajalla...

en: &Save	Ctrl+S
fi: Tallenna	Ctrl+S

en: Sav&e
fi: Tall&enna

en: Save &Left
fi: Ta&llenna vasen

en: Save &Middle
fi: &Tallenna keskimmäinen

en: Save &Right
fi: Tallenna oikea

en: Save &As
fi: T&allenna nimellä

en: Save &Left As...
fi: Tallenna vasen nime&llä...

en: Save &Middle As...
fi: Tallenna keski&mmäinen nimellä...

en: Save &Right As...
fi: Tallenna oikea &nimellä...

en: &Print...	Ctrl+P
fi: Tulosta...	Ctrl+P

en: Page Set&up...
fi: Sivun asetukset...

en: Print Previe&w...
fi: Tulostuksen esikatselu...

en: &Convert Line Endings to
fi: Muunna &rivinloput >

en: Mer&ge Mode	F9
fi: Yhdistäminen	F9

en: Reco&mpare As
fi: Vertaa uudelleen

en: &Undo	Ctrl+Z
fi: Kumoa	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
fi: Tee uudestaan	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
fi: Leikkaa	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
fi: Kopioi	Ctrl+C

en: F&ind...	Ctrl+F
fi: Ets&i...	Ctrl+F

en: Repla&ce...	Ctrl+H
fi: Korvaa...	Ctrl+H

en: &Marker...	Ctrl+Shift+M
fi: &Merkki...	Ctrl+Shift+M

en: Advanced
fi: Edistynyt

en: &Copy With Line Numbers	Ctrl+Shift+C
fi: Kopioi myös rivinumerot	Ctrl+Shift+C

en: &Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: &Toggle Bookmark	Ctrl+F2
fi: Kirjanmerkki on/ei	Ctrl+F2

en: &Next Bookmark	F2
fi: Seuraava kirjanmerkki	F2

en: &Previous bookmark	Shift+F2
fi: Edellinen kirjanmerkki	Shift+F2

en: &Clear All Bookmarks
fi: Poista kaikki kirjanmerkit

en: Syntax Highlight
fi: Syntaksin korostus

en: &Diff Context
fi: &Ero-konteksti

en: &All Lines
fi: K&aikki rivit

en: &0 Lines
fi: &0 riviä

en: &1 Line
fi: &1 rivi

en: &3 Lines
fi: &3 riviä

en: &5 Lines
fi: &5 riviä

en: &7 Lines
fi: &7 riviä

en: &9 Lines
fi: &9 riviä

en: &Toggle All and 0-9 Lines	Ctrl+D
fi: &Vaihda kaikki ja 0-9 riviä	Ctrl+D

en: &Invert (Hide Different Lines)
fi: Käänteinen (p&iilota erilaiset rivit)

en: &Lock Panes
fi: Lukitse ruudut

en: &View Whitespace
fi: Välilyönnit

en: View E&OL
fi: Näytä E&OL

en: Vie&w Line Differences
fi: Näytä rivierot

en: View Line &Numbers
fi: Näytä rivinumerot

en: View &Margins
fi: Näytä &marginaalit

en: View To&p Margins
fi: Näytä ylimmät &marginaalit

en: W&rap Lines
fi: &Rivitä

en: Split V&ertically
fi: Jaa pystysuunnassa

en: Diff &Pane
fi: Eroavuusruutu

en: Lo&cation Pane
fi: Sijaintiruutu

en: Ne&xt Conflict	Alt+Shift+Down
fi: Seu&raava ristiriita	Alt+Shift+Down

en: Pre&vious Conflict	Alt+Shift+Up
fi: E&dellinen ristiriita	Alt+Shift+Up

en: A&dvanced
fi: E&distynyt

en: Next Difference Between Left and Middle	Alt+1
fi: Seuraava ero vasemmassa ja keskimmäisessä	Alt+1

en: Previous Difference Between Left And Middle	Alt+Shift+1
fi: Edellinen ero vasemmassa ja keskimmäisessä	Alt+Shift+1

en: Next Difference Between Left and Right	Alt+2
fi: Seuraava ero vasemmassa ja oikeassa	Alt+2

en: Previous Difference Between Left And Right	Alt+Shift+2
fi: Edellinen ero vasemmassa ja oikeassa	Alt+Shift+2

en: Next Difference Between Middle and Right	Alt+3
fi: Seuraava ero keskimmäisessä ja oikeassa	Alt+3

en: Previous Difference Between Middle And Right	Alt+Shift+3
fi: Edellinen ero keskimmäisessä ja oikeassa	Alt+Shift+3

en: Next Left Only Difference	Alt+7
fi: Seuraava ero vain vasemmassa	Alt+7

en: Previous Left Only Difference	Alt+Shift+7
fi: Edellinen ero vain vasemmassa	Alt+Shift+7

en: Next Middle Only Difference	Alt+8
fi: Seuraava ero vain keskimmäisessä	Alt+8

en: Previous Middle Only Difference	Alt+Shift+8
fi: Edellinen ero vain keskimmäisessä	Alt+Shift+8

en: Next Right Only Difference	Alt+9
fi: Seuraava ero vain oikeassa	Alt+9

en: Previous Right Only Difference	Alt+Shift+9
fi: Edellinen ero vain oikeassaa	Alt+Shift+9

en: &Middle
fi: &Keski

en: &Right
fi: Oikea

en: Copy from &Middle to
fi: Kopioi &keskeltä ->

en: &Left
fi: Vasen

en: Copy Selected Line(s) from Le&ft to
fi: Kopioi valittu(t) rivi(t) &vasemmalta ->

en: Copy Selected Line(s) from Mi&ddle to
fi: Kopioi valittu(t) rivi(t) &keskeltä ->

en: Copy Selected Line(s) from Ri&ght to
fi: Kopioi valittu(t) rivi(t) &oikealta ->

en: Copy from Left	Alt+Shift+Right
fi: Kopioi vasemmalta	Alt+Shift+Right

en: Copy from Right	Alt+Shift+Left
fi: Kopioi oikealta	Alt+Shift+Left

en: C&opy to Right and Advance	Ctrl+Alt+Right
fi: Kopioi oikealle ja etene	Ctrl+Alt+Right

en: Copy &to Left and Advance	Ctrl+Alt+Left
fi: Kopioi vasemmalle ja etene	Ctrl+Alt+Left

en: Copy &All to Right
fi: Kopioi kaikki oikealle

en: Cop&y All to Left
fi: Kopioi kaikki vasemmalle

en: A&uto Merge	Ctrl+Alt+M
fi: A&utomaattinen yhdistäminen	Ctrl+Alt+M

en: Add &Synchronization Point	Alt+S
fi: Lisää &synkronointipiste	Alt+S

en: Clear Sync&hronization Points
fi: Poista syn&kronointipisteet

en: Unpac&ker
fi: Pur&kaja

en: &Prediffer
fi: Esivertailu

en: Apply Pre&differ...
fi: Käytä &ennakointia...

en: &Transform with editor script...
fi: &Muunna editoriskriptillä...

en: Sp&lit
fi: J&aa

en: Comp&are
fi: Vertaa

en: Compare in new &window
fi: Vertaa uudessa &ikkunassa

en: Compare Non-hor&izontally...
fi: Vertaa e&i-vaakasuunnassa...

en: Compare Non-hor&izontally
fi: Vertaa ei-vaakasuunnassa

en: First &left item with second left item
fi: Ensimmäinen &vasen kohde toisen vasemman kohteen kanssa

en: First &right item with second right item
fi: Ensimmäinen &oikea kohde toisen oikean kohteen kanssa

en: &First left item with second right item
fi: &Ensimmäinen vasen kohde toisen oikean kohteen kanssa

en: &Second left item with first right item
fi: &Toinen vasen kohde ensimmäisen oikean kohteen kanssa

en: Co&mpare As
fi: Vertaa >

en: Left to Middle (%1 of %2)
fi: Vasemmalta keskelle (%1 / %2)

en: Left to Right (%1 of %2)
fi: Vasemmalta oikealle (%1 / %2)

en: Left to... (%1 of %2)
fi: Vasemmalta... (%1 / %2)

en: Middle to Left (%1 of %2)
fi: Keskeltä vasemmalle (%1 / %2)

en: Middle to Right (%1 of %2)
fi: Vasemmalta oikealle (%1 / %2)

en: Middle to... (%1 of %2)
fi: Keskellä... (%1 / %2)

en: Right to Middle (%1 of %2)
fi: Oikealta keskelle (%1 / %2)

en: Right to Left (%1 of %2)
fi: Oikealta vasemmalle (%1 / %2)

en: Right to... (%1 of %2)
fi: Oikealta... (%1 / %2)

en: &Delete
fi: Poista

en: &Both
fi: Molemmat

en: &All
fi: K&aikki

en: Re&name
fi: Nimeä uudelleen

en: &Hide Items
fi: Piilota kohteet

en: &Open Left
fi: Avaa vasen

en: Open Midd&le
fi: Avaa ke&skimmäinen

en: O&pen Right
fi: Avaa oikea

en: Cop&y Pathnames
fi: Kopioi polkunimet

en: Left (%1 of %2)
fi: Vasen (%1 / %2)

en: Middle (%1 of %2)
fi: Keskimmäinen (%1 / %2)

en: Right (%1 of %2)
fi: Oikea (%1 / %2)

en: Both (%1 of %2)
fi: Molemmat (%1 / %2)

en: All (%1 of %2)
fi: Kaikki (%1 / %2)

en: Copy &Filenames
fi: Kopioi tiedostonimet

en: Copy Items To Clip&board
fi: Kopioi kohteet leike&pöydälle

en: &Zip
fi: Pakkaa

en: Both to... (%1 of %2)
fi: Molemmat... (%1 / %2)

en: All to... (%1 of %2)
fi: Kaikki... (%1 / %2)

en: Differences to... (%1 of %2)
fi: Eroavaisuudet... (%1 / %2)

en: Left Shell menu
fi: Vasen Shell-valikko

en: Middle Shell menu
fi: Keskimmäinen liittymävalikko

en: Right Shell menu
fi: Oikea Shell-valikko

en: Copy
fi: Kopioi

en: &Copy Full Path
fi: Kopioi täysi polku

en: Copy &Filename
fi: Kopioi tiedostonimi

en: &Edit Caption
fi: Muokkaa &otsikkoa

en: Unpacker Settings
fi: Pakkauksen purkuasetukset

en: <None>
fi: <Ei mitään>

en: <Automatic>
fi: <Automaattinen>

en: &Select...
fi: Valitse...

en: Prediffer Settings
fi: Esivertailun asetukset

en: G&o to Diff
fi: Siirry eroon

en: &No Moved Blocks
fi: Ei siirrettyjä lohkoja

en: &All Moved Blocks
fi: Kaikki siirretyt lohkot

en: W&hitespaces
fi: Välilyönnit

en: Com&pare
fi: Vertaa

en: I&gnore changes
fi: Hylkää muutokset

en: Ig&nore all
fi: Hylkää kaikki

en: Ignore blan&k lines
fi: Ohita tyhjät rivit

en: Ignore &case
fi: Ohita kirjainkoko

en: Igno&re carriage return differences (Windows/Unix/Mac)
fi: Ohita rivinvaihtoerot (Windows/Unix/Mac)

en: Ignore codepage &differences
fi: Ohita koodisivuerot

en: Ignore num&bers
fi: Jätä nume&rot huomiotta

en: Ignore c&omment differences
fi: Jätä k&ommenttien erot huomiotta

en: &Include subfolders
fi: Sisällytä alihakemistot

en: &Compare method:
fi: Vertailumenetelmä:

en: Full Contents
fi: Koko sisältö

en: Quick Contents
fi: Pikasisältö

en: Binary Contents
fi: Binaarinen sisältö

en: Modified Date
fi: Muutospäivämäärä

en: Modified Date and Size
fi: Muutospäivä ja koko

en: Size
fi: Koko

en: &Load Project...
fi: &Lataa projekti...

en: About WinMerge
fi: Tietoja WinMergestä

en: Visit the WinMerge Homepage!
fi: Vieraile WinMergen kotisivulla!

en: Contributors
fi: Avustajat

en: Select Files or Folders
fi: Valitse tiedostoja tai kansioita

en: &1st File or Folder
fi: &1. tiedosto tai kansio

en: Re&ad-only
fi: Vain luku

en: Swap 1st | 2nd
fi: Vaihda 1. | toinen

en: &Browse...
fi: Selaa...

en: &2nd File or Folder
fi: &2. tiedosto tai kansio

en: Rea&d-only
fi: &Vain luku

en: Swap 2nd | 3rd
fi: Vaihda 2. | kolmas

en: B&rowse...
fi: Selaa...

en: &3rd File or Folder (Optional)
fi: &3. tiedosto tai kansio (valinnainen)

en: Read-o&nly
fi: Vai&n luku

en: Swap 1st | 3rd
fi: Vaihda 1. | kolmas

en: Browse...
fi: Selaa...

en:  Folder: Filter
fi:  Kansio: Suodin

en:  File: Unpacker Plugin
fi:  Tiedosto: Purkaja-lisäosa

en: Se&lect...
fi: Va&litse...

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Status:
fi: Tila:

en: Help
fi: Ohje

en: General
fi: Yleinen

en: Automatically &scroll to first difference
fi: Siirry automaattisesti ensimmäiseen eroavuuteen

en: Automatically s&croll to first inline difference
fi: Rullaa automaattisesti en&simmäiseen rivin sisäiseen eroon

en: Cl&ose windows with 'Esc':
fi: Sulje ikkuna 'Esc':llä:

en: &Automatically verify paths in Open-dialog
fi: Tarkista polut automaattisesti Avaa-valintaikkunassa

en: Single instance mode:
fi: Yhden instanssin tila:

en: As&k when closing multiple windows
fi: Kysy monikerta-ikkunoita suljettaessa

en: &Preserve file time in file compare
fi: Säilytä tiedostoaika tiedostovertailussa

en: Show "Select Files or Folders" dialog on startup
fi: Näytä "Valitse tiedostot tai kansiot"-valintaikkuna käynnistyksessä

en: Language:
fi: Kieli:

en: Find
fi: Etsi

en: Fi&nd what:
fi: Etsittävä:

en: Match &whole word only
fi: Vain &kokonaiset sanat

en: Match &case
fi: Sama kirjainkoko

en: Regular &expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: D&on't wrap end of file
fi: Älä rivitä tiedoston loppua

en: &Don't close this dialog box
fi: &Älä sulje tätä valintaikkunaa

en: &Find Next
fi: Etsi seuraava

en: Find &Prev
fi: Etsi &edellinen

en: &Ok
fi: OK

en: Replace
fi: Korvaa

en: Re&place with:
fi: Korvaava:

en: &Don't wrap end of file
fi: Älä rivitä tiedoston loppua

en: Replace in
fi: Korvaa kohteessa

en: &Selection
fi: Valinta

en: Wh&ole file
fi: Koko tiedosto

en: Find Pre&v
fi: Etsi e&dellinen

en: &Replace
fi: Korvaa

en: Replace &All
fi: Korvaa kaikki

en: Markers
fi: Merkitsimet

en: Enable &Markers
fi: Ota &merkitsemiset käyttöön

en: New
fi: Uusi

en: &Background color:
fi: &Taustaväri:

en: &Apply
fi: Käytä

en: Line Filters
fi: Rivisuodattimet

en: Enable Line Filters
fi: Käytä rivisuodattimia

en: Regular Expressions (one per line):
fi: Säännölliset lausekkeet (yksi rivillä):

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Remove
fi: Poista

en: The changes that appear on the panels as the listed pairs below will be ignored or marked as insignificant. Patches are unaffected.
fi: Muutokset, jotka näkyvät paneeleissa alla lueteltuina pareina, jätetään huomiotta tai merkitään merkityksettömiksi. Korjauksiin ne eivät vaikuta.

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Add
fi: Lisää

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Colors
fi: Värit

en: Color Scheme:
fi: Värimalli:

en: Background
fi: Tausta

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Text
fi: Teksti

en: Difference:
fi: Erilaisuus:

en: Selected Difference:
fi: Valittu ero:

en: Ignored Difference:
fi: Ohitettu ero:

en: Moved:
fi: Siirretty:

en: Selected Moved:
fi: Valittu siirretty:

en: Same As The Next (3 panes):
fi: Sama kuin seuraava (3 ruutua):

en: Same As The Next (Selected):
fi: Sama kuin seuraava (valittu):

en: Word Difference:
fi: Sanaero:

en: Selected Word Diff:
fi: Valittu sanaero:

en: &Use folder compare colors
fi: Käytä kansiovertailun värejä

en: Items equal:
fi: Yhtä suuret kohteet:

en: Items different:
fi: Eroavat kohteet:

en: Items not exists all:
fi: Kaikki kohteet, joita ei ole:

en: Items filtered:
fi: Suodatetut kohteet:

en: Margin:
fi: Marginaali:

en: System
fi: Järjestelmä

en: &Send deleted files to Recycle Bin
fi: Siirrä poistetut tiedostot roskakoriin

en: &External editor:
fi: Ulkoinen editori:

en: &Filter folder:
fi: Suodatinkansio:

en: Temporary files folder
fi: Kansio tilapäisille tiedostoille

en: S&ystem's temp folder
fi: Järjestelmän tilapäiskansio

en: C&ustom folder:
fi: Mukautettu kansio:

en: Br&owse...
fi: Selaa...

en: Patch Generator
fi: Korjausgeneraattori

en: File&1:
fi: Tiedosto1:

en: File&2:
fi: Tiedosto2:

en: &Swap
fi: Vaihda

en: &Copy to Clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: &Append to existing file
fi: Lisää olem&assa olevaan tiedostoon

en: &Result:
fi: Tulokset:

en: Bro&wse...
fi: Selaa...

en: &Format
fi: Formaatti

en: St&yle:
fi: Ty&yli:

en: &Context:
fi: Konteksti:

en: Inclu&de command line
fi: Sisällytä komentorivi

en: Open to e&xternal editor
fi: Avaa ulkoiseen editoriin

en: Defaults
fi: Oletukset

en: Display Columns
fi: Näytä sarakkeet

en: Move &Up
fi: Siirrä ylös

en: Move &Down
fi: Siirrä alas

en: &Additional Properties
fi: &Lisäominaisuudet

en: Additional Properties
fi: Lisäominaisuudet

en: Select Plugin
fi: Valitse laajennus (Plugin)

en: Plugin &Name:
fi: Laajennuksen &nimi:

en: Extensions list:
fi: Päätelista:

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Default arguments:
fi: Oletusargumentit:

en: &Open files in the same window type after unpacking
fi: Avaa tied&ostot samassa ikkunatyypissä pakkauksen purkamisen jälkeen

en: &Plugin Pipeline:
fi: &Laajennusputki:

en: &Add pipe
fi: &Lisää putki

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Pause
fi: Tauko

en: Continue
fi: Jatka

en: Comparing items...
fi: Verrataan kohteita...

en: Items compared:
fi: Verratut kohteet:

en: Items total:
fi: Kohteita yhteensä:

en: Go to
fi: Siirry >

en: G&o to:
fi: Siirry:

en: File
fi: Tiedosto

en: Go to what
fi: Siirry mihin

en: Li&ne
fi: Rivi

en: &Difference
fi: Erilaisuus

en: &Go to
fi: Siirry kohteeseen

en: Compare
fi: Vertaa

en: Whitespaces
fi: Välilyönti

en: &Compare
fi: Vertaa

en: &Ignore change
fi: Hylkää muutos

en: I&gnore all
fi: Hylkää kaikki

en: E&nable moved block detection
fi: Ota siirretyn lohkon tunnistus käyttöön

en: Diff &algorithm (Experimental):
fi: Ero&algoritmi (kokeellinen):

en: Enable indent &heuristic
fi: Ota käyttöön &heuristinen sisennys

en: Editor
fi: Muokkain

en: &Highlight syntax
fi: Korosta syntaksi

en: &Automatic rescan
fi: Automaattinen uusi haku

en: &Preserve original EOL chars
fi: Säilytä alkuperäiset EOL merkit

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: &Tab size:
fi: Välilehden koko:

en: &Insert Tabs
fi: Lisää välilehtiä

en: Insert &Spaces
fi: Lisää välilyöntejä

en: Line Difference Coloring
fi: Rivierojen väritys

en: View line differences
fi: Näytä rivin erot

en: &Character level
fi: Merkkitaso

en: &Word-level:
fi: &Sanataso:

en: W&ord break characters:
fi: Sanakatk&on merkit:

en: &Rendering Mode:
fi: &Hahmonnustila:

en: WinMerge allows hiding some common message boxes. Press the Reset button to make all message boxes visible again.
fi: WinMerge sallii joidenkin yleisten viestiruutujen kätkemisen. Paina Palauta tehdäksesi kaikki viestiruudut uudelleen näkyviksi.

en: Reset
fi: Palauta

en: File Filters
fi: Tiedostosuodattimet

en: Test...
fi: Testi...

en: Install...
fi: Asenna...

en: New...
fi: Uusi...

en: Edit...
fi: Muokkaa...

en: Delete...
fi: Poista...

en: Save modified files?
fi: Tallennetaanko muokatut tiedostot?

en: Left side file
fi: Vasen tiedosto

en: &Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: &Discard changes
fi: Hylkää muutokset

en: Middle side file
fi: Keskimmäinen sivutiedosto

en: Sa&ve changes
fi: &Tallenna muutokset

en: Discard c&hanges
fi: Hylkää &muutokset

en: Right side file
fi: Oikea tiedosto

en: S&ave changes
fi: Tallenna muutokset

en: Dis&card changes
fi: Hylkää muutokset

en: Disca&rd All
fi: Hylkää &kaikki

en: Codepage
fi: Koodisivu

en: Default Codepage
fi: Koodisivu (oletus)

en: Select the default codepage assumed when loading non-Unicode files:
fi: Valitse oletuskoodisivu ladattaessa muita kuin Unicode-tiedostoja:

en: System codepage
fi: Järjestelmän koodisivu

en: According to WinMerge User Interface
fi: WinMerge-käyttöliittymän mukaan

en: Custom codepage:
fi: Mukautettu koodisivu:

en: Options
fi: Asetukset

en: Import...
fi: Tuo...

en: Export...
fi: Vie...

en: Dialog
fi: Valintaikkuna

en: Keywords:
fi: Avainsanat:

en: Function names:
fi: Funktionimet:

en: Comments:
fi: Kommentit:

en: Numbers:
fi: Numerot:

en: Operators:
fi: Operaattorit:

en: Strings:
fi: Merkkijonot:

en: Preprocessor:
fi: Esikäsittelijä:

en: User 1:
fi: Käyttäjä 1:

en: User 2:
fi: Käyttäjä 2:

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Search Marker:
fi: Hakumerkki:

en: User Defined Marker1:
fi: Käyttäjän määrittämä merkintä1:

en: User Defined Marker2:
fi: Käyttäjän määrittämä merkintä2:

en: User Defined Marker3:
fi: Käyttäjän määrittämä merkintä3:

en: Folder Compare Report
fi: Kansiovertailun raportti

en: Report &File:
fi: Raporttitiedosto:

en: &Style:
fi: Tyyli:

en: &Include File Compare Report
fi: S&isällytä tiedoston vertailuraportti

en: Shared or Private Filter
fi: Yhteinen tai yksityinen suodatin

en: Which type of filter do you want to create?
fi: Minkä tyyppisen suodattimen haluat luoda?

en: Shared Filter (for all users on this machine)
fi: Yhteinen suodatin (kaikille tämän koneen käyttäjille)

en: Private Filter (only for current user)
fi: Yksityinen suodatin (vain nykyiselle käyttäjälle)

en: Archive Support
fi: Arkistotuki

en: &Enable archive file support
fi: Käytä arkistotiedostojen tukea

en: &Detect archive type from file signature
fi: Tunnista arkistotyyppi tiedoston allekirjoituksesta

en: Items saved to or restored from the project file:
fi: Projektitiedostoon tallennetut tai siitä palautetut kohteet:

en: Compare Statistics
fi: Vertaa tilastoja

en: Folders:
fi: Kansiot:

en: Files:
fi: Tiedostot:

en: Different
fi: Poikkeava

en: Binary:
fi: Binääri:

en: Unique
fi: Yksikäsitteinen

en: Left:
fi: Vasen:

en: Right:
fi: Oikea:

en: Identical
fi: Samanlainen

en: Total:
fi: Yhteensä:

en: Close
fi: Sulje

en: Middle:
fi: Keskimmäinen:

en: Missing Left:
fi: Puuttuva vasen:

en: Missing Middle:
fi: Puuttuva keskimmäinen:

en: Missing Right:
fi: Puuttuva oikea:

en: Affects
fi: Vaikutukset

en: (Affects)
fi: (Vaikutukset)

en: Select Codepage for
fi: Valitse koodisivu

en: &File Loading:
fi: Tiedoston lataus:

en: File &Saving:
fi: Tiedoston tallennus:

en: &Use same codepage for both
fi: Käytä samaa koodisivua molemmille

en: &Cancel
fi: Peruuta

en: Test Filter
fi: Testaa suodin

en: Testing filter:
fi: Testataan suodinta:

en: &Enter text to test:
fi: Anna testiteksti:

en: &Folder Name
fi: Kansionimi

en: Result:
fi: Tulos:

en: &Test
fi: Testi

en: &Close
fi: Sulje

en: Table
fi: Taulukko

en: File type
fi: Tiedostotyyppi

en: Custom &Delimiter-Separated Values
fi: Mukautetut ja &erottimella erotetut arvot

en: D&elimiter character:
fi: &Erotinmerkki:

en: &Allow newlines in quotes
fi: &Salli uudet rivit lainauksissa

en: &Quote character:
fi: &Lainausmerkki:

en: &Use customized text colors
fi: Käytä mukautettuja tekstivärejä

en: Whitespace:
fi: Välilyönti:

en: Regular text:
fi: Normaali teksti:

en: Selection:
fi: Valinta:

en: Backup Files
fi: Varmuuskopiot

en: Create backup files in:
fi: Luo varmuuskopiot:

en: &Folder compare
fi: Kansiovertailu

en: Fil&e compare
fi: Tiedostovertailu

en: Create backup files into:
fi: Luo varmuuskopiotiedostot:

en: &Original file's folder
fi: Alkuperäiseen tiedostokansioon

en: &Global backup folder:
fi: Yleiseen varmuuskopiokansioon:

en: Backup filename:
fi: Varmuuskopion nimi:

en: &Append .bak extension
fi: Liitä .b&ak pääte

en: A&ppend timestamp
fi: Liitä aikaleima

en: Confirm Copy
fi: Vahvista kopionti

en: Are you sure you want to copy XXX items?
fi: Oletko varma, että haluat kopioida XXX kohdetta?

en: From left
fi: Vasemmalta

en: To right
fi: Oikealle

en: Don't ask this &question again.
fi: Älä tee tätä kysymystä vastaisuudessa.

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Plugins
fi: Lisäosat

en: &Enable plugins
fi: Ota laajennukset käyttöön

en: File filters:
fi: Tiedostosuodattimet:

en: &Plugin arguments:
fi: &Laajennuksen argumentit:

en: Enable &automatic unpacking/prediffing for the plugin
fi: Ota laajennukselle käyttöön automaattinen pakkauksen purku/ennakkotarkistus

en: Shell Integration
fi: Shell integraatio

en: Explorer
fi: Resurssienhallinta

en: &Add to context menu
fi: Lisää pikavalikkoon

en: E&nable advanced menu
fi: Ota käyttöön Lisäasetukset-valikko

en: &Register shell extension
fi: &Rekisteröi liittymälaajennus

en: &Unregister shell extension
fi: &Poista liittymälaajennuksen rekisteröinti

en: Register shell extension for current user &only
fi: Rekisteröi liittymälaajennus &vain nykyiselle käyttäjälle

en: Unregister shell extension for current user on&ly
fi: Poista &liittymälaajennuksen rekisteröinti vain nykyiseltä käyttäjältä

en: Register shell extension for &Windows 11 or later
fi: Rekisteröi komentotulkin laajennus &Windows 11:lle tai uudemmalle versiolle

en: Unregister shell extension for W&indows 11 or later
fi: Poista komentotulkin laajennuksen rekisteröinti  &Windows 11:lle tai uudemmalle versiolle

[ctx: Options dialog|Categories]
en: Folder
fi: Kansio

en: S&top after first difference
fi: Pysäytä ensimmäisen eron jälkeen

en: Ign&ore time differences less than 3 seconds
fi: Jätä alle 3 sekunnin aikaerot huomiotta

en: &Automatically expand all subfolders
fi: L&aajenna kaikki alikansiot automaattisesti

en: Ignore &reparse points
fi: Ohita &uudelleenjäsennyskohdat

en: Threshold for switching to &quick compare (MB):
fi: Kynnysarvo, jossa siirrytään &nopeaan vertailuun (MB):

en: Threshold for switching to &binary compare (MB):
fi: Kynnysarvo, jossa siirrytään &binaariseen vertailuun (MB):

en: File patterns:
fi: Tiedostomallit:

en: Custom Delimiter-Separated Values
fi: Mukautetulla erottimella erotetut arvot

[ctx: Options dialog|Categories]
en: Binary
fi: Binääri

en: Binary file &patterns:
fi: Binaaritiedosto&malli:

en: Frhed settings
fi: Frhed-asetukset

en: View &Settings...
fi: Näytä a&setukset...

en: &Binary Mode...
fi: &Binääritila...

en: &Character Set...
fi: &Merkistö...

en: Image
fi: Kuva

en: Image file &patterns:
fi: Kuvatiedosto&mallit:

en: &Enable image compare in folder compare
fi: Ota kuvi&en vertailu käyttöön kansiovertailussa

en: OCR result:
fi: OCR-tulos:

en: Webpage
fi: Verkkosivu

en: URL pattern to &include (Regular expression):
fi: Sisällytettävä URL-kuv&io (säännöllinen lauseke):

en: URL pattern to &exclude (Regular expression):
fi: Poissulj&ettava URL-kuvio (säännöllinen lauseke):

en: &User data folder location:
fi: &Käyttäjätietokansion sijainti:

en: &Separate user data folders for each pane
fi: &Erilliset käyttäjätietokansiot jokaiselle ruudulle

en: &Hex View
fi: &Hexanäkymä

en: 
    New Documents (Ctrl+N)
fi: 
    Uudet asiakirjat (Ctrl+N)

en: 
    Open (Ctrl+O)
fi: 
    Avaa (Ctrl+O)

en: 
    Save (Ctrl+S)
fi: 
    Tallenna (CTRL+S)

en: Unknown error attempting to open project file.
fi: Tuntematon virhe avattaessa projektitiedostoa.

en: Unknown error attempting to save project file.
fi: Tuntematon virhe yritettäessä tallentaa projektitiedosto.

en: Project file successfully loaded.
fi: Projektitiedoston lataus onnistui.

en: Project file successfully saved.
fi: Projektitiedoston tallennus onnistui.

en: 
    Undo (Ctrl+Z)
fi: 
    Kumoa (Ctrl+Z)

en: 
    Redo (Ctrl+Y)
fi: 
    Tee uudelleen (Ctrl+Y)

en: WinMerge comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software and you are welcome to redistribute it under certain circumstances; see the GNU General Public License in the Help menu for details.
fi: WinMergellä ei ole MITÄÄN TAKUUTA. Tämä on ilmainen ohjelmisto ja voit jakaa sen uudelleen tietyissä olosuhteissa; lisätietoja on Ohje-valikon GNU General Public License-osiossa.

en: &Abort
fi: Poistu

en: &Retry
fi: Yritä uudelleen

en: &Ignore
fi: Ohita

en: Ignore &all
fi: Ohita kaikki

en: &Yes
fi: Kyllä

en: Yes to &all
fi: Kyllä kaikkiin

en: &No
fi: Ei

en: No to a&ll
fi: Ei kaikkiin

en: &Continue
fi: Jatka

en: &Skip
fi: Ohita

en: Skip &all
fi: Ohita kaikki

en: Don't display this &message again.
fi: Älä näytä tätä ilmoitusta uudestaan.

en: Syntax
fi: Syntaksi

en: Color Schemes
fi: Värimallit

en: Folder Compare
fi: Kansiovertailu

en: Project
fi: Projekti

en: Differences
fi: Erilaisuudet

en: Message Boxes
fi: Viestiruudut

en: To:
fi: Mihin:

en: From left:
fi: Vasemmalta:

en: To left:
fi: Vasemmalle:

en: From right:
fi: Oikealta:

en: To right:
fi: Oikealle:

en: From middle:
fi: Keskeltä:

en: To middle:
fi: Keskelle:

en: Version %1
fi: Versio %1

en: Options (%1)
fi: Asetukset (%1)

en: All message boxes are now displayed again.
fi: Kaikki ilmoitusruudut näkyvät nyt uudelleen.

en: Value in Tab size -field is not in range WinMerge accepts.
    
    Please use values 1 - %1.
fi: Arvo välilehden koko-kentässä ei ole WinMergen hyväksymällä alueella.
    
    Käytä arvoja 1 - %1.

en: Open
fi: Avaa

en: Programs|*.exe;*.bat;*.cmd|All Files (*.*)|*.*||
fi: Ohjelmat|*.exe;*.bat;*.cmd|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*||

en: All Files (*.*)|*.*||
fi: Kaikki tiedostot (*.*)|*.*||

en: WinMerge Project Files (*.WinMerge)|*.WinMerge||
fi: WinMerge projektitiedostot (*.WinMerge)|*.WinMerge||

en: Options files (*.ini)|*.ini|All Files (*.*)|*.*||
fi: Asetustiedostot (*.ini)|*.ini|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*||

en: Text Files (*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt)|*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt|All Files (*.*)|*.*||
fi: Tekstitiedostot (*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt)|*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*||

en: HTML Files (*.htm,*.html)|*.htm;*.html|All Files (*.*)|*.*||
fi: HTML-tiedostot (*.htm,*.html)|*.htm;*.html|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*||

en: XML Files (*.xml)|*.xml|All Files (*.*)|*.*||
fi: XML-tiedostot (*.xml)|*.xml|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*||

en: File Type
fi: Tiedostotyyppi

en: Extension
fi: Pääte

en: Message
fi: Viesti

en: Answer
fi: Vastaus

en: Item
fi: Kohde

en: Load
fi: Lataa

en: Save
fi: Tallenna

en: Include Subfolders
fi: Sisällytä alikansiot

en: Compare Options
fi: Vertailuasetukset

en: Hidden Items
fi: Piilotetut kohteet

en: Name
fi: Nimi

en: Location
fi: Sijainti

en: Filters
fi: Suotimet

en: Description
fi: Kuvaus

en: Select filename for new filter
fi: Valitse tiedostonimi uudelle suodattimelle

en: File Filters (*.flt)|*.flt|All Files (*.*)|*.*||
fi: Tiedostosuotimet (*.flt)|*.flt|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*||

en: Cannot copy filter template file to filter folder:
    %1
    
    Please make sure the folder exists and is writable.
fi: Suodatin mallitiedostoa ei voi kopioida suodatinkansioon:
    %1
    
    Varmista, että kansio on olemassa ja kirjoitettavissa.

en: User's filter file folder is not defined!
    
    Please select filter folder in Options/System.
fi: Käyttäjän suodatinkansiota ei ole määritelty!
    
    Valitse suodatinkansio valikosta Asetukset/Järjestelmä.

en: Failed to delete the filter file:
    %1
    
    Maybe the file is read-only?
fi: Suodatintiedoston poistaminen epäonnistui:
    %1
    
    Ehkä tiedosto on kirjoitussuojattu?

en: Locate filter file to install
fi: Etsi asennettava suodatintiedosto

en: Installing filter file failed.
    
    Could not copy new filter file to filter folder.
fi: Suodatintiedoston asentaminen epäonnistui.
    
    Uutta suodatintiedostoa ei voinut kopioida suodatinkansioon.

en: Filter file already exists. Overwrite existing filter?
fi: Suodatintiedosto on jo olemassa. Haluatko korvata olemassa olevan suodattimen?

en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Filters were updated. Do you want to refresh all open folder compares?
    
    If you do not want to refresh all compares now you can select 'No' and refresh compares later.
fi: Suodattimet päivitettiin. Haluatko päivittää kaikki avoimet kansiovertailut?
    
    Jos et halua päivittää kaikkia vertailuja nyt, valitse Ei ja päivitä vertailut myöhemmin.

en: Folder Comparison Results
fi: Kansiovertailun tulokset

en: File Comparison
fi: Tiedostovertailu

en: Untitled left
fi: Nimetön vasen

en: Untitled middle
fi: Nimetön keskimmäinen

en: Untitled right
fi: Nimetön oikea

en: Base File
fi: Perustiedosto

en: Theirs File
fi: Niiden tiedosto

en: Mine File
fi: Minun tiedosto

en: Original File
fi: Alkuperäinen tiedosto

en: Line: %s
fi: Rivi: %s

en:   Sel: %d | %d
fi:   Val: %d | %d

en: Merge
fi: Yhdistä

en: Difference %1 of %2
fi: Eroavuus %1 / %2

en: %1 Differences Found
fi: %1 eroa löytyi

en: 1 Difference Found
fi: 1 ero löytyi

en: Item %1 of %2
fi: Kohta %1 / %2

en: Items: %1
fi: Kohdat: %1

en: Select two existing folders or files to compare.
fi: Valitse vertailuun kaksi olemassa olevaa kansioita tai tiedostoa.

en: Folder Selection
fi: Kansion valinta

en: Select two (or three) folders or two (or three) files to compare.
fi: Valitse kaksi (tai kolme) kansiota tai kaksi (tai kolme) tiedostoa vertailua varten.

en: Left (1st) path is invalid!
fi: Vasen (1.) polku ei kelpaa!

en: Middle (2nd) path is invalid!
fi: Keskimmäinen (2.) polku ei kelpaa!

en: Right (2nd) path is invalid!
fi: Oikea (2.) polku ei kelpaa!

en: Right (3rd) path is invalid!
fi: Oikea (3.) polku ei kelpaa!

en: Both paths are invalid!
fi: Kummatkin polut ovat virheellisiä!

en: Left (1st) and Middle (2nd) paths are invalid!
fi: Vasen (1.) ja keskimmäinen (2.) polut eivät kelpaa!

en: Left (1st) and Right (3rd) paths are invalid!
fi: Vasen (1.) ja oikea (3.) polut ovat virheellisiä!

en: Middle (2nd) and Right (3rd) paths are invalid!
fi: Keskimmäinen (2.) ja oikea (3.) polut ovat virheellisiä!

en: All paths are invalid!
fi: Kaikki polut ovat virheellisiä!

en: Only enabled for file comparisons
fi: Käytössä vain tiedostojen vertailussa

en: Cannot compare file and folder!
fi: Tiedostoa ja kansiota ei voi verrata!

en: File not found: %1
fi: Tiedostoa ei löytynyt: %1

en: File not unpacked: %1
fi: Tiedostoa ei ole purettu: %1

en: Cannot open file
    %1
    
    %2
fi: Tiedostoa ei voi avata
    %1
    
    %2

en: Failed to parse conflict file.
fi: Ristiriitatiedoston jäsennys epäonnistui.

en: The file
    %1
    is not a conflict file.
fi: Tiedosto
    %1
    ei ole ristiriitatiedosto.

en: You are about to compare very large files.
    Showing the contents of the files requires a very large amount of memory.
    Do you want to show only the comparison results, not the contents of the files?
fi: Olet vertaamassa hyvin suuria tiedostoja.
    Tiedostojen sisällön näyttäminen vaatii erittäin paljon muistia.
    Haluatko näyttää vain vertailutulokset, ei tiedostojen sisältöä?

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: Save changes to %1?
fi: Tallennetaanko muutokset tiedostoon %1?

en: %1 is marked read-only. Would you like to override the read-only file? (No to save as new filename.)
fi: %1 on merkitty vain luku-tilaan. Haluatko ohittaa vain luku-tiedoston? (Ei tarkoita 'Tallenna nimellä'

en: Error backing up file
fi: Virhe varmuuskopioinnissa

en: Unable to backup original file:
    %1
    
    Continue anyway?
fi: Alkuperäisen tiedoston varmuuskopiointi ei onnistu:
    %1
    
    Jatketaanko?

en: Saving file failed.
    %1
    %2
    Do you want to:
    	- use a different filename (Press OK)
    	- abort the current operation (Press Cancel)?
fi: Tiedoston tallentaminen epäonnistui.
    %1
    %2
    Haluatko:
    	- käyttää eri tiedostonimeä (paina Ok)
    	- keskeyttää nykyisen työvaiheen (paina Peruuta)?

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the left file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
fi: Laajennus '%2' ei voi pakata muutoksia vasempaan tiedostoon takaisin '%1'.
    
    Alkuperäinen tiedosto jää koskemattomaksi.
    
    Haluatko tallentaa puretun version toiseen tiedostoon?

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the middle file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
fi: Laajennus '%2' ei voi pakata keskimmäiseen tiedostoon tekemiäsi muutoksia takaisin tiedostoon '%1'.
    
    Alkuperäistä tiedostoa ei muuteta.
    
    Haluatko tallentaa puretun version toiseen tiedostoon?

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the right file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
fi: Laajennus '%2' ei voi pakata muutoksia oikeaan tiedostoon takaisin '%1'.
    
    Alkuperäinen tiedosto jää koskemattomaksi.
    
    Haluatko tallentaa puretun version toiseen tiedostoon?

en: Another application has updated file
    %1
    since WinMerge loaded it.
    
    Overwrite changed file?
fi: Toinen sovellus on päivittänyt tiedoston
    %1
    WinMergen latauksen jälkeen.
    
    Korvataanko muuttunut tiedosto?

en: %1
    is marked read-only. Would you like to override the read-only item?
fi: %1
    on merkitty vain luku-tilaan. Haluatko ohittaa vain-luku kohteen?

en: Another application has updated file
    %1
    since WinMerge scanned it last time.
    
    Do you want to reload the file?
fi: Toinen sovellus on päivittänyt tiedoston
    %1
    WinMergen skannattua sen viimeksi.
    
    Haluatko uudelleenladata tiedoston?

en: Save Left File As
fi: Tallenna vasen tiedosto nimellä

en: Save Middle File As
fi: Tallenna keskimmäinen tiedosto nimellä

en: Save Right File As
fi: Talleta oikea tiedosto nimellä

en: The file
    %1
    has disappeared. Please save a copy of the file to continue.
fi: Tiedosto
    %1
    on kadonnut. Tallenna kopio tiedostosta jatkaaksesi.

en: Cannot merge differences when documents are not in synch.
    
    Refresh documents before continuing.
fi: Eroja ei voi yhdistää, jos asiakirjat eivät ole synkronissa.
    
    Päivitä asiakirjat ennen jatkamista.

en: Break at whitespace
fi: Rivinvaihto tyhjätilamerkissä

en: Break at whitespace or punctuation
fi: Rivinvaihto tyhjätilassa tai pilkutuksessa

en: Copy to &Middle	Alt+Right
fi: Kopioi &keskelle	Alt+Oikea

en: Copy to &Middle	Alt+Left
fi: Kopioi &keskelle	Alt+Vasen

en: Copy from Middle	Alt+Shift+Right
fi: Kopioi keskeltä	Alt+Shift+Oikea

en: Copy from Middle	Alt+Shift+Left
fi: Kopioi keskeltä	Alt+Shift+Vasen

en: Copy to Middle and Advance	Ctrl+Alt+Right
fi: Kopioi keskelle ja etene	Ctrl+Alt+Oikea

en: Copy to Middle and Advance	Ctrl+Alt+Left
fi: Kopioi keskelle ja etene	Ctrl+Alt+Vasen

en: Copy All to Middle
fi: Kopioi kaikki keskelle

en: Right to Left (%1)
fi: Oikealta vasemmalle (%1)

en: Right to Middle (%1)
fi: Oikealta keskelle (%1)

en: Middle to Left (%1)
fi: Keskeltä vasemmalle (%1)

en: Middle to Right (%1)
fi: Keskeltä oikealle (%1)

en: Left to Right (%1)
fi: Vasemmalta oikealle (%1)

en: Left to Middle (%1)
fi: Vasemmalle keskelle (%1)

en: Left to... (%1)
fi: Vasemmalta... (%1)

en: Middle to... (%1)
fi: Keskellä... (%1)

en: Right to... (%1)
fi: Oikealta... (%1)

en: Both to... (%1)
fi: Molemmat... (%1)

en: All to... (%1)
fi: Kaikki... (%1)

en: Differences to... (%1)
fi: Erot... (%1)

en: Left (%1)
fi: Vasen (%1)

en: Middle (%1)
fi: Keskimmäinen (%1)

en: Right (%1)
fi: Oikea (%1)

en: Both (%1)
fi: Molemmat (%1)

en: All (%1)
fi: Kaikki (%1)

en: Left side - select destination folder:
fi: Vasen puoli - valitse kohdekansio:

en: Middle side - select destination folder:
fi: Keskimmäinen - valitse kohdekansio:

en: Right side - select destination folder:
fi: Oikea puoli - valitse kohdekansio:

en: (%1 Files Affected)
fi: (%1 tiedostoa muokattu)

en: (%1 of %2 Files Affected)
fi: (%1 / %2 tiedostoon vaikutettu)

en: Are you sure you want to delete
    
    %1 ?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa kohteen
    
    %1 ?

en: Are you sure you want to copy?
fi: Oletko varma, että haluat kopioida?

en: Are you sure you want to copy %d items?
fi: Oletko varma, että haluat kopioida %d kohdetta?

en: Operation aborted!
    
    Folder contents at disks has changed, path
    %1
    was not found.
    
    Please refresh the compare.
fi: Toiminto keskeytettiin!
    
    Kansion sisältö levyllä on muuttunut, polkua
    %1
    ei löytynyt.
    
    Päivitä vertailu.

en: Are you sure you want to move?
fi: Oletko varma, että haluat siirtää?

en: Are you sure you want to move %d items?
fi: Oletko varma, että haluat siirtää %d kohdetta?

en: Confirm Move
fi: Vahvista siirto

en: You are about to close the window that is comparing folders. Are you sure you want to close the window?
fi: Olet sulkemassa kansioiden vertailuikkunaa. Haluatko varmasti sulkea ikkunan?

en: The file or folder name is invalid.
fi: Tiedoston tai kansion nimi on virheellinen.

en: Failed to execute external editor: %1
fi: Ulkoisen editorin ajo epäonnistui: %1

en: Unknown archive format
fi: Tuntematon arkistomuoto

en: Failed to extract archive files.
    Do you want to compare the archive files as text files?
fi: Arkistotiedostojen purkaminen epäonnistui.
    Haluatko verrata arkistotiedostoja tekstitiedostoina?

en: Filename
fi: Tiedostonimi

[ctx: DirView|ColumnHeader]
en: Folder
fi: Kansio

en: Comparison result
fi: Vertailutulokset

en: Left Date
fi: Vasen päiväys

en: Right Date
fi: Oikea päiväys

en: Middle Date
fi: Keskimmäinen päivä

en: Left Size
fi: Vasen koko

en: Right Size
fi: Oikea koko

en: Middle Size
fi: Keskimmäinen koko

en: Right Size (Short)
fi: Oikea koko (lyhyt)

en: Left Size (Short)
fi: Vasen koko (lyhyt)

en: Middle Size (Short)
fi: Keskimmäinen koko (lyhyt)

en: Left Creation Time
fi: Vasen luontiaika

en: Right Creation Time
fi: Oikea luontiaika

en: Middle Creation Time
fi: Keskimmäinen luontiaika

en: Newer File
fi: Uudempi tiedosto

en: Left File Version
fi: Vasen tiedostoversio

en: Right File Version
fi: Oikea tiedostoversio

en: Middle File Version
fi: Keskimmäinen tiedostoversio

en: Short Result
fi: Lyhyt tulos

en: Left Attributes
fi: Vasemmat määritteet

en: Right Attributes
fi: Oikeat määritteet

en: Middle Attributes
fi: Keskimmäinen attribuutit

en: Left EOL
fi: Vasen EOL

en: Middle EOL
fi: Keskimmäinen EOL

en: Right EOL
fi: Oikea EOL

en: Left Encoding
fi: Vasen koodaus

en: Right Encoding
fi: Oikea koodaus

en: Middle Encoding
fi: Keskimmäinen koodaus

en: Ignored Diff
fi: Ohitetut erot

[ctx: DirView|ColumnHeader]
en: Binary
fi: Binääri

en: Unpacker
fi: Purkaja

en: Prediffer
fi: Esivertailu

en: Left
fi: Vasen

en: Middle
fi: Keski

en: Right
fi: Oikea

en: Diff
fi: Ero

en: Left Duplicate Count
fi: Vasen kaksoiskappaleiden määrä

en: Right Duplicate Count
fi: Oikea kaksoiskappaleiden määrä

en: Middle Duplicate Count
fi: Keskimmäinen kaksoiskappaleiden määrä

en: Move
fi: Siirrä

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Communication
fi: Viestintä

en: Contact
fi: Yhteystieto

en: Devices
fi: Laitteet

en: Document
fi: Dokumentti

en: Home
fi: Koti

en: Journal
fi: Aikakauslehti

en: Link
fi: Linkki

en: Music
fi: Musiikki

en: Note
fi: Huomautus

en: Photo
fi: Valokuva

en: RecordedTV
fi: TallennettuTV

en: Search
fi: Haku

en: Security
fi: Turvallisuus

en: Software
fi: Ohjelmisto

en: Task
fi: Tehtävä

en: Hash
fi: Tiiviste (hash)

en: Unable to compare files
fi: Tiedostoja ei voi verrata

en: Item aborted
fi: Kohde keskeytetty

en: File skipped
fi: Tiedosto ohitettu

en: Folder skipped
fi: Kansio ohitettu

en: Left only: %1
fi: Vain vasen: %1

en: Middle only: %1
fi: Vain keskimmäinen: %1

en: Right only: %1
fi: Vain oikea: %1

en: Does not exist in %1
fi: Ei ole kohteessa %1

en: Binary files are identical
fi: Binaaritiedostot ovat samanlaisia

en: Binary files are different
fi: Binaaritiedostot ovat erilaisia

en: Files are different
fi: Tiedostot ovat erilaisia

en: Folders are different
fi: Kansiot ovat erilaisia

en: Left Only
fi: Vain vasen

en: Right Only
fi: Vain oikea

en: Middle Only
fi: Vain keskimmäinen

en: No item in left
fi: Ei kohdetta vasemmalla

en: No item in right
fi: Ei kohdetta oikealla

en: No item in middle
fi: Ei kohdetta keskellä

en: Error
fi: Virhe

en: Text files are identical
fi: Tekstitiedostot ovat samanlaisia

en: Text files are different
fi: Tekstitiedostot ovat erilaisia

en: Image files are identical
fi: Kuvatiedostot ovat identtiset

en: Image files are different
fi: Kuvatiedostot ovat erilaisia

en: Group%d
fi: Ryhmä%d

en: Elapsed time: %ld ms
fi: Kulunut aika: %ld ms

en: 1 item selected
fi: 1 kohde valittu

en: %1 items selected
fi: %1 kohdetta valittu

en: Filename or folder name.
fi: Tiedosto- tai kansionimi.

en: Subfolder name when subfolders are included.
fi: Alikansion nimi, kun alikansiot ovat mukana.

en: Comparison result, long form.
fi: Vertailutulokset, pitkä muoto.

en: Left side modification date.
fi: Vasemman muokkauspäivä.

en: Right side modification date.
fi: Oikean muokkauspäivä.

en: Middle side modification date.
fi: Keskimmäinen sivu muokkauspäivä.

en: File's extension.
fi: Tiedostopäätteet.

en: Left file size in bytes.
fi: Vasemman tiedoston koko tavuina.

en: Right file size in bytes.
fi: Oikean tiedoston koko tavuina.

en: Middle file size in bytes.
fi: Keskimmäinen tiedostokoko tavuina.

en: Left file size abbreviated.
fi: Vasen tiedostokoko lyhennettynä.

en: Right file size abbreviated.
fi: Oikea tiedostokoko lyhennettynä.

en: Middle file size abbreviated.
fi: Keskimmäinen tiedosto koko lyhennetty.

en: Left side creation time.
fi: Vasemman puolen luontiaika.

en: Right side creation time.
fi: Oikean puolen luontiaika.

en: Middle side creation time.
fi: Keskimmäisen sivun luontiaika.

en: Tells which side has newer modification date.
fi: Kertoo kummallako puolella on uudempi muutospäivä.

en: Short comparison result.
fi: Lyhyt vertailutulos.

en: Left side attributes.
fi: Vasemman puolen määritteet.

en: Right side attributes.
fi: Oikean puolen määritteet.

en: Middle side attributes.
fi: Keskimmäinen sivu määritteet.

en: Left side file EOL type.
fi: Vasemman tiedoston EOL-tyyppi.

en: Right side file EOL type.
fi: Oikean tiedoston EOL-tyyppi.

en: Middle side file EOL type.
fi: Keskimmäinen sivu tiedosto EOL-tyyppi.

en: Left side encoding.
fi: Vasemman puolen koodaus.

en: Right side encoding.
fi: Oikean puolen koodaus.

en: Middle side encoding.
fi: Keskimmäinen sivu koodaus.

en: Number of ignored differences in file. These differences are ignored by WinMerge and cannot be merged.
fi: Tiedostossa useita ohitettuja eroja. WinMerge on ohittanut nämä erot, eikä niitä voi yhdistää.

en: Number of differences in file. This number does not include ignored differences.
fi: Erojen määrä tiedostossa. Tämä luku ei sisällä ohitettuja eroja.

en: Shows an asterisk (*) if the file is binary.
fi: Näyttää tähden(*), jos tiedosto on binäärinen.

en: Unpacker plugin name or pipeline.
fi: Pakkauksen purkuohjelman laajennuksen nimi tai putki.

en: Prediffer plugin name or pipeline.
fi: Ennakointilaajennuksen nimi tai putki.

en: Compare %1 with %2
fi: Vertaa %1 -> %2

en: Compare %1 with %2 and %3
fi: Vertaa %1 -> %2 -> %3

en: Comma-separated list
fi: Pilkuilla erotettu lista

en: Tab-separated list
fi: Sarkain erotettu lista

en: Simple HTML
fi: Yksinkertainen HTML

en: Simple XML
fi: Yksinkertainen XML

en: The report file already exists. Do you want to overwrite existing file?
fi: Raportti on jo olemassa. Haluatko korvata sen sisällön?

en: Error creating the report:
    %1
fi: Raportin luominen epäonnistui:
    %1

en: The report has been created successfully.
fi: Raportin luominen onnistui.

en: Cannot add a synchronization point at this line.
fi: Synkronointipistettä ei voi lisätä tällä rivillä.

en: The same file is opened in both panels.
fi: Sama tiedosto on avatttu molemmissa paneeleissa.

en: The selected files are identical.
fi: Valitut tiedostot ovat identtisiä.

en: An error occurred while comparing the files.
fi: Virhe tiedostojen vertaamisessa.

en: Temporary files could not be created. Check your temporary path settings.
fi: Väliaikaisia tiedostoja ei voi luoda. Tarkista väliaikaiset polkuasetukset.

en: These files use different carriage return types.
    
    Do you want to treat all carriage return types as equivalent for this comparison?
    
    Note: If you always want to treat all carriage return types as equivalent, set the option 'Ignore carriage return differences (Windows/Unix/Mac)' in the Compare tab of the options dialog (available under Edit/Options).
fi: Nämä tiedostot käyttävät erilaisia rivinvaihtotyyppejä.
    
    Haluatko käsitellä kaikki rivinvaihdot samanlaisina tässä vertailussa?
    
    Huomaa: Jos haluat käsitellä kaikki rivinvaihtotyypit aina samanlaisina, aseta vaihtoehto 'Ohita rivinvaihtoerot (Windows/Unix/Mac)' Vertaa välilehden Asetukset-valintaikkunassa (Muokkaa/Asetukset).

en: The selected folder is invalid.
fi: Valittu kansio ei kelpaa.

en: Cannot open a binary file to editor.
fi: Binaaritiedostoa voi avata editoriin.

en: The folder exists only in other side and cannot be opened.
    
    Do you want to create a matching folder:
    %1
    to the other side and open these folders?
fi: Kansio on olemassa vain toisella puolella, eikä sitä voi avata.
    
    Haluatko luoda vastaavan kansion:
    %1
    toiselle puolelle ja avata nämä kansiot?

en: Do you want to move to the next file?
fi: Haluatko siirtyä seuraavaan tiedostoon?

en: Do you want to move to the previous file?
fi: Haluatko siirtyä edelliseen tiedostoon?

en: Do you want to move to the next page?
fi: Haluatko siirtyä seuraavalle sivulle?

en: Do you want to move to the previous page?
fi: Haluatko siirtyä edelliselle sivulle?

en: Do you want to move to the first file?
fi: Haluatko siirtyä ensimmäiseen tiedostoon?

en: Do you want to move to the last file?
fi: Haluatko siirtyä viimeiseen tiedostoon?

en: Different codepages found in left (cp%d) and right (cp%d) files.
    Displaying each file in its codepage will give a better display but merging/copying will be dangerous.
    Would you like to treat both files as being in the default Windows codepage (recommended)?
fi: Eri koodisivut vasemman (cp%d) ja oikean (cp%d) puolen tiedostoilla.
    Tiedostojen näyttäminen omalla koodivullaan antaa paremman näytön, mutta yhdistäminen/kopiointi on vaarallista.
    Haluatko käsitellä molemmat tiedostot Windowsin oletusmerkistöllä (suositus)?

en: Information lost due to encoding errors: both files
fi: Tietoja menetettiin koodausvirheistä johtuen: molemmat tiedostot

en: Information lost due to encoding errors: first file
fi: Koodausvirheiden vuoksi menetetyt tiedot: ensimmäinen tiedosto

en: Information lost due to encoding errors: second file
fi: Koodausvirheiden vuoksi menetetyt tiedot: toinen tiedosto

en: Information lost due to encoding errors: third file
fi: Koodausvirheiden vuoksi menetetyt tiedot: kolmas tiedosto

en: No difference
fi: Ei eroja

en: Line difference
fi: Rivien välinen ero

en: Replaced %1 string(s).
fi: Korvattu %1 merkkijono(a).

en: Cannot find string "%s".
fi: Merkkijonoa "%s" ei löydy.

en: You are now entering Merge Mode. If you want to turn off Merge Mode, press F9 key.
fi: Olet nyt siirtymässä yhdistämistilaan. Jos haluat poistua yhdistämistilasta, paina F9-näppäintä.

en: The number of automatically merged changes: %1
    The number of unresolved conflicts: %2
fi: Automaattisesti yhdistettyjen muutosten määrä: %1
    Ratkaisemattomien ristiriitojen määrä: %2

en: The change of codepage has been merged.
fi: Koodisivun muutos on yhdistetty.

en: The changes of codepage are conflicting.
fi: Koodisivun muutokset ovat ristiriitaisia.

en: The change of EOL has been merged.
fi: EOL-muutos on yhdistetty.

en: The changes of EOL are conflicting.
fi: EOL-muutokset ovat ristiriitaisia.

en: Location Pane
fi: Sijaintiruutu

en: Diff Pane
fi: Eroavuusruutu

en: Patch file successfully written.
fi: Paikkaustiedoston kirjoitus onnistui.

en: 1. item is not found!
fi: 1. kohdetta ei löydy!

en: 2. item is not found!
fi: 2. kohdetta ei löydy!

en: The patch file already exists. Do you want to overwrite it?
fi: Paikkaustiedosto on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: [%1 files selected]
fi: [%1 tiedostoa valittu]

en: Normal
fi: Normaali

en: Context
fi: Konteksti

en: Unified
fi: Yhtenäistetty

en: Could not write to file %1.
fi: Ei voitu kirjoittaa tiedostoon %1.

en: The specified output path is not an absolute path: %1
fi: Määritetty kohdepolku ei ole absoluuttinen polku: %1

en: Specify an output file.
fi: Määrittele kohdetiedost.

en: Cannot create a patch file from binary files.
fi: Paikkaustiedostoa ei voi luoda binääritiedostoista.

en: Please save all files first.
    
    Creating a patch requires that there are no unsaved changes in files.
fi: Tallenna ensin kaikki tiedostot.
    
    Korjaustiedoston luominen edellyttää, että tiedostoissa ei ole tallentamattomia muutoksia.

en: Folder does not exist.
fi: Kansiota ei ole olemassa.

en: Archive support is not enabled.
    All needed components (7-Zip and/or Merge7z*.dll) for archive support cannot be found.
    See manual for more info about archive support and how to enable it.
fi: Arkistotuki ei ole käytössä.
    Kaikkia tarvittavia osia (7-Zip ja/tai Merge7z *. Dll) arkistojen tukeen ei löydy.
    Katso käyttöohjeesta lisätietoja arkistotuesta ja kuinka se otetaan käyttöön.

en: Select file for export
fi: Valitse vietävä tiedosto

en: Select file for import
fi: Valitse tuotava tiedosto

en: Options imported from the file.
fi: Asetukset tuotu tiedostosta.

en: Options exported to the file.
fi: Asetukset viety tiedostoon.

en: Failed to import options from the file.
fi: Asetuksien tuonti tiedostosta epäonnistui.

en: Failed to write options to the file.
fi: Asetuksien kirjoitus tiedostoon epäonnistui.

en: You are about to close several compare windows.
    
    Do you want to continue?
fi: Olet sulkemassa useita vertailuikkunoita.
    
    Haluatko jatkaa?

en: Mixed
fi: Sekoitettu

[ctx: EOL Type]
en: Binary
fi: Binääri

en: None
fi: Ei mitään

en: Marker Color %d
fi: Merkin väri %d

en: New Pattern
fi: Uusi kuvio

en: Type
fi: Tyyppi

en: Editor script
fi: Muokkainskripti

en: 
    Difference in the Current Line
fi: 
    Ero nykyisessä rivissä

en: 
    Options
fi: 
    Asetukset

en: 
    Refresh (F5)
fi: 
    Päivitä (F5)

en: 
    Previous Difference (Alt+Up)
fi: 
    Edellinen ero (Alt+Up)

en: 
    Next Difference (Alt+Down)
fi: 
    Seuraava ero (Alt+Down)

en: 
    Previous Conflict (Alt+Shift+Up)
fi: 
    Edellinen ristiriita (Alt+Shift+Up)

en: 
    Next Conflict (Alt+Shift+Down)
fi: 
    Seuraava ristiriita (Alt+Shift+Down)

en: 
    First Difference (Alt+Home)
fi: 
    Ensimmäinen ero (Alt+Home)

en: 
    Current Difference (Alt+Enter)
fi: 
    Nykyinen ero (Alt+Enter)

en: 
    Last Difference (Alt+End)
fi: 
    Viimeinen ero (Alt+End)

en: 
    Auto Merge (Ctrl+Alt+M)
fi: 
    Yhdistä automaattisesti (Ctrl+Alt+M)

en: 
    First File
fi: 
    Ensimmäinen tiedosto

en: 
    Next File (Ctrl+F8)
fi: 
    Seuraava tiedosto (Ctrl+F8)

en: 
    Last File
fi: 
    Viimeinen tiedosto

en: 
    Previous File (Ctrl+F7)
fi: 
    Edellinen tiedosto (Ctrl+F7)

en: The adapted unpacker is applied to both files (one file only needs the extension).
fi: Mukautettua purkajaa käytetään molempiin tiedostoihin (vain yksi tiedosto tarvitsee päätteen).

en: No prediffer (normal)
fi: Ei esivertailua (normaali)

en: Suggested plugins
fi: Suositellut lisäosat

en: All plugins
fi: Kaikki laajennukset

en: Private Build: %1
fi: Yksityinen rakenne: %1

en: Your software is up to date.
fi: Ohjelmisto on ajan tasalla.

en: A new version of WinMerge is available.
    %1 is now available (you have %2). Would you like to download it now?
fi: WinMergen uusi versio on saatavilla.
    %1 on nyt saatavilla (sinulla on %2). Haluatko ladata sen nyt?

en: Failed to download latest version information
fi: Uusimpien versiotietojen lataaminen epäonnistui

en: Plugin Settings
fi: Lisäosien asetukset

en: WSH not found - .sct scripts disabled
fi: WSH ei löytynyt - .sct skriptit poistettu käytöstä

en: G&o to Line %1
fi: Siirry riville %1

en: Go to Moved Line	Ctrl+Shift+G
fi: Siirry siirrettyyn riviin	Ctrl+Shift+G

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: From file system
fi: Tiedostojärjestelmästä

en: From Most Recently Used list
fi: MRU listalta

en: No Highlighting
fi: Ei korostusta

en: Batch
fi: Erä

en: Portable Object
fi: Siirrettävä objekti

en: Resources
fi: Resurssit

en: Close &Left Tabs
fi: Sulje vasemmat väli&lehdet

en: Close R&ight Tabs
fi: Sulje oikeat väl&ilehdet

en: Close &Other Tabs
fi: Sulje &muut välilehdet

en: Enable &Auto Max Width
fi: Käytä &automaattista maksimi leveyttä

en: We&bpage
fi: Ver&kkosivu

en: Frhed is not installed.
fi: Frhed ei ole asennettu.

en: %1 does not exist. Do you want to create it?
fi: %1 ei ole. Haluatko luoda sen?

en: Failed to create folder.
fi: Kansiota ei voitu luoda.

en: You can specify the following parameters to the path:
    $file: Path name of the current file
    $linenum: Line number of the current cursor position
fi: Voit määrittää polulle seuraavat parametrit:
    $file: Nykyisen tiedostopolun nimi
    $linenum: Kohdistimen nykyisen sijainnin rivinumero

en: default
fi: oletus

en: minimal
fi: minimaalinen

en: patience
fi: kärsivällisyyttä

en: histogram
fi: histogrammi

en: none
fi: ei mikään

en: DirectWrite Default
fi: DirectWrite oletus

en: DirectWrite Aliased
fi: DirectWrite alias

en: DirectWrite GDI Classic
fi: DirectWrite GDI klassinen

en: DirectWrite GDI Natural
fi: DirectWrite GDI luonnollinen

en: DirectWrite Natural
fi: DirectWrite luonnollinen

en: DirectWrite Natural Symmetric
fi: DirectWrite Natural symmetrinen

en: MDI child window or main window
fi: MDI ali-ikkuna tai pääikkuna

en: MDI child window only
fi: Vain MDI ali-ikkuna

en: Close main window if there is only one MDI child window
fi: Sulje pääikkuna, jos on vain yksi MDI ali-ikkuna

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Diff
fi: Ero

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Highlight
fi: Korostus

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Blink
fi: Vilkku

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Block Size
fi: Lohkon koko

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Block Alpha
fi: Lohko Alfa

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: CD Threshold
fi: CD kynnys

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Ins/Del Detection
fi: Ins/Del-tunnistus

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: None
fi: Ei mikään

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Vertical
fi: Pystysuora

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Horizontal
fi: Vaakasuora

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Overlay
fi: Peite (Overlay)

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Alpha
fi: Alfa

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Alpha Blend
fi: Alfasekoitus

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Alpha Animation
fi: Alfa-animaatio

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Zoom
fi: Suurennus

[ctx: ImgMergeFrame|LocationPane]
en: Page:
fi: Sivu:

en: Flipped: %s
fi: Käännetty: %s

en: Rotated: %d
fi: Kierretty: %d

en: All pages
fi: Kaikki sivut

en: <Edit here>
fi: <Muokkaa tässä>

en: No differences to select found
fi: Valittavissa olevia eroja ei löydy

en: Text only
fi: Vain teksti

en: Line-by-line position and text
fi: Rivikohtainen sijainti ja teksti

en: Word-by-word position and text
fi: Sanakohtainen sijainti ja teksti

en: AppData folder
fi: AppData-kansio

en: Install folder
fi: Asennuskansio

en: Allow only one instance to run and wait for the instance to terminate
fi: Salli vain yhden instanssin suorittaminen ja odota, että instanssi lopetetaan

en: Al&l
fi: K&aikki

en: &Others
fi: &Muut

en: Missing plugin name in plugin pipeline: %1
fi: Puuttuva lisäosan nimi laajennusputkessa: %1

en: Missing quotation mark in plugin pipeline: %1
fi: Puuttuva lainausmerkki laajennusputkessa: %1

en: Specify plugin arguments
fi: Määritä laajennuksen argumentit

en: Filter applied
fi: Sovellettu suodatin

en: Clipboard at %s
fi: Leikepöytä %s

en: Clipboard history is disabled.
    To enable clipboard history, press Windows logo key + V and then click the Turn on button.
fi: Leikepöydän historia on poistettu käytöstä.
    Voit ottaa leikepöydän historian käyttöön painamalla Windows-logonäppäintä + V ja napsauttamalla sitten Ota käyttöön.

en: This system does not support clipboard history.
fi: Tämä järjestelmä ei tue leikepöydän historiaa.

en: The 32-bit version of WinMerge does not support Clipboard Compare
fi: WinMergen 32-bittinen versio ei tue leikepöytävertailua

en: WebView2 runtime is not installed. Do you want to download it?
fi: WebView2-runtimea ei ole asennettu. Haluatko ladata sen?

en: Prettification
fi: Kaunistelu

en: Content Extraction
fi: Sisällön purkaminen

en: Data Query
fi: Tietojen kysely

en: Validation
fi: Todentaminen

en: Decompilation
fi: Purkaminen

en: URL Handling
fi: URL käsittely

en: Make Uppercase
fi: Isot kirjaimet

en: Make Lowercase
fi: Pienet kirjaimet

en: Remove Duplicate Lines
fi: Poista kaksoisrivit

en: Count Duplicate Lines
fi: Laske kaksoisrivit

en: Sort Lines Ascending
fi: Lajittele rivit nousevasti

en: Sort Lines Descending
fi: Lajittele rivit laskevasti

en: Reverse Columns
fi: Käänteiset sarakkeet

en: Reverse Lines
fi: Käänteiset rivit

en: Replace...
fi: Korvaa...

en: Apply Filter Command...
fi: Sovella suodatinkomentoa...

en: Tokenize...
fi: Tokenaatio...

en: Trim Spaces
fi: Trimmaa välit

en: Select Columns...
fi: Valitse sarakkeet...

en: Select Lines...
fi: Valitse rivit...

en: Insert Date
fi: Lisää päivämäärä

en: Insert Time
fi: Lisää aika

en: Apply Patch...
fi: Toteuta korjaus...

en: Ignore Columns
fi: Jätä sarakkeet huomiotta

en: Ignore Comments (C-Family Languages)
fi: Ohita kommentit ( C-ryhmän kielet)

en: Ignore CSV Fields
fi: Jätä CSV-kentät huomiotta

en: Ignore TSV Fields
fi: Jätä TSV-kentät huomiotta

en: Apply Prediff Substitution Filters
fi: Käytä Prediff-korvaussuodattimia

en: Prettify HTML
fi: Kaunistele HTML

en: Prettify JSON
fi: Kaunistele JSON

en: Prettify XML
fi: Kaunistele XML

en: Prettify YAML
fi: Kaunistele YAML

en: Query CSV Data...
fi: CSV-tietojen kysely...

en: Query TSV Data...
fi: TSV-tietojen kysely...

en: Query JSON Data...
fi: JSON-tietojen kysely...

en: Query YAML Data...
fi: YAML-tietojen kysely...

en: Validate HTML
fi: Validoi HTML

en: Disassemble JVM Bytecode
fi: Pura JVM:n bittikoodi

en: Disassemble IL Code
fi: Pura IL-koodi

en: Disassemble Native Code
fi: Pura natiivikoodi

en: Make characters uppercase
fi: Isot kirjaimet

en: Make characters lowercase
fi: Pienet kirjaimet

en: Remove duplicate lines
fi: Poista kaksoisrivit

en: Count duplicate lines
fi: Laske kaksoisrivit

en: Sort lines ascending
fi: Lajittele rivit nousevasti

en: Sort lines descending
fi: Lajittele rivit laskevasti

en: Reverse columns
fi: Käänteiset sarakkeet

en: Reverse lines
fi: Käänteiset rivit

en: Replace text with another text.
    Usage: Replace [-i] [-e] FIND REPLACE
      FIND    - text to find
      REPLACE - text to replace
      -i - ignore case (only for -e)
      -e - treat the specified text as a regular expression
fi: Korvaa teksti toisella tekstillä.
    Käyttö: Korvaa [-i ] [-e] FIND REPLACE
      FIND    - etsittävä teksti
      REPLACE - korvattava teksti
      -i - ohita kirjainkoko (vain -e:lle)
      -e - käsittelee määritettyä tekstiä säännöllisenä lausekkeena

en: Apply filter command. 
    Usage: ExecFilterCommand COMMAND
      COMMAND - command to execute. %1 in the command is replaced with the filename.
fi: Sovella suodatinkomentoa
    Käyttö: ExecFilterCommand COMMAND
      COMMAND - suoritettava komento. komennon %1 korvataan tiedostonimellä.

en: Tokenize selection. 
    Usage: Tokenize PATTERNS
      PATTERNS - regular expression for tokenizing. (e.g. [^\w]+)
fi: Tokenisoi valinta
    Käyttö: Tokenize PATTERNS
      PATTERNS - säännöllinen lauseke tokenisointia varten. (esim. [^\w]+)

en: Trim spaces
fi: Trimmaa välit

en: Select some columns.
    Usage: SelectColumns RANGES
       or: SelectColumns [-v] [-i] [-g] -e PATTERNS
      RANGES   - list of column ranges to select. (e.g. -3,5-10,30-)
      PATTERNS - regular expression
      -v - select non-matching columns
      -i - ignore case
      -g - enable global flag
      -e - use PATTERNS for matching
fi: Valitse joitakin sarakkeita.
    Käyttö: SelectColumns RANGES
       tai: SelectColumns [-v] [-i] [-g] -e PATTERNS
      RANGES - luettelo valittavista sarakealueista. (esim. -3,5-10,30-)
      PATTERNS - säännöllinen lauseke
      -v - valitsee sarakkeet, jotka eivät vastaa toisiaan
      -i - jätä huomiotta isot ja pienet kirjaimet
      -g - ottaa käyttöön globaalin lipun
      -e - käyttää PATTERNS:ia täsmäytykseen

en: Select some lines.
    Usage: SelectLines RANGES
       or: SelectLines [-v] [-i] -e PATTERNS
      RANGES   - list of line ranges to select. (e.g. -3,5-10,30-)
      PATTERNS - regular expression
      -v - select non-matching lines
      -i - ignore case
      -e - use PATTERNS for matching
fi: Valitse joitakin rivejä.
    Käyttö: SelectLines RANGES
       tai: SelectLines [-v] [-i] -e PATTERNS
      RANGES - luettelo valittavista rivialueista. (esim. -3,5-10,30-)
      PATTERNS - säännöllinen lauseke
      -v - valitsee ei-täsmäävät rivit
      -i - jätä huomiotta isot ja pienet kirjaimet
      -e - käytä PATTERNS:ia sovittamiseen

en: HTML Prettier with tidy-html5. 
    Arguments: Command line options passed to the tidy command.
fi: HTML kaunistelu tidy-html5:n avulla
    Argumentit: Komentorivin vaihtoehdot, jotka välitetään tidy-komennolle.

en: JSON Prettier with jq command. 
    Arguments: Filter or command line options passed to the jq command.
fi: JSON kaunistelu jq-komennolla
    Argumentit: Suodattimen tai komentorivin vaihtoehdot, jotka välitetään jq-komennolle.

en: XML Prettier with tidy-html5. 
    Arguments: Command line options passed to the tidy command.
fi: XML Prettier with tidy-html5
    Argumentit: Komentorivin vaihtoehdot, jotka välitetään tidy-komennolle.

en: YAML Prettier with yq command. 
    Arguments: Filter or command line options passed to the yq command.
fi: YAML kaunistelu yq-komennolla
    Argumentit: Suodattimen tai komentorivin vaihtoehdot, jotka välitetään yq-komennolle.

en: CSV Querier with q command. 
    Arguments: SQL statement or command line options passed to the q command.
fi: CSV Querier q-komennolla
    Argumentit: SQL-lause tai komentorivin asetukset, jotka välitetään q-komennolle.

en: TSV Querier with q command. 
    Arguments: SQL statement or command line options passed to the q command.
fi: TSV Querier q-komennolla
    Argumentit: SQL-lause tai komentorivin asetukset, jotka välitetään q-komennolle.

en: JSON Querier with jq command. 
    Arguments: Filter or command line options passed to the jq command.
fi: JSON Querier jq-komennolla
    Argumentit: Suodattimen tai komentorivin vaihtoehdot, jotka välitetään jq-komennolle.

en: YAML Querier with yq command. 
    Arguments: Filter or command line options passed to the yq command.
fi: YAML Querier yq-komennolla
    Argumentit: Suodattimen tai komentorivin vaihtoehdot, jotka välitetään yq-komennolle.

en: HTML Validator with tidy-html5. 
    Arguments: Command line options passed to the tidy command.
fi: HTML-validoija tidy-html5:llä
    Argumentit: Komentorivin vaihtoehdot, jotka välitetään tidy-komennolle.

en: JVM bytecode disassembler with javap. 
    Arguments: Command line options passed to the javap command.
fi: JVM:n tavukoodin purkaja javapin avulla
    Argumentit: Komentorivin vaihtoehdot, jotka välitetään javap-komennolle.

en: IL disassembler with ildasm. 
    Arguments: Command line options passed to the ildasm command.
fi: IL-disassembler ildasmilla
    Argumentit: Komentorivin vaihtoehdot, jotka välitetään ildasm-komennolle.

en: Native code disassembler with dumpbin. 
    Arguments: Command line options passed to the dumpbin command.
fi: Natiivikoodin purkuohjelma dumpbinin kanssa
    Argumentit: Komentorivin vaihtoehdot, jotka välitetään dumpbin-komennolle.

en: General content extractor with Apache Tika. 
    Arguments: Command line options passed to the tika-app.jar.
fi: Yleinen sisällön poiminta Apache Tikan avulla
    Argumentit: Komentorivin vaihtoehdot, jotka välitetään tika-app.jarille.

en: Apply patch using GnuWin32 Patch for Windows
fi: Paikkaa GnuWin32 Patch for Windows -ohjelmalla

en: Display the text content of MS Excel files
fi: Näytä MS Excel-tiedostojen tekstisisältö

en: Display the text content of MS PowerPoint files
fi: Näytä MS PowerPoint -tiedostojen tekstisisältö

en: Display the text content of MS Visio files
fi: Näytä MS Visio -tiedostojen tekstisisältö

en: Display the text content of MS Word files
fi: Näytä MS Word -tiedostojen tekstisisältö

en: Ignore some columns - ignored columns list from the plugin name or the plugin argument
fi: Ohita jotkin sarakkeet – ohitettujen sarakkeiden luettelo laajennuksen nimestä tai laajennuksen argumentista

en: The plugin ignores comments (//... and /* ... */) in C, C++, PHP and JavaScript files.
fi: Laajennus ei huomioi kommentteja (//... ja /* ... */) C-, C++-, PHP- ja JavaScript-tiedostoissa.

en: Ignore some fields - ignored fields list from the plugin name or the plugin argument
fi: Ohita jotkin sarakkeet – ohitettujen sarakkeiden luettelo laajennuksen nimestä tai laajennuksen argumentista

en: Prediff Line Filter
fi: Prediff-rivisuodatin

en: Basic text functions for the context menu
fi: Kontekstivalikon perustekstitoiminnot

en: HTTP URL Scheme Handler with curl. 
    Arguments: Command line options passed to the curl command.
fi: HTTP-URL-skeeman käsittelijä curlilla
    Argumentit: Curl-komennolle annetut komentorivin vaihtoehdot.

en: Windows Registry URL Scheme Handler. 
    Arguments: Command line options passed to the reg.exe command.
fi: Windowsin rekisterin URL-suunnitelman käsittelijä
    Argumentit: Komentorivin asetukset, jotka välitetään reg.exe-komentoon.
