audacity 3.0.3 - en to sv translation catalogue (3988 entries)

en: 
    
    	 and
sv: 
    
    	 och

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
sv: 
    
    Filer som visas som SAKNAS har flyttats eller raderats och kan inte kopieras.
    Placera dem tillbaka till deras ursprungliga plats för att kunna kopiera in i projektet.

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
sv: 
    
    Använd endast moduler från pålitliga källor

en: 
       *   "%s"  (because the shortcut '%s' is used by "%s")
sv: 
       *   "%s"  (för att kortkommandot '%s' användes av "%s")

en: 
    %s does not have write permissions.
sv: 
    %s har inte skrivrättigheter.

en: 
    * %s, because you have assigned the shortcut %s to %s
sv: 
    * %s, för att du har tilldelat genvägen %s till %s

en: 
    Directory %s does not exist. Create it?
sv: 
    Katalogen %s finns inte. Skapa den?

en: 
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Cancel, Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
sv: 
    
    Sparat projekt kommer inte att ha några spår.
    
    För att spara spåren som du hade tidigare:
    Välj Avbryt, Redigera > Ångra tills alla spår
    är öppna, välj sedan Arkiv > Spara projekt.

en: 
    The following commands are not mentioned in the imported file, but have their shortcuts removed because of the conflict with other new shortcuts:
sv: 
    Följande kommandon nämns inte i den importerade filen, men radera deras kortkommando eftersom de orsakar en konflikt med nya kortkommandon:

en:    Do you want to overwrite the project:
    "%s"?
    
       If you select "Yes" the project
    "%s"
       will be irreversibly overwritten.
sv:   Vill du skriva över projektet:
    "%s"?
    
    Om du väljer "Ja" kommer projektet
    "%s"
    oåterkalleligt skrivas över.

en:   'Ask' means Audacity will ask if you want to load the module each time it starts.
sv:  'Fråga' betyder att Audacity kommer att fråga dig om du vill läsa in modulen varje gång den startas.

en:   'Failed' means Audacity thinks the module is broken and won't run it.
sv:  'Misslyckades' betyder att Audacity tror att modulen är trasig och kommer inte köra den.

en:   'New' means no choice has been made yet.
sv:  'Ny' betyder att inget val har gjort ännu.

en:  - A fairly good value, at least stereo in average and not too wide spread.
sv:  - Ett ganska bra värde, åtminstone stereo i genomsnitt och inte för utspritt.

en:  - Although the Track is stereo, the field is obviously extra wide.
                    This can cause strange effects.
                    Especially when played by only one speaker.
sv:  - Fastän spåret är i stereo är fältet uppenbarligen extra brett.
       Detta kan orsaka konstiga effekter.
       Speciellt när detta spelas upp med en högtalare.

en:  - An ideal value for Stereo.
                    However, the center extraction depends also on the used reverb.
sv:  - Ett idealvärde för stereo.
      Men centerextraheringen beror på efterklangen som användes.

en:  - The two Channels are strongly related, i.e. nearly mono or extremely panned.
                    Most likely, the center extraction will be poor.
sv:  - De två kanalerna är riktigt relaterade, d.v.s. nästan mono eller extremt panorerade.
       Centerextraheringen kommer förmodligen bli dålig.

en:  - The two channels are almost not related.
                    Either you have only noise or the piece is mastered in a unbalanced manner.
                    The center extraction can still be good though.
sv:  - De två kanalerna är nästan inte relaterade.
       Antingen har du endast brus eller så har delen bearbetats på ett obalanserat sätt.
       Centerextraheringen kan dock fortfarande vara bra.

en:  - The two channels are identical, i.e. dual mono.
                    The center can't be removed.
                    Any remaining difference may be caused by lossy encoding.
sv:  - De två kanalerna är identiska, d.v.s. dual mono.
       Mitten kan inte tas bort.
          Alla återstående skillnader kan orsakas av avkodningsförluster.

en:  - The two channels are nearly identical.
                      Obviously, a pseudo stereo effect has been used
                      to spread the signal over the physical distance between the speakers.
                      Don't expect good results from a center removal.
sv:  - De två kanalerna är nästan identiska.
       Uppenbarligen har en pseudo-stereoeffekt använts
       för att sprida ut signalen över det fysiska avståndet mellan högtalarna.
     Förvänta dig inte ett bra resultat genom att ta bort mitten.

en:  Active
sv:  Aktiv

en:  Clipped
sv:  Klipptes

en:  Monitoring
sv:  Medhörning

en:  Mute On
sv:  Tyst på

en:  Muted
sv:  Tystade

en:  Peak %.2f
sv:  Max %.2f

en:  Peak %2.f dB
sv:  Max %2.f dB

en:  Select On
sv:  Välj på

en:  Selected
sv:  Markerade

en:  Solo On
sv:  Solo på

en:  Soloed
sv:  Solo

en:  Sync Locked
sv:  Synkroniseringslåst

en:  [[help:Main_Page|Manual]]
sv:  [[help:Huvudsida|Manual]]

en:  [[https://forum.audacityteam.org/|Forum]] - ask your question directly, online.
sv:  [[http://forum.audacityteam.org/|Forum]] - ställ din fråga direkt på Internet.

en: "%s" 
    is a MIDI file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file for playing, but you can
    edit it by clicking File > Import > MIDI.
sv: "%s" /när en MIDI-fil, inte en ljudfil. 
    Audacity kan inte öppna denna filtyp för uppspelning och redigering, men
    du kan redigera den genom att välja Arkiv > Importera > MIDI.

en: "%s" 
    is a not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file.
sv: "%s" 
    är inte en ljudfil. 
    Audacity kan inte öppna denna typ av fil.

en: "%s" couldn't be found.
sv: "%s" kunde inte hittas.

en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
sv: "%s" är en Dolby Digital-ljudfil. 
    Audacity kan inte öppna denna filtyp. 
    Du måste konvertera den till ett ljudformat som stöds, t.ex. WAV eller AIFF.

en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
sv: "%s" är en Musepack-ljudfil. 
    Audacity kan inte öppna denna filtyp. 
    Om du tror att det kan vara en MP3-fil, döp om den så att det slutar på ".mp3"
    och försök att importera den igen. Annars måste du konvertera filen till ett 
    ljudformat som stöds, t.ex. WAV eller AIFF.

en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
sv: "%s" är en RealPlayer-mediafil. 
    Audadcity kan inte öppna detta licensierade format.
    Du måste konvertera det till ett ljudformat som stöds, t.ex. WAV eller AIFF.

en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
sv: "%s" är en Wavpack-ljudfil. 
    Audacity kan inte öppna denna filtyp. 
    Du måste konvertera den till ett ljudformat som stöds, t.ex. WAV eller AIFF.

en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
sv: "%s" är en Windows Media Audio-fil (.wma). 
    Audacity kan inte öppna denna filtyp p.g.a patentrestriktioner.
    Du måste konvertera filen till en ljudformat som stöds, t.ex. WAV eller AIFF.

en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
sv: "%s" är en textbaserad fil, inte en ljudfil. 
    Audacity kan inte öppna denna filtyp. 
    Du måste konvertera den till ett ljudformat som WAV eller AIFF och 
    sedan importera den, eller spela in den i Audacity.

en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
sv: "%s" är en spellista.
    Audacity kan inte öppna denna fil eftersom den bara innehåller länkar till andra filer.
    Du kanske kan öppna filen i en textredigerare och ladda ned de riktiga ljudfilerna.

en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
sv: "%s" är en videofil. 
    Audacity kan inte öppna denna filtyp. 
    Du måste extrahera ljudet till ett ljudformat som stöds, t.ex. WAV eller AIFF.

en: "%s" is an Advanced Audio Coding file.
    Without the optional FFmpeg library, Audacity cannot open this type of file.
    Otherwise, you need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
sv: "%s" är en avancerad ljudkodningsfil. 
    Utan FFmpeg bibliotek, Audacity kan inte öppna denna typ av fil.
    Du behöver konvertera filen till ett ljudformat som stöds, som WAV eller AIFF.

en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
sv: "%s" är en Ogg Speex-ljudfil. 
    Audacity kan inte öppna denna filtyp. 
    Du måste konvertera den till ett ljudformat som stöds, t.ex. WAV eller AIFF.

en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
sv: "%s" är en Audio CD-fil. 
    Audacity kan inte öppna denna typ av fil. 
    Försök att spela av filen till ett ljudformat 
    som Audacity kan importera som WAV eller AIFF.

en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
sv: "%s" är en krypterad ljudfil. 
    Dessa kommer från en musikaffär på nätet. 
    Audacity kan inte öppna denna filtyp p.g.a. krypteringen.
    Försök att spela in filen i Audacity eller bränn den på en ljud-CD för
    att sedan extrahera CD-spåret till ett ljudformat som stöds, t.ex. WAV eller AIFF.

en: "%s" is not a valid file path.
sv: "%s" är inte en giltig filsökväg.

en: "%s" requires one or more tracks to be selected.
sv: "%s" kräver att minst ett spår markeras.

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
sv: "Flytta spårfokus" v&äxlar upprepat genom spåren

en: % of Original
sv: % av originalet

en: %.0f%% Left
sv: %.0f%% vänster

en: %.0f%% Right
sv: %.0f%% höger

en: %.1f secs
sv: %.1f sek

en: %.2f secs
sv: %.2f sek

en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
sv: %.4f sek (%d Hz) (%s) = %.3f

en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f
sv: %.4f sek (%d Hz) (%s) = %f

en: %d Channels
sv: %d kanaler

en: %d curves exported to %s
sv: %d kurvor exporterades till %s

en: %d hour | %d hours
sv[0]: %d timme
sv[1]: %d timmar

en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

en: %s
    
    '%s' has been canceled as the recording was stopped.
sv: %s
    
    "%s" har avbrutits eftersom inspelningen stoppades.

en: %s
    
    '%s' has been canceled due to the error(s) noted above.
sv: %s
    
    "%s" har avbrutits p.g.a. fel som listas ovan.

en: %s
    
    Error exporting recording.
sv: %s
    
    Fel uppstod när inspelning exporterades.

en: %s
    
    Error saving recording.
sv: %s
    
    Fel uppstod när inspelningen sparades.

en: %s
    
    For tips on suitable drives, click the help button.
sv: %s
    
    För tips på passande disk, klicka på hjälpknappen.

en: %s
    
    Recording exported: %s
sv: %s
    
    Inspelning exporterades: %s

en: %s
    
    Recording saved: %s
sv: %s
    
    Inspelning sparades: %s

en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    As a result, some realtime effects may be missing.
    Please verify that everything works as intended before saving.
sv: %s
    Denna funktion stöds inte i Audacity-versioner tidigare 3.3.3.
    Dessa stereospår har delats upp i monospår.
    Som ett resultat kan vissa realtidseffekter saknas.
    Kontrollera att allt fungerar som avsett innan du sparar.

en: %s
    This feature is not supported in Audacity versions past 3.3.3.
    These stereo tracks have been split into mono tracks.
    Please verify that everything works as intended before saving.
sv: %s
    Denna funktion stöds inte i Audacity-versioner tidigare 3.3.3.
    Dessa stereospår har delats upp i monospår.
    Kontrollera att allt fungerar som avsett innan du sparar.

en: %s %d of %d
sv: %s %d av %d

en: %s (incorporating %s, %s, %s, %s and %s)
sv: %s (tillägger %s, %s, %s, %s och %s)

en: %s (missing)
sv: %s (saknas)

en: %s - L
sv: %s - V

en: %s - R
sv: %s - H

en: %s Paused.
sv: %s Pausad.

en: %s Team Members
sv: %s Teammedlemmar

en: %s and %s.
sv: %s och %s.

en: %s bytes
sv: %s bitar

en: %s changed
sv: %s har ändrats

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
sv: %s kunde inte hittas.
    
    Den har raderats från listan över senaste filer.

en: %s files
sv: %s filer

en: %s in:
sv: %s i:

en: %s includes code from the following projects:
sv: %s innehåller kod från följande projekt:

en: %s is already open in another window.
sv: %s är redan öppnad i ett annat fönster.

en: %s is not a parameter accepted by %s
sv: %s är inte en parameter som accepteras av %s

en: %s software is copyright %s 1999-2023 %s Team.
sv: %s mjukvaran är copyright %s 1999-2023 %s Team.

en: %s the free, open source, cross-platform software for recording and editing sounds.
sv: %s är den fria, plattformsoberoende mjukvaran med öppen källkod för att spela in och redigera ljud.

en: %s to select or deselect track.
sv: %s för att markera eller avmarkera spår.

en: %s to select or deselect track. Drag up or down to change track order.
sv: %s för att markera eller avmarkera spår. Dra upp eller ned för att ändra spårordningen.

en: %s website:
sv: %s webbplats:

en: %s window
sv: %s fönster

en: %s, Nyquist plug-ins
sv: %s, Nyquist-insticksmoduler

en: %s, QA tester, documentation and support
sv: %s, QA-tester, dokumentation och support

en: %s, accessibility advisor
sv: %s, åtkomlighetsrådgivare

en: %s, co-founder and developer
sv: %s, medgrundare och utvecklare

en: %s, composer
sv: %s, kompositör

en: %s, developer
sv: %s, utvecklare

en: %s, developer and support
sv: %s, utvecklare och support

en: %s, documentation and support
sv: %s, dokumentation och support

en: %s, documentation and support, French
sv: %s, dokumentation och support på franska

en: %s, graphic artist
sv: %s, grafisk formgivare

en: %s, graphics
sv: %s, grafik

en: %s, quality assurance
sv: %s, kvalitetsförsäkring

en: %s, tester
sv: %s, testare

en: %s, web developer
sv: %s, webbutvecklare

en: %s: Could not load settings below. Default settings will be used.
    
    %s
sv: %s: Kunde inte läsa in inställningar nedan. Standardinställningar kommer att användas.
    
    %s

en: %s: is for a different Effect, Generator or Analyzer.
sv: %s är för en annan effekt, generator eller analyserare.

en: %s: is not a valid presets file.
sv: %s är inte en giltig fil för förinställningar.

en: %sSave Copy of Project "%s" As...
sv: %sSpara kopia av projektet "%s" som...

en: %sSave Project "%s" As...
sv: %sSpara projektet "%s" som...

en: %sSave changes to %s?
sv: %sSpara ändringar för %s?

en: &About
sv: &Om

en: &About Audacity
sv: &Om Audacity

en: &About Audacity...
sv: &Om Audacity...

en: &Add
sv: &Lägg till

en: &Add new rule
sv: &Lägg till ny regel

en: &After cut region:
sv: &Efter utklippt område:

en: &Algorithm:
sv: &Algoritm:

en: &Align End to End
sv: &Justera slutet vid slutet

en: &Align Tracks
sv: &Justera spår

en: &All
sv: &Allting

en: &Amplification (dB):
sv: &Förstärkning (dB):

en: &Amplitude (0-1):
sv: &Amplitud (0-1):

en: &Analyze
sv: A&nalysera

en: &Append Record
sv: Lägg t&ill i inspelning

en: &Apply
sv: &Verkställ

en: &Apply Macro
sv: &Verkställ makron

en: &Attack Time:
sv: &Attacktid:

en: &Audio Settings...
sv: &Ljud inställning...

en: &Audio Setup Toolbar
sv: &Ljud inställning verktygsfält

en: &Audio...
sv: &Ljud...

en: &Axis:
sv: &Axel:

en: &Background:
sv: &Bakgrund:

en: &Backup Project...
sv: &Backup projekt...

en: &Beats
sv: &Slag

en: &Beep on completion of longer activities
sv: &Ljud när längre aktiviteter är färdiga

en: &Before cut region:
sv: &Innan utklippt område:

en: &Browse...
sv: &Bläddra...

en: &Buffer Size (8 to %d) samples:
sv: &Bufferstorlek (8 till %d) samples:

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
sv: &Buffertstorlek (8 till 1048576 samplingar):

en: &Buffer length:
sv: &Buffertlängd:

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: &Check for Updates...
sv: &Kolla efter uppdateringar...

en: &Clear
sv: &Rensa

en: &Clear Loop
sv: &Rensa Loop

en: &Close
sv: S&täng

en: &Close Focused Track
sv: S&täng aktuellt spår

en: &Collapse All Tracks
sv: &Minimera alla spår

en: &Command
sv: &Kommando

en: &Compact
sv: &Packa

en: &Copy
sv: K&opiera

en: &Copy	Ctrl+C
sv: &Kopiera	Ctrl+C

en: &Copy Label text
sv: &Kopiera etikettext

en: &Copy Names to Clipboard
sv: &Kopiera namn till urklipp

en: &Cursor
sv: Mark&ör

en: &Cursor to
sv: Flytta &markören till

en: &Curves
sv: &Kurvor

en: &Cut
sv: &Klipp ut

en: &Cut/Copy/Paste Toolbar
sv: &Klipp ut/Kopiera/Klistra in verktygsfält

en: &Dangerous Reset...
sv: &Farlig återställning...

en: &Decrease Gain on Focused Track
sv: &Minska förstärkningen för aktuellt spår

en: &Decrease Playback Speed
sv: &Minska uppspelningshastighet

en: &Decrease Playback Volume
sv: &Minska uppspelningsvolym

en: &Defaults
sv: &Standardvärden

en: &Delay time (seconds):
sv: &Fördröjningstid (sekunder):

en: &Delete
sv: &Radera

en: &Delete Key
sv: &Raderingstangent

en: &Delete Label
sv: &Radera etikett

en: &Details
sv: &Detaljer

en: &Device Toolbar
sv: Verktygsfält för &enhet

en: &Device:
sv: &Enhet:

en: &Diagnostics
sv: &Diagnostik

en: &Difference:
sv: &Skillnad:

en: &Disable
sv: &Inaktivera

en: &Discard
sv: &Släng

en: &Discard Selected
sv: &Radera markerade

en: &Dither:
sv: &Gitter:

en: &Don't apply effects in batch mode
sv: &Använd inte effekter i batchläge

en: &Draw
sv: &Rita

en: &Draw Tool
sv: &Ritverktyg

en: &Duration:
sv: &Varaktighet:

en: &EQ Type:
sv: &EQ-typ:

en: &Edit
sv: &Redigera

en: &Edit Label...
sv: &Redigera etikett...

en: &Edit Parameters
sv: &Ändra parametrar

en: &Edit Toolbar
sv: Verktygsfält för &redigering

en: &Edit...
sv: R&edigera...

en: &Enable
sv: &Aktivera

en: &Envelope Tool
sv: &Enveloppverktyg

en: &Expand
sv: &Expandera

en: &Export
sv: &Exportera

en: &Export Audio...
sv: Exportera &ljud...

en: &Export...
sv: &Exportera...

en: &Export:
sv: &Exportera:

en: &File
sv: &Arkiv

en: &Files...
sv: &Filer...

en: &Filter Type:
sv: &Filtertyp:

en: &Find Notes
sv: &Hitta noter

en: &Find...	Ctrl+F
sv: &Hitta...	Ctrl+F

en: &Fit to Width
sv: &Anpassa till bredd

en: &Font...
sv: &Typsnitt...

en: &Foreground:
sv: &Förgrund:

en: &Free Space:
sv: &Ledigt utrymme:

en: &Frequency (Hz):
sv: &Frekvens (Hz):

en: &Frequency smoothing (bands):
sv: &Frekvensutjämning (Hz):

en: &Function:
sv: &Funktioner:

en: &Gain (dB):
sv: För&stärkning (dB):

en: &Generate
sv: &Generera

en: &Generate Support Data...
sv: &Generera supportdata...

en: &Get More...
sv: &Hämta mer...

en: &Get Noise Profile
sv: &Hämta brusprofil

en: &Getting Started
sv: &Kom igång

en: &Go	F5
sv: &Gå	F5

en: &Go to
sv: &Gå till

en: &Graphic
sv: &Grafisk

en: &Grids
sv: &Rutnät

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Higher S-expr	F10
sv: &Högre S-uttryck	F10

en: &History
sv: &Historik

en: &Host
sv: &Värd

en: &Host:
sv: &Värd:

en: &Hotkey:
sv: &Genväg:

en: &Import
sv: &Importera

en: &Import...
sv: &Importera...

en: &Import:
sv: &Importera:

en: &Increase Gain on Focused Track
sv: &Öka förstärkningen för aktuellt spår

en: &Increase Playback Speed
sv: &Öka uppspelningshastighet

en: &Increase Playback Volume
sv: &Öka uppspelningsvolym

en: &Insert
sv: &Infoga

en: &Invert
sv: &Invertera

en: &Isolate
sv: &Isolera

en: &Join
sv: &Sammanfoga

en: &Key
sv: &Tangent

en: &Label Track
sv: &Etikettspår

en: &Labels
sv: &Etiketter

en: &Labels...
sv: &Etiketter...

en: &Language:
sv: &Språk:

en: &Large Icons
sv: &Stora ikoner

en: &Latency compensation:
sv: &Latenskompensering:

en: &Left
sv: &Vänster

en: &Left at Playback Position
sv: &Vänster om uppspelningspositionen

en: &Length:
sv: &Längd:

en: &Levels to discard
sv: &Nivåer att slänga

en: &Linear scale
sv: &Linjär skala

en: &Link Account
sv: &Länk konto

en: &Link Volume control to Tone controls
sv: &Länka volymkontrollen till tonkontroller

en: &Load
sv: &Läs in

en: &Load...
sv: &Läs in...

en: &Location:
sv: &Plats:

en: &Looping
sv: &Loopa

en: &MIDI Device Info...
sv: &MIDI-enhetsinfo...

en: &Macro Manager
sv: &Makro manager

en: &Macro output:
sv: &Makro output:

en: &Manage History
sv: &Hantera historik

en: &Manage Plugins
sv: &Hantera Plugins

en: &Matching Paren	F8
sv: &Matchande överordnad	F8

en: &Measure selection
sv: &Mät markering

en: &Micro-fades
sv: %Mikrotoningar

en: &Mono Track
sv: &Monospår

en: &Move Selection with Tracks
sv: &Flytta markering med spår

en: &Multi Tool
sv: M&ultiverktyg

en: &Multi-view
sv: &Multi-vy

en: &Mute All Tracks
sv: Slå &av ljud för alla spår

en: &Name
sv: &Namn

en: &Name...
sv: N&amn...

en: &New
sv: &Nytt

en: &New Length:
sv: &Ny längd:

en: &New Peak Amplitude (dB):
sv: &Ny maximal amplitud(dB):

en: &Next S-expr	F12
sv: &Nästa S-uttryck	F12

en: &Next Tool
sv: &Nästa verktyg

en: &Noise Floor:
sv: &Brusgrund:

en: &Noise reduction (dB):
sv: &Brusreducering (dB):

en: &Noise type:
sv: &Brus typ:

en: &None
sv: &Ingenting

en: &Normalize
sv: &Normalisera

en: &Normalize peak amplitude to
sv: &Normalisera maxamplitud till

en: &Number of repeats to add:
sv: &Antal upprepade gånger att lägga till:

en: &Nyquist Workbench...
sv: Instrumentpanel för &Nyquist...

en: &Open...
sv: &Öppna...

en: &Other...
sv: &Övrigt...

en: &Output gain (dB):
sv: &Utmatningsförstärkning (dB):

en: &Pan
sv: &Panorering

en: &Parameters
sv: &Parametrar

en: &Passband Ripple:
sv: &Passbandskrusning:

en: &Paste
sv: K&listra in

en: &Paste	Ctrl+V
sv: K&listra in	Ctrl+V

en: &Pause
sv: &Pausa

en: &Pinned Recording/Playback head
sv: &Fäst sidhuvudet för inspelning/uppspelning

en: &Play-at-Speed
sv: &Spela efter hastighet

en: &Playback Device
sv: &Uppspelningsenhet

en: &Playback Meter Toolbar
sv: Verktygsfält för u&ppspelningsmätare

en: &Pre-delay (ms):
sv: &Förhandsfördröjning (ms):

en: &Preferences...
sv: &Inställningar...

en: &Preset:
sv: &Förinställning:

en: &Preview
sv: För&handsvisa

en: &Previous S-expr	F11
sv: &Föregående S-uttryck	F11

en: &Previous Tool
sv: &Föregående verktyg

en: &Print...
sv: S&kriv ut...

en: &Project
sv: &Projekt

en: &Project Sample Rate:
sv: & Projekt Samplingsfrekvens:

en: &Project Start
sv: &Projektets början

en: &Quantize Notes
sv: &Kvantisera noter

en: &Quick Fix...
sv: &Snabbåtgärd...

en: &Quick Help...
sv: &Snabbhjälp...

en: &Quit Audacity
sv: &Avsluta Audacity

en: &Range (dB):
sv: &Intervall (dB)

en: &Range...
sv: &Intervall...

en: &Ratio:
sv: &Förhållande:

en: &Raw Data...
sv: R&ådata...

en: &Record
sv: Spela &in

en: &Recording
sv: &Inspelning

en: &Recording Device
sv: &Inspelningsenhet

en: &Recording Meter Toolbar
sv: Verktygsfält för i&nspelningsmätare

en: &Recover Selected
sv: &Återskapa markerade

en: &Redo
sv: &Gör om

en: &Redo	Ctrl+Y
sv: &Gör om	Ctrl+Y

en: &Redo %s
sv: &Gör om %s

en: &Remove
sv: &Radera

en: &Remove DC offset (center on 0.0 vertically)
sv: &Ta bort DC-offset (centrera vid 0.0 vertikalt)

en: &Rename Clip...
sv: &Byt namn på klippet...

en: &Rename...
sv: &Byt namn...

en: &Repeat %s
sv: &Upprepa %s

en: &Replot...
sv: &Rita ut igen...

en: &Resample...
sv: &Återsampling...

en: &Retry
sv: &Försök igen

en: &Right
sv: &Höger

en: &Right at Playback Position
sv: &Höger om uppspelningspositionen

en: &Room Size (%):
sv: &Rumstorlek (%):

en: &Run Benchmark...
sv: &Kör prestandatest...

en: &Save
sv: &Spara

en: &Save Project
sv: &Spara projekt

en: &Save...
sv: &Spara...

en: &Screenshot...
sv: &Skärmdump...

en: &Scrub
sv: Aktivera &scrubbing

en: &Seconds
sv: &Sekunder

en: &Select
sv: &Markera

en: &Select All
sv: &Markera allt

en: &Select Curve:
sv: &Välj kurva:

en: &Select all audio, if selection required
sv: &Välj allt ljud, om markering är nödvändigt

en: &Selection
sv: &Markering

en: &Selection Tool
sv: &Markeringsverktyg

en: &Selection Toolbar
sv: Verktygsfält för &markering

en: &Semitones (half-steps):
sv: &Halvtoner (halva tonsteg):

en: &Sensitivity (dB):
sv: &Känslighet (dB):

en: &Sensitivity:
sv: &Känslighet:

en: &Set
sv: &Ändra

en: &Set Loop to Selection
sv: &Sätt Loop till markering

en: &Settings
sv: &Inställningar

en: &Share Audio Toolbar
sv: &Dela ljud verktygfält

en: &Short period:
sv: &Kort period:

en: &Show Clipping in Waveform
sv: &Visa klippning i vågform

en: &Size:
sv: &Storlek:

en: &Skip
sv: &Hoppa över

en: &Small Icons
sv: &Små ikoner

en: &Solo/Unsolo Focused Track
sv: Aktivera/inaktivera &solo för aktuellt spår

en: &Spectrogram
sv: &Spektrogram

en: &Speed Multiplier:
sv: &Hastighetsmultiplikator:

en: &Split Cut
sv: &Dela och klipp ut

en: &Stages:
sv: &Steg:

en: &Start threshold (samples):
sv: &Starttröskelvärde (samplingar):

en: &Stereo Track
sv: &Stereospår

en: &Stop	F6
sv: &Stoppa	F6

en: &Stretch Factor:
sv: &Utträckningsfaktor:

en: &Subtype:
sv: &Undertyp:

en: &Threshold (lower is more sensitive):
sv: &Tröskel (lägre är mer känslig):

en: &Threshold:
sv: &Tröskel:

en: &Time Resolution (seconds):
sv: &Tidsupplösning (sekunder):

en: &Time Toolbar
sv: &Tid verktygsfält

en: &Time Track
sv: &Tidspår

en: &Timer Record...
sv: &Timerinspelning...

en: &Toggle Focused Track
sv: &Växla aktuellt spår

en: &Tone/silence ratio:
sv: &Ton-/tystnadsförhållande:

en: &Toolbars
sv: &Verktygsfält

en: &Top S-expr	F9
sv: &Översta S-uttryck	F9

en: &Total space used
sv: &Totalt använt utrymme

en: &Track
sv: S&pår

en: &Track Number
sv: &Spårnummer

en: &Tracks
sv: &Spår

en: &Transport Toolbar
sv: Verktygsfält för &transport

en: &Treat mono as dual-mono (recommended)
sv: &Hantera mono som dual-mono (rekommenderas)

en: &Treble (dB):
sv: &Diskant (dB):

en: &Tree
sv: &Träd

en: &Try again
sv: &Försök igen

en: &Type to create a label
sv: Skriv för a&tt skapa en etikett

en: &Typing Creates New Labels
sv: &Att skriva skapar nya etiketter

en: &Undo
sv: &Ångra

en: &Undo	Ctrl+Z
sv: &Ångra	Ctrl+Z

en: &Undo %s
sv: &Ångra %s

en: &Undo levels available
sv: &Ångranivåer tillgängliga

en: &Unlink Account
sv: &Ta bort länk till konto

en: &Unmute All Tracks
sv: Slå &på ljud för alla spår

en: &Use Preferences
sv: &Använd inställningar

en: &Use Preset
sv: &Använd förinställning

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
sv: &Använd SSE/SSE2/.../AVX

en: &Use high quality stretching (slow)
sv: &Använd sträckning i hög kvalitet (långsam)

en: &View
sv: &Visa

en: &Volume (dB):
sv: &Volym (dB):

en: &Wave Color
sv: Färg på &vågform

en: &Waveform:
sv: &Vågform:

en: &Window types:
sv: &Fönstertyper:

en: &Zero padding factor:
sv: &Faktor för nollor:

en: &Zoom
sv: &Zooma

en: &Zoom to Selection
sv: &Zooma till markering

en: ';type tool' effects cannot return audio from Nyquist.
sv: ";type tool"-effekter kan inte returnera ljud från Nyquist.

en: ';type tool' effects cannot return labels from Nyquist.
sv: ";type tool"-effekter kan inte returnera etiketter från Nyquist.

en: 'Export' directory cannot be set.
sv: 'Exportera' katalog kan inte ställas in.

en: 'Import' directory cannot be set.
sv: 'Importera' katalog kan inte ställas in.

en: 'Macro Output' directory cannot be set.
sv: 'Makro Output' katalog kan inte ställas in.

en: 'Open' directory cannot be set.
sv: 'Öppen' katalog kan inte ställas in.

en: 'Save Project' is for an Audacity project, not an audio file.
    For an audio file that will open in other apps, use 'Export'.
sv: "Spara projekt" är för ett Audacity-projekt, inte en ljudfil.
    För en ljudfil som kommer att öppnas i andra appar, välj "Exportera".

en: 'Save' directory cannot be set.
sv: 'Spara' katalog kan inte ställas in.

en: 'Temporary Directory' cannot be set.
sv: 'Katalog för temporära filer' kan inte ställas in.

en: 'Temporary files' directory cannot be set.
sv: Katalog för 'temporära filer' kan inte ställas in.

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
sv: "namnlös" stannar alltid längst ned i listan

en: 'unnamed' is special
sv: "namnlös" är speciell

en: (%) [-50 to 100]:
sv: (%) [-50 till 100]:

en: (&semitones) [-12 to 12]:
sv: (&halvtoner) [-12 till 12]:

en: (-100 to 0 dB):
sv: (-100 till 0 dB):

en: (-80 to -20 dB):
sv: (-80 till -20 dB):

en: (0 to 100):
sv: (0 till 100):

en: (0 to 5):
sv: (0 till 5):

en: (Built-in)
sv: (Inbyggd)

en: (C) 2009 by Leland Lucius
sv: (C) 2009 av Leland Lucius

en: (Esc to cancel)
sv: (ESC för att avbryta)

en: (Maximum 0dB)
sv: (maximalt 0dB)

en: (Not Used):
sv: (Inte använt):

en: (Recovered)
sv: (återskapad)

en: (Use context menu to change format.)
sv: (Använd menyn för att ändra formatet.)

en: (disabled)
sv: (inaktiverad)

en: (external program)
sv: (externt program)

en: (s&emitones) [-12 to 12]:
sv: (h&alvtoner) [-12 till 12]:

en: (snapping)
sv: (fäster)

en: - END -
sv: - SLUT -

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
sv: -120 dB (uppskattad gräns för mänsklig hörsel)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
sv: -145 dB (PCM-intervall av 24-bitars samplingar)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
sv: -36 dB (ytligt intervall för redigering i hög amplitud)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
sv: -48 dB (PCM-intervall av 8-bitars samplingar)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
sv: -60 dB (PCM-intervall av 10-bitars samplingar)

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
sv: -60 dB (PCM-intervall av 10-bitars samplingar)

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
sv: -145 dB (PCM-intervall av 24-bitars samplingar)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
sv: -96 dB (PCM-intervall av 16-bitars samplingar)

en: -Infinity
sv: -Oändlig

en: -Left-Drag
sv: -vänsterdra

en: -Shift-Wheel-Rotate
sv: -Shift-hjulrotera

en: -Wheel-Rotate
sv: -hjulrotera

en: 0 (fastest)
sv: 0 (snabbast)

en: 0 means endless
sv: 0 betyder oändligt

en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
sv: 0100 dygn 024 h 060 m 060 s

en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
sv: 0100 h 060 m 060 s+># samplingar

en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
sv: 0100 h 060 m 060 s+>030 bildrutor| .999000999

en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
sv: 0100 h 060 m 060 s+>24 bildrutor

en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
sv: 0100 h 060 m 060 s+>25 bildrutor

en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
sv: 0100 h 060 m 060 s+>30 bildrutor|N

en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
sv: 0100 h 060 m 060 s+>75 bildrutor

en: 01000,01000 frames|24
sv: 01000,01000 bildrutor|24

en: 01000,01000 frames|25
sv: 01000,01000 bildrutor|25

en: 01000,01000 frames|29.97002997
sv: 01000,01000 bildrutor|29.97002997

en: 01000,01000 frames|75
sv: 01000,01000 bildrutor|75

en: 01000,01000 seconds
sv: 01000,01000 sekunder

en: 01000,01000,01000 samples|#
sv: 01000,01000,01000 samplingar|#

en: 01000,01000>01000 seconds
sv: 01000,01000>01000 sekunder

en: 099 days 024 h 060 m 060 s
sv: 099 dygn 024 h 060 m 060 s

en: 1 (After Label)
sv: 1 (efter etikett)

en: 1 (Before Label)
sv: 1 (innan etikett)

en: 1 (Mono)
sv: 1 (mono)

en: 1 (Mono) Recording Channel
sv: 1 (mono) inspelningskanal

en: 1 - 1000 bars
sv: 1 - 1000 takter

en: 1 - 20 beats/measure
sv: 1 - 20 slag/takt

en: 1 Channel (Mono)
sv: 1 kanal (mono)

en: 1 channel (mono)
sv: 1 kanal (mono)

en: 1/128 (triplets)
sv: 1/128 (trioler)

en: 1/16 (triplets)
sv: 1/16 (trioler)

en: 1/2 (triplets)
sv: 1/2 (trioler)

en: 1/32 (triplets)
sv: 1/32 (trioler)

en: 1/4 (triplets)
sv: 1/4 (trioler)

en: 1/64 (triplets)
sv: 1/64 (trioler)

en: 1/8 (triplets)
sv: 1/8 (trioler)

en: 1000 semitones >0100 cents|17.312340491
sv: 1000 halvtoner >0100 cent|17.312340491

en: 100>01000 octaves|1.442695041
sv: 100>01000 oktaver|1.442695041

en: 100Hz Rumble
sv: 100Hz brum

en: 100ths of Seconds
sv: Hundradelssekunder

en: 10>01000 decades|0.434294482
sv: 10>01000 årtionden|0.434294482

en: 10ths of Seconds
sv: Tiondelssekunder

en: 16 bit
sv: 16 bitar

en: 16-bit
sv: 16-bitar

en: 16-bit PCM
sv: 16-bitars PCM

en: 1st Experimental Command...
sv: 1:a experimentella kommandot...

en: 2 (After Label)
sv: 2 (efter etikett)

en: 2 (Before Label)
sv: 2 (innan etikett)

en: 2 (Stereo)
sv: 2 (stereo)

en: 2 (Stereo) Recording Channels
sv: 2 (stereo) inspelningskanal

en: 2 Channels (Stereo)
sv: 2 kanaler (stereo)

en: 2 channels (stereo)
sv: 2 kanaler (stereo)

en: 2-level
sv: 2-nivå

en: 2048 (default)
sv: 2048 (standard)

en: 20ths of Seconds
sv: Tjugondelssekunder

en: 220-260 kbps (Best Quality)
sv: 220-260 kbps (Bäst kvalité)

en: 24 bit
sv: 24 bitar

en: 24-bit
sv: 24-bitar

en: 24-bit PCM
sv: 24-bitars PCM

en: 2nd Experimental Command
sv: 2:a experimentellla kommandot

en: 2nd Harmonic (Octave)
sv: Andra övertonen (oktav)

en: 3 (After Label)
sv: 3 (efter etikett)

en: 3 (Before Label)
sv: 3 (innan etikett)

en: 30 - 300 beats/minute
sv: 30 - 300 slag/minut

en: 32-bit float
sv: 32-bitars flyttal

en: 32768 - most narrowband
sv: 32768 - mest smalband

en: 3rd Harmonic (Perfect Fifth)
sv: Tredje övertonen (perfekt femma)

en: 4 (default)
sv: 4 (standard)

en: 4 Pixels per Sample
sv: 4 bildpunkter per sampling

en: 4-level
sv: 4-nivå

en: 45-85 kbps (Smaller files)
sv: 45-85 kbps (Mindre filer)

en: 500ths of Seconds
sv: Femhundradelssekunder

en: 50ths of Seconds
sv: Femtiondelssekunder

en: 5ths of Seconds
sv: Femtedelssekunder

en: 8 (best)
sv: 8 (bäst)

en: 8 - most wideband
sv: 8 - mest bredband

en: 8-level
sv: 8-nivå

en: <b>DC Offset:</b> &nbsp;&nbsp;~a
sv: <b>DC-offset:</b> &nbsp;&nbsp;~a

en: <b>Peak Amplitude:</b> &nbsp;&nbsp;~a (linear) &nbsp;&nbsp;~a dB.
sv: <b>Maximal amplitud:</b> &nbsp;&nbsp;~a (linjär) &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: <b>RMS</b> (unweighted): &nbsp;&nbsp;~a dB.
sv: <b>RMS</b> (ouppskattad): &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: <b>Sample Rate:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.
sv: <b>Samplingsfrekvens:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.

en: <br><br>The version of Audacity you are using is a <b>Beta test version</b>.
sv: <br><br>Versionen av Audacity du använder är en <b>betatestversion</b>.

en: <br><br>The version of Audacity you are using is an <b>Alpha test version</b>.
sv: <br><br>Versionen av Audacity du använder är en <b>alfatestsversion</b>.

en: <p>In this release we added Beats & Measures, Time Stretching and more.<br/>
sv: <p>I den här utgåvan har vi lagt till Beats & Measures, Time Stretching och mer.<br/>

en: <untitled>
sv: <namnlös>

en: A channel of a stereo track was missing.
sv: En kanal på ett stereospår saknas.

en: A disk I/O error
    (Unable to work with the blockfiles)
sv: Ett disk I/O fel
    (Kunde inte arbeta med blockfilerna)

en: A file named "%s" already exists. Replace?
sv: En fil med namnet "%s" finns redan.  Ersätt?

en: A journal will be recorded after Audacity restarts.
sv: En loggbok kommer att skapas efter att Audacity startar om.

en: A track has a corrupted sample sequence.
sv: Ett spår har en korrupt provsekvens.

en: A&lgorithm:
sv: A&lgoritm:

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
sv: F&örsöker att använda filter i dialogrutan för att öppna filer först

en: A&uto-scroll if head unpinned
sv: A&utorulla om sidhuvudet inte är fäst

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
sv: A&utomatisk justering av inspelningsnivå (på/av)

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
sv: AAC-profil
    Låg komplexitet - standard
    De flesta spelare kommer inte spela upp någonting annat än LC

en: AC3 Files (FFmpeg)
sv: AC3-filer (FFmpeg)

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
sv: AMR-filer (smalband, FFmpeg)

en: AUP project files (*.aup)
sv: AUP projektfiler (*.aup)

en: AUP3 project files
sv: AUP3 projektfiler

en: About
sv: Om

en: About %s
sv: Om %s

en: Account linked successfully!
sv: Kontot har länkats!

en: Action
sv: Handling

en: Action after Timer Recording:
sv: Handling efter timerinspelning:

en: Activation level (dB):
sv: Aktiveringsnivå (dB):

en: Actual Rate: %d
sv: Faktisk frekvens: %d

en: Ad&just Playback Speed...
sv: &Justera uppspelningshastighet...

en: Ad&just Playback Volume...
sv: Justera uppspelnings&volym...

en: Add
sv: Lägg till

en: Add %s
sv: Lägg till %s

en: Add &New
sv: Lägg till &nytt

en: Add Label Track
sv: Lägg till etikettspår

en: Add Label at &Playback Position
sv: Lägg till etikett vid uppspelning&position

en: Add Label at &Selection
sv: Lägg till etikett vid &markering

en: Add Mono Track
sv: Lägg till monospår

en: Add Realtime Effects
sv: Lägg till Realtime Effekter

en: Add Stereo Track
sv: Lägg till stereospår

en: Add effect
sv: Lägg till effekt

en: Add to History
sv: Lägg till i historiken

en: Added %s to %s
sv: Lade till %s till %s

en: Added label
sv: Skapade etikett

en: Adds ambience or a "hall effect"
sv: Lägger till atmosfär eller en "halleffekt"

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
sv: Lägger till funktionalitet att använda VST-effekter i Audacity.

en: Adds the ability to use VST3 effects in Audacity.
sv: Lägger till möjligheten att använda VST3-effekter i Audacity.

en: Adj&ust Recording Volume...
sv: J&ustera inspelningsvolym...

en: Adjust label interval to fit length
sv: Justera etikettintervall för att passa längd

en: Adjust left trim by %.02f seconds
sv: Justera vänster trim med %.02f sekunder

en: Adjust right trim by %.02f seconds
sv: Justera höger trim med %.02f sekunder

en: Adjustable Fade
sv: Justerbar toning

en: Adjusted Pan
sv: Justerade panorering

en: Adjusted envelope.
sv: Justerade envelopp.

en: Adjusted gain
sv: Justerade förstärkning

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
sv: Justerar volymnivåerna för vissa frekvenser

en: Advanced &Vertical Zooming
sv: Avancerad &vertikal zoom

en: Advanced &vertical zooming
sv: Avancerad &vertikal zoom

en: Advanced Mixing Options
sv: Avancerad mixning Inställningar

en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

en: After Recording completes:
sv: När inspelningen slutförs:

en: Album Title
sv: Albumtitel

en: Algorithm
sv: Algoritm

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
sv: Algoritmen är inte effektiv i detta ljud. Ingenting ändrades.

en: Align &Together
sv: Justera &tillsammans

en: Align End
sv: Justera slutet

en: Align End to End
sv: Justera slutet till slutet

en: Align MIDI to Audio
sv: Justera MIDI med ljud

en: Align Start
sv: Justera början

en: Align Together
sv: Justera tillsammans

en: Align/Move End
sv: Justera/flytta slutet

en: Align/Move End to End
sv: Justera/flytta slutet till slutet

en: Align/Move Start
sv: Justera/flytta början

en: Align/Move Together
sv: Justera/flytta tillsammans

en: Aligned end to cursor/selection start
sv: Justerade slutet till markören/markerings början

en: Aligned end to end
sv: Justerade slutet till slutet

en: Aligned end to selection end
sv: Justerade slutet till markeringens slut

en: Aligned start to cursor/selection start
sv: Justerade början till markören/markeringens början

en: Aligned start to selection end
sv: Justerade början till markeringens slut

en: Aligned start to zero
sv: Justerade början till noll

en: Aligned together
sv: Justerade tillsammans

en: Aligned/Moved end to cursor/selection start
sv: Justerade/flyttade slutet till markören/markerings början

en: Aligned/Moved end to end
sv: Justerade/flyttade slutet till slutet

en: Aligned/Moved end to selection end
sv: Justerade/flyttade slutet till markeringens slut

en: Aligned/Moved start to cursor/selection start
sv: Justerade/flyttade början till markören/markeringens början

en: Aligned/Moved start to selection end
sv: Justerade/flyttade början till markeringens slut

en: Aligned/Moved start to zero
sv: Justerade/flyttade början till noll

en: Aligned/Moved together
sv: Justerade/flyttade tillsammans

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
sv: Justering färdig: MIDI från %.2f till %.2f sek, ljud från %.2f till %.2f sek.

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
sv: Justeringsfel: inmatningen är för kort: MIDI från %.2f till %.2f sek, ljud från %.2f till %.2f sek.

en: All
sv: Allt

en: All Effects
sv: Alla effekter

en: All Preferences
sv: Alla inställningar

en: All Scriptables
sv: Alla skript

en: All Toolbars
sv: Alla verktygsfält

en: All Tracks
sv: Alla spår

en: All Tracks Plus
sv: Alla spår plus

en: All audio is muted.
sv: Allt ljud är avstängt.

en: All files
sv: Alla filer

en: All noise profile data must have the same sample rate.
sv: All brusprofildata måste vara samma samplingsfrekvens.

en: All reports are anonymous. See %s for more info.
sv: Alla rapporter är anonyma. Se %s för mer info.

en: All selected audio is muted.
sv: Allt markerat ljud är avstängt.

en: All supported
sv: Alla stöds

en: All supported files
sv: Alla filer som stöds

en: Allegro file
sv: Allegro fil

en: Allegro files
sv: Allegro file

en: Allo&w clipping
sv: Till&åt klippning

en: Allow
sv: Tillåt

en: Allow duration to change
sv: Tillåt längden att ändras

en: Allow overwriting
sv: Tillåt överskrivning

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
sv: Tillåter kontinuerliga ändringar i tempot och/eller tonhöjden

en: Alt-Left-Click
sv: Alt-vänsterklick

en: Alternate Lines
sv: Alternera rader

en: Alternating In / Out
sv: Alternerande in/ut

en: Alternating Out / In
sv: Alternerande ut/in

en: Always copy all files (safest)
sv: Kopiera alltid alla filer (säkrast)

en: Always scrub un&pinned
sv: Utför alltid scrubbing på o&fästade

en: Amount (dB)
sv: Mängd (dB)

en: Amount of noise in mix (percent)
sv: Brusmängd i mix (procent)

en: Amount to import:
sv: Mängd att importera:

en: Amplification dB
sv: Förstärkning dB

en: Amplify
sv: Förstärk

en: Amplitude (0 - 1)
sv: Amplitud (0-1)

en: Amplitude End
sv: Amplitud, slut

en: Amplitude Start
sv: Amplitud, start

en: Amplitude of Radar Needles (percent)
sv: Amplitud för radarnålar (procent)

en: Amplitude of carrier wave (percent)
sv: Amplitud för bärvåg (procent)

en: Amplitude of white noise (percent)
sv: Amplitud för vitt brus (procent)

en: An unrecoverable error has occurred during startup
sv: Ett icke reparabelt fel uppstod under uppstart

en: Analysis Time:
sv: Analystid:

en: Analyze
sv: Analysera

en: Analyze Noise Level
sv: Analysera brusnivå

en: Analyzing first track of stereo pair: %s
sv: Analyserar första spåret i stereoparet: %s

en: Analyzing second track of stereo pair: %s
sv: Analyserar andra spåret i stereoparet: %s

en: Analyzing: %s
sv: Analyserar: %s

en: Anonymous
sv: Anonym

en: Any
sv: Valfri

en: Anyone will be able to listen to this audio.
sv: Du kommer inte att kunna spela upp eller spela in ljud.Alla kommer att kunna lyssna på detta ljud.

en: App update checking
sv: Söker uppdatering

en: App update checking and error reporting require network access. These features are optional.
sv: För att kontrollera om uppdateringar finns och rapportera buggar krävs internetkoppling. Detta är frivilligt.

en: App update checking requires network access. In order to protect your privacy, Audacity does not store any personal information.
sv: För att kolla programmets uppdatering krävs nätverk. För att skydda din integritet kommer Audacity inte att spara någon personlig information.

en: App updates
sv: Programuppdatering

en: Append Record
sv: Lägg till i inspelning

en: Append number
sv: Lägg till nummer

en: Application
sv: Program

en: Applied Macro
sv: Tillämpade makro

en: Applied Macro '%s'
sv: Tillämpade makrot  "%s"

en: Applied command: %s
sv: Tillämpade kommando: %s

en: Applied effect to selection
sv: Tillämpa effekt på markering

en: Applied effect: %s
sv: Tillämpade effekt: %s

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
sv: Tillämpar en linjär intoning för markerat ljud

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
sv: Tillämpar en linjär uttoningseffekt på det markerade ljudet

en: Apply %s
sv: Tillämpa %s

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
sv: Tillämpa %s med parametrar
    
    %s

en: Apply '%s'
sv: Tillämpa "%s"

en: Apply Macro
sv: Tillämpa makro

en: Apply Macro to:
sv: Tillämpa makro till:

en: Apply Make-up Gain
sv: Tillämpa ombrytningsförstärkning

en: Apply macro to files...
sv: Tillämpa makro i filer...

en: Apply macro to project
sv: Tillämpa makro i projektet

en: Applying %s...
sv: Verkställer %s...

en: Applying '%s' to current project
sv: Tillämpar "%s" i nuvarande projekt

en: Applying Nyquist Effect...
sv: Verkställer Nyquist effekt...

en: Applying...
sv: Tillämpar...

en: Are you sure you want to cancel?
sv: Är du säker på att du vill avbryta?

en: Are you sure you want to delete "%s"?
sv: Vill du verkligen radera "%s"?

en: Are you sure you want to delete %s?
sv: Vill du verkligen radera %s?

en: Are you sure you want to discard the selected projects?
    
    Choosing "Yes" permanently deletes the selected projects immediately.
sv: Är du säker på att du vill radera följande projekt?
    
    Om du klickar på "Ja" raderas de markerade projekten.

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
sv: Är du säker på att du vill återställa genrelistan till standardvärden?

en: Are you sure you wish to cancel?
sv: Är du säker på att du vill avbryta?

en: Are you sure you wish to close?
sv: Är du säker på att du vill stänga?

en: Are you sure you wish to stop?
sv: Är du säker på att du vill stoppa?

en: Artist Name
sv: Artistnamn

en: As part of their processing, some Audio Unit effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all Audio Unit effects.
sv: Som en del av deras process, kan några ljudenheters effekter dröja med att sända ljudet till Aucacity. Om förseningen inte kompenseras kommer du att märka att små tystnader har lagts in i ljudet. Väljer du detta val kompenseras detta, men det kommer inte att fungera på alla VST effekter.

en: As part of their processing, some LADSPA effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all LADSPA effects.
sv: Som en del av deras processande, kommer några LADSPA effekter att skicka fördröjt ljud till Audacity. Om du inte kompenserar för fördröjningen, kommer du att märka små tystnader i ljudet. Kopplar du på detta val har du möjlighet att kompensera, men det kommer inte att fungera för alla LADSPA effekter.

en: As part of their processing, some LV2 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this setting will provide that compensation, but it may not work for all LV2 effects.
sv: Som en del av deras processande, kommer några LV2 effekter att skicka fördröjt ljud till Audacity. Om du inte kompenserar för fördröjningen, kommer du att märka små tystnader i ljudet. Kopplar du på detta val har du möjlighet att kompensera, men det kommer inte att fungera för alla LADSPA effekter.

en: As part of their processing, some VST effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST effects.
sv: Som en del av deras process, kan några VST effekter dröja med att sända ljudet till Aucacity. Om förseningen inte kompenseras kommer du att märka att små tystnader har lagts in i ljudet. Väljer du detta val kompenseras detta, men det kommer inte att fungera på alla VST effekter.

en: As part of their processing, some VST3 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST3 effects.
sv: Som en del av deras process, kan några VST3 effekter dröja med att sända ljudet till Aucacity. Om förseningen inte kompenseras kommer du att märka att små tystnader har lagts in i ljudet. Väljer du detta val kompenseras detta, men det kommer inte att fungera på alla VST effekter.

en: Ask
sv: Fråga

en: Ask me
sv: Fråga mig

en: Ask me each time.
    Show dialog each time audio is pasted.
sv: Fråga mig varje gång.
    Visa dialogrutan varje gång ljud klistras in.

en: At &Zero Crossings
sv: Vid &nollkorsningar

en: At 44100 Hz, %d bytes per sample, the estimated number of
     simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
sv: Vid 44100 Hz, %d bitar per sampling, är det bedömda antalet
     samtidiga spår som kan spelas samtidigt: %.1f

en: At:
sv: Vid:

en: Attac&k time (secs):
sv: Attac&ktid (sek):

en: Attac&k/decay time (secs):
sv: Attac&k/decay tid (sek):

en: Attack Time
sv: Attacktid

en: Attack Time %.2f secs
sv: Attacktid %.2f sek

en: Attack time
sv: Attacktid

en: Attack/decay time
sv: Attack/decay tid

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
sv: Försökte att exportera %d kanaler, men max antal kanaler för valt output-format är %d

en: Attempting to initialize the following command failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
sv: Misslyckades att försöka initialisera följande kommando:
    
    %s
    
    Mer information kan finnas tillgänglig i 'Hjälp ->Diagnostik > Visa logg'

en: Attempting to initialize the following effect failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
sv: Misslyckades att försöka initialisera följande effekt:
    
    %s
    
    Mer information finns kanske tillgänglig i 'Hjälp ->Diagnostik > Visa logg'

en: Au&dio Device Info...
sv: &Ljudenhetsinformation...

en: Audacity %s Toolbar
sv: Audacitys verktygsfält för %s

en: Audacity &Manual
sv: Audacitys &manual

en: Audacity Audio
sv: Audacity ljud

en: Audacity Configuration Error
sv: Audacity konfiguration fel

en: Audacity First Run
sv: Första gången Audacity körs

en: Audacity Log
sv: Audacity-logg

en: Audacity Mixer%s
sv: Audacity mixer%s

en: Audacity Module Loader
sv: Audacitys modulinläsare

en: Audacity Preferences
sv: Inställningar för Audacity

en: Audacity Project Files
sv: Audacity-projektfiler

en: Audacity Startup Failure
sv: Audacity uppstart fel

en: Audacity Support Data
sv: Audacitys supportteam

en: Audacity Timer Record
sv: Audacitys timerinspelning

en: Audacity Timer Record - Waiting
sv: Audacitys timerinspelning - Väntar

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
sv: Audacitys timerinspelning - Väntar på att starta

en: Audacity Timer Record Progress
sv: Audacity tidsinställd inspelning

en: Audacity VST preset file
sv: Audacity VST förinställning fil

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Edit > Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
sv: Audacity försökte använda FFmpeg för att importera en ljudfil,
    men biblioteken kunde inte hittas.
    
    För att kunna importera med FFmpeg, gå till Redigera > Inställningar > Bibliotek
    för att ladda ned och lokalisera FFmpeg-biblioteken.

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional [[https://support.audacityteam.org/basics/installing-ffmpeg| FFmpeg library]] to your computer.
sv: Audacity kan importera oskyddade filer i många andra format (som M4A och WMA, komprimerade WAV-filer från bärbara inspelare och ljud från videofiler) om du laddar ner och installerar den valfria [[https://support.audacityteam.org/basics/installing -ffmpeg| FFmpeg library]] till din dator.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
sv: Audacity kunde inte hitta plats att spara temporära filer. 
    Var vänlig och skriv in lämplig plats i inställningarna.

en: Audacity could not find a safe place to store temporary files.
    Audacity needs a place where automatic cleanup programs won't delete the temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
sv: Audacity kunde inte hitta säker plats att spara temporära filer. 
    Audacity behöver en plats där automatiserade upprensningsprogram inte raderar temporära filer.
    Var vänlig och skriv in lämplig katalog i inställningarna.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
sv: Audacity kunde inte hitta fil:
      %s.
    Temat läste inte in.

en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
sv: Audacity kunde inte läsa in fil:
      %s.
    Kanske ett dåligt png-format?

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
sv: Audacity kunde inte öppna önskad fil:
      %s
     för att skriva till.

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
sv: Audacity kunde inte läsa dess standardtema.
    Var vänlig och rapportera problemet.

en: Audacity could not save file:
      %s
sv: Audacity kunde inte spara fil:
      %s

en: Audacity could not write file:
      %s.
sv: Audacity kunde inte skriva till fil:
      %s.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
sv: Audacity kunde inte skriva bilder till fil:
      %s.

en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    
    %sFor uncompressed files, also try File > Import > Raw Data.
sv: Audacity känner inte igen denna typ av fil '%s'.
    
    %sFör okomprimerade filer, pröva också Arkiv > Importera > Rådata.

en: Audacity failed to open a file in %s.
sv: Audacity misslyckades att öppna en fil i %s.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
sv: Audacity misslyckades att läsa in en fil i %s.

en: Audacity failed to write file %s.
    Perhaps disk is full or not writable.
    For tips on freeing up space, click the help button.
sv: Audacity misslyckades att skriva till en fil %s.
    Kanske hårddisken är skrivskyddad eller är full.
    För tips på hur man frigör utrymme, klicka på hjälpknappen.

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
sv: Audacity kunde inte skriva till en fil.
    Kanske är %s inte skrivbar eller så är disken full.

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
sv: Audacity har automatiskt hittat giltiga FFmpeg-bibliotek.
    Vill du fortfarande leta dem manuellt?

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes.
sv: Audacity har hittat %d inkompatibla plugins som inte kunde laddas. Vi har inaktiverat dessa plugins för att undvika att de stannar eller kraschar.

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes. If you would still like to attempt to use these plugins, you can enable them using "Manage Plugins". Otherwise, select "Continue".
sv: Audacity har hittat %d inkompatibla plugins som inte kunde laddas. Vi har inaktiverat dessa plugins för att undvika att de stannar eller kraschar. Om du fortfarande vill försöka använda dessa plugins kan du aktivera dem med "Hantera plugins". Annars väljer du "Fortsätt".

en: Audacity is already running
sv: Audacity körs redan

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
sv: Audacity kommer nu att avslutas. Var vänlig och starta om Audacity för att använda den nya temporära katalogen.

en: Audacity is starting up...
sv: Audacity startas...

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
sv: Audacity behöver filen %s för att skapa MP3-filer.

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
sv: Audacity behöver filen "%s" för att importera och exportera ljud via FFmpeg.

en: Audacity no longer uses vst-bridge
sv: Audacity använder inte längre vst-bridge

en: Audacity project (.aup3) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
sv: Audacity-projektfiler (.aup3) associeras för 
    tillfället inte med Audacity. 
    
    Associera dem så att de öppnas vid dubbelklick?

en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
sv: Audacity känner igen filtypen "%s".
    Importverktyg som förmodligen har stöd för dessa filer är:
    %s,
    men ingen av dem förstod detta filformat.

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
sv: Audacity skrev en till i %s men misslyckades att döpa om den till %s.

en: Audacity update
sv: Audacity uppdatering

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
sv: Audacity kunde inte låsa katalogen för temporära filer.
    Denna mapp används eventuellt av en annan instans av Audacity.

en: Audi&o Clips
sv: Ljud&klipp

en: Audible input &monitoring
sv: Hörbar input & monitoring

en: Audio
sv: Ljud

en: Audio Device Info
sv: Ljudenhetsinformation

en: Audio File
sv: Ljudfil

en: Audio Host
sv: Ljudvärd

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
sv: Ljud in: %d, ljud ut: %d

en: Audio Position
sv: Ljudposition

en: Audio Settings
sv: Ljud Inställningar

en: Audio Setup
sv: Ställ in ljud

en: Audio Track
sv: Ljudspår

en: Audio Unit
sv: Ljudenhet

en: Audio Unit Effect Options
sv: Alternativ för ljudenhetseffekter

en: Audio Unit Effects
sv: Ljudenhetseffekter

en: Audio could not be analyzed. This may be due to a stretched clip.
    Try resetting any stretched clips, or mixing and rendering the tracks before analyzing
sv: Ljudet kunde inte analyseras. Detta kan bero på ett stretchat klipp.
    Försök att återställa eventuella stretchade klipp, eller mixa och rendera spåren innan du analyserar

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
sv: Ljudavskärning för bandbredd (Hz)
    Valfritt
    0 - automatiskt

en: Audio data analysis:
sv: Analys av ljuddata:

en: Audio options
sv: Ljud alternativ

en: Audio playback and recording
sv: Upp- och inspelning av ljud

en: Audio selection required.
sv: Ljudmarkering är nödvändig.

en: Audio selection too short to preview.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
sv: Ljudmarkeringen är för kort för att kunna förhandsvisas.
    
    Försök att öka ljudmarkeringen till minst %.1f sekunder
    eller reducera "Tidsupplösningen" till mindre än %.1f sekunder.

en: Auto Duck
sv: Automatisk ducking

en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
sv: Automatisk ducking behöver ett kontrollspår som måste vara placerad under valt spår.

en: Auto-&fit track height
sv: Auto&passa spårhöjd

en: Auto-select overtones (beta)
sv: Autoskapa övertoner (beta)

en: Automated Recording Level Adjustment
sv: Automatisk justering av inspelningsnivå

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
sv: Automatisk justering av inspelningsnivån minskade volymen till %f.

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
sv: Automatisk justering av inspelningsnivån ökade volymen till %.2f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
sv: Automatisk justering av inspelningsnivån stoppades. %.2f verkar vara en acceptabel volym.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
sv: Automatisk justering av inspelningsnivån stoppades. Det var inte möjligt att optimera det mer. Fortfarande för hög.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
sv: Automatisk justering av inspelningsnivån stoppades. Det var inte möjligt att optimera det mer. Fortfarande för låg.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
sv: Automatisk justering av inspelningsnivån stoppades. Antalet analyser överskreds utan att finna en acceptabel volym. Fortfarande för hög.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
sv: Automatisk justering av inspelningsnivån stoppades. Antalet analyser överskreds utan att finna en acceptabel volym. Fortfarande för låg.

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Automatic Crash Recovery
sv: Automatiskt återskapande vid krasch

en: Automatic Export
sv: Automatisk exportering

en: Automatic Export enabled:
sv: Automatisk exportering har aktiverats:

en: Automatic Export path is invalid.
sv: Sökvägen för automatisk export är ogiltig.

en: Automatic Save
sv: Automatiskt sparning

en: Automatic Save enabled:
sv: Automatisk sparning har aktiverats:

en: Automatic Save path is invalid.
sv: Sökvägen för automatisk sparning är ogiltig.

en: Automatic database backup failed.
sv: Automatisk backup av databasen misslyckades.

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
sv: Reducerar automatiskt längden för passager där volymen är under en specifik nivå

en: Available mixers:
sv: Tillgängliga mixers:

en: Available playback volumes:
sv: Tillgängliga uppspelningsvolymer:

en: Available recording sources:
sv: Tillgängliga inspelningskällor:

en: Average
sv: Medelvärde

en: Average level
sv: Medelnivå

en: B&lend system and Audacity theme
sv: B&landa systemets och Audacitys tema

en: B&rowse...
sv: B&läddra...

en: Ba&ss (dB):
sv: Ba&s (dB):

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background end time
sv: Sluttid för bakgrund

en: Background higher than foreground
sv: Bakgrunden är högre än föregrunden

en: Background level too high
sv: Bakgrundsnivån är för hög

en: Background not yet measured
sv: Bakgrunden har ännu inte mätts

en: Background start time
sv: Starttid för bakgrund

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Backing up project
sv: Gör backup på projekt

en: Backwards
sv: Bakåt

en: Bad data size. Could not import audio
sv: Fel datastorlek. Kan inte importera ljud

en: Bad: chunk %lld sample %lld
sv: Trasig: datablock %lld sampling %lld

en: Bandwidth
sv: Bandbredd

en: Bar
sv: Takt

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Bass
sv: Bas

en: Bass (dB):
sv: Bas (dB):

en: Bass Boost
sv: Bas boost

en: Bass Cut
sv: Bas Klipp

en: Bass and Treble
sv: Bas och diskant

en: Batch Command
sv: Batchkommando

en: Bathroom
sv: Badrum

en: Beat Finder
sv: Beat Sök

en: Beat sound
sv: Slagljud

en: Beats
sv: Slag

en: Beats per bar
sv: Slag per takt

en: Beats per minute
sv: Slag i minuten

en: Beats per minute, from
sv: Slag i minuten, från

en: Beats per minute, to
sv: Slag i minuten, till

en: Begin numbering from
sv: Börja numrering från

en: Behaviors
sv: Beteenden

en: Benchmark
sv: Prestandatest

en: Benchmark completed successfully.
sv: Prestandatestet slutfördes.

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
sv: Prestandatestets tider:
    Original: %s
    Standardsegmenterade: %s
    Standardtrådade: %s
    SSE: %s
    SSE-trådade: %s

en: Benjamin Schwartz and Steve Daulton
sv: Benjamin Schwartz och Steve Daulton

en: Best Quality (Slowest)
sv: Bäst kvalitet (långsammast)

en: Bindings
sv: Kopplingar

en: Bit Depth
sv: Bitdjup

en: Bit Rate
sv: Bithastighet

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
sv: Bithastighet (bitar/sekund) - påverkar den slutliga filens storlek och kvalitet
    Vissa kodekar kan bara acceptera specifika värden (128k, 192k, 256k, etc.)
    0 - automatiskt
    Rekommenderas - 192000

en: Bit Rate Mode
sv: Bit rate läge

en: Bit Rate:
sv: Bithastighet:

en: Bit Reservoir
sv: Bitreservoar

en: Block size must be within 256 to 100000000
sv: Blockstorleken måste vara mellan 256 till 100000000

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
sv: Blockstorleken bör vara inom intervallet 1 - 1024 KB.

en: Blue
sv: Blå

en: Blue Bkgnd
sv: Blå bakgrund

en: Blues drive sustain
sv: Blues drive-bevarande

en: Both Channels
sv: Båda kanaler

en: Bouncing Ball
sv: Studsande boll

en: Boxes
sv: Fält

en: Br&owse...
sv: Bl&äddra...

en: Brief
sv: Kort

en: Bring To Top
sv: Flytta överst

en: Bro&wse...
sv: Blä&ddra...

en: Brow&se...
sv: Bläd&dra...

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Brush Tool
sv: Ritverktyg

en: Brush radius
sv: Ritverktyg radie

en: Brush tool selection
sv: Brush tool urval

en: Buffer Size
sv: Buffertstorlek

en: Buffer overflow in OGG packet
sv: Buffertspill i OGG-paket

en: Build Information
sv: Versionsinformation

en: Build type:
sv: Versionstyp:

en: Built-in
sv: Inbyggd

en: Builtin Commands
sv: Inbyggda kommandon

en: Builtin Effects
sv: Inbyggda effekter

en: Burn to CD
sv: Bränn CD

en: Button
sv: Knapp

en: Buttons
sv: Knappar

en: By &Name
sv: Efter &namn

en: By &Start Time
sv: Efter &starttid

en: Byte order:
sv: Byteordning:

en: C&lear All
sv: A&vmarkera allt

en: C&ompress based on Peaks
sv: K&omprimera baserat på toppunkter

en: C&ompress to:
sv: K&omprimera till:

en: C&ontinue
sv: F&ortsätt

en: C&urrent Length:
sv: N&uvarande längd:

en: C&utoff:
sv: A&vskärning:

en: CD frames
sv: CD bildrutor

en: CDDA frames (75 fps)
sv: CDDA-bildrutor (75 fps)

en: CSV files
sv: CSV filer

en: Cache folder:
sv: Cache mapp:

en: Calibration Complete
sv: Kalibrering slutförd

en: Calibration Results
sv: Kalibrera resultat

en: Can't delete 'unnamed'
sv: Kan inte radera "namnlös"

en: Can't delete track with active audio
sv: Kan inte radera spår med aktivt ljud

en: Can't open audio codec "%s" (0x%x)
    
    %s
sv: Kan inte ljudkodec "%s" (0x%x)
    
    %s

en: Can't open project file
sv: Kan inte öppna projektfil

en: Can't select precisely
sv: Kan inte markera exakt

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel Save
sv: Avbryt sparning

en: Cancel upload to Audio.com
sv: Avbryt uppladdningen till Audio.com

en: Cannot Export 'unnamed'
sv: Kan inte exportera "namnlös"

en: Cannot be written to plug-ins folder:
sv: Kan inte skrivas till plug-inmapp:

en: Cannot check mutual sample rates without both devices.
sv: Kan inte kolla gemensam samplingsfrekvens utan båda enheterna.

en: Cannot create directory '%s'. 
    File already exists that is not a directory
sv: Kan inte skapa katalogen '%s' 
    Filen finns redan som inte är en mapp

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
sv: Kan inte exportera MP2 med denna samplingsfrekvens och bithastighet

en: Cannot export audio in this format.
sv: Kan inte exportera ljud i detta format.

en: Cannot export audio to %s
sv: Kan inte exportera ljud till %s

en: Cannot import AUP3 format.  Use File > Open instead
sv: Kan inte importera AUP3 format. Välj Arkiv > Öppna istället

en: Cannot proceed to export.
sv: Kan inte fortsätta exportera.

en: Cannot proceed to upload.
sv: Kan inte ladda upp.

en: Cannot set the preference.
sv: Kan inte göra ändring i inställningar.

en: Capture Full Screen
sv: Helskärm

en: Capture Full Window
sv: Hela fönstret

en: Capture What:
sv: Vad som ska fångas:

en: Capture Window Only
sv: Endast fönstret

en: Capture Window Plus
sv: Fönstret och dess omgivning

en: Capture entire window or screen
sv: Fånga hela fönstret eller skärmen

en: Capture failed!
sv: Misslyckades att ta skärmdump!

en: Capture part of a project window
sv: Fånga en del av projektfönstret

en: Category
sv: K&ategori

en: Cathedral
sv: Katedral

en: Center
sv: Centrera

en: Center Frequency
sv: Centrera frekvens

en: Center frequency and Width
sv: Centrera frekvens och bredd

en: Center frequency of noise (Hz)
sv: Centrera brusfrekvens (Hz)

en: Centiseconds
sv: Hudradels sekunder

en: Cha&nnels:
sv: Ka&naler:

en: Change &Playback Device...
sv: Byt &uppspelningsenhet...

en: Change &Recording Device...
sv: Byt &inspelningsenhet...

en: Change &Speed...
sv: Ändra &hastighet...

en: Change Amplification Envelope
sv: Ändra förstärkningsenvelopp

en: Change Audio &Host...
sv: Byt &ljudvärd...

en: Change Gai&n on Focused Track...
sv: Ändra &förstärkning för aktuellt spår...

en: Change ONE Sample only
sv: Ändra endast en sampling

en: Change P&an on Focused Track...
sv: Ändra &panorering för aktuellt spår...

en: Change Pitch
sv: Ändra tonhöjd

en: Change Recording Cha&nnels...
sv: Byt inspelnings&kanaler...

en: Change Sample
sv: Ändra sampling

en: Change Several Samples
sv: Ändra flera samplingar

en: Change Speed
sv: Ändra hastighet

en: Change Speed and Pitch
sv: Ändra hastighet och tonhöjd

en: Change Speed...
sv: Ändra hastighet...

en: Change Tempo
sv: Ändra tempo

en: Change effect order
sv: Ändra effektordning

en: Change lower speed limit (%) to:
sv: Ändra lägsta nivån på hastighet (%) till:

en: Change scrub speed
sv: Ändra scrubhastighet

en: Change upper speed limit (%) to:
sv: Ändra högsta nivån på hastighet (%) till:

en: Changed '%s' to %s
sv: Bytte "%s" till %s

en: Changed '%s' to %s Hz
sv: Bytte "%s" till %s Hz

en: Changed Clip Speed to %.01f%%
sv: Ändrad klipphastigheten till %.01f%%

en: Changed Speed to %.01f%%
sv: Ändrad hastighet till %.01f%%

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
sv: Ändrar tonhöjden för ett spår utan att ändra dess tempo

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
sv: Ändrar hastigheten för ett spår, ändrar även dess tonhöjd

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
sv: Ändrar tempot för en markering utan att ändra dess tonhöjd

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
sv: Ändringar i den temporära katalogen kommer inte att få effekt förrän Audacity startas om

en: Changes to these settings only take effect when Audacity starts up.
sv: Ändringar i dessa inställningar kommer inte få effekt innan Audacity har startas om.

en: Changing sample format
sv: Ändrar samplingsformat

en: Channel layout for stereo
sv: Kanalutseende för stereo

en: Channel: %2d
sv: Kanal: %2d

en: Channels
sv: Kanaler

en: Channels:
sv: Kanaler:

en: Chebyshev Type I
sv: Chebyshev, typ I

en: Chebyshev Type II
sv: Chebyshev, typ II

en: Check Online
sv: Kontrollera på nätet

en: Check for Updates
sv: Sök efter uppdateringar

en: Checking file pointer leaks:
sv: Kollar efter pekarläckor i filen:

en: Checkpointing %s
sv: Kontrollpunkt %s

en: Checkpointing project
sv: Kontrollpunkt projekt

en: Chirp
sv: Pip

en: Choose Language for Audacity to use:
sv: Ändra språket för Audacity att använda:

en: Choose a location
sv: Välj plats

en: Choose a location to place the temporary directory
sv: Välj ett utrymme att placera den temporära katalogen

en: Choose a location to save screenshot images
sv: Välj en plats att spara skärmdumpar

en: Choose a location to save the exported files
sv: Välj en plats att spara de exporterade filerna

en: Choose an EQ curve file
sv: Välj en fil med EQ-kurva

en: Choose command
sv: Välj kommando

en: Choose location to save files
sv: Välj plats att spara filer

en: Choose...
sv: Bläddra...

en: Church Hall
sv: Kyrksal

en: Cl&ear
sv: Re&nsa

en: Classic
sv: Klassiskt

en: Classic Filters
sv: Klassiska filter

en: Cle&ar	Ctrl+L
sv: Rens&a	Ctrl+L

en: Cleaning up unused directories in project data
sv: Städar upp oanvända mappar i projekt data

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear Log
sv: Rensa logg

en: Clear Loop
sv: Rensa Loop

en: Clear selection
sv: Rensa markering

en: Clears the log contents.
sv: Rensar logginnehållet.

en: Click & move to Scrub. Click & drag to Seek.
sv: Klicka och flytta för att använda scrubbing. Klicka och dra för att söka.

en: Click Removal
sv: Klickborttagning

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
sv: Klickborttagning är designad för att ta bort klickningar i ljudspåren

en: Click and drag to adjust frequency bandwidth.
sv: Klicka och dra för att justera frekvensens bandbredd.

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks, double-click to make heights equal
sv: Klicka och dra för att justera relativa storleken för stereospår, dubbelklicka för att göra höjden lika

en: Click and drag to adjust sizes of sub-views, double-click to split evenly
sv: Klicka och dra för att justera storleken på under-vyer, dubbelklicka för att dela jämnt

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
sv: Klicka och dra för att justera, dubbelklicka för att återställa

en: Click and drag to define a looping region.
sv: Klicka och dra för att markera loopområde.

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
sv: Klicka och dra för att redigera amplitudens envelopp

en: Click and drag to edit the samples
sv: Klicka och dra för att redigera samplingar

en: Click and drag to move a track in time
sv: Klicka och dra för att flytta ett spår i tid

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
sv: Klicka och dra för att flytta den nedre markeringsfrekvensen.

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
sv: Klicka och dra för att flytta den centrerade markeringsfrekvensen till en spektrumshöjdpunkt.

en: Click and drag to move center selection frequency.
sv: Klicka och dra för att flytta den centrerade markeringsfrekvensen.

en: Click and drag to move clip boundary in time
sv: Klicka och dra för att flytta klippgränsen i tid

en: Click and drag to move left selection boundary.
sv: Klicka och dra för att flytta den vänstra markeringsgränsen.

en: Click and drag to move right selection boundary.
sv: Klicka och dra för att flytta den högra markeringsgränsen.

en: Click and drag to move top selection frequency.
sv: Klicka och dra för att flytta den övre markeringsfrekvensen.

en: Click and drag to rearrange sub-views
sv: Klicka och dra för att omorganisera under-vyer

en: Click and drag to resize the track.
sv: Klicka och dra för att ändra storleken på spåret.

en: Click and drag to resize toolbar
sv: Klicka och dra för att ändra storleken på verktygsfältet

en: Click and drag to select audio
sv: Klicka och dra för att välja ljud

en: Click and drag to select text
sv: Klicka och dra för att välja text

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
sv: Klicka och dra för att ändra frekvensbandbredden.

en: Click and drag to stretch clip
sv: Klicka och dra för att stretcha ut klippet

en: Click and drag to stretch selected region.
sv: Klicka och dra för att sträcka markeringsområdet.

en: Click and drag to warp playback time
sv: Klicka och dra för att förvrida uppspelningstiden

en: Click or drag to begin Scrub
sv: Klicka och dra för att börja använda scrubbing

en: Click or drag to begin Seek
sv: Klicka och dra för att redigera samplingar

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
sv: Klicka för att zooma in, Shift-klicka för att zooma ut

en: Click to edit label text
sv: Klicka för att redigera etikettens text

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
sv: Klicka för att zooma in vertikalt, Shift-klicka för att zooma ut. Dra för att skapa ett speciellt zoomområde.

en: Clip Fix
sv: Åtgärda klipp

en: Clip Name Edit
sv: Klippnamn ändra

en: Clip speed
sv: Clip hastighet

en: Clip speed must be a positive value
sv: Cliphastighet måste ha ett positivt värde

en: Clip&board space used
sv: Anv&änt utrymme i urklipp

en: Clipping
sv: Klippning

en: Clipping level
sv: Klippningsnivå

en: Clipping threshold
sv: Klippningströskel

en: Clips
sv: Klipp

en: Clocks on the Tracks
sv: Klockor på spåren

en: Close
sv: Stäng

en: Close project immediately with no changes
sv: Stäng projektet omedelbart utan ändringar

en: Close project immediately with no further changes
sv: Stäng projektet omedelbart utan ytterligare ändringar

en: Close sub-view
sv: Stäng under-vyer

en: Co&ntrast Result:
sv: &Kontrastresultat:

en: Co&py
sv: Kop&iera

en: Code has been modified. Are you sure?
sv: Koden har ändrats. Är du säker?

en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
sv: Kodektagg (FOURCC)
    Valfritt
    tom - automatiskt

en: Codec:
sv: Kodek:

en: Collapse
sv: Minimera

en: Color 0
sv: Färg 0

en: Color 1
sv: Färg 1

en: Color 2
sv: Färg 2

en: Color 3
sv: Färg 3

en: Color:
sv: Färg:

en: Colors
sv: Färger

en: Combine mono to stereo
sv: Kombinera mono till stereo

en: Combined Meter
sv: Kombinerad mätare

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
sv: Kombinerar fasskiftade signaler med originalsignalen

en: Command
sv: Kommando

en: Command
sv: Kommando

en: Command Action
sv: Kommandohandling

en: Command Output
sv: Kommandoutmatning

en: Command failed to initialize
sv: Kommandot misslyckades att initieras

en: Command+Click
sv: Command-klick

en: Command+Click to deselect
sv: Command-klick för avmarkering

en: Command:
sv: Kommando:

en: Commands
sv: Kommandon

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Commit Id:
sv: Commit-ID:

en: Compact
sv: Packad

en: Compact Project
sv: Packa projekt

en: Compacted project file
sv: Packad projektfil

en: Compacting actually freed %s of disk space.
sv: Packar och frigör %s av hårddiskutrymmet.

en: Compacting project
sv: Packar samman projektet

en: Compacting this project will free up disk space by removing unused bytes within the file.
    
    There is %s of free disk space and this project is currently using %s.
    
    If you proceed, the current Undo/Redo History and clipboard contents will be discarded and you will recover approximately %s of disk space.
    
    Do you want to continue?
sv: Genom att packa projektet genom att ta bort oanvända bytes i filen frigör det mer utrymme på disken.
    
    Det finns %s fritt hårddiskutrymme och projektet använder nu %s.
    
    Om du fortsätter, nuvarande Ångra/Gör om historia och innehållet i Urklipp kommer att raderas och du återskapar ungefär %s av diskutrymmet.
    
    Vill du fortsätta?

en: Compare Audio
sv: Jämför ljud

en: Compare Audio...
sv: Jämför ljud...

en: Compares a range on two tracks.
sv: Jämför ett intervall på två spår.

en: Compiler:
sv: Kompilator:

en: Compress Excess Silence
sv: Komprimera överdriven tystnad

en: Compresses the dynamic range of audio
sv: Komprimerar ljudets dynamiska intervall

en: Compression
sv: Komprimering

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
sv: Komprimeringsnivå
    Krävs för FLAC
    -1 - automatisk
    min - 0 (fast kodning, stor utmatningsfil)
    max - 10 (långsam kodning, liten utmatningsfil)

en: Compression:
sv: Komprimering:

en: Compressor
sv: Komprimerare

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Configure custom FFmpeg options
sv: Konfigurera anpassade FFmpeg-alterantiv

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Confirm Cancel
sv: Bekräfta avbrott

en: Confirm Close
sv: Bekräfta nedstängning

en: Confirm Deletion
sv: Bekräfta radering

en: Confirm Overwrite
sv: Bekräfta överskrivning

en: Confirm Stop
sv: Bekräfta stopp

en: Connect dots
sv: Anslut pickar

en: Connection to project file is null
sv: Förbindelse med projektfil är noll

en: Constant
sv: Konstant

en: Constant Gain
sv: Konstant förstärkning

en: Constant Power 1
sv: Konstant kraft 1

en: Constant Power 2
sv: Konstant kraft 2

en: Constrained
sv: Begränsad

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Continue to export remaining files?
sv: Fortsätt för att exportera återstående filer?

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
sv: Fortsätt med reparationerna i loggen och leta efter fler fel. Detta kommer att spara projektet i dess nuvarande tillstånd, om du inte väljer "Stäng projektet omedelbart" vid fortsatta felmeddelanden.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
sv: Fortsätt utan att radera; ignorera de extra filerna denna session

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
sv: Kontrastanalys (WCAG 2-överensstämmelse)

en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
sv: Kontrastanalys, för att mäta skillnaden i RMS-volym mellan två ljudmarkeringar.

en: Contrast...
sv: Kontrast...

en: Contributors
sv: Bidragsgivare

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
sv: Konverterade ett projekt i version 1.0 till det nya formatet.
    Den gamla filen sparades som "%s"

en: Converts stereo tracks to mono
sv: Konverterar stereospå&r till mono

en: Copied labeled audio regions to clipboard
sv: Kopierade ljudområden med etikett till urklipp

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy All Files (Safer)
sv: Kopiera alla filer (säkrare)

en: Copy Labeled Audio
sv: Kopiera ljud med etikett

en: Copy Selected Files
sv: Kopiera valda filer

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Copying Project
sv: Kopiera projekt

en: Copying audio data into project...
sv: Kopiera ljuddata till projekt...

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
sv: Om du kopierar dessa filer till ditt projekt kommer detta beroende tas bort.
    Detta är säkrare, men kräver mer diskutrymme.

en: Core Libraries
sv: Kärnbibliotek

en: Cosine
sv: Cosinus

en: Cosine In
sv: Cosinus in

en: Cosine Out
sv: Cosinus ut

en: Could not create directory:
      %s
sv: Kunde inte skapa katalog:
      %s

en: Could not determine language
sv: Kunde inte bestämma språket

en: Could not export "%s" preset
    
    %s
sv: Kunde inte exportera "%s" förinställningar
    
    %s

en: Could not find any audio devices.
sv: Kan inte hitta några ljudenheter

en: Could not find component
sv: Kunde inte hitta komponent

en: Could not import "%s" preset
    
    %s
sv: Kunde inte importera "%s" förinställningar
    
    %s

en: Could not initialize MP3 encoding library!
sv: Kunde inte öppna biblioteket för avkodning av MP3!

en: Could not initialize component
sv: Kunde inte initialisera komponent

en: Could not load file: "%s"
sv: Kunde inte läsa in fil: "%s"

en: Could not load the library
sv: Kunde inte läsa in biblioteket

en: Could not open MP3 encoding library!
sv: Kunde inte öppna biblioteket för avkodning av MP3!

en: Could not open file
sv: Kunde inte öppna filen

en: Could not open file %s.
sv: Kunde inte öppna filen %s.

en: Could not open file %s: Filename too short.
sv: Kunde inte öppna filen %s: Filnamnet är för kort.

en: Could not open file %s: Incorrect filetype.
sv: Kunde inte öppna filen %s: Felaktig filtyp.

en: Could not open file: "%s"
sv: Kunde inte öppna fil: "%s"

en: Could not open file: %s
sv: Kunde inte öppna fil: %s

en: Could not parse XML
sv: Kunde inte analysera XML

en: Could not shift between tracks
sv: Kan inte byta mellan spår

en: Could not write to %s.
sv: Kunde inte skriva till %s.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
sv: Kunde inte hitta projektets datamapp: "%s"

en: Couldn't import the project:
    
    %s
sv: Kunde inte importera projekt:
    
    %s

en: Couldn't instantiate effect
sv: Kunde inte instansiera effekt

en: Couldn't open "%s"
sv: Kunde inte öppna "%s"

en: Couldn't read from file: %s
sv: Kunde inte läsa från fil: %s

en: Couldn't save log to file: %s
sv: Kunde inte spara loggen till fil: %s

en: Couldn't write to file: %s
sv: Kunde inte skriva till fil: %s

en: Cowbell
sv: Kobjällra

en: Create Correction(.wvc) File
sv: Skapa korrigeringsfil (.wvc)

en: Create labels based on
sv: Skapa etiketter baserat på

en: Created new audio track
sv: Skapade nytt ljudspår

en: Created new label track
sv: Skapade nytt etikettspår

en: Created new project
sv: Skapade nytt projekt

en: Created new stereo audio track
sv: Skapade nytt stereospår

en: Created new time track
sv: Skapade nytt tidsspår

en: Creates audio of zero amplitude
sv: Skapar ljud med noll amplitud

en: Creates labels where clipping is detected
sv: Skapar etiketter där klippning identifieras

en: Credits
sv: Tack till

en: Cross-platform GUI library
sv: Plattformsoberoende gränssnittsbibliotek

en: Crossfade Clips
sv: Kör crossfade på klipp

en: Crossfade Tracks
sv: Kör crossfade på spår

en: Ctrl+Click
sv: Ctrl-klick

en: Ctrl+Click to deselect
sv: Ctrl+Click för avmarkering

en: Cu&t
sv: &Klipp ut

en: Cu&t	Ctrl+X
sv: Klipp u&t	Ctrl+X

en: Cu&t Label text
sv: Kl&ipp etikettext

en: Cuberoot Autocorrelation
sv: Cuberoot-autokorrelation

en: Cubic
sv: Kubisk

en: Cubic Curve (odd harmonics)
sv: Kubisk kurva (ojämna övertoner)

en: Curren&t selection
sv: Nuvara&nde urval

en: Current Codec:
sv: Nuvarande kodec:

en: Current Format:
sv: Nuvarande format:

en: Current Project
sv: Nuvarande projekt

en: Current Settings
sv: Nuvarande inställningar

en: Current difference
sv: Nuvarande skillnad

en: Current length of selection.
sv: Nuvarande längd på markering.

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
sv: Nuvarande program har ändrats.
    Släng ändringarna?

en: Current selection length: %s
sv: Nuvarande markeringslängd: %s

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
sv: Nuvarande markeringslängd: dd:hh:mm:ss

en: Cursor &Left
sv: Flytta markören åt &vänster

en: Cursor &Right
sv: Flytta markören åt &höger

en: Cursor Long J&ump Left
sv: Flytta markören ett &långt hopp åt vänster

en: Cursor Long Ju&mp Right
sv: Flytta markören ett l&ångt hopp till höger

en: Cursor Sh&ort Jump Left
sv: Flytta markören ett &kort hopp åt vänster

en: Cursor Shor&t Jump Right
sv: Flytta markören ett k&ort hopp till höger

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
sv: Från markören till nä&sta klippgräns

en: Cursor to Next Clip Boundary
sv: Från markören till nästa klippgräns

en: Cursor to Prev Clip Boundary
sv: Från markören till föregående klippgräns

en: Cursor to Project End
sv: Från markören till projektets slut

en: Cursor to Project Start
sv: Från markören till projektets början

en: Cursor to Selection End
sv: Från markören till markeringens slut

en: Cursor to Selection Start
sv: Från markören till markeringens början

en: Cursor to Stored &Cursor Position
sv: Från &markören till lagrad markörposition

en: Cursor to Track &End
sv: Från markören till spårets &slut

en: Cursor to Track End
sv: Från markören till spårets slut

en: Cursor to Track Start
sv: Från markören till spårets slut

en: Cursor:
sv: Markör:

en: Curve Name
sv: Kurvnamn

en: Curve exists
sv: Kurva finns

en: Curve not found
sv: Hittade inte kurva

en: Curves exported
sv: Kurvor exporterade

en: Custom
sv: Anpassat

en: Custom Curve
sv: Anpassad kurva

en: Custom FFmpeg Export
sv: Anpassad exportering av FFmpeg

en: Custom Sample Rate
sv: Anpassad sampingsfrekvens

en: Custom Track &Name
sv: Anpassat spår&namn

en: Custom brush size
sv: Anpassad storlek

en: Custom curve
sv: Anpassad kurva

en: Custom name text
sv: Anpassad namntext

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut (%lld, %lld) failed.
sv: Klippa ut (%lld, %lld) misslyckades.

en: Cut Labeled Audio
sv: Klipp ut ljud med etikett

en: Cut Preview
sv: Förhandsvisning av utklipp

en: Cut labeled audio regions to clipboard
sv: Klipp ut ljudområden med etikett till urklipp

en: Cut to clipboard
sv: Klipp ut till urklipp

en: Cut to the clipboard
sv: Klipp ut till urklipp

en: Cut/Copy/Paste
sv: Klipp ut/Kopiera/Klistra in

en: Cut: %lld - %lld
sv: Klipper ut: %lld - %lld

en: Cutoff (Hz)
sv: Avskärning (Hz)

en: Cutoff:
sv: Avskärning:

en: D&ecay factor:
sv: D&ecay-faktor:

en: D&ecrease Recording Volume
sv: M&inska inspelningsvolym

en: D&efault Sample Rate:
sv: S&tandard samplingsfrekvens:

en: D&elete...
sv: R&adera...

en: D&isabled
sv: I&naktiverade

en: D&iscard
sv: Sl&äng

en: DC blocking filter
sv: DC-blockeringsfilter

en: DTMF &sequence:
sv: DTMF &sekvens:

en: DTMF Tones
sv: DTMF-toner

en: DTMF sequence empty.
    Check ALL settings for this effect.
sv: DMTF sekvens tom.
    Kolla ALLA inställningar för denna effekt.

en: Da&mping (%):
sv: Dä&mpning (%):

en: Dark
sv: Mörkt

en: Data folder:
sv: Datamapp:

en: Data gathered
sv: Samlad data

en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
sv: Data kommer att matas på för att passa in. "%f" använder filnamnet i exportfönstret.

en: Database error.  Sorry, but we don't have more details.
sv: Databasfel. Tyvärr har vi inte mer detaljer kring detta.

en: De&faults
sv: Standar&dvärden

en: De&lete
sv: Ra&dera

en: De&lete selected rule
sv: R&adera markerad regel

en: De&vice
sv: &Enhet

en: De&vice:
sv: En&het:

en: Debu&g
sv: Felsöknin&g

en: Debug Output:
sv: Felsökningsutmatning:

en: Debug build (debug level %d)
sv: Felsökning gjord (debug level %d)

en: Decay (seconds)
sv: Fördröjning (sekunder)

en: Decay factor:
sv: Decay-faktor:

en: Deciseconds
sv: Tiondels sekunder

en: Default &view mode:
sv: Standard&visningsläge:

en: Default Sample &Format:
sv: Samplings&format som standard:

en: Default Waveform scale:
sv: Standard vågform skala:

en: Default audio track &name:
sv: Standard&namn för ljudspår:

en: Default directories
sv: Standard kataloger

en: Default endianness
sv: Standardendian

en: Default playback device number: %d
sv: Förinställd uppspelningsenhet nummer: %d

en: Default recording device number: %d
sv: Förinställd inspelningsenhet nummer: %d

en: Defaults
sv: Standardvärden

en: Degree of Levelling
sv: Utjämningsgrad

en: Delay
sv: Fördröjning

en: Delay and Reverb
sv: Delay och reverb

en: Delay level per echo (dB)
sv: Fördröjningsnivå per upprepning (dB)

en: Delay time (seconds)
sv: Fördröjningstid (sekunder)

en: Delay time (seconds):
sv: Fördröjningstid (sekunder):

en: Delay type
sv: Fördröjningstyp

en: Delete
sv: Radera

en: Delete %d items?
sv: Radera %d föremål?

en: Delete '%s'?
sv: Radera "%s"?

en: Delete Key&2
sv: Raderingstangent &2

en: Delete Labeled Audio
sv: Radera ljud med med etikett

en: Delete Preset
sv: Radera förinställning

en: Delete orphan files (permanent immediately)
sv: Radera föräldralösa filer (genast och permanent)

en: Delete preset '%s'?
sv: Radera förinställningen "%s"?

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
sv: Raderade %.2f sekunder vid t=%.2f

en: Deleted Label
sv: Raderade etikett

en: Deleted labeled audio regions
sv: Raderade ljudområden med etikett

en: Dependency Check
sv: Kontrollera beroenden

en: Dept&h (%):
sv: D&jup (%):

en: Dept&h:
sv: Dju&p:

en: Depth in percent
sv: Djup i procent

en: Description: %s
sv: Beskrivning: %s

en: Destination project could not be detached
sv: Projektet med denna destination kunde inte frigöras

en: Detac&h at Silences
sv: Avskil&j vid tystnad

en: Detach
sv: Avdela

en: Detach Labeled Audio
sv: Avdela ljud med etikett

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
sv: Avdelade %.2f sekunder vid t=%.2f

en: Detached labeled audio regions
sv: Avdelade ljudområden med etikett

en: Details
sv: Detaljer

en: Detect
sv: Upptäck

en: Detect Silence
sv: Upptäck tystnad

en: Detect Upstream Dropouts
sv: Upptäck signalfel i uppströmmen

en: Detect dropouts
sv: Upptäck signalförluster

en: Device
sv: Enhet

en: Device ID: %d
sv: Enhet ID:%d

en: Device info unavailable for: %d
sv: Enhetsinformation är inte tillgänglig för %d

en: Device information is not available.
sv: Enhetsinformation är inte tillgänglig.

en: Device name: %s
sv: Enhetsnamn: %s

en: Difference = %.2f RMS dB.
sv: Skillnad = %.2f RMS dB.

en: Difference = infinite RMS dB.
sv: Skillnad = oändlig RMS dB.

en: Difference is indeterminate.
sv: Skillnaden är obestämd.

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
sv: Riktningsändringar -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Directories
sv: Kataloger

en: Directory %s is not suitable (at risk of being cleaned out)
sv: Katalogen %s är inte lämplig (risk för att den rensas)

en: Directory %s is not writable
sv: Katalog %s är inte skrivbar

en: Directory Dialog
sv: Katalog dialog

en: Directory creation failed.
sv: Skapandet av katalog misslyckades.

en: Disable Silent Monitoring
sv: Inaktivera tyst monitoring

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disallow
sv: Otillåten

en: Disallowed
sv: Nekad

en: Discarding undo/redo history
sv: Radera Ångra/Gör om historik

en: Discrimination &method:
sv: Diskriminerings&metod:

en: Disk # blocks:
sv: Disknummerblock:

en: Disk Block Size (KB):
sv: Storlek på diskblock (kB):

en: Disk Space
sv: Diskutrymme

en: Disk is full.
    %s
sv: Hårddisken är full.
    %s

en: Disk space remaining for recording: %s
sv: Återstående hårddiskutrymme för inspelning: %s

en: Display
sv: Visning

en: Display &samples:
sv: Visar &samplingar:

en: Display:
sv: Visning:

en: Distance: (1 to 120, default = 20)
sv: Avstånd: (1 till 120, standard är 20)

en: Distinguished %s Team members, not currently active
sv: Enastående %s teammedlemmar, som inte är aktiva för tillfället

en: Distortion
sv: Förvrängning

en: Distortion amount
sv: Förvrängningsmängd

en: Distortion and Modulation
sv: Förvrängning och modulering

en: Distortion type:
sv: Förvrängningstyp:

en: Dit&her:
sv: Gitt&er:

en: Do Not Copy
sv: Kopiera inte

en: Do not show this warning again
sv: Visa inte denna varning igen

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Do you have these problems?
sv: Får du dessa problem?

en: Do you really want to delete selected rule?
sv: Vill du verkligen radera vald regel?

en: Do you still want to start Audacity?
sv: Vill du ändå starta Audacity?

en: Do you want to save the changes?
sv: Vill du spara ändringarna?

en: Does the demo action.
sv: Utför demoåtgärden.

en: Doing correctness check...
sv: Utför riktighetskontroll...

en: Dominic Mazzoni, David R. Sky and Steve Daulton
sv: Dominic Mazzoni, David R. Sky och Steve Daulton

en: Don't Link Stereo
sv: Länka inte stereo

en: Don't show this again at start up
sv: Visa inte detta igen vid uppstart

en: Don't show this warning again
sv: Visa inte denna varning igen

en: Dow&nload
sv: Lad&da ned

en: Down Octa&ve
sv: Ned en ok&tav

en: Download
sv: Ladda ned

en: Downloading %s
sv: Laddar ned %s

en: Dr&y Gain (dB):
sv: Förstärkning av dry (dB):

en: Drag
sv: Dra

en: Drag clips to reposition them. Hold Shift and drag to move all clips on the same track.
sv: Dra i klipp för att omplacera dem. Tryck Shift och dra för att flytta alla klipp på samma spår.

en: Drag label boundary.
sv: Dra gräns för etikett.

en: Drag label. Hold shift and drag to move all labels on the same track.
sv: Dra etikett. Tryck Shift och dra för att flytta alla etiketter på samma gång.

en: Drag one or more label boundaries.
sv: Dra en eller flera etikettgränser.

en: Drag to Seek. Release and move to Scrub.
sv: Dra för att söka. Släpp och flytta för att använda scrubbing.

en: Drag to Seek. Release to stop seeking.
sv: Dra för att söka. Släpp för att sluta söka.

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
sv: Dra för att zooma till område. Högerklicka för att zooma ut

en: Drags mouse from one place to another.
sv: Drar musen från en plats till en annan.

en: Draw Curves
sv: Rita kurvor

en: Draw Tool
sv: Ritverktyg

en: Drip (long)
sv: Droppe (lång)

en: Drip (short)
sv: Droppe (kort)

en: Drive
sv: Enhet

en: Dropouts
sv: Signalförluster

en: Dry Previe&w
sv: Förhandsvis&ning av dry

en: Duck &amount:
sv: Duckings&mängd:

en: Duplic&ate
sv: &Duplicera

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Duplicated
sv: Duplicerade

en: Duration
sv: Längd

en: Duration (60s max)
sv: Längd (max 60 s)

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
sv: Längden är noll. Ingenting kommer att spelas in.

en: Duration:
sv: Längd:

en: Duty cycle:
sv: Arbetscykel:

en: Dynamic Libraries
sv: Dynamiska bibliotek

en: Dynamically Linked Libraries
sv: Dynamiskt länkade bibliotek

en: E&dit...
sv: R&edigera...

en: E&nabled
sv: A&ktiverade

en: E&xit
sv: A&vsluta

en: E&xpand Collapsed Tracks
sv: E&xpandera minimerade spår

en: E&xport...
sv: E&xportera...

en: E&xtended (with frequency ranges)
sv: U&tökad (med frekvensintervall)

en: EQ XML to TXT Converter
sv: EQ XML till TXT konverterare

en: EQ and Filters
sv: EQ och filter

en: Echo
sv: Eko

en: Echos a message.
sv: Upprepar ett meddelande.

en: Edgar-RFT and Steve Daulton
sv: Edgar-RFT och Steve Daulton

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit &Metadata...
sv: Redigera &Metadata...

en: Edit Genres
sv: Redigera genrer

en: Edit Labels
sv: Redigera etiketter

en: Edit Metadata Tags
sv: Redigera metadatataggar

en: Edit Steps
sv: Redigera steg

en: Edit, Preferences...
sv: Redigera, Inställningar...

en: Edited Envelope
sv: Ändrad envelop

en: Edited Label
sv: Ändrad etikett

en: Edited labels
sv: Redigerade etiketter

en: Editing a clip can &move other clips
sv: Redigering av ett klipp kan &flytta andra klipp

en: Editing and greyed out Menus
sv: Redigeringsrelaterade och inaktiverade menyer

en: Effe&ct
sv: &Effekt

en: Effect
sv: Effekt

en: Effect %d
sv: Effekt %d

en: Effect Options
sv: Effektalterantiv

en: Effect Output
sv: Effektutmatning

en: Effect Settings
sv: Effektinställningar

en: Effect Unavailable
sv: Effekt otillgänglig

en: Effect failed to initialize
sv: Effekten misslyckades att initieras

en: Effect menu &organization:
sv: Effekt meny &organisation:

en: Effect or Command at %s failed to register:
    %s
sv: Effekten eller kommandot vid %s misslyckades att registreras:
    %s

en: Effects
sv: Effekter

en: Effects Preview
sv: Effektförhandsvisning

en: Elapsed Time:
sv: Förbrukad tid:

en: Empty
sv: Tom

en: Empty value
sv: Tomt värde

en: Ena&ble Spectral Selection
sv: Akti&vera spektrumsmarkering

en: Ena&ble spectral selection
sv: Aktivera spektrumsmarkering

en: Enable &Automatic Save?
sv: &Aktivera automatisk sparning?

en: Enable &Extra Menus
sv: Aktivera &Extramenyer

en: Enable &Full Screen
sv: Aktivera &helskärm

en: Enable &Looping
sv: Aktivera &Loopa

en: Enable &compensation
sv: Aktiverar &kompensering

en: Enable &dragging selection edges
sv: Aktivera &dragbara markeringskanter

en: Enable &graphical interface
sv: Aktivera &användargränssnitt

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
sv: Aktivera automatisk justering av inspelningsnivå.

en: Enable Automatic &Export?
sv: Aktivera automatisk &exportering?

en: Enable Silent Monitoring
sv: Aktivera tyst monitoring

en: Enable audible input &monitoring
sv: Aktivera ljudinsignal &monitoring

en: Enable cut &lines
sv: Aktivera utklippningslinje&r

en: Enable new plug-ins
sv: Aktivera nya insticksmoduler

en: Enable scrolling left of &zero
sv: Till&åt att rulla till vänster om noll

en: Enable smart selection
sv: Möjliggör smart urval

en: Enable sound a&ctivated recording
sv: Aktivera ljudaktiverad inspelning

en: Enable track spectrogram view before
    applying 'Spectral' effects.
sv: Möjliggör spår spektrogramvy innan
    du lägger på 'Spectral' effekter.

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Enabling effect or command:
    
    %s
sv: Aktiverar effekt eller kommando:
    
    %s

en: Enabling effects or commands:
    
    %s
sv: Aktiverar effekter eller kommandon:
    
    %s

en: Encoding
sv: Kodning

en: Encoding:
sv: Avkodning:

en: Encountered %d errors decoding WavPack file!
sv: Påträffade %d fel vid avkodning av WavPack-fil!

en: End
sv: Slut

en: End (or start)
sv: Slut (eller start)

en: End Date
sv: Slutdatum

en: End Date and Time
sv: Slutdatum och -tid

en: End Time
sv: Sluttid

en: End Time:
sv: Sluttid:

en: End to Cu&rsor/Selection Start
sv: Sluta vid mar&kören/markeringens början

en: End to Selection En&d
sv: Sluta &vid markeringens slut

en: End:
sv: Slut:

en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
sv: Energi                  -- medel: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Enhanced Autocorrelation
sv: Förbättrad autokorrelation

en: Enter Nyquist Command:
sv: Skriv Nyquist-kommando:

en: Enter name of new macro
sv: Skriv in namnet på det nya makrot

en: Enter token to link your account
sv: Ange bevis för att länka ditt konto

en: Enter track name
sv: Ange spårets namn

en: Entire &Project
sv: Hela &projektet

en: Envelope
sv: Envelopp

en: Envelope Tool
sv: Enveloppverktyg

en: Envelopes
sv: Envelopper

en: Equalization XML file
sv: Equalization XML fil

en: Erased selected area
sv: Radera markerad yta

en: Error
sv: Fel

en: Error %ld returned from MP3 encoder
sv: Fel %ld returnerades från MP3-avkodaren

en: Error (file may not have been written): %s
sv: Fel (filen kanske inte blev rätt gjord): %s

en: Error Converting Legacy Project File
sv: Fel uppstod när ursprungligt projektet konverterades

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
sv: Fel uppstod när tangentbordskommandon skulle exporteras

en: Error Importing
sv: Fel uppstod under import

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
sv: Fel uppstod när tangentbordskommandon skulle importeras

en: Error Initializing Audio
sv: Fel uppstod när ljud initialiserades

en: Error Initializing Midi
sv: Fel uppstod när MIDI initialiserades

en: Error Loading EQ Curves
sv: Fel uppstod när EQ-kurvor lästes in

en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
sv: Fel uppstod när EQ-kurvor lästes in från fil:
    %s
    Felmeddelandet säger:
    %s

en: Error Loading Metadata
sv: Fel uppstod när metadata lästes in

en: Error Loading VST Presets
sv: Fel uppstod när VST-förinställning lästes in

en: Error Locking Temporary Folder
sv: Fel uppstod när temporär mapp låstes

en: Error Opening File
sv: Fel uppstod när fil öppnades

en: Error Opening File or Project
sv: Fel uppstod när fil eller projekt skulle öppnas

en: Error Opening Project
sv: Fel uppstod när projekt öppnades

en: Error Saving Copy of Project
sv: Fel uppstod när kopia av projektet sparades

en: Error Saving Effect Presets
sv: Fel uppstod när effektförinställningar sparades

en: Error Saving Equalization Curves
sv: Fel uppstod när equalizationkurvor sparades

en: Error Saving FFmpeg Presets
sv: Fel uppstod när FFmpeg-förinställningar sparades

en: Error Saving Project
sv: Fel uppstod när projektet sparades

en: Error Saving Tags File
sv: Fel uppstod när taggfil sparades

en: Error Saving Timer Recording Project
sv: Fel uppstod när timerinspelningsprojektet sparades

en: Error Saving VST Presets
sv: Fel uppstod när VST-förinställning sparades

en: Error Writing to File
sv: Fel vid skrivning till fil

en: Error in Automatic Export
sv: Fel uppstod under automatisk export

en: Error in Automatic Save
sv: Fel uppstod under automatisk sparning

en: Error in Duration
sv: Fel i längd

en: Error in Nyquist code
sv: Fel i Nyquist-kod

en: Error opening file
sv: Fel uppstod när filen öppnades

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
sv: Fel uppstod när inspelningsenhet öppnades.
    Felkod: %s

en: Error opening sound device.
    Try changing the audio host, playback device and the project sample rate.
sv: Fel uppstod när ljudenheten öppnades.
    Försök att ändra ljudvärden, uppspelningsenhet och projektets samplingsfrekvens.

en: Error trying to save file: %s
sv: Fel uppstod när filen sparades: %s

en: Error while processing %s
    
    Inserting silence.
sv: Fel vid beräkning %s
    
    Ersätter med tystnad.

en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
sv: Fel uppstod när %s fil sparades (hårddisken full?).
    Libsndfile säger "%s"

en: Error writing to file: "%s"
sv: Fel uppstod under skrivning till fil: "%s"

en: Error.~%
sv: Fel.~%

en: Error.~%"~a" cannot be written.
sv: Fel.~%"~a" kan inte skrivas.

en: Error.~%Crossfade Clips may only be applied to one track.
sv: Fel.~%Crossfade på klipp kan endast tillämpas på ett spår.

en: Error.~%File cannot be written:~%"~a.txt"
sv: Fel.~%Fil kan inte skrivas:~%"~a.txt"

en: Error.~%File overwrite disallowed:~%"~a.txt"
sv: Fel.~%Fil får inte skrivas över:~%"~a.txt"

en: Error.~%Frequency set too high for selected track.
sv: Fel.~%Frekvensen är inställd för högt för valt spår.

en: Error.~%Invalid selection.~%Empty space at start/ end of the selection.
sv: Fel..~%Ogiltig ljudmarkering..~%Tomt mellanrum i början av markeringen.

en: Error.~%Invalid selection.~%More than 2 audio clips selected.
sv: Fel.~%Ogiltig markering..~%Fler än 2 ljudklipp är markerade.

en: Error.~%No file selected.
sv: Fel.~%Inga filer valda.

en: Error.~%No modulation carrier.
sv: Fel.~%Ingen moduleringsbärare.

en: Error.~%Select 2 (or more) tracks to crossfade.
sv: Fel.~%Välj 2 (eller fler) spår att köra crossfade på.

en: Error.~%Track sample rate below 100 Hz is not supported.
sv: Fel.~%Spår sample rate under 100 Hz stöds inte.

en: Error.~%Unable to open file
sv: Fel.~%Kan inte öppna fil

en: Error.~%Unable to open file~%~s
sv: Fel.~%Kan inte öppna fil~%~s

en: Error.~%~
                                 Gate frequencies above: ~s kHz~%~
                                 is too high for selected track.~%~
                                 Set the control below ~a kHz.
sv: Fel.~%~
                                  Gatefrekvenser ovan: ~s kHz~%~
                                  är för hög för valt spår.~%~
                                  Ställ in kontrollen under ~a kHz.

en: Error.~%~
                                Insufficient audio selected.~%~
                                Make the selection longer than ~a ms.
sv: Fel.~%~
                                 Otillräckligt ljud valt.~%~
                                 Gör markeringen längre än ~a ms.

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Error: %s at line %lu
sv: Fel: %s vid rad %lu

en: Error: There is insufficient space to create labels.~%
sv: Fel: Det finns inte tillräckligt med utrymme för att skapa etiketter.~%

en: Error:~%~
                  The file must contain only plain ASCII text.~%~
                  (Invalid byte '~a' at byte number: ~a)
sv: Fel:~%~
                  Filen måste endast innehålla vanlig ASCII-text.~%~
                  ("~a" är en ogiltig byte vid bytenummer: ~a)

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                     Track sample rate is ~a Hz~%~
                     Frequency must be less than ~a Hz.
sv: Fel:~%~%Frekvens (~a Hz) är för hög för spårets samplingshastighet.~%~%~
                      Spårets samplingsfrekvens är ~a Hz~%~
                      Frekvensen måste vara mindre än ~a Hz.

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                   Track sample rate is ~a Hz.~%~
                   Frequency must be less than ~a Hz.
sv: Fel:~%~%Frekvens (~a Hz) är för hög för spårets samplingshastighet.~%~%~
                    Spårets samplingsfrekvens är ~a Hz.~%~
                    Frekvensen måste vara mindre än ~a Hz.

en: Errors Only
sv: Endast fel

en: Errors in %d/%lld chunks
sv: Fel i %d/%lld datablock

en: Error~%~
                            '~a' could not be opened.~%~
                            Check that file exists.
sv: Fel~%~
                            "~a" kunde inte öppnas.~%~
                            Kontrollera att filen finns.

en: Error~%~
                  Data must be numbers in plain ASCII text.~%~
                  '~a' is not a numeric value.
sv: Fel~%~
                  Data måste vara siffror i vanlig ASCII-text.~%~
                  "~a" är inte ett numeriskt värde.

en: Error~%~%
sv: Fel~%~%

en: Estimate
sv: Uppskatta

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
sv: Uppskattad starttonhöjd: %s%d (%.3f Hz)

en: Even Harmonics
sv: Jämna övertoner

en: Executables
sv: Körbara filer

en: Exit Audacity
sv: Avsluta Audacity

en: Expand
sv: Expandera

en: Expand and Compress
sv: Expandera och komprimera

en: Expanded Cut Line
sv: Expanderad klipplinje

en: Expected len %lld, track len %lld.
sv: Förväntade längd %lld, spårlängd %lld.

en: Exponential In
sv: Exponentiellt in

en: Exponential Out
sv: Exponentiellt ut

en: Export
sv: Exportera

en: Export &Labels...
sv: Exportera &etiketter...

en: Export Audio
sv: Exportera ljud

en: Export Audio Unit Preset As %s:
sv: Exportera förinställningar på ljudenheten som %s:

en: Export Audio Unit Presets
sv: Exportera ljudenhetsförinställningar

en: Export Audio...
sv: Exportera ljud...

en: Export Benchmark Data as:
sv: Exportera prestandatestdata som:

en: Export Contrast Result As:
sv: Exportera kontrastresultat som:

en: Export EQ curves as...
sv: Exportera EQ-kurvor som...

en: Export Effect Parameters
sv: Export effektparametrar

en: Export Keyboard Shortcuts As:
sv: Exportera kortkommandon som:

en: Export Labels As:
sv: Exportera etiketter som:

en: Export MI&DI...
sv: Exportera &MIDI...

en: Export MIDI
sv: Exportera MIDI

en: Export MIDI As:
sv: Exportera MIDI som:

en: Export Macro
sv: Exportera makro

en: Export Other
sv: Exportera annat

en: Export Presets
sv: Exportera förinställningar

en: Export Project As:
sv: Exportera projektet som:

en: Export Range:
sv: Export Intervall:

en: Export Spectral Data As:
sv: Exportera spektrumsdata som:

en: Export as &OGG
sv: Exportera som &OGG

en: Export as &WAV
sv: Exportera som &WAV

en: Export as FLAC
sv: Exportera som FLAC

en: Export as MP&3
sv: Exportera som MP&3

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
sv: Exportering avbröts efter att följande %lld fil(er) exporterades.

en: Export completed with error.
sv: Export komplett med fel.

en: Export current selection
sv: Exportera nuvarande urval

en: Export data to
sv: Exportera data till

en: Export entire project
sv: Exportera hela projektet

en: Export error
sv: Fel vid export

en: Export multiple files
sv: Exportera multipla filer

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
sv: Exportering stoppades efter att följande %lld fil(er) exporterades.

en: Export...
sv: Exportera...

en: Export2
sv: Exportera2

en: Exported Allegro (.gro) files save time as:
sv: Exporterade Allegro-filer (.gro) sparningstid som:

en: Exported Label Style:
sv: Exporterad etikettstil:

en: Exported Tags
sv: Exporterade taggar

en: Exporting an Audio File
sv: Exporterar en ljudfil

en: Exporting selected audio as %s
sv: Exporterar valt ljud som %s

en: Exporting selected audio as Opus
sv: Exporterar valt ljud som Opus

en: Exporting selected audio as WavPack
sv: Exporterar valt ljud som WavPack

en: Exporting selected audio at %d Kbps
sv: Exporterar markerat ljud vid %d kbps

en: Exporting selected audio at %ld kbps
sv: Exporterar valt ljud vid %ld kbps

en: Exporting selected audio with %s preset
sv: Exporterar markerat ljud med %s förinställning

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
sv: Exporterar markerat ljud med VBR-kvalitet %s

en: Exporting the audio as %s
sv: Exporterar ljudet som %s

en: Exporting the audio as FLAC
sv: Exporterar ljudet som FLAC

en: Exporting the audio as Ogg Vorbis
sv: Exporterar ljudet som Ogg Vorbis

en: Exporting the audio as Opus
sv: Exporterar ljudet som Opus

en: Exporting the audio as WavPack
sv: Exporterar ljudet som WavPack

en: Exporting the audio at %d Kbps
sv: Exporterar ljudet vid %d kbps

en: Exporting the audio at %ld kbps
sv: Exporterar ljudet vid %ld kbps

en: Exporting the audio using command-line encoder
sv: Exporterar ljudet med hjälp av kommandoradsavkodare

en: Exporting the audio with %s preset
sv: Exporterar ljudet med %s förinställning

en: Exporting the audio with VBR quality %s
sv: Exporterar ljudet med VBR-kvalitet %s

en: Exporting the selected audio as %s
sv: Exporterar markerat ljudet som %s

en: Exporting the selected audio as FLAC
sv: Exporterar valt ljud som FLAC

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
sv: Exporterar markerat ljud som Ogg Vorbis

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
sv: Exporterar det valda ljudet med hjälp av command-line encoder

en: Exports to a file.
sv: Exporterar till en fil.

en: Extend Selection Range
sv: Utökat markeringsintervall

en: Extended Import
sv: Utökad importering

en: Extended libraries
sv: Utökade bibliotek

en: External Audacity module which provides a simple IDE for writing effects.
sv: Extern Audacity-modul som tillhandahåller en enkel utvecklingsmiljö för att skriva effekter.

en: Extreme
sv: Extrem

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
sv: Stöd för extrem ändring av tonhöjd och tempo

en: Extreme, 220-260 kbps
sv: Extremt, 220-260 kbps

en: FAIL
sv: MISSLYCKANDE

en: FFT Find Notes
sv: FFT Hitta noter

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
sv: FFmpeg : FEL - Kan inte lägga till ljudström i utmatningsfilen "%s".

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
sv: FFmpeg : FEL - Kan inte allokera buffert att läsa till från ljud-FIFO.

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
sv: FFmpeg : FEL - Kan inte allokera utmaningsformatets sammanhang.

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
sv: FFmpeg : FEL - Kan inte bestämma formatbeskrivningen för filen "%s".

en: FFmpeg : ERROR - Can't open output file "%s" to write. Error code is %d.
sv: FFmpeg : FEL - Kan inte öppna utmatningsfilen "%s" för att skriva till. Felkoden är %d.

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
sv: FFmpeg : FEL - Kan inte skriva sidhuvuden till utmatningsfilen "%s". Felkoden är %d.

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
sv: FFmpeg : FEL - Kunde inte allokera byte för samplingsbuffert

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
sv: FFmpeg : FEL - Kunde inte hämta samplingens buffertstorlek

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
sv: FFmpeg : FEL - Kunde inte ställa in ljudbildruta

en: FFmpeg : ERROR - Couldn't write audio frame to output file.
sv: FFmpeg : FEL - Kunde inte skriva sista ljudramen till output-fil.

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
sv: FFmpeg : FEL - För mycket återstående data.

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
sv: FFmpeg : FEL - avkodning av bildruta misslyckades

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
sv: FFmpeg : FEL - nAudioFrameSizeOut är för stor.

en: FFmpeg Import/Export
sv: Import-/exportbibliotek för FFmpeg

en: FFmpeg Import/Export Library
sv: Import-/exportbibliotek för FFmpeg

en: FFmpeg Library Version:
sv: FFmpeg-biblioteksversion:

en: FFmpeg Library:
sv: FFmpeg-bibliotek:

en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
sv: FFmpeg kan inte hitta ljudkodek 0x%x.
    Stöd för denna kodek har förmodligen inte kompilerats.

en: FFmpeg library not found
sv: FFmpeg-bibliotek hittades inte

en: FFmpeg not found
sv: FFmpeg hittades inte

en: FFmpeg startup failed
sv: Start av FFmpeg misslyckades

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before, 
    but this time Audacity failed to load it at startup. 
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
sv: FFmpeg var konfigurerad i inställningar och kunde startas tidigare, 
    men denna gång misslyckades Audacity att starta detta vid uppstart. 
    
    Du kanske vill gå tillbaka till Inställningar > Bibliotek och konfigurera den rätt.

en: FFmpeg-compatible files
sv: FFmpeg-kompatibla filer

en: FLAC Files
sv: FLAC-filer

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
sv: FLAC-avkodare lyckades inte initieras
    Status: %d

en: FLAC export couldn't open %s
sv: FLAC-exportering kunde inte öppna %s

en: FLAC files
sv: FLAC-filer

en: FLAC import and export
sv: Import och export av FLAC

en: FLAC options
sv: FLAC-alternativ

en: Face name
sv: Stilnamn

en: Face size
sv: Stilstorlek

en: Factory Defaults
sv: Fabriksinställningar

en: Factory Presets
sv: Fabriksförinställning

en: Fade Down
sv: Tona ned

en: Fade Ends
sv: Toningsslut

en: Fade In
sv: Tona in

en: Fade Out
sv: Tona ut

en: Fade Type
sv: Toning typ

en: Fade Up
sv: Tona upp

en: Fade direction
sv: Toningsriktning

en: Fade-out type
sv: Uttoningstyp

en: Fading
sv: Uttoning

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Failed to bind SQL parameter
sv: Misslyckades med att sätta samman SQL parameter

en: Failed to calculate correct preskip
sv: Det gick inte att beräkna korrekt förhopp

en: Failed to convert "%s" preset to internal format
sv: Misslyckades med att konvertera "%s" förinställning till internt format

en: Failed to convert property list to XML data
sv: Misslyckades att konvertera listan till XML data

en: Failed to create property list for "%s" preset
sv: Misslyckades med att skapa tillhörande lista för "%s" förinställningar

en: Failed to create savepoint:
    
    %s
sv: Misslyckades med att skapa återställningspunkt:
    
    %s

en: Failed to decode "%s" preset
sv: Misslyckades med att dekoda "%s" förinställning

en: Failed to decode Opus file: %s
sv: Det gick inte att avkoda Opus-fil: %s

en: Failed to discard connection
sv: Misslyckades med att stänga anslutningen

en: Failed to encode input buffer
sv: Det gick inte att koda indatabuffert

en: Failed to encode preset from "%s"
sv: Misslyckades med att tyda förinställningarna från "%s"

en: Failed to execute a project file command:
    
    %s
sv: Misslyckades med att starta en projektfils kommando:
    
    %s

en: Failed to find the codec
sv: Misslyckades att hitta kodek

en: Failed to guess format
sv: Misslyckades att gissa formatet

en: Failed to import project
sv: Misslyckades med importera projekt

en: Failed to open %s
sv: Misslyckades att öppna %s

en: Failed to open database file:
    
    %s
sv: Misslyckades med att öppna databasfil
    
    %s

en: Failed to open the file for upload: %s
sv: Misslyckades att öppna fil för att ladda upp\%s

en: Failed to open the project's database
sv: Kunde inte öppna projektets databas

en: Failed to register:
    %s
sv: Misslyckades att registrera:
    %s

en: Failed to release savepoint:
    
    %s
sv: Misslyckades med att släppa återställningspunkt:
    
    %s

en: Failed to remove %s
sv: Misslyckades att ta bort %s

en: Failed to remove the autosave information from the project file.
sv: Misslyckades med att ta bort information kring autospar från projektfilen.

en: Failed to restore connection
sv: Misslyckades med att återställa anslutningen

en: Failed to retrieve preset content
sv: Kunde inte hämta förinställningens innehåll

en: Failed to rollback transaction during import
sv: Det gick inte att återställa transaktionen under importen

en: Failed to save VST3 preset to file
sv: Kunde inte spara VST3 förinställning till fil

en: Failed to seek to position %lld in %s
sv: Misslyckades med att söka position %lld i %s

en: Failed to set class info for "%s" preset
sv: Misslyckades med att sätta klass för "%s" förinställning

en: Failed to set page size for database %s
sv: Misslyckades att ställa in sidans storlek för databas %s

en: Failed to set preset name
sv: Kunde inte läsa filen med förinställningar

en: Failed to set safe mode on checkpoint connection to %s
sv: Misslyckades med att ställa in säker anslutning på checkpoint anslutning till %s

en: Failed to set safe mode on primary connection to %s
sv: Misslyckades att ställa in säker anslutning på primära kopplingen till %s

en: Failed to update the project file.
    The following command failed:
    
    %s
sv: Misslyckades med att uppdatera projektfilen.
    Följande kommando misslyckades:
    
    %s

en: Failed to write XML preset to "%s"
sv: Misslyckades med att skriva XML förinställning till "%s"

en: Failed!
sv: Misslyckades!

en: Features
sv: Innehåll

en: Feedbac&k (%):
sv: Åter&koppling (%):

en: Feedback in percent
sv: Återkoppling i procent

en: File
sv: Arkiv

en: File "%s" not found.
sv: Filen "%s" hittades inte.

en: File &Name:
sv: Fil &Namn:

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
sv: Filen "%s" finns redan, vill du verkligen skriva över den?

en: File Dialog
sv: Fil dialog

en: File Error
sv: Filfel

en: File Format Support
sv: Stöd av filformat

en: File Name:
sv: Filnamn:

en: File could not be loaded
sv: Filen kunde inte läsas in

en: File could not be saved
sv: Filen kunde inte sparas

en: File extensions
sv: Filändelser

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
sv: Fil är kanske skadad: 
    %s

en: File name prefix:
sv: Filnamnets prefix:

en: File type:
sv: Filtyp:

en: Filename = %s.
sv: Filnamn = %s.

en: Files already installed ('Allow Overwriting' disabled):
sv: Filer redan installerade ('Tillåt överskrivning' avstängd):

en: Files copied to plug-ins folder:
sv: Filer kopierade till plug-inmappen:

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
sv: Fyll i tystnad som ersättning för saknad data [endast denna session]

en: Film frames (24 fps)
sv: Bildrutor (24 fps)

en: Filter Curve EQ
sv: Filterkurva EQ

en: Filter Curve EQ needs a different name
sv: Filter EQ-kurva behöver ett annat namn

en: Filter type
sv: Filtertyp

en: Final Pitch Shift
sv: Slutgiltig tonhöjdsskiftning

en: Final Tempo Change (%)
sv: Slutlig tempoändring (%)

en: Finalizing upload...
sv: Slutför uppladdning...

en: Find
sv: Hitta

en: Find Clipping
sv: Hitta klippning

en: Find dialog
sv: Hitta-dialog

en: Find path to command
sv: Hitta sökväg för kommando

en: Find text
sv: Hitta text

en: First Four Tracks
sv: Första fyra spåren

en: First Three Tracks
sv: Första tre spåren

en: First Track
sv: Första spåret

en: First Track Plus
sv: Första spåret plus

en: First Track:
sv: Första spåret:

en: First Two Tracks
sv: Första två spåren

en: Fit project to width
sv: Anpassa projektet till bredden

en: Fit selection to width
sv: Anpassa markeringen till bredden

en: Fit to &Height
sv: Anpassa till &höjd

en: Fit to Width
sv: Anpassa till bredd

en: Five Min
sv: Fem min

en: Fix
sv: Fixa

en: Fixed
sv: Fixerad

en: Fla&tten
sv: Pla&tta till

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
sv: Vänder uppochned på ljudsamplingarna och vänder på deras polaritet

en: Fo&lder:
sv: Ma&pp:

en: Focused
sv: Fokuserad

en: For comments in a macro.
sv: För kommentarar i ett makro.

en: Force Final Alignment
sv: Tvinga fram slutlig justering

en: Foreground
sv: Förgrund

en: Foreground end time
sv: Sluttid för förgrund

en: Foreground level too high
sv: Förgrundnivån är för hög

en: Foreground not yet measured
sv: Förgrunden har ännu inte mätts

en: Foreground start time
sv: Starttid för förgrund

en: Format %s is not compatible with codec %s.
sv: Format %s är inte kompatibelt med kodec %s.

en: Format Change
sv: Byt format

en: Forwards
sv: Framåt

en: Fr&equency smoothing (Hz):
sv: Sl&äta ut frekvenser (Hz):

en: Frame Duration
sv: Ramlängd

en: Frame Period
sv: Bildruteperiod

en: Frame Period:
sv: Bildruteperiod:

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
sv: Bildrutestorlek
    Valfritt
    0 - standard
    min - 16
    max - 65535

en: Frame:
sv: Bildruta:

en: Frequencies
sv: Frekvenser

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Frequency (Hz)
sv: Frekvens (Hz)

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
sv: Frekvens (Hz)	Nivå (dB)

en: Frequency Analysis
sv: Frekvensanalys

en: Frequency Hertz End
sv: Frekvens hertz, slut

en: Frequency Hertz Start
sv: Frekvens hertz, start

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
sv: Frekvensen måste vara minst 0.1 Hz.

en: Frequency of Radar Needles (Hz)
sv: Frekvens för radarnålar (Hz)

en: Frequency smoothing
sv: Släta ut frekvenser

en: From Internet
sv: Från Internet

en: From X:
sv: Från X:

en: From Y:
sv: Från Y:

en: From rpm
sv: Från rpm

en: Full
sv: Fullständig

en: Full Window
sv: Helfönster

en: Full search
sv: Full sökning

en: Full-wave Rectifier
sv: Helvågslikriktare

en: Full-wave Rectifier (DC blocked)
sv: Helvågslikriktare (DC-blockerad)

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Fuzz Box
sv: Fuzzbox

en: GNU General Public License v2.0 or later
sv: GNU General Public licens v.2.0 eller senare

en: GPL License
sv: GPL-licens

en: GSM 6.10 requires mono
sv: GSM 6.10 behöver mono

[ctx: GUI]
en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Gain
sv: Förstärkning

en: Gain (dB)
sv: Förstärkning (dB)

en: Gain:
sv: Förstärkning:

en: Gate frequencies above (kHz)
sv: Gate frekvenser över (kHz)

en: Gate threshold (dB)
sv: Gate Tröskel (dB)

en: Gated Expansion Distortion
sv: Låst utvidgningsförvrängning

en: General Options
sv: Allmänna inställningar

en: Generates a constant frequency tone of one of four types
sv: Genererar en ton med konstant frekvens utav en av fyra typer

en: Generates an ascending or descending tone of one of four types
sv: Genererar en stigande eller sjunkande ton utav en av fyra typer

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
sv: Generar tvåtoniga multifrekvenstoner (DTMF) som efterliknar knappsatstoner på telefoner

en: Generates one of three different types of noise
sv: Genererar en av tre olika brustyper

en: Generic
sv: Generisk

en: Generic Track
sv: Generiskt spår

en: Genres
sv: Genrer

en: Get Info
sv: Hämta information

en: Get Info...
sv: Hämta info...

en: Get Preference
sv: Hämta inställning

en: Get Preference...
sv: Hämta inställning...

en: Get Track Info
sv: Hämta spårinfo

en: Get more effects...
sv: Hämta fler effekter...

en: Get the Official Released Version of Audacity
sv: Hämta den officiellt utgivna versionen av Audacity

en: Gets information in JSON format.
sv: Hämtar information i JSON-format.

en: Gets the value of a single preference.
sv: Hämtar värdet för en inställning.

en: Gets track values as JSON.
sv: Hämtar spårvärden som JSON.

en: Gives help on a command.
sv: Ger hjälp om ett kommando.

en: Global settings
sv: Globala inställningar

en: Go to higher S-expr
sv: Gå till högre S-uttryck

en: Go to matching paren
sv: Gå till matchande överordnad

en: Go to next S-expr
sv: Gå till nästa S-uttryck

en: Go to previous S-expr
sv: Gå till föregående S-uttryck

en: Go to top S-expr
sv: Gå till översta S-uttryck

en: Grabber
sv: Greppare

en: Gradual
sv: Gradvis

en: Graphical Mode
sv: Grafiskt läge

en: Group by category
sv: Gruppera efter kategori

en: Group by publisher
sv: Gruppera efter företag

en: Group by type
sv: Gruppera efter typ

en: Group by type and publisher
sv: Gruppera efter typ och företag

en: HTML file
sv: HTML fil

en: HTML files
sv: HTML filer

en: Half Wave
sv: Halvvåg

en: Half-wave Rectifier
sv: Halvvågslikriktare

en: HalfWave
sv: Halvvåg

en: Handle 'audacity://' url
sv: Hantera 'audacity://' url

en: Handy Presets (override controls)
sv: Behändiga förinställningar (överskrider kontroller)

en: Hard Clip
sv: Hårt klipp

en: Hard Clipping
sv: Hård klippning

en: Hard Limit
sv: Hård gräns

en: Hard Limiter 1413
sv: Hård begränsare 1413

en: Hard Overdrive
sv: Hård overdrive

en: Hard clip -12dB, 80% make-up gain
sv: Hårt klipp -12dB, 80% ombrytningsförstärkning

en: Hardness
sv: Hårdhet

en: Harmonic brightness
sv: Ljusstyrka för övertoner

en: Harvey Lubin (logo)
sv: Harvey Lubin (logotyp)

en: Header
sv: Rubrik

en: Hear &other tracks during recording
sv: Lyssna till &andra spår under inspelning

en: Hear &other tracks while recording (overdub)
sv: Hör &andra spår under inspelning (överdubb)

en: Heavy Overdrive
sv: Tung overdrive

en: Height:
sv: Höjd:

en: Help
sv: Hjälp

en: Help on the Internet
sv: Hjälp på Internet

en: Help...
sv: Hjälp...

en: Hidden File Menu
sv: Dold filmeny

en: Hide Scrub Ruler
sv: Dölj scrublinjal

en: High &boost (dB/dec):
sv: &Frekv.förstärkn. (dB/dec):

en: High Contrast
sv: Hög kontrast

en: High Cut for Vocals (Hz)
sv: Högt klipp för sång (Hz)

en: High Frequency
sv: Hög frekvens

en: High Playback Latency: %g
sv: Hög uppspelningslatency: %g

en: High Quality
sv: Hög kvalitet

en: High Quality (Slow)
sv: Hög kvalitet (Långsam)

en: High Quality Pitch Change
sv: Tonändring i hög kvalitet

en: High Quality Tempo Change
sv: Tempoändring i hög kvalitet

en: High Recording Latency: %g
sv: Hög inspelningslatency: %g

en: High-Pass Filter
sv: Högpassfilter

en: High-quality Conversion
sv: Konvertering i hög kvalitet

en: High:
sv: Hög:

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
sv: Högre värden gör att mätaren visar fler frekvensändringar.
    Ett värde på 30 per sekund eller mindre bör förhindra
    att mätaren påverkar ljudkvalitén på långsamma datorer.

en: History
sv: Historik

en: Hold (ms)
sv: Håll (ms)

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Horizontal Scrollbar
sv: Horisontell rullningslist

en: Host name: %s
sv: Värd namn: %s

en: How to get help
sv: Hur man får hjälp

en: How would you like to paste your audio?
sv: Hur vill du klistra in ditt ljud?

en: Hybrid Mode
sv: Hybrid läge

en: I&mport...
sv: I&mportera...

en: I&ncrease Recording Volume
sv: Ö&ka inspelningsvolym

en: I&nterpolation:
sv: I&nterpolering:

en: ID3 tag support
sv: Stöd för ID3-tagg

en: IO error reading from file
sv: IO-fel vid läsning från fil

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
sv: Språkkod i ISO 639 med tre bokstäver
    Valfritt
    tom - automatiskt

en: Id:
sv: ID:

en: If output text file exists
sv: Om output textfil finns

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
sv: Om du fortsätter, kommer inte ditt projekt att sparas. Är det det du vill?

en: If you want to change your preference for automatic updates checking, you can find it in %s.
sv: Om du vill ändra din inställning för autmatiska uppdateringar, så kan du göra det på %s.

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
sv: Ignorera tystnad i början och slutet

en: Ill-formed Nyquist plug-in header
sv: Felaktig header för Nyquist-insticksmodul

en: Import
sv: Importera

en: Import / Export
sv: Importera/exportera

en: Import Audio Unit Preset As %s:
sv: Importera förinställningar till ljudenhet som %s:

en: Import Audio Unit Presets
sv: Importera ljudenhetsförinställningar

en: Import Effect Parameters
sv: Importera effektparametrar

en: Import Labels
sv: Importera etiketter

en: Import MIDI
sv: Importera MIDI

en: Import Macro
sv: Importera makro

en: Import Presets
sv: Importera förinställningar

en: Import Project
sv: Importera projekt

en: Import Raw
sv: Importera rå

en: Import Raw Data
sv: Importera rådata

en: Import...
sv: Importera...

en: Import2
sv: Importera2

en: Imported '%s'
sv: Importerade "%s"

en: Imported MIDI from '%s'
sv: Importerade MIDI från "%s"

en: Imported labels from '%s'
sv: Importerade etiketter från "%s"

en: Importer order
sv: Importordning

en: Importing %s
sv: Importerar %s

en: Imports from a file.
sv: Importerar från en fil.

en: In All &Sync-Locked Tracks
sv: I alla s&ynkroniseringslåsta spår

en: In All &Tracks
sv: I alla &spår

en: In order to protect your privacy, Audacity does not collect any personal information. However, app update checking does require network access.
sv: För att skydda din integritet, så kommer inte Audacity att samla någon form av personlig information. Men för att söka uppdateringar krävs tillgång till ett nätverk.

en: Include audio before first label
sv: Inkludera ljud innan första etiketten

en: Include header information
sv: Inkludera sidhuvudsinformation

en: Incompatible format and codec
sv: Inkompatibelt format och kodec

en: Incompatible plugin(s) found
sv: Inkompatibla plungin(s) hittade

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
sv: Ökar eller sänker volymen för ljudet du har markerat

en: Index (text files only)
sv: Index (endast textfiler)

en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
sv: Index[%02x] Kodek[%s],Språk[%s], Bithastighet[%s], Kanaler[%d], Längd[%d]

en: Index[%02x] Version[%d], Channels[%d], Rate[%ld]
sv: Index[%02x] Version[%d], Kanaler[%d], Rate[%ld]

en: Individual Theme Files
sv: Individuella temafiler

en: Infinite dB difference
sv: Oändlig dB-skillnad

en: Infinity
sv: Oändlig

en: Info
sv: Information

en: Initial Pitch Shift
sv: Inledande tonhöjdsskiftning

en: Initial Tempo Change (%)
sv: Inledande tempoändring (%)

en: Inner &fade up length:
sv: Längd &för inre upptoning:

en: Inner fade d&own length:
sv: Längd för in&re nedtoning:

en: Input Gain (dB)
    Right channel
sv: Inmatningsförstärkning (dB)
    för höger kanal

en: Input Gain (dB)
    mono/Left
sv: Inmatningsförstärkning (dB)
    för mono/vänster kanal

en: Insane
sv: Galet

en: Insane, 320 kbps
sv: Galet, 320 kbps

en: Inspecting project file data
sv: Undersöker data i projektfil

en: Installation Prefix:
sv: Installationsprefix:

en: Instruction Set
sv: Instruktionsuppsättning

en: Insufficient Disk Space
sv: Otillräckligt diskutrymme

en: Internal Error
sv: Internt fel

en: Internal error at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
sv: Internt fel på %s rad %d.
    Var god meddela Audacity-teamet på https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal error in %s at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
sv: Internt fel i %s på %s rad %d.
    Var god meddela Audacity-teamet på https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal error in importer...tag not recognized
sv: Internt fel vid import....taq kändes inte igen

en: Internal error reported by alignment process.
sv: Internt fel från processen med placering.

en: Internal logic fault
sv: Internt logiskt fel

en: Interpolation type
sv: Interpoleringstyp

en: Invalid Vorbis bitstream header
sv: Ogiltigt sidhuvud för Vorbis-bitström

en: Invalid audio selection.
    Please ensure that audio is selected.
sv: Ogiltig ljudmarkering.
    Var god se till att ljudet är markerat.

en: Invalid clip speed
sv: Felaktig cliphastighet

en: Invalid data handling
sv: Ogiltig datahantering

en: Invalid duration in LOF file.
sv: Felaktig längd i LOF-filen.

en: Invalid project 'h' attribute.
sv: Ogiltigt projekt 'h' attribut.

en: Invalid project 'sel0' attribute.
sv: Ogiltigt projekt 'sel0' attribut.

en: Invalid project 'sel1' attribute.
sv: Ogiltigt projekt 'sel1' attribut.

en: Invalid project 'selHigh' attribute.
sv: Ogiltigt projekt 'selHigh' attribut.

en: Invalid project 'selLow' attribute.
sv: Ogiltigt projekt 'selLow' attribut.

en: Invalid project 'vpos' attribute.
sv: Ogiltigt projekt 'vpos' attribut.

en: Invalid project 'zoom' attribute.
sv: Ogiltigt projekt 'zoom' attribut.

en: Invalid sample rate
sv: Felaktig samplingsfrekvens

en: Invalid sequence 'maxsamples' attribute.
sv: Felaktig sekvens 'maxsamples' attribut.

en: Invalid sequence 'numsamples' attribute.
sv: Felaktig sekvens 'numsamples' attribut.

en: Invalid sequence 'sampleformat' attribute.
sv: Ogiltigt sekvens 'sampleformat' attribut.

en: Invalid track offset in LOF file.
sv: Spåret har en ogiltig offset i LOF-filen.

en: Invalid value for parameter '%s': should be %s
sv: Ogiltigt värde parametern "%s": Den bör vara %s

en: Invalid window offset in LOF file.
sv: Fönstret har en ogiltig offset i LOF-filen.

en: Inverse Sawtooth
sv: Inverterad sågtand

en: Invert
sv: Invertera

en: Isolate Center
sv: Isolera center

en: Isolate Center and Invert
sv: Isolera center och invertera

en: Isolate Vocals
sv: Isolera sång

en: Isolate Vocals and Invert
sv: Isolera sång och invertera

en: Join
sv: Sammanfoga

en: Join Clips
sv: Slå ihop clips

en: Join Labeled Audio
sv: Sammanfoga ljud med etikett

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
sv: Sammanfogade %.2f sekunder vid t=%.2f

en: Joined labeled audio (points or regions)
sv: Sammanfogade ljud med etikett (punkter och område)

en: Journal recording failed
sv: Loggboksinspelning misslyckades

en: Keep tracks synchronized (Sync-&Lock)
sv: Håll spår synkroniserade (Sync-&Lock)

en: Key Bindings
sv: Kortkommandon

en: Key Config
sv: Tangenter konfiguration

en: Keyboard preferences currently unavailable.
sv: Inställningar för tangentbordet är för tillfället inte tillgängliga.

en: L
sv: V

en: L Channel First
sv: V. kanal först

en: L&ink audio.com account...
sv: L&änka audio.com konto...

en: L&ogarithmic scale
sv: L&ogaritmisk skala

en: L-R on Same Line
sv: V-H på samma rad

en: LADSPA Effect Options
sv: LADSPA-effektalternativ

en: LADSPA Effects
sv: LADSPA-effekter

en: LAME MP3 Export Library
sv: Exporteringsbibliotek för LAME MP3

en: LFO Freq&uency (Hz):
sv: LFO-frek&vens (Hz):

en: LFO Sta&rt Phase (deg.):
sv: Sta&rtfas för LFO (grad.):

en: LFO frequency in hertz
sv: LFO-frekvens i hertz

en: LFO start phase in degrees
sv: Startläge för LFO i grader

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
sv: LPC-koefficienternas precision
    Valfritt
    0 - standard
    min - 1
    max - 15

en: LV2 Effect Settings
sv: LV2-effektinställningar

en: LV2 Effects
sv: LV2-effekter

en: LV2 effects can have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
sv: LV2-effekter kan ha ett grafiskt användargränssnitt för att ställa parametervärden. En basic text -metod finns också. Omstarta effekten för att detta ska få effekt.

en: La&beled Audio
sv: Lj&ud med etikett

en: Label
sv: Etikett

en: Label &Editor
sv: Etikett &Editor

en: Label Copy
sv: Kopiera etikett

en: Label Cut
sv: Klipp ut etikett

en: Label Delete
sv: Radera etikett

en: Label Edit
sv: Redigera etikett

en: Label Index
sv: Etikettindex

en: Label Interval
sv: Etikettintervall

en: Label Join
sv: Etikettsammanfogning

en: Label Silence
sv: Tysta etikett

en: Label Sounds
sv: Etikett ljud

en: Label Split
sv: Dela etikett

en: Label Split Cut
sv: Dela och klipp ut etikett

en: Label Split Delete
sv: Dela och radera etikett

en: Label Track
sv: Etikettspår

en: Label Track Font
sv: Typsnitt för etikettspår

en: Label interval (seconds)
sv: Etikettintervall (sekunder)

en: Label text
sv: Etikettext

en: Label type
sv: Etikett typ

en: Labelling regions between sounds requires~%~
                     at least two sounds.~%~
                     Only one sound detected.
sv: Att märka regioner mellan ljud kräver ~%~
                      minst två ljud.~%~
                      Endast ett ljud upptäckt.

en: Labels
sv: Etiketter

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
sv: Lagg (sekunder)	Frekvens (Hz)	Nivå

en: Language "%s" is unknown
sv: Språket "%s" är okänt

en: Language:
sv: Språk:

en: Large Room
sv: Stort rum

en: Latency
sv: Latens

en: Latency Compensation
sv: Latenskompensering

en: Le&vel (dB):
sv: &Nivå (dB):

en: Learn more
sv: Lär dig mer

en: Leave a field empty to go to the last directory used for that operation.
    Fill in a field to always go to that directory for that operation.
sv: Lämna ett fält tomt för att gå till den senaste katalogen som användes för den funktionen.
    Fyll i ett fält för att alltid gå till den katalogen för den funktionen.

en: Left (dB)
sv: Vänster (dB)

en: Left (linear)
sv: Vänster (linjärt)

en: Left Channel.~%~%
sv: Vänster kanal.~%~%

en: Left and right channels on alternate lines.~%
sv: Vänster och höger kanaler på alternerande rader.~%

en: Left channel first then right channel.~%
sv: Vänster kanal först sedan höger kanal.~%

en: Left channel then Right channel on same line.~%
sv: Vänster kanal sedan höger kanal på samma rad.~%

en: Left-Click
sv: Vänsterklick

en: Left-Click to expand, Right-Click to remove
sv: Vänsterklicka för att expandera, högerklicka för att ta bort

en: Left-Click/Left-Drag
sv: Vänsterklick/Vänster drag

en: Left-Double-Click
sv: Vänster-dubbelklick

en: Left-Drag
sv: Vänsterdra

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a lin, ~a dB.
sv: Vänster: ~a lin, ~a dB | Höger: ~a lin, ~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
sv: Vänster: ~a lin, ~a dB | Höger: ~a linjär, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
sv: Vänster=Zooma in, Höger=Zooma ut, Mitten=Återställ

en: Length
sv: Längd

en: Length (seconds)
sv: Längd (sekunder)

en: Length and Center of Selection
sv: Markeringens längd och center

en: Length and End of Selection
sv: Markeringens längd och slut

en: Length in seconds from %s, to
sv: Längd i sekunder från %s, till

en: Length of &Filter:
sv: Filter&längd:

en: Length of Filter
sv: Filterlängd

en: Length of label region (seconds)
sv: Längd på etikettområde (sekunder)

en: Less than 1 minute
sv: Mindre än 1 minut

en: Level
sv: Nivå

en: Level reduction (dB)
sv: Nivå minskning (dB)

en: Leveller
sv: Utjämnare

en: Leveller, Heavier, -70dB noise floor
sv: Utjämnare, tyngre, -70dB bottennivå för brus

en: Leveller, Heaviest, -70dB noise floor
sv: Utjämnare, tyngst, -70dB bottennivå för brus

en: Leveller, Heavy, -70dB noise floor
sv: Utjämnare, tung, -70dB bottennivå för brus

en: Leveller, Light, -70dB noise floor
sv: Utjämnare, lätt, -70dB bottennivå för brus

en: Leveller, Moderate, -70dB noise floor
sv: Utjämnare, måttlig, -70dB bottennivå för brus

en: Levelling fine adjustment
sv: Finjustering av utjämning

en: Li&near Frequency Scale
sv: Li&njär frekvensskala

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Library
sv: Bibliotek

en: Light
sv: Ljust

en: Light Crunch Overdrive
sv: Light Crunch-overdrive

en: Limit output to first
sv: Begränsa utmatning till första

en: Limit to (dB)
sv: Begränsa till (dB)

en: Limiter
sv: Begränsare

en: Line Time
sv: Radtid

en: Line Time:
sv: Radtid:

en: Linear
sv: Linjär

en: Linear Frequency Scale
sv: Linjär frekvensskala

en: Linear In
sv: Linjärt in

en: Linear Out
sv: Linjärt ut

en: Linear frequency
sv: Linjär frekvens

en: Link Stereo Tracks
sv: Länka stereospår

en: Link account
sv: Länk konto

en: Lisp file
sv: Lisp fil

en: Lisp scripts
sv: Lisp script

en: List of Files in basic text format
sv: Lista över filer i vanligt textformat

en: Lo&ng period:
sv: Lå&ng period:

en: Load Files
sv: Läs in filer

en: Load Metadata As:
sv: Läs in metadata som:

en: Load Nyquist script
sv: Läs in Nyquist-skript

en: Load Preset
sv: Läs in förinställning

en: Load Theme Cache
sv: Läs in temacache

en: Load VST Preset:
sv: Läs in VST-förinställning:

en: Load VST3 preset:
sv: Läs in VST3-förinställning:

en: Loaded %d keyboard shortcuts
sv: Läste in %d kortkommandon

en: Loading Keyboard Shortcuts
sv: Läser in kortkommandon

en: Loca&te...
sv: Hi&tta...

en: Local
sv: Lokalt

en: Locate FFmpeg
sv: Hitta FFmpeg

en: Locate LAME
sv: Hitta Lame

en: Location of %s:
sv: Plats för %s:

en: Location of '%s':
sv: Plats för "%s":

en: Log frequency
sv: Log frekvens

en: Log search
sv: Loggsökning

en: Logarithmic
sv: Logaritmisk

en: Logarithmic &Interpolation
sv: Logaritmisk &interpolering

en: Logarithmic (dB)
sv: Logaritmisk (dB)

en: Logarithmic In
sv: Logaritmiskt in

en: Logarithmic Out
sv: Logaritmiskt ut

en: Long Message
sv: Långt meddelande

en: Long Seek Le&ft During Playback
sv: Lång sökning åt v&änster under uppspelning

en: Long Seek Rig&ht During Playback
sv: Lång sökning åt h&öger under uppspelning

en: Loudness LUFS
sv: Högljuddhets-LUFS

en: Loudness Normalization
sv: Loudness normalisering

en: Low Cut for Vocals (Hz)
sv: Lågt klipp för sång (Hz)

en: Low Delay
sv: Låg delay

en: Low Frequency
sv: Låg frekvens

en: Low Playback Latency: %g
sv: Låg uppspelningslatency: %g

en: Low Quality (Fast)
sv: Låg kvalitet (snabb)

en: Low Quality (Fastest)
sv: Låg kvalitet (snabbast)

en: Low Recording Latency: %g
sv: Låg inspelningslatency: %g

en: Low and High Frequencies
sv: Låga och höga frekvenser

en: Low rolloff for speech
sv: Låg rolloff för tal

en: Low-Pass Filter
sv: Lågpassfilter

en: Low-quality Pitch Shift
sv: Tonhöjdsskiftning i låg kvalitet

en: Low:
sv: Låg:

en: Lower speed limit
sv: Nedre hastighetsgräns

en: Lowpass
sv: Lågpass

en: M&ultiple Files
sv: M&ultipla filer

en: M&ute/Unmute
sv: &Slå av/på ljud

en: M&ute/Unmute Focused Track
sv: Slå av/på &ljudet för aktuellt spår

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
sv: M4A-filer (AAC, FFmpeg)

[ctx: MIDI]
en: Interface
sv: Gränssnitt

en: MIDI Device Info
sv: MIDI-enhetsinfo

en: MIDI Devices
sv: MIDI-enheter

en: MIDI Synth L&atency (ms):
sv: Latens för MIDI-synthesizer (ms):

en: MIDI and Allegro files
sv: MIDI and Allegro filer

en: MIDI file
sv: MIDI-fil

en: MIDI files
sv: MIDI filer

en: MIDI pitch of strong beat
sv: MIDI-tonhöjd för starkt slag

en: MIDI pitch of weak beat
sv: MIDI-tonhöjd för svagt slag

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
sv: MIDI-kanalerna kan inte vara offset var för sig, endast ljudfiler kan var det.

en: MIDI tracks found in project file, but this build of Audacity does not include MIDI support, bypassing track.
sv: MIDI-spår funna i denna projektfil, men denna version av Audacity inkluderar inte MIDI support, därför undantas spår.

en: MISSING %s
sv: SAKNAR %s

en: MP2 Files
sv: MP2-filer

en: MP2 export
sv: MP2-export

en: MP3 Conversion
sv: MP3-konvertering

en: MP3 Files
sv: MP3-filer

en: MP3 Library Version:
sv: MP3-biblioteksversion:

en: MP3 export library not found
sv: Hittade inte exportbiblioteket för MP3

en: MP3 files
sv: MP3-filer

en: MPEG container options
sv: Alternativ för MPEG-behållare

en: Ma&ke Stereo Track
sv: Skapa stereosp&år

en: Ma&ke-up gain for 0 dB after compressing
sv: Om&brytningsförstärkning för 0 dB efter komprimering

en: Ma&x Frequency (Hz):
sv: Ma&ximal frekvens (Hz):

en: Ma&ximum pause:
sv: Max&imal paus:

en: Macro
sv: Makro

en: Macro %s already exists. Would you like to replace it?
sv: Makro %s finns redan. Vill du byta ut det?

en: Macros Palette
sv: Makropalett

en: Made '%s' a stereo track
sv: Gjorde "%s" till ett stereospår

en: Make Stereo
sv: Skapa stereo

en: Make-up Gain
sv: Ombrytningsförstärkning

en: Malformed number
sv: Felskrivet nummer

en: Manage Curves
sv: Hantera kurvor

en: Manage Curves List
sv: Hantera kurvlista

en: Manage Macros
sv: Hantera makron

en: Manage Plugins
sv: Hantera plugins

en: Manage presets and options
sv: Hantera förinställningar och alternativ

en: Match
sv: Matcha

en: Max &Spike Width (higher is more sensitive):
sv: Max &spikbredd (högre är mer känslig):

en: Max Spike Width
sv: Max. spikbredd

en: Max Zoom
sv: Max. zoom

en: Max. Number of Notes (1..128):
sv: Max. antal noter (1..128):

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
sv: Maximal partitionordning
    Valfritt
    -1 - standard
    min - 0
    max - 8

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
sv: Maximal förutsägelseordning
    Valfritt
    -1 - standard
    min - 0
    max - 32 (med LPC) eller 4 (utan LPC)

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
sv: Maximal bitfrekvens för multiplexström
    Valfritt
    0 - standard

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
sv: Den maximala frekvensen måste vara 100 Hz eller högre

en: Maximum leading silence
sv: Maximal tystnad

en: Maximum trailing silence
sv: Maximum efterföljande tystnad

en: Mea&sure selection
sv: Mä&t markering

en: Measured background level
sv: Mätt bakgrundsnivå

en: Measured foreground level
sv: Mätt förgrundsnivå

en: Measurement scale
sv: Mätningsskala

en: Media read error
sv: Läsfel för media

en: Median
sv: Medium

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
sv: Medianmetoden är inte implementerad för mer än fyra steg per fönster.

en: Medium
sv: Mellanstor

en: Medium Overdrive
sv: Mellanstor overdrive

en: Medium Quality
sv: Medelkvalitet

en: Medium Room
sv: Mellanstort rum

en: Medium Tracks
sv: Mellanstora spår

en: Medium, 145-185 kbps
sv: Medel, 145-185 kbps

en: Menu
sv: (meny)

en: Menu Command (No Parameters)
sv: Menukommando (inga parametrar)

en: Menu Command (With Parameters)
sv: Menykommando (med parametrar)

en: Menus
sv: Menyer

en: Message
sv: Meddelande

en: Message on completion
sv: Meddelande vid slutförd

en: Message...
sv: Meddelande...

en: Metadata Tags
sv: Metadatataggar

en: Meter
sv: Mätare

en: Meter Style
sv: Mätarstil

en: Meter Type
sv: Mätartyp

en: Meter dB &range:
sv: Inte&rvall för dB-mätare:

en: Meter refresh rate per second [1-100]
sv: Mätaruppdateringar per sekund [1-100]

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
sv: Mätaruppdateringar per sekund [1-100]:

en: Meter-Play
sv: Mätare-Spela upp

en: Meter-Record
sv: Mätare-Spela in

en: Metronome Tick
sv: Metronomtick

en: Mi&n Frequency (Hz):
sv: M&inimal frekvens (Hz):

en: Mi&x
sv: Mi&xa

en: Mi&x and Render
sv: Mixa och &rendera

en: Mid-fade Adjust (%)
sv: Justering av mittentoning (%)

en: Middle-Click
sv: Mittenklick

en: MilliSeconds
sv: Millisekunder

en: Milliseconds
sv: Millisekunder

en: Mime-types
sv: Mime-typer

en: Minimal
sv: Minimalt

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
sv: Minimal partitionsordning
    Valfritt
    -1 - standard
    min - 0
    max - 8

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
sv: Minimal förutsägelseordning
    Valfritt
    -1 - standard
    min - 0
    max - 32 (med LPC) eller 4 (utan LPC)

en: Minimum Amplitude (dB):
sv: Minímal amplitud (dB):

en: Minimum S&topband Attenuation (dB)
sv: Minimal förtunning av s&toppband (dB)

en: Minimum S&topband Attenuation:
sv: Minimal förtunning av s&toppband:

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
sv: Minimifrekvens måste vara minst 0 Hz

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
sv: Minimifrekvensen måste vara mindre än maxfrekvens

en: Minimum label interval
sv: Minimum etikettintervall

en: Minimum number of digits in label
sv: Minimalt antal siffror i etikett

en: Minimum silence duration
sv: Minimum tystnad varaktighet

en: Minutes
sv: Minuter

en: Minutes and Seconds
sv: Minuter och sekunder

en: Mismatched Sampling Rates
sv: Ihopblandade samplingsfrekvenser

en: Mismatched quotes in
    %s
sv: Ojämnt antal citationstecken i
    %s

en: Missing
sv: Saknas

en: Missing Plugins
sv: Saknade plugins

en: Missing alias file %s
    
    Inserting silence instead.
sv: Saknar alias fil %s
    
    Ersätter med tystnad istället.

en: Missing file &name extension during export
sv: Saknad fil &namn extension vid export

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliaslen' attribute.
sv: Saknad eller felaktig pcmaliasblockfil 'aliaslen' attribut.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliasstart' attribute.
sv: Saknad eller felaktig pcmaliasblockfil 'aliasstart' attribut.

en: Missing or invalid silentblockfile 'len' attribute.
sv: Saknad eller felaktig silentblockfil 'len' attribut.

en: Missing or invalid simpleblockfile 'len' attribute.
sv: Saknad eller felaktig simpleblockfil 'len' attribut.

en: Missing project file %s
    
    Inserting silence instead.
sv: Saknad projektfil %s
    
    Ersätter med tystnad istället.

en: Mix
sv: Mixa

en: Mix Stereo Down to &Mono
sv: &Mixa stereo ned till mono

en: Mix and Render
sv: Mixa och rendera

en: Mix and Render to Ne&w Track
sv: Mixa och rendera till &nytt spår

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
sv: Mixade och renderade %d spår till ett nytt monospår

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
sv: Mixade och renderade %d spår till ett nytt stereospår

en: Mixer Panel
sv: Mixerpanel

en: Mixing and rendering tracks
sv: Mixar och renderar spår

en: Mixing down on export (&Custom FFmpeg or external program)
sv: Ljud mixas ned vid export (&anpassad FFmpeg eller externa program)

en: Mixing down to &mono during export
sv: Mixa ned ljud till &mono vid export

en: Mixing down to &stereo during export
sv: Mixa ned ljud till &stereo vid export

en: Mixing down to mono
sv: Mixa ned ljud till mono

en: Mode:
sv: Läge:

en: Modified Clip Name
sv: Modifierat klippnamn

en: Modified Label
sv: Ändrade etikett

en: Module
sv: Modul

en: Module "%s" found.
sv: Modulen "%s" hittades.

en: Module Unsuitable
sv: Opassande modul

en: Modules
sv: Moduler

en: More information about this error may be available %s.
sv: Mer information om detta fel kan finnas %s.

en: Most VST effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
sv: De flesta VST-effekter har ett grafiskt gränssnitt för att ändra parametervärden. En enkel textmetod finns också. Återöppna effekten för att detta ska ha effekt.

en: Most VST3 effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
sv: De flesta VST3-effekter har ett grafiskt gränssnitt för att ändra parametervärden. En enkel textmetod finns också. Återöppna effekten för att detta ska ha effekt.

en: Mouse
sv: Mus

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
sv: Mus (standardvärden, inte konfigurerbara)

en: Move &Backward from Toolbars to Tracks
sv: Flytta b&akåt från verktygsfält till spår

en: Move &Down
sv: Flytta &ned

en: Move &Up
sv: Flytta &upp

en: Move &filter down
sv: Flytta ned f&ilter

en: Move Backward Through Active Windows
sv: Flytta bakåt genom aktiva fönster

en: Move Clip
sv: Flytta clip

en: Move F&orward from Toolbars to Tracks
sv: Flytta f&ramåt från verktygsfält till spår

en: Move Focus to &First Track
sv: Flytta fokus till f&örsta spåret

en: Move Focus to &Last Track
sv: Flytta fokus till s&ista spåret

en: Move Focus to &Next Track
sv: Flytta fokus till &nästa spår

en: Move Focus to &Previous Track
sv: Flytta fokus till &föregående spår

en: Move Focus to N&ext and Select
sv: Flytta fokus till n&ästa och markera

en: Move Focus to P&revious and Select
sv: Flytta fokus till för&egående och markera

en: Move Focused Track Do&wn
sv: Flytta aktuellt spår &nedåt

en: Move Focused Track U&p
sv: Flytta aktuellt spår &uppåt

en: Move Focused Track to &Bottom
sv: Flytta aktuellt spår län&gst ned

en: Move Focused Track to T&op
sv: Flytta aktuellt spår l&ängst upp

en: Move Forward Through Active Windows
sv: Flytta framåt genom aktiva fönster

en: Move Mouse...
sv: Flytta mus...

en: Move Sele&ction and Tracks
sv: Flytta mar&kering och spår

en: Move Track
sv: Flytta spår

en: Move Track &Down
sv: Flytta &ned spåret

en: Move Track &Up
sv: Flytta &upp spåret

en: Move Track Down
sv: Flytta ned spåret

en: Move Track Up
sv: Flytta upp spåret

en: Move Track to &Bottom
sv: Flytta spåret l&ängst ned

en: Move Track to &Top
sv: Flytta spåret &längst upp

en: Move Track to Bottom
sv: Flytta spåret längst ned

en: Move Track to Top
sv: Flytta spåret längst upp

en: Move all clips in track left/right
sv: Flytta alla klipp i spåret åt vänster/höger

en: Move audio clips
sv: Flytta ljudclip

en: Move clip left/right or between tracks
sv: Flytta klipp upp/ned eller mellan spår

en: Move clip up/down between tracks
sv: Flytta klipp upp/ned mellan spår

en: Move f&ilter up
sv: Flytta upp f&ilter

en: Move mouse pointer to Scrub
sv: Flytta muspekaren för att använda scrubbing

en: Move mouse pointer to Seek
sv: Flytta muspekaren till sök

en: Move rule &down
sv: Flytta &ned regel

en: Move rule &up
sv: Flytta &upp regel

en: Move to Ne&xt Label
sv: Flytta till nä&sta etikett

en: Move to Pre&vious Label
sv: Flytta till för&egående etikett

en: Move to Scrub
sv: Flytta för att använda scrubbing

en: Move to Scrub. Drag to Seek.
sv: Flytta för att använda scrubbing. Dra för att söka.

en: Move to Seek
sv: Flytta för att söka

en: Moved %s down in %s
sv: Flyttade %s ner till %s

en: Moved %s up in %s
sv: Flyttade %s upp till %s

en: Moved '%s' Down
sv: Flyttade "%s" nedåt

en: Moved '%s' Up
sv: Flyttade "%s" uppåt

en: Moved '%s' down
sv: Flyttade "%s" nedåt

en: Moved '%s' to Bottom
sv: Flyttade "%s" längst ned

en: Moved '%s' to Top
sv: Flyttade "%s" längst upp

en: Moved '%s' up
sv: Flyttade "%s" uppåt

en: Moved Samples
sv: Flyttade samplingar

en: Moved clips to another track
sv: Flyttade klipp till ett annat spår

en: Moved clips to the left
sv: Flyttade clip tioll vänster

en: Moved clips to the right
sv: Flyttade clip till höger

en: Moved gain slider
sv: Flyttade förstärkningsreglaget

en: Moved pan slider
sv: Flyttade panoreringsreglaget

en: Moved velocity slider
sv: Flyttade hastighetsreglaget

en: Multi
sv: Flera

en: Multi-Tool
sv: Multiverktyg

en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
sv: Multiverktygsläge: %s för mus- och tangentbordsinställningar.

en: Multi-track
sv: Multispår

en: Musical Instrument
sv: Musikinstrument

en: Mut&e Tracks
sv: Däm&pa spår

en: Mute
sv: Tyst

en: Mute/Unmute Track
sv: Slå av/på ljudet för spår

en: Mux Rate:
sv: Muxhastighet:

en: N&ext Clip
sv: N&ästa klipp

en: N&ormalize stereo channels independently
sv: N&ormalisera stereokanalerna var och en för sig

en: NTSC frames
sv: NTSC-bildrutor

en: NTSC frames (29.97 fps)
sv: NTSC bildrutor (29.97 fps)

en: NTSC frames (30 fps)
sv: NTSC bildrutor (30 fps)

en: Name
sv: Namn

en: Name Change
sv: Namnändring

en: Name files:
sv: Namnge filer:

en: Name is the same as the original one
sv: Namnet är detsamma som originalet

en: Name must not be blank
sv: Namn kan inte vara tomt

en: Name newly recorded tracks
sv: Namnge nyinspelade spår

en: Name of new macro
sv: Namnet på det nya makrot

en: Name:
sv: Namn:

en: Name: %s
sv: Namn: %s

en: Names may not contain '%c' and '%c'
sv: Namn kan inte innehålla "%c" och "%c"

en: Ne&w
sv: N&ya

en: Ne&xt Clip Boundary
sv: N&ästa klippgräns

en: Never copy any files
sv: Kopiera aldrig några filer

en: Never use comma as decimal point
sv: Använd inte ett komma som decimalpunkt

en: New
sv: Nytt

en: New Label Track
sv: Nytt etikettspår

en: New Plugins
sv: Nya plugins

en: New Track
sv: Nytt spår

en: New label
sv: Ny etikett

en: New sample rate (Hz):
sv: Ny samplingsfrekvens (Hz):

en: New script
sv: Nytt skript

en: New selection length: %s
sv: Ny markeringslängd: %s

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
sv: Ny markeringslängd: dd:hh:mm:ss

en: New...
sv: Ny...

en: Next
sv: Nästa

en: Next &Higher Peak Frequency
sv: Nästa &högre maxfrekvens

en: Next &Lower Peak Frequency
sv: Nästa &lägre maxfrekvens

en: No
sv: Nej

en: No Audio Selected
sv: Inget ljud är markerat

en: No Effect
sv: Ingen effekt

en: No Local Help
sv: Ingen lokal hjälp

en: No MIDI interfaces
sv: Inga MIDI-gränssnitt

en: No MIDI playback device found for '%s'.
sv: Ingen MIDI uppspelningsenhet hittades för '%s'.

en: No MIDI recording device found for '%s'.
sv: Ingen MIDI inspelningsenhet hittades för '%s'.

en: No Updates Available
sv: Inga nya uppdateringar finns

en: No audio interfaces
sv: Inga ljudgränsnitt

en: No background measured
sv: Ingen bakgrund har mätts

en: No compatible FFmpeg library was found
sv: Inget kompatibelt FFmpeg-bibliotek hittades

en: No curves exported
sv: Inga kurvor exporterades

en: No devices found
sv: Inga enheter hittades

en: No devices found
sv: Inga enheter hittades

en: No endianness
sv: Ingen endian

en: No foreground measured
sv: Ingen förgrund har mätts

en: No format specific options
sv: Inget formatspecifika alternativ

en: No journal will be recorded after Audacity restarts.
sv: Ingen loggbok kommer att skapas efter att Audacity startas om.

en: No labels to export.
sv: Inga etiketter att exportera.

en: No macro selected
sv: Ingen makro har valts

en: No matches found
sv: Inga matchningar hittades

en: No modules were found
sv: Inga moduler hittades

en: No playback device found for '%s'.
sv: Ingen uppspelningsenhet hittades för '%s'.

en: No presets to export
sv: Inga förinställningar att exportera

en: No projects selected
sv: Inga projekt markerade

en: No quick, easily fixed problems were found
sv: Inga snabba lättåtgärdade problem hittades

en: No recording device found for '%s'.
sv: Ingen inspelningsenhet hittades för '%s'.

en: No revision identifier was provided
sv: Ingen identifiering av omarbetningen bifogas

en: No sounds found.~%~
                     Try lowering 'Threshold level (dB)'.
sv: Inga ljud hittades.~%~
                      Försök att sänka 'Tröskelnivå (dB)'.

en: Noise
sv: Brus

en: Noise Click
sv: Brusklick

en: Noise Floor
sv: Brusgrund

en: Noise Floor %d dB
sv: Brusgrund %d dB

en: Noise Reduction
sv: Brusreducering

en: Noise Removal
sv: Brusreducering

en: Noise Removal and Repair
sv: Brusreducering och reparera

en: Noise re&duction (dB):
sv: Brusre&ducering (dB):

en: Noise reduction
sv: Brusreducering

en: Noise:
sv: Brus:

en: None
sv: Inget

en: None - Text Only
sv: Inget - Endast text

en: None Selected
sv: Inget markerat

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
sv: Ingen av de förväntade temakomponentfilerna
    kunde hittas i:
      %s.

en: Normal Quality
sv: Normal kvalitet

en: Normalize
sv: Normalisera

en: Normalize &stereo channels independently
sv: Normalisera &stereokanalerna var och en för sig

en: Normalizing Loudness...
sv: Normalisera loudness…

en: Normalizing without removing DC offset...
sv: Normaliserar utan att ta bort DC-offset...

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
sv: Inte ett giltigt eller stödjande avkodningsbibliotek för MP3!

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
sv: Inte alla format och kodekar är kompatibla. Vissa valmöjligheter är heller inte kompatibla med alla kodekar.

en: Not an Ogg Vorbis file
sv: Inte en Ogg Vorbis-fil

en: Not authorized
    (Unable to work with the blockfiles)
sv: Inte godkänd
    (Kunde inte arbeta med blockfilerna)

en: Not doing anything...
sv: Gör ingenting...

en: Not enough data selected.
sv: Inte tillräckligt mycket data har markerats.

en: Not found or cannot be read:
sv: Hittades inte eller kan inte läsas:

en: Not in range %d to %d
sv: Inte inom intervallet %d till %d

en: Notch Filter
sv: Notchfilter

en: Note Track
sv: Notspår

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
sv: OBS: Cmd+Q kommer att avsluta programmet. Alla andra tangenter är giltiga.

en: Nothing to do
sv: Det finns inget att göra

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
sv: Inget att mäta.
    Välj ett område på spåret.

en: Nothing to redo
sv: Det finns inget att göra om

en: Nothing to undo
sv: Det finns inget att ångra

en: Num
sv: Nummer

en: Number and Interval
sv: Nummer ochintervall

en: Number of Channels:
sv: Antal kanaler:

en: Number of Edits:
sv: Antal redigeringar:

en: Number of Labels
sv: Antal etiketter

en: Number of bars
sv: Antal takter

en: Number of consecutive analysis:
sv: Antal analyser i följd:

en: Number of echoes
sv: Antal upprepningar

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
sv: Antalet redigeringar bör vara inom intervallet 1..10000.

en: Number of labels
sv: Antal etiketter

en: Number of repeats
sv: Antal upprepningar

en: Number of vocoder bands
sv: Antal vocoder-band

en: Numbering after File name prefix
sv: Numrera efter filnamnets prefix

en: Numbering before Label/Track Name
sv: Numrera innan etikett-/spårnamn

en: Nyquist Effect Workbench
sv: Instrumentpanel för Nyquist

en: Nyquist Effect Workbench -
sv: Instrumentpanel för Nyquist-effekter -

en: Nyquist Effects
sv: Nyquist-effekter

en: Nyquist Error
sv: Nyquist-fel

en: Nyquist Plugin Installer
sv: Nyquist Plugin Installerare

en: Nyquist Prompt
sv: Nyquist-inmatning

en: Nyquist Worker
sv: Nyquist-arbetare

en: Nyquist returned a list.
sv: Nyquist returnerade en lista.

en: Nyquist returned an empty array.
sv: Nyquist returnerade en tom array.

en: Nyquist returned nil audio.
sv: Nyquist returnerade inget ljud.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
sv: Nyquist returnerade en ljudkanal som uppställning.

en: Nyquist returned the value: %d
sv: Nyquist returnerade värdet: %d

en: Nyquist returned the value: %f
sv: Nyquist returnerade värdet: %f

en: Nyquist returned too many audio channels.
sv: Nyquist returnerade för många ljudkanaler.

en: Nyquist scripts
sv: Nyquist script

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
sv: Nyquist-skript (*.ny)|*.ny|Lisp-skript (*.lsp)|*.lsp|Alla filer|*

en: O&pen:
sv: Ö&ppna:

en: O&rder:
sv: O&rdning:

en: Off
sv: Av

en: Ogg Vorbis Files
sv: Ogg Vorbis-filer

en: Ogg Vorbis Import and Export
sv: Import och export av Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis files
sv: Ogg Vorbis-filer

en: Old
sv: Gammal

en: Old Sensitivity
sv: Gammal känslighet

en: On
sv: På

en: One Hour
sv: En timme

en: One Min
sv: En min

en: One Sec
sv: En sek

en: One column per channel.~%
sv: En kolumn per kanal.~%

en: One or more saved labels could not be read.
sv: En eller fler sparade etiketter kunde inte läsas.

en: One row per channel.~%
sv: En rad per kanal.~%

en: Only avformat.dll
sv: Endast avformat.dll

en: Only lame_enc.dll
sv: Bara lame_enc.dll

en: Only libavformat.dylib
sv: Endast libavformat.dylib

en: Only libavformat.so
sv: Endast libavformat.so

en: Only libmp3lame.dylib
sv: Bara libmp3lame.dylib

en: Only libmp3lame.so.0
sv: Bara libmp3lame.so.0

en: Only libmp3lame64bit.dylib
sv: Bara libmp3lame64bit.dylib

en: Only you and people you share a link with will be able to listen to this audio.
sv: Bara du och personer du delar länk med kan lyssna på detta ljud.

en: Op&en Menu on Focused Track...
sv: Öppna men&y för aktuellt spår...

en: Open
sv: Öppna

en: Open &Recent...
sv: Öppna senaste...

en: Open Plugin Manager
sv: Öppna Plugin Manager

en: Open Project...
sv: Öppna projekt...

en: Open Project2
sv: Öppna projekt2

en: Open Recent
sv: Öppna tidigare

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
sv: Öppna ett nytt projekt för att modifiera tangentbordets kortkommandon.

en: Open custom FFmpeg format options
sv: Öppna anpassade FFmpeg-formatsalterantiv

en: Open menu...
sv: Öppna meny...

en: Open script
sv: Öppna skript

en: Opened: %d
sv: Öppnad: %d

en: Opening Audacity Project
sv: Öppnar Audacity-projekt

en: Opens a project.
sv: Öppnar ett projekt.

en: Optimize for
sv: Optimerat för

en: Optional header text
sv: Valfri sidhuvudstext

en: Options
sv: Alternativ

en: Options...
sv: Alternativ...

en: Opus Files
sv: Opus filer

en: Opus Import and Export
sv: Opus Import och Export

en: Opus files
sv: Opus filer

en: Orientation
sv: Orientering

en: Other uncompressed files
sv: Andra okomprimerade filer

en: Other...
sv: Övrigt...

en: Out of memory!
sv: Slut på minne!

en: Outer fade &down length:
sv: Längd för &yttre nedtoning:

en: Outer fade &up length:
sv: Längd för &yttre upptoning:

en: Output
sv: Utmatning

en: Output Channels: %2d
sv: Utmatningskanaler: %2d

en: Output choice
sv: Val av utmatning

en: Output gain (dB)
sv: Utmatningsförstärkning (dB):

en: Output level
sv: Utmatningsnivå

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
sv: Övergripande kvalitet, används olika av olika kodekar
    Nödvändigt för vorbis
    0 - automatiskt
    -1 - av (använd bithastighet istället)

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: Overwrite Project Warning
sv: Varning om att skriva över projekt

en: Overwrite existing curve '%s'?
sv: Skriv över befintliga kurvan "%s"?

en: Overwrite existing files
sv: Skriv över befintliga filer

en: Overwrite preset '%s'?
sv: Skriv över förinställningen "%s"?

en: Overwrite the plug-in file %s?
sv: Skriv över insticksmodulfilen %s?

en: PAL frames (25 fps)
sv: PAL-bildrutor (25 fps)

en: Pa&ge Setup...
sv: Si&dinställning...

en: Packet Size:
sv: Paketstorlek:

en: Packet size
    Optional
    0 - default
sv: Paketstorlek
    Valfritt
    0 - standard

en: Palette...
sv: Palett...

en: Pan
sv: Panorering

en: Pan &Left on Focused Track
sv: Panorera aktuellt spår åt &vänster

en: Pan &Right on Focused Track
sv: Panorera aktuellt spår åt &höger

en: Pan Center
sv: Centrera panorering

en: Pan Left
sv: Panorera vänster

en: Pan Right
sv: Panorera höger

en: Pan Track
sv: Panorera spår

en: Pan position: ~a~%The left and right channels are correlated by about ~a %. This means:~%~a~%
sv: Panoreringsposition: ~a~%De vänstra och högra kanalerna är korrelerad med omkring ~a %. Detta betyder:~%~a~%

en: Pan:
sv: Panorera:

en: Panned audio track(s)
sv: Panorerade ljudspår

en: Parameter controls
sv: Parameterkontroller

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Passband Ripple (dB)
sv: Passbandskrusning (dB)

en: Passed correctness check!
sv: Riktighetskontrollen slutfördes!

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste Te&xt to New Label
sv: Klistra in te&xt till ny etikett

en: Paste Text to New Label
sv: Klistra in text till ny etikett

en: Paste audio
sv: Klistra in ljud

en: Paste audio from other Audacity project as
sv: Klistra in ljud från andra Audacityprojekt som

en: Paste clip
sv: Klistra in clip

en: Paste from clipboard
sv: Klistra in från urklipp

en: Paste: %lld
sv: Klistra in: %lld

en: Pasted audio
sv: Inklistrat ljud

en: Pasted from the clipboard
sv: Klistrade in från urklipp

en: Pasted text from the clipboard
sv: Klistrade in text från urklipp

en: Pasting clip contents, please wait
sv: Klistrar in clipinnehåll, var vänlig vänta

en: Path
sv: Sökväg

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Paulstretch is only for an extreme time-stretch or "stasis" effect
sv: Paulstretch är endast avsedd för en extrem tidsutsträckt effekt eller "stasiseffekt"

en: Pause
sv: Pausa

en: PdO Method:
sv: PdO-metod:

en: Peak amplitude dB
sv: Maximal amplitud i dB

en: Peak based on first ~a seconds ~a dB~%~
                   Suggested Threshold Setting ~a dB.
sv: Peak baserad på första ~a sekunder ~a dB~%~
                    Föreslagen tröskelinställning ~a dB.

en: Peak level
sv: Peak nivå

en: Peak:
sv: Max:

en: Pencil
sv: Penna

en: Percent C&hange:
sv: Procentuell ä&ndring:

en: Percent Change
sv: Procentuell ändring

en: Percussion Limiter
sv: Perkussionsbegränsare

en: Performing %d edits...
sv: Utför %d redigeringar...

en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
sv: Utför IIR-filtrering som emulerar analoga filter

en: Ping (long)
sv: Pip (lång)

en: Ping (short)
sv: Pip (kort)

en: Pinned &head position
sv: Fäste sid&huvudets position

en: Pitch
sv: Tonhöjd

en: Pitch (EAC)
sv: Tonhöjd (EAC)

en: Pitch and Tempo
sv: Tonhöjd och tempo

en: Pitch and Tempo Change support
sv: Stöd för ändring av tonhöjd och tempo

en: Pitch change effect
sv: Tonhöjdsförändringseffekt

en: Pitch change per echo (semitones)
sv: Tonhöjdsförändring per upprepning (halvtoner)

en: Pitch/Tempo
sv: Tonhöjd/tempo

en: Pl&ay Once
sv: Sp&ela en gång

en: Pl&ay/Stop
sv: &Spela upp/stoppa

en: Pl&aying
sv: Upps&pelning

en: Pla&y-at-Speed Toolbar
sv: Verktygsfält för Spela efter hastighet

en: Play
sv: Spela upp

en: Play &Before Selection Start
sv: Spela upp &innan markeringens början

en: Play &Once/Stop
sv: Spela &en gång/stopp

en: Play &One Second
sv: Spela upp &en sekund

en: Play Af&ter Selection Start
sv: Spela upp &efter markeringens början

en: Play Aft&er Selection End
sv: Spela upp e&fter markeringens slut

en: Play Be&fore Selection End
sv: Spela upp i&nnan markeringens slut

en: Play Before a&nd After Selection Start
sv: Spela upp innan och efter markeringens &början

en: Play Before an&d After Selection End
sv: Spela upp innan och efter markeringens &slut

en: Play C&ut Preview
sv: Spela upp ut&klippt förhandsvisning

en: Play C&ut Preview-at-Speed
sv: Spela upp ut&klippt förhandsvisning efter hastighet

en: Play Once
sv: Spela en gång

en: Play at selected speed
sv: Spela upp efter vald hastighet

en: Play to &Selection
sv: Spela upp till &markering

en: Play-at-Speed
sv: Spela upp efter hastighet

en: Play-at-Speed &Once
sv: Spela vid hastighet &en gång

en: Play-at-Speed Once
sv: Spela en gång vid hastighet

en: Play/Stop and &Set Cursor
sv: Spela upp/stoppa och &ändra markören

en: Playable Track
sv: Spelbart spår

en: Playback
sv: Uppspelning

en: Playback Device
sv: Uppspelningsenhet

en: Playback Level
sv: Uppspelningsnivå

en: Playback Meter
sv: Uppspelningsmätare

en: Playback Meter Options
sv: Alternativ för uppspelningsmätare

en: Playback Speed
sv: Uppspelningshastighet

en: Playback channels: %d
sv: Uppspelningskanaler: %d

en: Playing
sv: Spelar upp

en: Playing Audio
sv: Spelar upp ljud

en: Playing at Speed
sv: Spela efter hastighet

en: Please check that the directory exists, has the necessary permissions, and the drive isn't full.
sv: Var vänlig kontrollera att katalogen finns, att du har tillstånd att spara, och att hårddisken inte är full.

en: Please choose an existing file.
sv: Var god välj en befintlig fil.

en: Please save and close the current project first.
sv: Var god spara och stäng nuvarande projekt först.

en: Please select a Note Track.
sv: Var god välj ett notspår.

en: Please select a time within a clip.
sv: Var god välj en tid i ett klipp.

en: Please select an audio track.
sv: Var god välj ett ljudspår.

en: Please select at least %d channels.
sv: Var god välj minst %d kanaler.

en: Please select at least one audio track and one MIDI track.
sv: Var god välj minst ett ljudspår och ett MIDI-spår.

en: Please select codec before saving a profile
sv: Välj kodek innan du sparar en profil

en: Please select format before saving a profile
sv: Välj format innan du sparar en profil

en: Please select in a mono track.
sv: Var god välj i ett monospår.

en: Please select in a stereo track or two mono tracks.
sv: Var god välj i ett stereospår eller två monospår.

en: Please select only one Note Track at a time.
sv: Du kan bara välja ett notspår åt gången.

en: Plot Spectrum...
sv: Rita ut spektrum...

en: Pluck MIDI pitch
sv: Pluck MIDI tonhöjd

en: Plug-in already exists
sv: Insticksmodulen finns redan

en: Plug-in file is in use. Failed to overwrite
sv: Insticksmodulfilen används. Misslyckades att skriva över

en: Plug-in group at %s was merged with a previously defined group
sv: Plug-ingrupp på %s slogs ihop med tidigare definierad grupp

en: Plug-in item at %s conflicts with a previously defined item and was discarded
sv: Plug-indelen på %s orsakade prloblem med tidigare inställd och blev avstängd

en: Plug-in items at %s specify conflicting placements
sv: Plug-inmodul på %s anger problemplaceringar

en: Plug-in support
sv: Stöd för insticksmoduler

en: Plug-ins installed.~%(Use the Plug-in Manager to enable effects):
sv: Plug-ins installerade.~%(Använd Plug-in Manager för att välja ut effekter):

en: Plug-ins updated:
sv: Plug-ins updaterade:

en: Plugin Error
sv: Plugin Fel

en: Plugin Settings
sv: Inställningar för insticksmoduler

en: Point after sound
sv: Punkt efter ljud

en: Point before sound
sv: Punkt före ljud

en: Power
sv: Kraft

en: Pre&ferences
sv: Ins&tällningar

en: Pre&vious Clip Boundary
sv: F&öregående klippgräns

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
sv: Föreg&ående klippgräns till markör

en: Pre-processing
sv: Förbearbetning

en: Pre-ro&ll:
sv: &Ljud innan inspelning:

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
sv: Metod för förutsägelseordning
    Uppskattad - snabbast, lägre komprimering
    Loggsökning - långsammast, bäst komprimering
    Full sökning - default

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preferences > Application
sv: Inställningar > Applikation

en: Preferences > Directories
sv: Inställningar > Kataloger

en: Preferences for Application
sv: Inställningar för applikation

en: Preferences for Batch
sv: Inställningar för batch

en: Preferences for Directories
sv: Inställningar för kataloger

en: Preferences for Effects
sv: Inställningar för effekter

en: Preferences for ExtImport
sv: Inställningar för ExtImport

en: Preferences for GUI
sv: Inställningar för GUI

en: Preferences for ImportExport
sv: Inställningar för ImportExport

en: Preferences for KeyConfig
sv: Inställningar för Keyconfig

en: Preferences for Library
sv: Inställningar för bibliotek

en: Preferences for MidiIO
sv: Inställningar för MidiIO

en: Preferences for Module
sv: Inställningar för modul

en: Preferences for Mouse
sv: Inställningar för mus

en: Preferences for Playback
sv: Inställningar för playback

en: Preferences for Quality
sv: Inställningar för kvalité

en: Preferences for Recording
sv: Inställningar för inspelning

en: Preferences for Spectrum
sv: Inställningar för spektrum

en: Preferences for Theme
sv: Inställningar för tema

en: Preferences for Tracks
sv: Inställningar för spår

en: Preferences for TracksBehaviors
sv: Inställningar för Spårbeteenden

en: Preferences for Warnings
sv: Inställningar för varningar

en: Preferences for Waveforms
sv: Inställningar för vågformer

en: Preferences:
sv: Inställningar:

en: Preparing audio...
sv: Förbereder ljud...

en: Preparing preview
sv: Förbereder förhandsvisning

en: Preparing...
sv: Förbereder...

en: Preset
sv: Förinställning

en: Preset '%s' does not exist.
sv: Förinställningen "%s" finns inte.

en: Preset 1:
sv: Förinställning 1:

en: Preset 2:
sv: Förinställning 2:

en: Preset already exists.
    
    Replace?
sv: Förinställning finns redan.
    
    Ersätt?

en: Preset name:
sv: Förinställningsnamn:

en: Preset:
sv: Förinställning:

en: Presets
sv: Förinställning

en: Presets && settings
sv: Förinställt && inställningar

en: Presmooth Time
sv: Förhandsutjämnad tid

en: Presmooth Time:
sv: Förhandsutjämningstid:

en: Press
sv: Tryck

en: Press "Continue" to upload to audio.com
sv: Klicka "Fortsätt" för att uppladda till Audio.com

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
sv: Tryck F2 eller dubbelklicka för att redigera cellinnehållet.

en: Preview effect
sv: Förhandsvisa effekt

en: Preview not available
sv: Förhandsvisning inte tillgänglig

en: Previewing
sv: Förhandsvisning

en: Previo&us Clip
sv: F&öregående klipp

en: Previous
sv: Föregående

en: Primary shared object files
sv: Primära delade objektfiler

en: Print
sv: Skriv ut

en: Problem details
sv: Problem detaljer

en: Processing complete.
sv: Bearbetning slutförd.

en: Processing first track of stereo pair: %s
sv: Bearbetar första spåret i stereoparet: %s

en: Processing second track of stereo pair: %s
sv: Bearbetar andra spåret i stereoparet: %s

en: Processing stereo channels independently: %s
sv: Bearbetar stereokanaler självständigt: %s

en: Processing...   %i%%
sv: Bearbetar...   %i%%

en: Processing...   0%%
sv: Bearbetar...   0%%

en: Processing: %s
sv: Bearbetar: %s

en: Produced with <span>Sample Data Export</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> by Steve
    Daulton
sv: Producerad med <span>Sample Data Export</span> för
    <a href="~a">Audacity</a> av Steve
    Daulton

en: Profile:
sv: Profil:

en: Program build date:
sv: Programmet skapades den:

en: Program name appears to be missing.
sv: Programnamnet verkar saknas.

en: Progress
sv: Förlopp

en: Project
sv: Projekt

en: Project Dependencies
sv: Projekt externa filer

en: Project Depends on Other Audio Files
sv: Projektet är beroende av andra ljudfiler

en: Project E&nd
sv: P&rojektets slut

en: Project End
sv: Projektets slut

en: Project Recovered
sv: Projektet återskapades

en: Project Start
sv: Projektets början

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Help > Diagnostics > Show Log...' to see details.
sv: Projektkontrollen hittade avvikande filer under automatisk återställning.
    
    Välj 'Hjälp > Diagnostik > Visa logg...' för mer detaljer.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
sv: Projektkontrollen av mappen "%s" 
    hittade %lld alias blockfil(er) (.auf) som saknas. 
    Audacity kan återskapa dessa filer helt 
    från det nuvarande ljudet i projektet.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
sv: Projektkontrollen av mappen "%s" 
    hittade %lld ljuddatablockfil(er) (.au) som saknas, 
    förmodligen orsakade av en bugg, systemkrasch 
    eller felaktig radering. Det finns inget sätt för Audacity att 
    återskapa dessa saknade filer automatiskt. 
    
    Om du väljer det första eller andra alternativet nedan 
    kan du försöka att hitta och återskapa de förlorade filerna 
    till deras tidigare placering. 
    
    Observera att det andra alternativet, vågformen 
    kanske inte visar tystnad.

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
sv: Projektkontrollen av mappen "%s" 
    hittade %lld externa ljudfil(er) som saknas 
    ("aliasfiler"). Det finns inget sätt för Audacity 
    att återskapa dessa filer automatiskt. 
    
    Om du väljer det första eller andra alternativet nedan 
    kan du försöka hitta och återskapa de förlorade filerna 
    till deras tidigare plats. 
    
    Observera att för det andra alternativet kanske
    vågformen inte visar tystnad. 
    
    Om du väljer det tredje alternativet kommer detta spara 
    projektet i dess nuvarande tillstånd om du inte väljer 
    "Stäng projektet genast" vid ytterligare felmeddelanden.

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
sv: Projektkontrollen av mappen "%s" 
    hittade %d föräldralösa blockfil(er). Dessa filer används 
    inte i detta projekt, men tillhör kanske ett annat projekt. 
    De orsakar inga problem och är små.

en: Project check read faulty Sequence tags.
sv: Projektkontrollen hittade felaktiga sekvenstaggar.

en: Project is busy
    (Unable to work with the blockfiles)
sv: Projektet arbetar
    (Kunde inte arbeta med blockfilerna)

en: Project is corrupt
    (Unable to work with the blockfiles)
sv: Projektet är korrupt
    (Kunde inte arbeta med blockfilerna)

en: Project is in a read only directory
    (Unable to create the required temporary files)
sv: Projektet är i en katalog som endast kan läsas
    (Kan inte skapa erforderliga tempfiler)

en: Project is locked
    (Unable to work with the blockfiles)
sv: Projektet är låst
    (Kunde inte arbeta med blockfilerna)

en: Project is read only
    (Unable to work with the blockfiles)
sv: Projektet kan endast läsas
    (Kunde inte arbeta med blockfilerna)

en: Project resides on FAT formatted drive.
    Copy it to another drive to open it.
sv: Projektet är placerat på en FAT formaterad disk.
    Kopiera det till en annan hårddisk på att öppna det.

en: Project was recovered
sv: Projektet återskapades

en: Projects cannot be saved to FAT drives.
sv: Projekt kan inte sparas i FAT diskar.

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
sv: Rätt konfigurerad FFmpeg är nödvändig för att fortsätta.
    Du kan konfigurera det i Inställningar> Bibliotek.

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
sv: Tillhandahåller stöd för ljudenhetseffekter till Audacity

en: Provides LADSPA Effects
sv: Tillhandahåller LADSPA-effekter

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
sv: Tillhandahåller LV2-effekter till Audacity

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
sv: Lägger till stöd för Nyquist-effekter i Audacity

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
sv: Lägger till stöd för Vamp-effekter i Audacity

en: Provides builtin commands to Audacity
sv: Tillhandahåller inbyggda kommandon i Audacity

en: Provides builtin effects to Audacity
sv: Tillhandahåller inbyggda effekter i Audacity

en: Public
sv: Allmän

en: Punch and Rol&l Record
sv: Punch and Rol&l-inspelning

en: Punch and Roll Recording
sv: Punch and Roll-inspelning

en: Q (higher value reduces width)
sv: Q (högre värden reducerar bredden)

en: Quality
sv: Kvalitet

en: Quality (kbps)
sv: Kvalité (kbps)

en: Quality:
sv: Kvalitet:

en: Quick Fixes
sv: Snabbåtgärder

en: Quick-Play disabled
sv: Snabbuppspelning är inaktiverat

en: Quick-Play enabled
sv: Snabbuppspelning är aktiverat

en: R
sv: H

en: R&egion
sv: &Område

en: R&elease Time:
sv: R&elease-tid:

en: R&elease time (secs):
sv: R&elease-tid (sek):

en: R&emove Special
sv: &Ta bort special

en: R&escan Audio Devices
sv: &Återskanna ljudenheter

en: R&eset
sv: &Återställ

en: RMS level
sv: RMS nivå

en: Random Seed:
sv: Slumpartat frö:

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
sv: Snabba variationer i tonkvaliteten, som det där gitarrljudet som var populärt på 70-talet

en: Rat&e
sv: &Hastighet

en: Rate Change
sv: Byt frekvens

en: Rate:
sv: Frekvens:

en: Ratio
sv: Förhållande

en: Ratio %.0f to 1
sv: Förhållande %.0f till 1

en: Ratio %.1f to 1
sv: Förhållande %.1f till 1

en: Re&duce
sv: &Reducera

en: Re&move
sv: Ra&dera

en: Re&store
sv: Åt&erställ

en: Re&tain labels if selection snaps to a label
sv: Be&håll etiketter om markeringen fästs till en etikett

en: Read as Zero
sv: Läs som noll

en: Reading data again...
sv: Läser data igen...

en: Real-time Conversion
sv: Realtidskonvertering

en: Realtime Effects
sv: Realtime Effekter

en: Realtime effect o&rganization:
sv: Realtid effekt &organisation:

en: Realtime effects
sv: Realtime effekter

en: Realtime effects are non-destructive and can be changed at any time.
sv: Realtidseffekter förstör inte och kan ändras när som helst.

en: Realtime effects for %s
sv: Realtime effekter för %s

en: Rearrange sub-views
sv: Omorganisera under-vyer

en: Reassignment
sv: Omplacering

en: Received %d while opening devices
sv: Erhöll %d när enheterna startades

en: Recent &Files
sv: Senaste &filer

en: Record
sv: Spela in

en: Record &New Track
sv: Spela i&n nytt spår

en: Record Meter
sv: Inspelningsmätare

en: Record New Track
sv: Spela in ett nytt spår

en: Record on a new track
sv: Spela in på ett nytt spår

en: Record/Play head
sv: Spela in/upp sidhuvud

en: Recorded Audio
sv: Spelade in ljud

en: Recorded audio was lost at the labeled locations. Possible causes:
    
    Other applications are competing with Audacity for processor time
    
    You are saving directly to a slow external storage device
sv: Inspelat ljud förlorades i platserna med etikett. Möjliga orsaker:
    
    Andra applikationer brottas med Audacity om processortid
    
    Du sparar direkt till en långsam lagringsenhet

en: Recorded_Audio
sv: Inspelat_ljud

en: Recording
sv: Inspelning

en: Recording &Channels
sv: Inspelning &kanaler

en: Recording - Choosing the Recording Device
sv: Inspelning - Välj inspelningsenheten

en: Recording - Choosing the Recording Source
sv: Inspelning - Välj inspelningskällan

en: Recording - Setting the Recording Level
sv: Inspelning - Ändrar inspelningsnivån

en: Recording Audio
sv: Spelar in ljud

en: Recording Channels
sv: Inspelningskanaler

en: Recording Device
sv: Inspelningsenhet

en: Recording Exported:
sv: Inspelning exporterades:

en: Recording Level
sv: Inspelningsnivå

en: Recording Meter
sv: Inspelningsmätare

en: Recording Meter Options
sv: Alternativ för inspelningsmätare

en: Recording Saved:
sv: Inspelning sparades:

en: Recording channels: %d
sv: Inspelningskanaler: %d

en: Recording duration:
sv: Inspelningslängd:

en: Recording end:
sv: Inspelningens slut:

en: Recording start:
sv: Inspelningens början:

en: Recording stops and starts
sv: Inspelningen stoppar och börjar

en: Recording volume is emulated
sv: Inspelningsvolymen är emulerad

en: Recording volume is native
sv: Inspelningsvolymen har grundinställning

en: Recording will commence in:
sv: Inspelningen kommer att börja om:

en: Recover
sv: Återskapa

en: Recoverable &projects
sv: Projekt möjliga &att återskapa

en: Rectangle
sv: Rektangel

en: Rectangular
sv: Rekangulär

en: Rectifier Distortion
sv: Förvrängning av likriktare

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo previous change
sv: Ångra föregående ändring

en: Reduce amplitude to allow for restored peaks (dB)
sv: Reducera amplituden för att tillåta återställda maxpunkter (dB)

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
sv: Reducerar (ducking) volymen för ett eller flera spår när volymen för ett specificerat "kontrolspår" når en särskild nivå

en: Refresh Rate
sv: Uppdateringshastighet

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
sv: Återskapa aliassammanfattningsfiler (är säkert och rekommenderas)

en: Region around sounds
sv: Område runt ljud

en: Region between sounds
sv: Område mellan ljud

en: Regular
sv: Reguljär

en: Regular Interval Labels
sv: Vanliga intervalletiketter

en: Relative To:
sv: Relativt till:

en: Release Time
sv: Release-tid

en: Release Time %.1f secs
sv: Fördröjningstid %.1f sek

en: Release build (debug level %d)
sv: Utgivning (debug nivå %d)

en: Release time
sv: Release-tid

en: Reload
sv: Ladda igen

en: Remaining Time:
sv: Återstående tid:

en: Remember my choice and don't ask again
sv: Kom ihåg mitt val och fråga inte igen.

en: Remo&ve
sv: Ta &bort

en: Remo&ve Tracks
sv: Ta bo&rt spår

en: Remove
sv: Radera

en: Remove %s
sv: Radera %s

en: Remove Center
sv: Radera mitten

en: Remove Center: to mono
sv: Radera center: till mono

en: Remove Track
sv: Ta bort spår

en: Remove Vocals
sv: Ta bort sång

en: Remove Vocals: to mono
sv: Ta bort sång: till mono

en: Removed %s from %s
sv: Raderat %s från %s

en: Removed Cut Line
sv: Raderade skärlinjer

en: Removed audio track(s)
sv: Tog bort ljudspår

en: Removed track '%s'.
sv: Avlägsnade spår '%s'.

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
sv: Tar bort bakgrundsbrus som fläktar, bandbrus eller nynnande

en: Removes constant background noise such as fans, tape noise, or hums
sv: Tar bort konstant bakgrundsbrus som fläktar, bandbrus eller nynnande

en: Removing DC offset and Normalizing...
sv: Tar bort DC-offset och normaliserar...

en: Removing DC offset...
sv: Tar bort DC-offset...

en: Removing Dependencies
sv: Tar bort externa filer

en: Rename '%s'
sv: Byt namn på "%s"

en: Rename '%s' to...
sv: Döp om "%s" till...

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
sv: Döp om "namnlös" för att spara en ny ingång.
    "OK" sparar alla ändringar, "Avbryt" gör det inte.

en: Rename Clip...
sv: Byt namn på klipp...

en: Rename...
sv: &Byt namn...

en: Renamed '%s' to '%s'
sv: Döpte om "%s" till "%s"

en: Render
sv: Rendera

en: Render Clip S&tretching
sv: Renderar Clip S&tretching

en: Render Clip Stretching
sv: Rendera Clipstretching

en: Rendered all audio in track '%s'
sv: Renderade allt ljud i spåret "%s"

en: Rendered time-stretched audio
sv: Renderat time-stretchat ljud

en: Rendering Time-Stretched Audio
sv: Återge Time-Stretched Audio

en: Repair
sv: Reparera

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
sv: Reparera arbete genom att använda ljuddata utanför markeringsområdet.
    
    Var god markera ett område där ljud har kontakt med annat ljud på minst ena sidan.
    
    Ju mer omgivande ljud, desto bättre fungerar det.

en: Repeat
sv: Repetera

en: Repeat %s
sv: Upprepa %s

en: Repeat Last Analyzer
sv: Använd senaste Analyser

en: Repeat Last Effect
sv: Använd senaste effekten

en: Repeat Last Generator
sv: Använd senaste Generator

en: Repeat Last Tool
sv: Använd senaste Verktyg

en: Repeat processing
sv: Upprepa bearbetning

en: Repeats the selected audio again and again
sv: Upprepar markerat ljud om och om igen

en: Repeats the selection the specified number of times
sv: Upprepar markeringen ett specificerat antal gånger

en: Replace %s
sv: Ersätt %s

en: Replace effect
sv: Ersätt effekt

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
sv: Ersätt försvunnet ljud med tystnad (genast och permanent)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
sv: Ersätt försvunnet ljud med tystnad (genast och permanent).

en: Replace preset '%s'?
sv: Ersätta förinställningen "%s"?

en: Replaced %s with %s
sv: Ersätt %s med %s

en: Report generated to:
sv: Rapporten skapades till:

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
sv: Begärd kurva hittades inte, använder "namnlös"

en: Requested value exceeds memory capacity.
sv: Begärt värde överskrider minneskapaciteten.

en: Resample
sv: Återsampla

en: Resample Track
sv: Återsampla spår

en: Resampled audio track(s)
sv: Återsamplade ljudspår

en: Resampling failed.
sv: Återsampling misslyckades.

en: Resampling track %d
sv: Återsamplar spår %d

en: Rescan
sv: Återskanna

en: Rese&t...
sv: Åter&ställ...

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset &Configuration
sv: Återställ &konfiguration

en: Reset Audacity Preferences
sv: Återställ Audacitys inställningar

en: Reset Genres
sv: Återställ genrer

en: Reset Preferences?
    
    This is a one-time question, after an 'install' where you asked to have the Preferences reset.
sv: Återställ inställningarna?
    
    Denna fråga ställs en gång, efter en "installering" där du tillfrågas om återställning av inställningarna.

en: Reset Toolb&ars
sv: &Återställ verktygsfält

en: Resid&ue
sv: &Resterande

en: Residual level
sv: Restnivå

en: Resize Large
sv: Stort fönster

en: Resize Small
sv: Litet fönster

en: Resize:
sv: Ändra storlek:

en: Reso&nance:
sv: Reso&nans:

en: Resonance
sv: Resonans

en: Resonant Noise
sv: Resonansbrus

en: Restart system
sv: Starta om systemet

en: Restore Defaults
sv: Återställ standardvärden

en: Result
sv: Resultat

en: Results
sv: Resultat

en: Retrieve Selectio&n
sv: H&ämta markering

en: Rever&berance (%):
sv: Efter&klang (%):

en: Reverb
sv: Efterklang

en: Reverse
sv: Baklänges

en: Reverse Bouncing Ball
sv: Omvänd studsande boll

en: Reverses the selected audio
sv: Vänd på markerat ljud

en: Rhythm Track
sv: Rytmspår

en: Rhythm track duration
sv: Längd på rytmspår

en: Right (dB)
sv: Höger (dB)

en: Right (linear)
sv: Höger (linjärt)

en: Right Only
sv: Endast höger

en: Right-Click
sv: Högerklick

en: Right-Drag
sv: Högerdra

en: Right-click for menu.
sv: Högerklicka för meny.

en: Risset Drum
sv: Risset-trumma

en: Roll-off (dB per octave)
sv: Roll-off (dB per oktav)

en: Rounded In
sv: Avrundat in

en: Rounded Out
sv: Avrundat ut

en: Rule deletion confirmation
sv: Bekräfta att regel ska raderas

en: Ruler
sv: Linjal

en: Rules to choose import filters
sv: Regler för att välja importfilter

en: Run
sv: Kör

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
sv: Om du kör två instanser av Audacity samtidigt kan det
    leda till att data går förlorat eller att ditt system kraschar.

en: S&ave/Manage Curves...
sv: S&para/Hantera kurvor...

en: S&ave:
sv: S&para:

en: S&cale:
sv: S&kala:

en: S&ort Tracks
sv: S&ortera spår

en: S&pectral
sv: S&pektrum

en: S&pectrogram Settings...
sv: Spektrogram&inställningar...

en: S&teps per window:
sv: S&teg per fönster:

en: S&tore Selection
sv: &Lagra markering

en: S-Curve Down
sv: S-kurva ned

en: S-Curve In
sv: S-kurva in

en: S-Curve Out
sv: S-kurva finns

en: S-Curve Up
sv: S-kurva upp

en: SBSMS Time / Pitch Stretch
sv: SBSMS-tid / Tonhöjdssträckning

en: SQLite library failed to initialize.  Audacity cannot continue.
sv: SQLites bibliotek kunde inte startas. Audacity kan inte fortsätta.

en: Same name
sv: Samma namn

en: Sample #
sv: Samplingsnr

en: Sample Count
sv: Antal samplingar

en: Sample Data Export
sv: Exportera samplingsdata

en: Sample Data Import
sv: Importera samplingsdata

en: Sample Edit
sv: Redigera sampling

en: Sample Rate Con&verter:
sv: Kon&vertering av samplingsfrekvens:

en: Sample Rate Conver&ter:
sv: Konverterin&g av samplingsfrekvens:

en: Sample Rate used when recording new tracks, mixing down tracks and for playback in this project.
sv: Samplingsfrekvens används vid inspelning av nya spår, mixning av spår och för uppspelning i detta projekt.

en: Sample Rate:
sv: Samplingsfrekvens:

en: Sample Rate: ~a Hz.  Sample values on ~a scale.~%~a~%~a
sv: Samplingshastighet: ~a Hz.  Samplingsvärden på skalan ~a.~%~a~%~a

en: Sample Rates
sv: Samplingsfrekvenser

en: Sample Track
sv: Samplingsspår

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
sv: Samplingsfrekvens (Hz)
    0 - ändra inte samplingsfrekvens

en: Sample rate conversion
sv: Konvertering av samplingsfrekvens

en: Sample rate:
sv: Samplingsfrekvens:

en: Samples
sv: Samplingar

en: Save
sv: Spara

en: Save %s
sv: Spara %s

en: Save As
sv: Spara som

en: Save Copy
sv: Spara kopia

en: Save Files
sv: Spara filer

en: Save Log
sv: Spara logg

en: Save Metadata As:
sv: Spara metadata som:

en: Save Nyquist script
sv: Spara Nyquist-skript

en: Save Preset
sv: Spara förinställning

en: Save Preset...
sv: Spara förinställning...

en: Save Project &As...
sv: Spara projekt s&om...

en: Save Project As:
sv: Spara projekt s&om:

en: Save Project...
sv: Spara projekt...

en: Save Project2
sv: Spara projekt2

en: Save Theme Cache
sv: Spara temacache

en: Save Timer Recording As
sv: Spara timerinspelning som

en: Save VST Preset As:
sv: Spara VST-förinställning som:

en: Save VST3 Preset As:
sv: Spara VST3-förinställning som:

en: Save Without Copying
sv: Spara utan att kopiera

en: Save file as
sv: Spara fil som

en: Save images to:
sv: Spara bilder till:

en: Save log to:
sv: Spara logg till:

en: Save project before closing?
sv: Spara projektet innan programmet avslutas?

en: Save script
sv: Spara skript

en: Save script as...
sv: Spara skript som...

en: Saved %s
sv: Sparade %s

en: Saves a copy of current project.
sv: Sparar en kopia av nuvarande projekt.

en: Saves a project.
sv: Sparar ett projekt.

en: Saves the log contents.
sv: Sparar logginnehållet.

en: Saving &empty project
sv: &Tomma projekt sparas

en: Saving &projects versus exporting audio
sv: Spara &projekt kontra export av ljud

en: Saving a copy must not overwrite an existing saved project.
    Please try again and select an original name.
sv: Ett befintligt sparat projekt får inte skrivas över när en kopia sparas.
    Försök igen med ett annat namn.

en: Saving an Audacity Project
sv: Spara ett Audacity projekt

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
sv: Sparar och läser in individuella temafiler som använder en separat fil för varje bild, men
    fungerar annars likadant.

en: Saving project
sv: Spara projekt

en: Sawtooth
sv: Sågtand

en: Scale
sv: Skala

en: Scale:
sv: Skala:

en: Scheduled to stop at:
sv: Schemalagt att stoppas vid:

en: Screen Capture Frame
sv: Skärmdumpsverktyg

en: Screenshot
sv: Skärmdump

en: Screenshot (short format)...
sv: Skärmdump (kort format)...

en: Script
sv: Skript

en: Script was not saved.
sv: Skriptet sparades inte.

en: Script&ables I
sv: &Skript I

en: Scripta&bles II
sv: S&kript II

en: Scriptables
sv: Skript

en: Scroll
sv: Rulla

en: Scroll tracks up or down
sv: Rulla spår upp eller ned

en: Scroll waveform
sv: Skrolla vågform

en: Scru&b Toolbar
sv: &Verktygsfält för scrubbing

en: Scrub &Ruler
sv: Scrub&linjal

en: Scrub Bac&kwards
sv: Spola bak&åt

en: Scrub For&wards
sv: Spola framåt

en: Scrub Ruler
sv: Scrublinjal

en: Searc&h:
sv: Sö&k:

en: Searching for plugins
sv: Söker plugins

en: Second Track
sv: Andra spåret

en: Second greatest
sv: Andra störst

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Seconds && samples
sv: Sekunder && samplingar

en: See %s for more info.
sv: Se %s för mer detaljer.

en: See&k
sv: Sö&k

en: Seek
sv: Sök

en: Seek Time when playing
sv: Söktid under uppspelning

en: Seeking
sv: Söker

en: Select
sv: Markera

en: Select "Full" to use the graphical interface if supplied by the Audio Unit. Select "Generic" to use the system supplied generic interface. Select "Basic" for a basic text-only interface. Reopen the effect for this to take effect.
sv: Välj "Full" för att använda det grafiska gränssnittet om det stöds av ljudenheten. Välj "Generisk" för att använda systemets generiska gränssnitt. Välj "Basic" för ett enkelt textgränssnitt. Öppna effekten igen för att detta ska träda i kraft.

en: Select &Font...
sv: Välj &typsnitt...

en: Select &interface
sv: Välj &gränssnitt

en: Select A&ll	Ctrl+A
sv: Markera allt	Ctrl+A

en: Select All
sv: Markera allt

en: Select Audio Host
sv: Välj ljudvärd

en: Select Clip or Entire Track
sv: Markera klipp eller hela spåret

en: Select Command
sv: Välj kommando

en: Select Cursor to Stored
sv: Markera från markören till lagrad position

en: Select Cursor to Track End
sv: Från markören till spårets &slut

en: Select Curve
sv: Välj kurva

en: Select Frequencies
sv: Välj frekvenser

en: Select Frequencies...
sv: Välj frekvenser...

en: Select Function
sv: Välj funktion

en: Select Macro
sv: Välj makro

en: Select Next Clip
sv: Välj n&ästa klipp

en: Select None
sv: Markera ingenting

en: Select Playback Device
sv: Välj uppspelningsenhet

en: Select Preset
sv: Välj förinställning

en: Select Previous Clip
sv: Välj f&öregående klipp

en: Select Recording Channels
sv: Välj inspelningskanaler

en: Select Recording Device
sv: Välj inspelningsenhet

en: Select Sync-Locked
sv: Välj synkroniseringslåsta

en: Select Time
sv: Välj tid

en: Select Time...
sv: Välj tid...

en: Select Track Start to Cursor
sv: Från spårets &början till markören

en: Select Track Start to End
sv: Markera från spårets början till slutet

en: Select Tracks
sv: Välj spår

en: Select Tracks...
sv: Välj spår...

en: Select Zero Crossing
sv: Välj nollkorsningar

en: Select a MIDI file
sv: Välj en MIDI-fil

en: Select a directory
sv: Välj en katalog

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
sv: Välj några sekunder brus så Audacity vet vad som skall filtreras bort,
    klicka sedan på Hämta brusprofil:

en: Select a file
sv: Välj en fil

en: Select a text file containing labels
sv: Välj en textfil som innehåller etiketter

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
sv: Markera allt ljud som du vill filtrera, välj hur mycket brus du vill
    filtrera bort och klicka sedan på "OK" för att radera brus.

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
sv: Markera allt ljud som du vill filtrera, välj hur mycket brus du vill
    filtrera bort och klicka sedan på "OK" för att radera brus.

en: Select all text
sv: Markera all text

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
sv: Välj en XML-fil som innehåller Audacity kortkommandon...

en: Select effects, click the Enable or Disable button, then click OK.
sv: Välj effekter, klicka på Aktivera eller Inaktivera och sedan på OK.

en: Select file
sv: Välj fil

en: Select file(s) for batch processing...
sv: Välj fil(er) att batchbearbeta...

en: Select file(s) to install
sv: Välj fil(er) att installera

en: Select one or more files
sv: Välj en eller flera filer

en: Select stream(s) to import
sv: Välj ström(mar) att importera

en: Select target EQ effect
sv: Använd EQ effekt

en: Select the audio for %s to use (for example, Cmd + A to Select All) then try again.
sv: Markera ljudet som "%s" ska använda
    (t.ex. Cmd + A för att markera alla) och försök sedan igen.

en: Select the audio for %s to use (for example, Ctrl + A to Select All) then try again.
sv: Markera ljudet som "%s" ska använda
    (t.ex. Ctrl + A för att markera allt) och försök sedan igen.

en: Select the audio for %s to use.
    
    1. Select audio that represents noise and use %s to get your 'noise profile'.
    
    2. When you have got your noise profile, select the audio you want to change
    and use %s to change that audio.
sv: Välj det ljud som %s kan använda.
    
    1. Välj ljud som är brus och använd %s to för få din 'brusprofil'.
    
    2. När du fått din brusprofil, välj det ljud som du vill ändra
    och använd %s för att ändra ljudet.

en: Select the fundamental frequency
    and release the mouse
sv: Välj grundfrekvens
    och släpp musen

en: Select to End
sv: Markera till slutet

en: Select to Start
sv: Markera till början

en: Select track
sv: Välj spår

en: Select xml file to export presets into
sv: Välj xml-fil att exportera förinställningar till

en: Select xml file with presets to import
sv: Välj xml-fil med förinställningar att importera

en: Select...
sv: Bläddra...

en: Selected
sv: Markerad

en: Selected MIDI playback device: %d - %s
sv: Välj MIDI uppspelningsenhet: %d - %s

en: Selected MIDI recording device: %d - %s
sv: Välj MIDI inspelningsenhet: %d - %s

en: Selected area using Brush Tool
sv: Vald yta använd Brush tool

en: Selected audio only.
    Only the selected portion of the source clip will be pasted.
sv: Endast valt ljud.
    Endast den valda delen av källklippet kommer att klistras in.

en: Selected noise profile is too short.
sv: Markerad brusprofil är för kort.

en: Selected playback device: %d - %s
sv: Vald uppspelningsenhet: %d - %s

en: Selected recording device: %d - %s
sv: Vald inspelningsenhet: %d - %s

en: Selection
sv: Markering

en: Selection Contract L&eft
sv: Förminska markering åt vänst&er

en: Selection Contract R&ight
sv: Förminska markering åt höge&r

en: Selection En&d
sv: Markeringens &slut

en: Selection End
sv: Markeringens slut

en: Selection Extend &Left
sv: Utöka markering åt &vänster

en: Selection Extend &Right
sv: Utöka markering åt &höger

en: Selection Length
sv: Markeringens längd

en: Selection Sta&rt
sv: Ma&rkeringens början

en: Selection Star&t
sv: Markeringens &början

en: Selection Start
sv: Markeringens början

en: Selection Tool
sv: Markeringsverktyg

en: Selection Toolbar Setup
sv: Urval verktygsfält inställningar

en: Selection is too small to use voice key.
sv: Markeringen är för liten för att använda voice key.

en: Selection must be larger than %d samples.
sv: Markeringen måste vara större än %d samplingar.

en: Selection to &Start
sv: Markera till &början

en: Selection to En&d
sv: Markera till &slutet

en: Selection too short.~%It must be more than 2 samples.
sv: Markeringen är för kort.~%Den måste vara större än 2 samplingar.

en: Selects Audio.
sv: Väljer ljud.

en: Selects a frequency range.
sv: Väljer ett frekvensintervall.

en: Selects a range of tracks.
sv: Väljer ett spårintervall.

en: Selects a time range.
sv: Välj ett tidsintervall.

en: Semitones (half-steps)
sv: Halvtoner (halva tonsteg)

en: Sensiti&vity (dB):
sv: &Känslighet (dB):

en: Sensitivity
sv: Känslighet

en: Sequence has block file exceeding maximum %s samples per block.
    Truncating to this maximum length.
sv: Sekvensen har blockfil som överskrider maximalt %s samplingar per block.
    Trunkerar till maximal längd.

en: Set
sv: Ändra

en: Set 'Number of bars' to zero to enable the 'Rhythm track duration'.
sv: Ändra "Antal takter' till noll för att aktivera "Längd för rytmspår".

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
sv: Ändra (eller utöka) markering åt v&änster

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
sv: Ändra (eller utöka) markering åt h&öger

en: Set Clip
sv: Ändra klipp

en: Set Clip...
sv: Ändra klipp....

en: Set De&fault
sv: An&ge som standard

en: Set Display
sv: Ändra visning

en: Set Envelope
sv: Ändra envelopp

en: Set Envelope...
sv: Ändra envelopp...

en: Set Interpolation
sv: Ändra interpolering

en: Set Label
sv: Ändra etikett

en: Set Label...
sv: Ändra etikett...

en: Set Left Selection Boundary
sv: Ändra vänster markeringsgräns

en: Set Loop &In
sv: Sätt Loop &In

en: Set Loop &Out
sv: Sätt Loop &Out

en: Set Loop To Selection
sv: Ställ in loop för val

en: Set Preference
sv: Ändra inställning

en: Set Preference...
sv: Ändra inställning...

en: Set Project
sv: Ändra projekt

en: Set Project...
sv: Ändra projekt...

en: Set Range
sv: Ändra intervall

en: Set Rate
sv: Ändra frekvens

en: Set Right Selection Boundary
sv: Ändra höger markeringsgräns

en: Set Selection Left at Play Position
sv: Ändra markeringen vänster om uppspelningspositionen

en: Set Selection Point
sv: Ändra markeringspunkt

en: Set Selection Range
sv: Ändra markeringsintervall

en: Set Selection Right at Play Position
sv: Ändra markeringen höger om uppspelningspositionen

en: Set Track
sv: Ändra spår

en: Set Track Audio
sv: Ändra spårljud

en: Set Track Audio...
sv: Ändra spårljud...

en: Set Track Name
sv: Ändra spårnamn

en: Set Track Status
sv: Ändra spårstatus

en: Set Track Status...
sv: Ändra s&pårstatus...

en: Set Track Visuals
sv: Ändra spårets utseende

en: Set Track Visuals...
sv: Ändra spårets utseende...

en: Set Track...
sv: Ändra spår...

en: Set Wave Clip Name
sv: Skriv namn på vågklipp

en: Set either 'Number of bars' or~%~
                        'Rhythm track duration' to greater than zero.
sv: Ställ in antingen 'Antal takter' eller ~%~
                         'Rhythm track duration' till mer än noll.

en: Set range to '%ld' - '%ld'
sv: Ändra intervall till "%ld" - "%ld"

en: Set sound activation le&vel...
sv: Ställ in ljudaktiveringsnivå...

en: Set time track display to linear
sv: Ändra visning av tidsspåret till linjär

en: Set time track display to logarithmic
sv: Ändra visning av tidsspåret till logaritmisk

en: Set time track interpolation to linear
sv: Ändra tidsspårets interpolering till linjär

en: Set time track interpolation to logarithmic
sv: Ändra tidsspårets interpolering till logaritmisk

en: Sets an envelope point position.
sv: Ändrar punktpositionen för en envelopp.

en: Sets the loudness of one or more tracks
sv: Ställ in loudness för ett eller fler spår

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
sv: Ändrar den maximala amplituden för ett eller fler spår

en: Sets the peak amplitude of one or more tracks
sv: Ändrar den maximala amplituden för ett eller fler spår

en: Sets the value of a single preference.
sv: Ändrar värdet för en enda inställning.

en: Sets various values for a clip.
sv: Ändrar olika värden för ett klipp.

en: Sets various values for a label.
sv: Ändrar olika värden för en etikett.

en: Sets various values for a project.
sv: Ändrar olika värden för ett projekt.

en: Sets various values for a track.
sv: Ändrar olika värden för ett spår.

en: Setting a loop region also makes an audio selection
sv: Att ställa in en loopregion gör också ett ljudval

en: Settings folder:
sv: Inställningsmapp:

en: Shaped
sv: Formad

en: Share Audio
sv: Dela ljud

en: Sharing audio requires a free %s account linked to Audacity. %%Press "Link account" above to proceed.
sv: Att dela ljud kräver ett gratis %s-konto kopplat till Audacity. %%Tryck på "Länka konto" ovan för att fortsätta.

en: Shift-Drag
sv: Shift-dra

en: Shift-Left-Click
sv: Shift-vänsterklick

en: Shift-Left-Drag
sv: Shift-vänsterdra

en: Shift-Right-Click
sv: Shift-högerklick

en: Shift-Wheel-Rotate
sv: Shift-hjulrotation

en: Sho&w track name as overlay
sv: Vis&a ljudspårets namn som överlägg

en: Short Seek &Left During Playback
sv: Kort sökning åt &vänster under uppspelning

en: Short Seek &Right During Playback
sv: Kort sökning åt &höger under uppspelning

en: Short Tracks
sv: Korta spår

en: Short cut
sv: Kortkommando

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Shortcuts have been removed
sv: Genvägar har raderats

en: Show
sv: Visa

en: Show &Log...
sv: &Visa logg...

en: Show &Output
sv: Visa &utmatning

en: Show 'How to Get &Help' at launch
sv: Visa "Hur man får &hjälp" vid programstart

en: Show All Codecs
sv: Visa alla kodekar

en: Show All Formats
sv: Visa alla format

en: Show Log for Details
sv: Visa logg för mer detaljer

en: Show S&cript
sv: Visa s&kript

en: Show Scrub Ruler
sv: Visa scrublinjal

en: Show Timeline Tooltips
sv: Visa Timeline tips

en: Show Track &Name as overlay
sv: Visa spår & namn som överlägg

en: Show Warnings/Prompts for
sv: Visa varningar/meddelanden när

en: Show a grid along the &Y-axis
sv: Visa ett rutnät längst &Y-axeln

en: Show all
sv: Visa alla

en: Show alternative &styling (Mac vs PC)
sv: Visa alternativa &stilar (Mac vs PC)

en: Show detailed info about each block file
sv: Visa detaljerad information om varje blockfil

en: Show detailed info about each editing operation
sv: Visa detaljerad information om varje redigeringshandling

en: Show disabled
sv: Visa inaktiverade

en: Show e&xtra menus
sv: Visa e&xtra menyer

en: Show enabled
sv: Visa aktiverade

en: Show g&rid lines
sv: Visa &rutnätslinjer

en: Show grid lines
sv: Visa rutnätslinjer

en: Show messages
sv: Visa meddelanden

en: Show new
sv: Visa nya

en: Show output
sv: Visa utmatning

en: Show:
sv: Visa:

en: Shrin&k
sv: &Krymp

en: Shutdown system
sv: Stäng av systemet

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
sv: Teckenändringar        -- medel: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Signal Level Meter
sv: Signalnivåmätare

en: Silence &Audio
sv: &Tysta ljud

en: Silence Audi&o
sv: &Tysta ljud

en: Silence Labeled Audio
sv: Tysta ljud med etikett

en: Silence Threshold
sv: Tystnadströskel

en: Silence Threshold:
sv: Tystnadströskel:

en: Silence audio selection
sv: Tysta ljudmarkeringen

en: Silence before first beat
sv: Tystnad innan första slaget

en: Silence duration:
sv: Tystnadslängd:

en: Silenced labeled audio regions
sv: Tystade ljudområden med etikett

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
sv: Tystade valda spår i %.2f sekunder vid %.2f

en: Simple
sv: Enkel

en: Simple tone control effect
sv: Kontrolleffekt för enkel ton

en: Simplified
sv: Förenklad

en: Simulate Recording Errors
sv: Simulera inspelningsfel

en: Sine
sv: Sinus

en: Sk&ip to
sv: H&oppa till

en: Skip to End
sv: Hoppa till slutet

en: Skip to Selection End
sv: Hoppa till markeringens slut

en: Skip to Selection Start
sv: Hoppa till markeringens början

en: Skip to Start
sv: Hoppa till början

en: Sliding Stretch
sv: Glidande utsträckning

en: Small Room Bright
sv: Litet ljust rum

en: Small Room Dark
sv: Litet mörkt rum

en: Smart clip.
    The entire source clip will be pasted into your project, allowing you to access
    trimmed audio data anytime.
sv: Smart klipp.
    Hela källklippet kommer att klistras in i ditt projekt, vilket ger dig tillgång
    till trimmade ljuddata när som helst.

en: Smooth Time
sv: Utjämningstid

en: Smooth Time:
sv: Utjämningstid:

en: Smooth at Sample
sv: Jämna ut vid sampling

en: Snap-To &Nearest
sv: Fäst mot &närmaste

en: Snap-To &Off
sv: Fäst mot &av

en: Snap-To &Prior
sv: Fäst mot &tidigare

en: Soft Clip
sv: Mjukt klipp

en: Soft Clipping
sv: Mjuk klippning

en: Soft Limit
sv: Mjuk gräns

en: Soft Overdrive
sv: Mjuk overdrive

en: Soft clip -12dB, 80% make-up gain
sv: Mjukt klipp -12dB, 80% ombrytningsförstärkning

en: Solo &Button:
sv: Solo&knapp:

en: Some permissions issue
    (Unable to work with the blockfiles)
sv: Några tillståndsproblem
    (Kunde inte arbeta med blockfilerna)

en: Some required files in:
      %s
    were already present. Overwrite?
sv: Vissa nödvändiga filer i:
      %s
    finns redan. Vill du skriva över?

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
sv: Någonting gick riktigt fel efter att följande %lld fil(er) exporterades.

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
sv: Någonting gick fel när följande %lld fil(er) exporterades.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
sv: Tyvärr, Vamp-insticksmodul misslyckades att initialiseras.

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
sv: Tyvärr, Vamp-insticksmodul misslyckades att läsas in.

en: Sort by Name
sv: Sorterade efter namn

en: Sort by Time
sv: Sorterade efter tid

en: Sort by effect name
sv: Sortera efter effektnamn

en: Sort by publisher and effect name
sv: Sortera efter företag och effektnamn

en: Sort by type and effect name
sv: Sortera efter typ och effektnamn

en: Sound ##1
sv: Ljud ##1

en: Sound Activated Record
sv: Ljudaktiverad inspelning

en: Sound Activated Recording
sv: Ljudaktiverad inspelning

en: Sound card mixer support
sv: Stöd för ljudkortsmixer

en: Sp&lit
sv: De&la

en: Sp&lit Delete
sv: D&ela och radera

en: Spaces detected
sv: Tomrum hittades

en: Spe&ctral Selection Toolbar
sv: Verktygsfält för spektrums&markering

en: Special thanks:
sv: Speciellt tack till:

en: Specify New Filename:
sv: Välj nytt filnamn:

en: Spectra&l Selection Panel
sv: Spektralpanel urval

en: Spectral Brush
sv: Spektralverktyg

en: Spectral Data Control Panel
sv: Kontrollpanel spektraldata

en: Spectral Delete
sv: Spektrum radera

en: Spectral Edit Multi Tool
sv: Spectral Redigera multiverktyg

en: Spectral Edit Parametric EQ
sv: Spectral Redigera Parametrisk EQ

en: Spectral Edit Shelves
sv: Spektral redigera nivåer

en: Spectral Select
sv: Spektrumsmarkering

en: Spectral Selection
sv: Spektrumsmarkering

en: Spectral Tools
sv: Spektralverktyg

en: Spectrogram
sv: Spektrogram

en: Spectrogram Settings
sv: Spektrograminställningar

en: Spectrograms
sv: Spektrogram

en: Spectrum
sv: Spektrum

en: Speech
sv: Tal

en: Spl&it Cut
sv: Del&a och klipp ut

en: Spl&it Stereo Track
sv: &Dela stereospår

en: Spli&t
sv: Del&a

en: Split
sv: Dela

en: Split &Horizontally
sv: Dela &horisontellt

en: Split &Vertically
sv: Dela &vertikalt

en: Split Clip
sv: Dela klipp

en: Split Cut
sv: Dela och klipp ut

en: Split Cut Labeled Audio
sv: Dela och klipp ljud med etikett

en: Split Cut labeled audio regions to clipboard
sv: Dela och klipp ljudområden med etikett till urklipp

en: Split D&elete
sv: Dela och ra&dera

en: Split Delete
sv: Dela och radera

en: Split Delete Labeled Audio
sv: Dela och radera ljud med etikett

en: Split Deleted labeled audio regions
sv: Delade och raderade ljudområden med etikett

en: Split Labeled Audio
sv: Dela ljud med etikett

en: Split Ne&w
sv: Dela och skapa ny&tt

en: Split New
sv: Dela ny

en: Split Stereo to Mo&no
sv: Dela stereo till &mono

en: Split Stereo to Mono '%s'
sv: Dela stereo till mono "%s"

en: Split files based on:
sv: Dela filer baserat på:

en: Split labeled audio (points or regions)
sv: Dela ljud med etikett (punkter och område)

en: Split stereo track '%s'
sv: Dela stereospåret "%s"

en: Split to Mono
sv: Dela till mo&no

en: Split to new track
sv: Dela till nytt spår

en: Split-cut to the clipboard
sv: Dela och klipp ut till urklipp

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
sv: Dela och raderade %.2f sekunder vid t=%.2f

en: Square
sv: Kvadrat

en: Square, no alias
sv: Kvadrat, inget alias

en: St&op threshold (samples):
sv: Sl&uttröskelvärde (samplingar):

en: Stages
sv: Steg

en: Standard Audio Unit preset file
sv: Standard förinställning ljudenhet fil

en: Standard Autocorrelation
sv: Standardautokorrelation

en: Standard VST bank file
sv: Standard VST bank fil

en: Standard VST program file
sv: Standard VST program fil

en: Standard Vinyl rpm:
sv: Rpm för standardvinyl:

en: Start
sv: Början

en: Start (or end)
sv: Start (eller slut)

en: Start Date
sv: Startdatum

en: Start Date and Time
sv: Startdatum och -tid

en: Start Scrubbing
sv: Starta scrubbing

en: Start Seeking
sv: Börja söka

en: Start Time
sv: Starttid

en: Start Time:
sv: Starttid:

en: Start and End of Selection
sv: Markeringens början och slut

en: Start and Length of Selection
sv: Markeringens början och längd

en: Start offset:
sv: Startoffset:

en: Start script
sv: Starta skript

en: Start time offset
sv: Offset för starttid

en: Start to &Cursor/Selection Start
sv: Börja vid &markören/markeringens början

en: Start to &Zero
sv: Börja vid &noll

en: Start to Selection &End
sv: Börja vid markeringens &slut

en: Start/End as
sv: Start/slut som

en: Starting phase (degrees)
sv: Startfas (grader)

en: State
sv: Tillstånd

en: Stem plot
sv: Rita ut ihopmixade ljudkällor

en: Step 1
sv: Steg 1

en: Step 2
sv: Steg 2

en: Steps per block are too few for the window types.
sv: Steg per block är för få för fönstertyperna.

en: Steps per block cannot exceed the window size.
sv: Steg per block kan inte överstiga fönsterstorleken.

en: Stereo Linking
sv: Stereo länk

en: Stereo To Mono
sv: Stereo till mono

en: Stereo Wid&th (%):
sv: S&tereobredd (%):

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
sv: Steve Daulton och Bill Wharrie

en: Sto&p
sv: Sto&ppa

en: Stop
sv: Stoppa

en: Stop &Preview
sv: Stoppa &förhandsgranska

en: Stop Scrubbing
sv: Sluta scrubbing

en: Stop Seeking
sv: Sluta söka

en: Stop script
sv: Stoppa skript

en: Stop the Audio First
sv: Stoppa ljudet först

en: Stopped
sv: Stoppades

en: Store Cursor Pos&ition
sv: La&gra markörposition

en: Stream is active ... unable to gather information.
sv: Strömmande är aktivt … kunde inte samla information.

en: Strength
sv: Styrka

en: Stretch
sv: Sträck

en: Stretch Note Track
sv: Sträck notspår

en: Studio Fade Out
sv: Studiouttoning

en: SubCategories: %s
sv: Underkategorier: %s

en: Success
sv: Succé

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
sv: Framgångskriterier 1.4.7 av WCAG 2.0: Misslyckades

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
sv: Framgångskriterier 1.4.7 av WCAG 2.0: Genomfördes

en: Success.~%Files written to:~%~s~%
sv: Lyckades.~%Filer skrivna till:~%~s~%

en: Successfully exported the following %lld file(s).
sv: Exporterade följande %lld fil(er).

en: Support for Other Formats
sv: Stöd för andra format

en: Supported Rates:
sv: Stödjer skala:

en: Swap Channels
sv: &Byt kanaler

en: Swap Stereo &Channels
sv: Byt stereo&kanaler

en: Swapped Channels in '%s'
sv: Bytte kanaler i "%s"

en: Swing amount
sv: Förvrängningsmängd

en: Sync MIDI with Audio
sv: Synkronisera MIDI med ljud

en: Sync-Lock Tracks
sv: Synkroniseringslås spår

en: Synchronize MIDI with Audio
sv: Synkronisera MIDI med ljud

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
sv: Synkroniserar MIDI och ljudspår

en: Syncing
sv: Synka

en: System &Date
sv: System&datum

en: System T&ime
sv: Systemt&id

en: T&ools
sv: &Verktyg

en: T&ools Toolbar
sv: Verktygsfält för v&erktyg

en: T&rack Size
sv: Spårs&torlek

en: T&ransport
sv: &Transport

en: TEST FAILED!!!
sv: TESTET MISSLYCKADES!!!

en: Tag
sv: Tagg

en: Tag:
sv: Tagg:

en: Takes screenshots.
sv: Tar skärmdumpar.

en: Tall Tracks
sv: Långa spår

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
sv: Tango ikongalleri (verktygsfältsikoner)

en: Target Peak:
sv: Målets maxpunkt:

en: Telephone
sv: Telefon

en: Temp Directory Update
sv: Uppdatera temporär katalog

en: Template
sv: Mall

en: Tempo Changed
sv: Tempo ändrat

en: Temporary files directory
sv: Katalog för temporära filer

en: Temporary files directory cannot be on a FAT drive.
sv: Katalog för temporära filer kan inte vara på en FAT drive.

en: Ten Sec
sv: Tio sek

en: Test Data Size (MB):
sv: Storlek på testdata (MB):

en: Test Mode
sv: Testläge

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
sv: Testdatastorleken bör vara mellan 1 - 2000 MB.

en: Text file
sv: Text fil

en: Text files
sv: Textfiler

en: Th&eme:
sv: T&ema:

en: The 'Time Resolution' is too long for the selection.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
sv: "Tidsupplösningen" är för lång för markeringen.
    
    Försök att öka ljudmarkeringen till minst %.1f sekunder
    eller reducera "Tidsupplösningen" till mindre än %.1f sekunder.

en: The Audacity Team
sv: Audacity-teamet

en: The Build
sv: Konstruktion

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
sv: Latensen för MIDI-synthesizer måste var ett heltal

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]] or [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download the Manual]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
sv: Manualen verkar inte vara installerad. Var god [[*URL*|se manualen på Internet]] eller [[http://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| ladda ned manualen]].<br><br>För att alltid se manualen på Internet, ändra "Manualens plats" i gränssnittsinställningarna till "Från Internet".

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
sv: Manualen verkar inte vara installerad. Var god [[*URL*|läs manualen på Internet]].<br><br>För att alltid se manualen på Internet, ändra "Manualens plats" i gränssnittsinställningarna till "Från Internet".
    
    . <a href="*URL*">läs materialet på Internet</a> eller <a href="http://manual.audacityteam.org/o/man/unzipping_the_manual.html"> ladda ned hela manualen</a>.

en: The Repair effect cannot be applied within stretched or shrunk clips
sv: Reparationseffekten kan inte appliceras i stretchade eller krympta clips

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
sv: Reparationseffekten är gjord för att användas på en mycket kort del av skadat ljud (upp till 128 samplingar).
    
    Zooma in och välj en liten bråkdel av en sekund att reparera.

en: The active project already has a time track and one was encountered in the project being imported, bypassing imported time track.
sv: Detta aktiva projekt har redan ett tidsspår och det var med i det importerade projektet, andra tidsspår undantas.

en: The buffer size controls the number of samples sent to the effect on each iteration. Smaller values will cause slower processing and some effects require 8192 samples or less to work properly. However most effects can accept large buffers and using them will greatly reduce processing time.
sv: Bufferstorleken kontrollerar antalet samples som skickas till effekten vid varje upprepning. Mindre värde orsakar långsammare process och några effekter behöver 8192 samples eller mindre för att kunna arbeta normalt. Vissa effekter kan acceptera stora bufferstorlekar och genom att använda dem kan processtiden minskas avsevärt.

en: The codec reported a generic error (EPERM)
sv: Kodec rapporterade ett generiskt fel (EPERM)

en: The codec reported an invalid parameter (EINVAL)
sv: Kodec rapporterade en felaktig parameter (EINVAL)

en: The content you are trying to paste will span across more tracks than you currently have available. Add more tracks and try again.
sv: Innehållet du försöker klistra in kommer att sträcka sig över fler spår än vad du för närvarande har tillgängligt. Lägg till fler spår och försök igen.

en: The entered value is invalid
sv: Det angivna värdet är ogiltigt

en: The file with the shortcuts contains illegal shortcut duplicates for "%s" and "%s".
    Nothing is imported.
sv: Kortkommandofilen innehåller felaktiga kopior för "%s" och "%s".
    Inget importerades.

en: The following commands have had their shortcuts removed, because their default shortcut is new or changed, and is the same shortcut that you have assigned to another command.
sv: Följande kommandon har haft sina egna genvägar raderade, för att deras standardgenvägar är nya eller ändrade, och det är samma genväg som du har tilldelat ett annat kommando.

en: The following configuration file could not be accessed:
    
    	%s
    
    This could be caused by many reasons, but the most likely are that the disk is full or you do not have write permissions to the file. 
    
    You can attempt to correct the issue and then click "Retry" to continue.
    
    If you choose to "Quit Audacity", your project may be left in an unsaved state which will be recovered the next time you open it.
sv: Följande konfigurationsfil kunde inte nås:
    
    %s
    
    Detta kan orsakas av många orsaker, men de mest troliga är att disken är full eller att du inte har skrivbehörighet till filen.
    
    Du kan försöka åtgärda problemet och klicka sedan på "Försök igen" för att fortsätta.
    
    Om du väljer att "Avsluta Audacity", kan ditt projekt lämnas i ett osparat tillstånd som kommer att återställas nästa gång du öppnar det.

en: The following projects were not saved properly the last time Audacity was run and can be automatically recovered.
    
    After recovery, save the projects to ensure changes are written to disk.
sv: Några projekt sparades inte ordentligt förra gången Audacity kördes och kan återskapas automatiskt.
    
    Efter återskapadet, spara projekten för att försäkra dig om att ändringarna sparas på hårddisken.

en: The frequency gain cannot be negative
sv: Frekvensens värde kan inte vara negativt

en: The frequency gain must be an integer
sv: Frekvensen måste vara ett heltal

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
sv: Frekvensens värde måste vara inte mindre än 60dB/dec

en: The full smart clip is %s. Larger sizes will take longer to paste.
sv: Hela smart clip är %s. Större storlekar tar längre tid att klistra in.

en: The gain must be an integer
sv: Förstärkningen måste vara ett heltal

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    	%s
    
    
    Click OK to assign the shortcut to
    
    	%s
    
    instead. Otherwise, click Cancel.
sv: Kortkommandot '%s' är redan tilldelat till:
    
    	%s
    
    
    Klicka på OK för att tilldela kortkommandot till
    
    	%s
    
    
    istället. Om inte, klicka på Avbryt.

en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
sv: Språket du valde, %s (%s), är inte densamma som systemspråket, %s (%s).

en: The maximum frequency must be an integer
sv: Den maximala frekvensen måste vara ett heltal

en: The maximum number of notes must be an integer
sv: Maximala antalet noter måste vara ett heltal

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
sv: Maximala antalet noter måste vara mellan 1..128

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
sv: Den minimala amplituden (dB) måste vara ett heltal

en: The minimum frequency must be an integer
sv: Den minimala frekvensen måste vara ett heltal

en: The module "%s" does not provide a version string.
    
    It will not be loaded.
sv: Modulen "%s" har ingen versionsinformation.
    Den kommer inte att laddas.

en: The module "%s" does not provide any of the required functions.
    
    It will not be loaded.
sv: Modulen "%s" har ingen av de önskade funktionerna.
    
    Den kommer inte att laddas.

en: The module "%s" failed to initialize.
    
    It will not be loaded.
sv: Modulen "%s" misslyckades med att starta.
    
    Den kommer inte att laddas.

en: The module "%s" is matched with Audacity version "%s".
    
    It will not be loaded.
sv: Modulen %s ska matcha Audacity-version %s.
    
    Den kommer inte att laddas.

en: The name %s is a registered trademark.
sv: Namnet %s är ett registrerat varumärke.

en: The project exceeds the maximum size of 4GB when writing to a FAT32 formatted filesystem.
sv: Projektet överskrider maxstorleken på 4 GB när den försöker skriva till ett FAT32 formaterat filsystem.

en: The project failed to open, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
sv: Projektet kunde inte öppnas, förmodligen beroende på för
    liten plats på hårddisken.
    
    %s

en: The project may sound different than intended. %s
sv: Projektet kan låta annorlunda än tänkt. %s

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
sv: Kombinationen av projektets samplingsfrekvens (%d) och bithastigheten (%d kbps)
    stöds inte av filformatet MP3.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
sv: Kombinationen av projektets samplingsfrekvens (%d) och bithastighet (%d kbps)
    stöds inte av det nuvarande filformatet för utmatning.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
sv: Projektets samplingsfrekvens (%d) stöds inte av
    filformatet MP3.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
sv: Projektets samplingsfrekvens (%d) stöds inte av filformatet för den
    nuvarande utmatningen.

en: The project size exceeds the available free space on the target disk.
    
    Please select a different disk with more free space.
sv: Projektets storlek överskrider det tillgängliga utrymmet på måldisken.
    
    Vänligen välj en annan disk med mera utrymme.

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
sv: Detta projekt kunde inte sparas då det angivna namnet skulle orsaka att en annan fil med samma namn skulle skrivas över.
    Försök igen med ett annat namn.

en: The project was not saved because the selected project is open in another window.
    Please try again and select an original name.
sv: Projektet sparades inte eftersom det valda projektet är öppet i ett annat fönster.
    Försök igen med ett annat namn.

en: The project's database failed to reopen, possibly because of limited space on the storage device.
sv: Projektets databas misslyckades med att öppna igen, förmodligen beroende på för lite utrymme på hårddisken.

en: The range must be a positive integer
sv: Intervallet måste vara ett positivt heltal

en: The range must be at least 1 dB
sv: Området måste vara minst 1 dB

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
sv: Samplingsfrekvensen för brusprofilen måste överensstämma med ljudet att bearbetas.

en: The selected file name could not be used
    for Timer Recording because it would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
sv: Det valda filnamnet kunde inte användas
    för timerinspelning eftersom det skulle skriva över ett annat projekt.
    Försök igen och välj ett unikt namn.

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
sv: Det specifika filnamnet kunde inte konverteras beroende på val av Unicode-bokstav.

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
sv: Systemet har upptäckt att en annan instans av Audacity körs.

en: The temporary files directory is on a FAT formatted drive.
    Resetting to default location.
sv: Mappen för tempfiler finns på en FAT-formaterad disk.
    Återställ till standardplats.

en: The tracks selected for recording must all have the same sampling rate
sv: För att spela in på de valda spåren måste alla ha samma samplingsfrekvens

en: The tracks you are attempting to merge to stereo contain clips at
    different positions, or otherwise mismatching clips. Merging them
    will render the tracks.
    
    This causes any realtime effects to be applied to the waveform and
    hidden data to be removed. Additionally, the entire track will
    become one large clip.
    
    Do you wish to continue?
sv: Spåren du försöker slå samman till stereo innehåller klipp på
    olika positioner eller klipp som inte matchar på annat sätt. Slår ihop dem
    kommer att återge spåren.
    
    Detta gör att alla realtidseffekter appliceras på vågformen och
    dolda data som ska tas bort. Dessutom kommer hela banan
    bli ett enda stort klipp.
    
    Vill du fortsätta?

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
sv: Themability är en experimentell funktion.
    
    För att prova den, klicka på "Spara temacache", hitta och ändra sedan bilderna och färgerna i
    ImageCacheVxx.png med en bildredigerare som Gimp.
    
    Klicka på "Läs in temacache" för att läsa in de ändrade bilderna och färgerna tillbaka till Audacity.

en: Theme
sv: Tema

en: Theme Cache - Images && Color
sv: Temacache - Bilder och färg

en: Themes as Cee code written to:
      %s/*%s.
sv: Teman som Cee-kod skrevs till:
      %s/*%s.

en: Themes written to:
      %s/*/%s.
sv: Teman skrivs till:
      %s/*/%s.

en: Themes written to:
      %s/*/Components/.
sv: Tema skrevs till:
      %s/*/Components/.

en: There are no label tracks to export.
sv: Det finns inga etikettspår att exportera.

en: There are not enough tracks selected to accommodate your copied content. Select additional tracks and try again.
sv: Det finns inte tillräckligt många spår valda för att rymma ditt kopierade innehåll. Välj ytterligare spår och försök igen.

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
sv: Det finns tomrum (blanksteg, radbrytningar, tabbmellanrum eller radflöden) i en av objekten. De kommer förmodligen bryta mönstermatchningen. Om du inte vet vad du håller på med rekommenderas du att ta bort tomrummen. Vill du att Audacity tar bort mellanrummen åt dig?

en: There is not enough room available to expand the cut line
sv: Det finns inte tillräcklig plats för att expandera klipplinjen

en: There is not enough room available to generate the audio
sv: Det finns inte tillräcklig plats att skapa ljud

en: There is not enough room available to paste the selection
sv: Det finns inte tillräcklig plats att klistra in markering

en: There is not enough space to stretch the clip to the selected speed
sv: Det finns inte tillräckligt med utrymme för att sträcka ut klippet till den valda hastigheten

en: There is very little free disk space left on %s
    Please select a bigger temporary directory location in
    Directories Preferences.
sv: Det är väldigt lite utrymme som är ledigt på %s
    Vänligen välj plats för en större temporär katalog under Kataloger i Inställningar.

en: There was a problem printing.
sv: Fel uppstod vid utskrift.

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
sv: Det uppstod ett problem med ditt sista val. Om du tror
    att det är en bugg, var vänlig tala om för oss exakt när det uppstod.

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
sv: Ett fel uppstod när I/O-lager för MIDI initialiserades.

en: These are experimental modules. Enable them only if you've read the Audacity Manual
    and know what you are doing.
sv: Dessa moduler är experimentella. Använd bara dem om du har läst Audacitys manual
    och vet vad du gör.

en: These are our support methods:
sv: Dessa är våra sätt att ge support:

en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
sv: Denna fil är sparad i Audacity %s.
    Du använder Audacity %s. Du behöver kanske uppgradera till
    en nyare version för att kunna öppna denna fil.

en: This is not an Audacity project file
sv: Detta är inte en Audacity projektfil

en: This may take several seconds
sv: Detta kan ta flera minuter

en: This parameter file was saved from %s. Continue?
sv: Denna parameterfil sparades från %s. Vill du fortsätta?

en: This plug-in works only with stereo tracks.
sv: Denna insticksmodul fungerar endast med stereospår.

en: This plugin could not be loaded.
    It may have been deleted.
sv: Plugin kunde inte laddas./n
    Den kan ha raderats.

en: This project contained stereo tracks with different sample formats in channels.
sv: Detta projekt innehöll stereospår med olika samplingshastigheter per kanal.

en: This project contained stereo tracks with different sample rates per channel.
sv: Detta projekt innehöll stereospår med olika samplingshastigheter per kanal.

en: This project contained stereo tracks with non-aligned content.
sv: Detta projekt innehöll stereospår med icke-justerat innehåll.

en: This project contains some realtime effect plugins that cannot be found on this system.
sv: Detta projekt innehåller några realtidseffektplugins som inte kan hittas på det här systemet.

en: This project was created with a newer version of Audacity.
    
    You will need to upgrade to open it.
sv: Detta projekt skapades av en tidigare version av Audacity.
    
    Du behöver uppdatera programmet för att kunna öppna filen.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot, but you must save it
    to preserve its contents.
sv: Detta projekt sparades inte rätt sista gången Audacity kördes.
    
    Den har återskapats till den sista versionen, men du måste
    spara den för att bevara innehållet.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot.
sv: Detta projekt sparades inte rätt sista gången Audacity kördes.
    
    Den har återskapats till den sista versionen.

en: This project was saved by Audacity version 1.0 or earlier. The format has
    changed and this version of Audacity is unable to import the project.
    
    Use a version of Audacity prior to v3.0.0 to upgrade the project and then
    you may import it with this version of Audacity.
sv: This project blev sparat av Audacity version 1.0 eller äldre. Formatet har
    ändrats och denna version av Audacity kan inte importera projektet.
    
    Använd en version av Audacity före v3.0.0 för att uppgradera projektet och sedan
    ska du kunna importera det med denna version av Audacity.

en: This recovery file was saved by Audacity 2.3.0 or before.
    You need to run that version of Audacity to recover the project.
sv: Denna återställningsfil sparades av Audacity 2.3.0 tidigare.
    Du behöver köra den versionen av Audacity för att återskapa projektet.

en: This version of Audacity does not support Nyquist plug-in version %ld
sv: Denna version av Audacity har inte stöd för Nyquist-insticksmoduler av version %ld

en: This version of Audacity only allows one time track for each project window.
sv: Denna versionen av Audacity tillåter bara ett tidsspår för varje projektfönster.

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
sv: Denna version av Audacity kompilerades inte med stöd för %s.

en: Threshold
sv: Tröskel

en: Threshold %d dB
sv: Tröskel %d dB

en: Threshold Percentage
sv: Tröskel procent

en: Threshold controls
sv: Tröskelkontroller

en: Threshold level (dB)
sv: Tröskel nivå (dB)

en: Threshold measurement
sv: Tröskel mätvärde

en: Threshold of Clipping (%)
sv: Tröskel för klippning (%)

en: Threshold:
sv: Tröskel:

en: Throw Error
sv: Kasta fel

en: Time
sv: Tid

en: Time Indexed
sv: Indexerad tid

en: Time Shift &Left
sv: Time Shift &Vänster

en: Time Shift &Right
sv: Time Shift &Höger

en: Time Signature
sv: Tid signatur

en: Time Track
sv: Tidspår

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
sv: Tid slutade = %2d tim(mar), %2d minut(er), %.2f sekunder.

en: Time shifted tracks/clips left %.02f seconds
sv: Tidsförsköt spår/klipp åt vänster med %.02f sekunder

en: Time shifted tracks/clips right %.02f seconds
sv: Tidsförsköt spår/klipp åt höger med %.02f sekunder

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
sv: Tid startad = %2d tim(mar), %2d minut(er), %.2f sekunder.

en: Time to check all data (2): %ld ms
sv: Tid för att kontrollera all data (2): %ld ms

en: Time to check all data: %ld ms
sv: Tid för att kontrollera all data: %ld ms

en: Time to perform %d edits: %ld ms
sv: Tid för att utföra %d redigeringar: %ld ms

en: Time:
sv: Tid:

en: Timeline
sv: Tidslinje

en: Timeline Options
sv: Alternativ för Timeline

en: Timeline actions disabled during recording
sv: Tidslinjeåtgärder är inaktiverade under inspelning

en: Timer Recording
sv: Timerinspelning

en: Timer Recording Disk Space Warning
sv: Hårddiskvarning för timerinspelning

en: Timer Recording cannot be used while you have unsaved changes.
    
    Please save or close this project and try again.
sv: Timerinspelning kan inte användas när du har osparade ändringar.
    
    Var god spara eller stäng detta projekt och försök igen.

en: Timer Recording cannot be used with more than one open project.
    
    Please close any additional projects and try again.
sv: Timerinspelning kan inte användas med mer än ett öppet projekt.
    
    Var god stäng alla ytterligare projekt och försök igen.

en: Timer Recording completed.
sv: Timerinspelning slutfördes.

en: Timer Recording stopped.
sv: Timer&inspelning stoppades.

en: Times 2
sv: Tider 2

en: To X:
sv: Till X:

en: To Y:
sv: Till Y:

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
sv: För att tillämpa utjämning måste alla markerade spår ha samma samplingsfrekvens.

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
sv: För att tillämpa ett filter måste alla markerade spår ha samma samplingsfrekvens.

en: To change Spectrogram Settings, stop any
     playing or recording first.
sv: För att ändra spektrograminställningarna, stoppa all
    uppspelning eller inspelning först.

en: To find %s, click here -->
sv: För att hitta %s, klicka här -->

en: To find '%s', click here -->
sv: För att hitta "%s", klicka här -->

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
sv: För att få en gratis kopia av FFmpeg, klicka här -->

en: To get a free copy of LAME, click here -->
sv: För att få en gratis kopia av LAME, klicka här -->

en: To plot the spectrum, all selected tracks must have the same sample rate.
sv: För att plotta spektrumet måste alla valda spår ha samma samplingshastighet.

en: To rpm
sv: Till rpm

en: To stay up to date, you will receive an in-app notification whenever there is a new version of Audacity available to download.
sv: För att hålla dig uppdaterad, kommer du att få ett meddelande när det finns en ny version av audacity som kan laddas ner.

en: To use 'Spectral effects', enable 'Spectral Selection'
    in the track Spectrogram settings and select the
    frequency range for the effect to act on.
sv: För att använda "Spektrumseffekter", aktivera "Spektrumsmarkering"
    i spårets spektrograminställningar och markera
    frekvensintervallet för effekten att tillämpas på.

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
sv: För att använda Rita, zooma in ytterligare tills du ser de individuella ljudsamplingarna.

en: To use this filter curve in a macro, please choose a new name for it.
    Choose the 'Save/Manage Curves...' button and rename the 'unnamed' curve, then use that one.
sv: För att använda denna kurva i ett makro, välj ett nytt namn för den.
    Välj "Spara/Hantera kurvor..."-knappen och döp om den 'namnlösa' kurvan och använd den sedan.

en: To&ggle Spectral Selection
sv: Aktivera/inaktivera spektrumsmarkering

en: Toggle Focuse&d Track
sv: Vä&xla aktuellt spår

en: Token
sv: Bevis

en: Tone
sv: Ton

en: Tone &High (%):
sv: &Maxpunkt för ton (%):

en: Tone &Low (%):
sv: &Minpunkt för ton (%):

en: Tone controls
sv: Tonkontroller

en: Tone duration:
sv: Tonlängd:

en: Too Few Compatible Tracks Selected
sv: För få kompatibla spår valda

en: Too few tracks are selected for recording at this sample rate.
    (Audacity requires two channels at the same sample rate for
    each stereo track)
sv: För få spår är valda för inspelning på denna samplingsfrekvens.
    (Audacity behöver två kanaler med samma samplingsfrekvens för
    varje stereospår)

en: Too many decimal digits
sv: För många decimaler

en: Too many silences detected.~%Only the first 10000 labels added.
sv: För många tystnader upptäcktes.~%Bara de första 10000 etiketter tillagda.

en: Too much audio was selected. Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
sv: För mycket ljud har markerats. Bara de första %.1f sekunderna av ljud kommer analyseras.

en: Tool
sv: Verktyg

en: ToolDock
sv: Fäst verktyg

en: Toolbar
sv: Verktygsfält

en: Toolbars
sv: Verktygsfält

en: Tools
sv: Verktyg

en: Top
sv: Längst upp

en: Total orphan blocks deleted %d
sv: Alla föräldralösa block raderade %d

en: Tr&uncate to:
sv: Tr&unkera till:

en: Tra&nsport
sv: &Transport

en: Track
sv: Spår

en: Track # blocks: %ld
sv: Spår # block: %ld

en: Track %d
sv: Spår %d

en: Track &End
sv: Sp&årets slut

en: Track &Start
sv: S&pårets början

en: Track &Start to Cursor
sv: Från spårets &början till markören

en: Track 0
sv: Spår 0

en: Track 1
sv: Spår 1

en: Track Count:
sv: Antal spår:

en: Track Number
sv: Spårnummer

en: Track Panel
sv: Spårpanel

en: Track Remove
sv: Ta bort spår

en: Track Start to En&d
sv: Spårets &början till slutet

en: Track Title
sv: Spårtitel

en: Track sample rate is too low for this effect.
sv: Spårets samplingsfrekvens är för låg för denna effekt.

en: TrackView
sv: Spårvy

en: Trackpanel
sv: Spårpanel

en: Tracks
sv: Spår

en: Tracks Behaviors
sv: Spårbeteenden

en: Tracks Plus
sv: Spår plus

en: Tracks sorted by name
sv: Spår sorterade efter namn

en: Tracks sorted by time
sv: Spår sorterade efter tid

en: Translators
sv: Översättare

en: Transport &Options
sv: &Transportalternativ

en: Treat missing audio as silence (this session only)
sv: Behandla ljud som saknas som tystnad (endast denna session)

en: Treble
sv: Diskant

en: Treble Boost
sv: Diskant boost

en: Treble Cut
sv: Diskant Klipp

en: Tri&m Audio
sv: Ta &bort ljud

en: Trial %d
sv: Test %d

en: Trial %d
    Failed on Paste.
sv: Test %d
    Misslyckades vid inklistring.

en: Triangle
sv: Triangel

en: Trim Audio
sv: Beskär ljud

en: Trim audio outside selection
sv: Beskär ljud utanför markeringen

en: Trim blank space before first clip
sv: Trimma tom yta före första clip

en: Trim by %.02fs
sv: Trimma med %.02fs

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
sv: Beskärde valda ljudspår från %.2f sekunder till %.2f sekunder

en: Triplets
sv: Trioler

en: Trunc&ate tracks independently
sv: Trun&kera spår oberoende

en: Truncate Detected Silence
sv: Trunkera identifierad tystnad

en: Truncate Silence
sv: Trunkera tystnad

en: Try and load this module?
sv: Prova och läs in denna modul?

en: Try installing FFmpeg.
sv: Pröva att installera FFmpeg./n

en: Turn off dropout detection
sv: Sluta upptäcka signalförluster

en: Type
sv: Typ

en: Type:
sv: Typ:

en: Type: %s
sv: Typ: %s

en: Types:
sv: Typer:

en: U&nmute Tracks
sv: Slå &på spår

en: Unable to Preview.
    
    For the current audio selection, the maximum
    'Time Resolution' is %.1f seconds.
sv: Kunde inte förhandsvisas.
    
    För nuvarande ljudmarkering är den maximala
    "Tidsupplösning" %.1f sekunder.

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
sv: Kunde inte allokera minne när filerna till förinställningarna lästes in.

en: Unable to apply VST3 preset file %s
sv: Kan inte tillämpa VST3 förinställningsfil %s

en: Unable to attach destination database
sv: Kunde inte bifoga databasen för destinationen

en: Unable to create Opus encoder
sv: Det gick inte att skapa Opus encoder

en: Unable to create destination folder
sv: Kan inte skapa destinationsmapp

en: Unable to create shared memory segment.
    
    error code=%d : "%s".
sv: Det gick inte att skapa delat minnessegment.
    
    felkod=%d : "%s".

en: Unable to create target file for writing
sv: Kunde inte skapa målfil att skriva till

en: Unable to determine
sv: Kunde inte fastställas

en: Unable to export - problem creating stream
sv: Kan inte exportera - problem med att skapa strömmande

en: Unable to export - problem initialising
sv: Kan inte exportera - problem med igångstart

en: Unable to export - problem with file
sv: Kan inte exportera - problem med fil

en: Unable to export - problem with packets
sv: Kan inte exportera - problem med paket

en: Unable to export - rate or quality problem
sv: Kan inte exportera - värdefel eller fel kvalité

en: Unable to export.
    Error %s
sv: Kunde inte exportera.
    Fel %s

en: Unable to initialize MP3 stream
sv: Kunde inte initialisera MP3-strömmen

en: Unable to initialize the project file
sv: Kunde inte initialisera projektfilen

en: Unable to load presets file.
sv: Kunde inte läsa in förinställningsfil.

en: Unable to load the "%s" module.
    
    Error: %s
sv: Kan inte ladda "%s" modul
    
    Fel: %s

en: Unable to locate "%s" in your path.
sv: Kunde inte lokalisera "%s" i din sökväg.

en: Unable to open Portmixer
sv: Kan inte öppna portmixer

en: Unable to open genre file.
sv: Kunde inte öppna genrefil.

en: Unable to open target file for writing
sv: Kunde inte öppna målfil att skriva till

en: Unable to parse project information.
sv: Kunde inte analysera projektets information.

en: Unable to parse the waveblock 'start' attribute
sv: Kunde inte analysera ljudblock 'start' attribut

en: Unable to prepare project file command:
    
    %s
sv: Kunde inte förbereda projektfilens kommando:
    
    %s

en: Unable to read %lld samples from %s
sv: Kan inte läsa f%lld samples från %s

en: Unable to read presets file.
sv: Kunde inte läsa förinställningsfil.

en: Unable to read the preset from "%s"
sv: Kunde inte läsa förinställningarna från "%s"

en: Unable to remove autosave information, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
sv: Kunde inte radera autospar information, förmodligen beroende på 
    för lite utrymme på hårddisken.
    
    %s

en: Unable to save %s
sv: Kan inte spara %s

en: Unable to save genre file.
sv: Kunde inte spara genrefil.

en: Unable to set CVBR mode
sv: Det går inte att ställa in CVBR läge

en: Unable to set VBR mode
sv: Det går inte att ställa in CVBR läge

en: Unable to set bandwidth
sv: Det går inte att ställa bandbredd

en: Unable to set bitrate
sv: Kan inte ställa bitrate

en: Unable to set complexity
sv: Det går inte att ställa in komplexitet

en: Unable to store preset in config file
sv: Kunde inte lagra förinställningarna i konfig fil

en: Unable to work with the blockfiles
sv: Kunde inte arbeta med blockfilerna

en: Unable to write OGG page
sv: Kan inte skriva till OGG page

en: Unable to write OGG page header
sv: Kunde inte skriva till OGG page header

en: Unable to write files to directory: %s.
sv: Kan inte spara filer i katalog: %s.

en: Uncategorized
sv: Okategoriserat

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo last change
sv: Ångra senaste ändring

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown built-in command name
sv: Okänt namn på inbyggt kommando

en: Unknown built-in effect name
sv: Okänt namn på inbyggd effekt

en: Unknown error
sv: Okänt problem

en: Unknown format
sv: Okänt format

en: Unlisted
sv: Olistad

en: Unnamed
sv: Namnlös

en: Unrecognized file extension.
sv: Filändelsen kändes inte igen.

en: Unspecified channel order
sv: Ospecificerad kanalordning

en: Unsuitable
sv: Opassande

en: Unsupported file type:
sv: Filtyper som inte stöds:

en: Unsupported sample rate
sv: Samplingsfrekvens stöds inte

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Unused filters:
sv: Oanvända filter:

en: Up
sv: Upp

en: Up &Octave
sv: Upp en &oktav

en: Update display while playing
sv: Uppdatera visning under uppspelning

en: Update notifications
sv: Uppdatering meddelanden

en: Upload error
sv: Fel vid uppladdning

en: Uploading audio...
sv: Laddar upp ljud...

en: Upper Threshold
sv: Övre tröskel

en: Upper speed limit
sv: Övre hastighetsgräns

en: Use &half-wave display when collapsed
sv: Använd &halvvågsvisning vid kollapsad vy

en: Use &hardware to play other tracks
sv: Använd &hårdvara för att spela upp andra spår

en: Use Defaults
sv: Använd standardvärden

en: Use LPC
sv: Använd LPC

en: Use Spectral Prefs
sv: Använd spektruminställningar

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
sv: Använd piltangenter (eller ENTER efter redigering) för att navigera fält.

en: Use dialog for the &name of a new label
sv: Använd dialogruta för den nya etikettens &namn

en: Use mostly Left-to-Right layouts in RTL languages
sv: Använd mestadels vänster-till-höger-utseenden i höger-till-vänster-språk

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
sv: Använd kommandon Ny eller Öppna i pågående instans av
    Audacity för att öppna flera projekt samtidigt.

en: Used Space
sv: Använt diskutrymme

en: Used if 'Number of bars' = 0
sv: Används om "Antal takter" = 0

en: User Interface
sv: Användargränssnitt

en: User Presets
sv: Användarförinställningar

en: Using %lld chunks of %lld samples each, for a total of %.1f MB.
sv: Använder %lld datablock av %lld samplingar vardera, för totalt %.1f MB.

en: Using Label/Track Name
sv: Använd namn på etikett/spår

en: Using:
sv: Används:

en: Using: PortMidi
sv: Använder: PortMidi

en: VBR Mode
sv: VBR Läge

en: VST Effect Options
sv: VST-effektalternativ

en: VST Effects
sv: VST-effekter

en: VST preset files
sv: VST förinställning filer

en: VST3 Effects
sv: VST3 effekter

en: VST3 module error: %s
sv: VST3 modul fel: %s

en: VST3 preset file
sv: VST3 förinställning fil

en: VZoom Bottom:
sv: VZoom längst ned:

en: VZoom Top:
sv: VZoom max:

en: Validation error
sv: Valideringsfel

en: Value
sv: Värde

en: Value (dB)
sv: Värde (dB)

en: Value (linear)
sv: Värde (linjärt)

en: Value Error
sv: Värdesfel

en: Value must not be greater than %s
sv: Värdet får inte vara större än %s

en: Value must not be less than %s
sv: Värdet får inte vara mindre än %s

en: Value not in range: %s to %s
sv: Värdet är inte inom intervallet: %s till %s

en: Value overflow
sv: För stort värde

en: Value range:
    %s to %s
sv: Värdesintervall: 
    %s till %s

en: Value:
sv: Värde:

en: Valve Overdrive
sv: Valve-overdrive

en: Vamp Effects
sv: Vamp-effekter

en: Variable
sv: Variabel

en: Vbr Mode
sv: Vbr läge

en: Velocity
sv: Hastighet

en: Vendor: %s
sv: Utgivare: %s

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Vertical Scale Waveform (dB) range
sv: Intervall för vertikal skalad vågform (dB)

en: Vertical Scrollbar
sv: Vertikalt rullningslist

en: Very High Quality (Slowest)
sv: Mycket hög kvalitet (långsammast)

en: Video frames
sv: Bildrutor

en: View by key
sv: Visa efter tangent

en: View by name
sv: Visa efter namn

en: View by tree
sv: Visa efter träd

en: View by:
sv: Visa som:

en: Vocal I
sv: Sång I

en: Vocal II
sv: Sång II

en: Vocal Reduction and Isolation
sv: Sångreducering och -isolering

en: Vocal Remover
sv: Sångborttagning

en: Volume
sv: Volym

en: Volume and Compression
sv: Volym och komprimering

en: Vorbis version mismatch
sv: Vorbis-version överensstämmer inte

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
sv: WAV, AIFF och andra okomprimerade typer

en: WAVEX and GSM 6.10 formats are not compatible
sv: WAVEX och GSM 6.10 format är inte kompatibla

en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
sv: WCAG 2.0 framgångskriterier 1.4.7 kontrastresultat

en: WCAG2 Fail
sv: WCAG2 misslyckades

en: WCAG2 Pass
sv: WCAG2 genomfördes

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
sv: WMA-filer (version 2, FFmpeg)

en: Wa&veform
sv: Vå&gform

en: Wah Frequency Offse&t (%):
sv: Frekvensoffset för wahwah (%):

en: Wah frequency offset in percent
sv: Frevensoffset för wahwah i procent

en: Wait 5 seconds and capture frontmost window/dialog
sv: Vänta 5 sekunder och ta en skärmbild av fönster/dialogruta

en: Waiting to start recording at:
sv: Väntar på att starta inspelning vid:

en: Warning
sv: Varning

en: Warning - Backup File Detected
sv: Varning - Säkerhetskopia hittades

en: Warning - Empty Project
sv: Varning - Tomt projekt

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
sv: Varning - Saknar aliassammanfattningsfil(er)

en: Warning - Missing Aliased File(s)
sv: Varning - Saknar aliasfil(er)

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
sv: Varning - Saknar ljuddatablockfil(er)

en: Warning - Orphan Block File(s)
sv: Varning - Föräldralösa blockfil(er)

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
sv: Varning - Problem med att läsa sekvenstaggar

en: Warning - Truncating Overlong Block File
sv: Varning - Trunkerar blockfil som är för lång

en: Warning.~%Failed to copy some files:~%
sv: Varning.~%Misslyckades med att kopiera visas filer:~%

en: Warning: No repeats.
sv: Varning: Inga upprepningar.

en: Warning: Overlapping region labels.~%
sv: Varning: Områdesetiketter överlappas.~%

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
sv: Varning: Problem med automatisk återställning

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
sv: Varning: Fönstertyper är inte densamma som för profilering.

en: Warnings
sv: Varningar

en: Warnings only
sv: Endast varningar

en: Watch the [[%s|release video]] or read the [[https://support.audacityteam.org/additional-resources/changelog|changelog]] to learn more!</p>
sv: Titta på [[%s|release video]] eller läs [[https://support.audacityteam.org/additional-resources/changelog|changelog]] för att lära dig mer!</p>

en: Watch video
sv: Se video

en: WavPack Files
sv: WavPack filer

en: WavPack files
sv: WavPack filer

en: Wave Track
sv: Våg spår

en: WaveColor Change
sv: Byt vågfärg

en: Waveform
sv: Vågform

en: Waveform dB &range:
sv: Vågform dB intervall:

en: Waveform type
sv: Vågformstyp

en: Waveforms
sv: Vågformer

en: Waveshaping distortion effect
sv: Vågformad förvrängningseffekt

en: We are unable to prepare this file for uploading.
sv: Vi kan inte förbereda denna fil för uppladdning.

en: We are unable to upload this file. Please try again and make sure to link to your audio.com account before uploading.
sv: Vi kan inte ladda upp den här filen. Försök igen och se till att du länkar till ditt audio.com-konto innan du laddar upp.

en: We strongly recommend that you use our latest stable released version, which has full documentation and support.<br/><br/>
sv: Vi rekommenderar starkt att du använder vår senaste stabila version, som har fullständig dokumentation och support.<br/><br/>

en: We were unable to link your account. Please try again.
sv: Det gick inte att länka till ditt konto. Försök igen.

en: Website and Graphics
sv: Webbplats och grafik

en: Welcome to Audacity version %s
sv: Välkommen till Audacity version %s

en: Welcome to Audacity!
sv: Välkommen to Audacity!

en: Welcome!
sv: Välkommen!

en: Wet &Gain (dB):
sv: Wet-&förstärkning (dB):

en: Wet O&nly
sv: &Endast Wet

en: Wet level
sv: Wet-nivå

en: Wet level (percent)
sv: Wet-nivå (procent)

en: What's new in Audacity %s
sv: Vad är nytt i Audacity %s

en: Wheel-Rotate
sv: Hjulrotering

en: When truncating independently, there may only be one selected audio track in each Sync-Locked Track Group.
sv: Vid oberoende trunkering kan det endast finnas ett markerat ljudspår i varje synkroniseringslåst spårgrupp.

en: Whenever a project depends on other files:
sv: När ett projekt beror på andra filer:

en: Where is %s?
sv: Var hittar man %s?

en: Where is '%s'?
sv: Var hittar man "%s"?

en: White Bkgnd
sv: Vit bakgrund

en: Width of noise band (Hz)
sv: Bredd för brusband (Hz)

en: Width:
sv: Bredd:

en: Window
sv: Fönster

en: Window &size:
sv: Fönster&storlek:

en: Window &type:
sv: Fönster&typ:

en: Window Name:
sv: Fönsternamn:

en: Window Plus
sv: Fönstret plus

en: Window Size
sv: Fönsterstorlek

en: Window Size:
sv: Fönsterstorlek:

en: Window si&ze:
sv: Fönster&storlek:

en: With:
sv: Med:

en: Within:
sv: Inom:

en: Would you like to send a report to help us fix this issue?
sv: Vill du skicka en rapport för att hjälpa oss att fixa detta problem?

en: Writable Sample Track
sv: Skrivbart samplingsspår

en: Write Journal
sv: Skriv loggbok

en: XML data is empty after conversion
sv: XML data är tomt efter omvandlingen

en: XML file
sv: XML fil

en: XML files
sv: XML-filer

en: Year
sv: År

en: Yes
sv: Ja

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of 'LAME for Audacity'.
sv: Du länkar till lame_enc.dll v%d.%d. Denna version är inte kompatibel med Audacity %d.%d.%d.
    Var vänlig och ladda ned den senaste versionen av 'LAME for Audacity'.

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
sv: Du försöker öppna en automatisk skapad backup-fil.
    Detta kan orsaka att data går förlorad.
    
    Vänligen öppna den aktuella Audacity projektfilen istället.

en: You can also read our help on importing [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] and tracks from [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]].
sv: Du kan också läsa vår hjälp om hur man importerar [[http://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#midi|MIDI-filer]] och spår från [[http://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd|ljud-CD]].

en: You can change the directory in %s.
sv: Du kan ändra katalogen i %s.

en: You can help us get Audacity ready for release by joining our [[https://www.audacityteam.org/community/|community]].<hr/><br/><br/>
sv: Du kan hjälpa oss att göra Audacity redo för release genom att gå med i vår [[https://www.audacityteam.org/community/|community]].<hr/><br/><br/>

en: You can only do this when playing and recording are
    stopped. (Pausing is not sufficient.)
sv: Du kan endast göra detta när uppspelning och inspelning
    har stoppats. (Det räcker inte att pausa.)

en: You can only measure one track at a time.
sv: Du kan bara mäta ett spår åt gången.

en: You can turn off app update checking at any time in %s.
sv: Du kan stänga av sökning efter uppdateringar när som helst i %s.

en: You can't delete a preset without name
sv: Du kan inte radera en förinställning utan namn

en: You can't save a preset without a name
sv: Du kan inte spara en förinställning utan namn

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
sv: Du kan inte radera kurvan "namnlös", den är speciell.

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
sv: Du kan inte radera kurvan "namnlös".

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
sv: Du kan inte exportera kurvan "namnlös", den är speciell.

en: You have attempted to Export a WAV or AIFF file which would be greater than 4GB.
    Audacity cannot do this, the Export was abandoned.
sv: Du har försökt att exportera en WAV eller AIFF fil som skulle bli större än 4GB.
    Audacity kan inte göra det..

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
sv: Du har valt ett filnamn med filändelse som programmet inte känner igen.
    Vill du fortsätta?

en: You may not assign a key to this entry
sv: Man kan inte tilldela en tangent till detta

en: You may not have enough free disk space to complete this Timer Recording, based on your current settings.
    
    Do you wish to continue?
    
    Planned recording duration:   %s
    Recording time remaining on disk:   %s
sv: Du kanske inte har tillräckligt mycket ledigt hårddiskutrymme för att slutföra denna timerinspelning baserat på dina nuvarande inställningar.
    
    Vill du fortsätta?
    
    Planerad inspelningslängd:   %s
    Kvarstående inspelningstid på hårddisken:   %s

en: You may resample to one of the rates below.
sv: Du kan återsampla till någon av frekvenserna nedan.

en: You must first select some audio for '%s' to act on.
    
    Ctrl + A selects all audio.
sv: Du måste först markera lite ljud som "%s" ska använda.
    
    Ctrl + A markerar allt ljud.

en: You must first select some audio to perform this action.
    (Selecting other kinds of track won't work.)
sv: Du måste först markera lite ljud för att använda denna
    funktion. (Det går inte att markera andra sorters spår.)

en: You must first select some stereo audio to perform this
    action. (You cannot use this with mono.)
sv: Du måste först markera lite stereoljud för att använda denna
    funktion. (Du kan inte använda detta med mono.)

en: You must select a binding before assigning a shortcut
sv: Du måste välja en koppling innan du väljer kortkommando

en: You must specify a name
sv: Du måste ange ett namn

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
sv: Du måste ange samma fönsterstorlek för stegen 1 och 2.

en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
sv: Du har valt ett spår som inte innehåller ljud. Duckning kan bara bearbeta ljudspår.

en: You will not be able to play midi.
sv: Du kommer inte att kunna spela upp MIDI.

en: You will not be able to play or record audio.
sv: Du kommer inte att kunna spela upp eller spela in ljud.

en: You've specified a file name without an extension. Are you sure?
sv: Du har valt ett filnamn utan extension. Vill du fortsätta?

en: Your batch command of %s was not recognized.
sv: Ditt batchkommando för %s kändes inte igen.

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no 'return' statement.
    For SAL, use a return statement such as:
    	return *track* * 0.1
    or for LISP, begin with an open parenthesis such as:
    	(mult *track* 0.1)
     .
sv: Din kod ser ut som SAL-syntax, men det finns inget "return".
    För SAL, använd en "return", t.ex.:
    	return *track* * 0.1
    eller för LISP, börja med en öppen parentes, t.ex.:
    	(mult *track* 0.1)
     .

en: Your project is now empty.
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Click 'No', Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
    
    Save anyway?
sv: Ditt projekt är nu tomt.
    Sparat projekt kommer inte att ha några spår.
    
    För att spara spår som du hade tidigare:
    Välj "Nej", Redigera > Ångra tills alla spår
    är öppna, välj sedan Arkiv > Spara projekt.
    
    Spara ändå?

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    Some older Audacity projects may not be self-contained, and care 
    is needed to keep their external dependencies in the right place.
    New projects will be self-contained and are less risky.
sv: Ditt projekt är för tillfället oberoende; det förlitar sig inte på några externa ljudfiler. 
    
    Vissa äldre Audacityprojekt är kanske inte oberoende, och behöver
    därför man medvetet behåller de externa filerna på rätt plats.
    Nya projekt har inte detta problemet.

en: Zoom &In
sv: Zooma &in

en: Zoom &Normal
sv: &Återställ zoom

en: Zoom &Out
sv: Zooma &ut

en: Zoom &Toggle
sv: Vä&xla zoomning

en: Zoom Default
sv: Standardzoom

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Zoom Reset
sv: Återställ zoom

en: Zoom Toggle
sv: Växla zoom

en: Zoom default
sv: Standardzoom

en: Zoom in on Point
sv: Zooma in på punkt

en: Zoom in on a Range
sv: Zooma in på intervall

en: Zoom out on a Range
sv: Zooma ut på en område

en: Zoom out one step
sv: Zooma ut ett steg

en: Zoom to Fit
sv: Zooma in för inpassning

en: Zoom to Selection
sv: Zooma till markering

en: Zoom waveform in or out
sv: Zooma in eller ut vågform

en: [-inf]
sv: [-oändl]

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
sv: [Varning: Nyquist returnerade felaktig sträng i UTF-8 som omvandlades hit som Latin-1]

en: [[help:Quick_Help|Quick Help]]
sv: [[help:Snabbhjälp|Quick Help]]

[ctx: application preferences]
en: &Check for updates
sv: &Kolla uppdateringar

en: audio or project file name
sv: ljud- eller projektfilnamn

en: audio sample value analysis
sv: värdesanalys av ljudsamling

en: bar
sv: takt

en: bar:beat
sv: takt:taktslag

en: bar:beat:tick
sv: takt:taktslag:tick

en: beat
sv: taktslag

en: buffer too small
sv: buffer för liten

en: bytes
sv: byte

en: centiseconds
sv: centisekunder

[ctx: change pitch]
en: &from
sv: &från

[ctx: change pitch]
en: &to
sv: &till

[ctx: change pitch]
en: from
sv: från

[ctx: change pitch]
en: to
sv: till

[ctx: change speed]
en: &from
sv: &från

[ctx: change speed]
en: &to
sv: &till

[ctx: change speed]
en: from
sv: från

[ctx: change speed]
en: to
sv: till

[ctx: change tempo]
en: &from
sv: &från

[ctx: change tempo]
en: &to
sv: &till

[ctx: change tempo]
en: from
sv: från

[ctx: change tempo]
en: t&o
sv: t&ill

en: clip not moved
sv: klipp flyttades inte

[ctx: color]
en: White
sv: Vit

[ctx: command]
en: Silence
sv: Tystnad

[ctx: crash reporter button]
en: &Don't send
sv: &Skicka inte

[ctx: crash reporter button]
en: &Send
sv: &Skicka

en: dB Gain
sv: dB-förstärkning

en: dB Limit
sv: db-gräns

en: decades
sv: årtionden

[ctx: device]
en: Interface
sv: Gränssnitt

en: display Audacity version
sv: visa Audacity-version

[ctx: dither]
en: Triangle
sv: Triangel

en: end
sv: slutet

en: error: File "%s" specified in header but not found in plug-in path.
sv: fel: Filen "%s" som specificerades in sidhuvudet men hittades inte i insticksmodulens sökväg.

en: f&rom
sv: f&rån

en: file has changed the number of channels in the middle.
sv: Filen har ändrat antalet kanaler i mitten.

en: film frames (24 fps)
sv: filmbildrutor (24 fps)

en: from (Hz)
sv: från (Hz)

en: from Octave
sv: från oktav

[ctx: generator]
en: Silence
sv: Tystnad

en: here
sv: här

en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
sv: hh:mm:ss + CDDA-bildrutor (75 fps)

en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
sv: hh:mm:ss + tappade NTSC-bildrutor

en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
sv: hh:mm:ss + otappade NTSC-bildrutor

en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
sv: hh:mm:ss + PAL-bildrutor (25 fps)

en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
sv: hh:mm:ss + filmbildrutor (24 fps)

en: hh:mm:ss + hundredths
sv: hh:mm:ss + hundratal

en: hh:mm:ss + milliseconds
sv: hh:mm:ss + millisekunder

en: hh:mm:ss + samples
sv: hh:mm:ss + samplingar

en: hundredths of cents
sv: hundratals cent

en: indeterminate
sv: obestämd

en: internal error
sv: internt fel

en: invalid argument
sv: ogiltigt argument

en: invalid header
sv: ogiltig rubrik

en: invalid packet
sv: ogiltigt paket

en: invalid state
sv: ogiltigt tillstånd

en: invalid stream structure
sv: ogiltig strömmande struktur

en: invalid timestamp
sv: ogiltig tidsstämpel

en: linear
sv: linjär

en: memory allocation has failed
sv: minnesallokering misslyckades

en: milliseconds
sv: millisekunder

en: milliseconds (time of one analysis)
sv: millisekunder (tid från en analys)

en: no error
sv: inga fel

en: no label track
sv: inget etikettspår

en: no label track at or below focused track
sv: inget etikettspår på eller under aktuellt spår

en: no labels in label track
sv: inga etiketter i etikettspår

[ctx: noise]
en: Brownian
sv: Brun

[ctx: noise]
en: Pink
sv: Rosa

[ctx: noise]
en: White
sv: Vit

en: not an Opus file
sv: är inte en Opus fil

en: not implemented
sv: ej implementerat

en: not pressed
sv: inte nedtryckt

en: nyx_error returned from %s.
sv: nyx_error returnerades från %s.

en: octaves
sv: oktaver

en: our Privacy Policy
sv: ¨vår privatpolicy

en: perceived loudness
sv: hörbar loudness

en: plug-in
sv: insticksmodul

[ctx: plug-ins]
en: Enable this plug-in?
     | Enable these plug-ins?
sv[0]: Aktivera denna/dessa insticksmoduler?
sv[1]: Aktivera dessa insticksmoduler?

en: point labels
sv: punktetiketter

[ctx: preference]
en: Recording
sv: Inspelning

en: pressed
sv: nedtryckt

en: region labels
sv: områdesetiketter

en: run self diagnostics
sv: kör självdiagnostik

en: same as left-drag
sv: samma som Vänsterdra

en: same as right-drag
sv: samma som Högerdra

en: same as select tool
sv: samma som markeringsverktyget

en: same as zoom tool
sv: samma som zoomverktyget

en: sample data
sv: samplingsdata

en: samples
sv: samplingar

en: seconds
sv: sekunder

en: seconds + milliseconds
sv: sekunder + millisekunder

en: semitones + cents
sv: halvtoner + cent

en: set max disk block size in bytes
sv: ändra maximal storlek för diskblock i byte

[ctx: spectrum prefs]
en: Color (Roseus)
sv: Färg (Roseus)

[ctx: spectrum prefs]
en: Color (classic)
sv: Färg (Klassisk)

[ctx: spectrum prefs]
en: Grayscale
sv: Gråskala

[ctx: spectrum prefs]
en: Inverse grayscale
sv: Inverterad gråskala

[ctx: spectrum prefs]
en: Sche&me:
sv: Sche&ma:

en: start
sv: början

en: stream is not seekable
sv: Strömmen är inte sökbar

en: t&o
sv: t&ill

en: this help message
sv: detta hjälpmeddelande

en: thousandths of decades
sv: tusentals årtionden

en: thousandths of octaves
sv: tusentals oktaver

en: to (Hz)
sv: till (Hz)

en: to Octave
sv: till oktav

en: unavailable - above location doesn't exist
sv: otillgänglig - platsen ovan finns inte

en: unnamed
sv: namnlös

en: unsupported version
sv: Versionen stöds inte

en: untitled
sv: namnlös

[ctx: update dialog]
en: &Install update
sv: &Installera uppdatering

[ctx: update dialog]
en: &Skip
sv: &Avbryt

[ctx: update dialog]
en: Audacity %s is available!
sv: Audacity %s finns tillgänglig!

[ctx: update dialog]
en: Can't open the Audacity download link.
sv: Kan inte öppna Audacitys nerladdningslänk.

[ctx: update dialog]
en: Error checking for update
sv: Fel vid sök efter uppdateringar

[ctx: update dialog]
en: Error downloading update
sv: Fel vid nedladdning av uppdatering

[ctx: update dialog]
en: Read more on GitHub
sv: Läs mer på GitHub

[ctx: update dialog]
en: Unable to connect to Audacity update server.
sv: Kan inte koppla upp mot Audacitys uppdateringsserver.

[ctx: update dialog]
en: Update Audacity
sv: Uppdatera Audacity

[ctx: update dialog]
en: Update data was corrupted.
sv: Uppdaterad data var korrupta.

[ctx: waveform]
en: Triangle
sv: Triangel

en: zero
sv: noll

en: ~%~%Right Channel.~%~%
sv: ~%~%Höger kanal.~%~%

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale.~%~
                         Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
sv: ~a   ~a~%~aSamplingshastighet: ~a Hz. Samplingsvärden på skalan ~a.~%~
                         Bearbetad längd: ~a samplingar ~a sekunder.~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz.~%Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
sv: ~a   ~a~%~aSamplingshastighet: ~a Hz.~%Bearbetad längd: ~a samplingar ~a sekunder.~a

en: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
sv: ~a linjär, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: ~a linear, ~a dB.
sv: ~a linjär, ~a dB.

en: ~a samples.
sv: ~a samplingar.

en: ~a seconds.
sv: ~a sekunder.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                             frequencies are both ~a Hz).~%~
                             Please select a frequency range.
sv: ~aBandbredden är noll (de över och undre~%~
                             frekvenserna är båda ~a Hz).~%~
                             Välj ett frekvensintervall.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                           frequencies are both ~a Hz).~%~
                           Please select a frequency range.
sv: ~aBandbredden är noll (de över och undre~%~
                           frekvenserna är båda ~a Hz).~%~
                           Välj ett frekvensintervall.

en: ~aCenter frequency must be above 0 Hz.
sv: ~aCenterfrekvensen måste vara över 0 Hz.

en: ~aData written to:~%~a
sv: ~aData skrevs till:~%~a

en: ~aFrequency selection is too high for track sample rate.~%~
                            For the current track, the high frequency setting cannot~%~
                            be greater than ~a Hz
sv: ~aFrekvensvalet är för högt för spårets samplingshastigheten.~%~
                            För nuvarande spår kan inte inställningen högfrekvens~%~
                            vara större än ~a Hz

en: ~aHigh frequency is undefined.
sv: ~aHög frekvens är odefinierad.

en: ~aLow frequency is undefined.
sv: ~aLåg frekvens är odefinierad.

en: ~aNotch filter parameters cannot be applied.~%~
                          Try increasing the low frequency bound~%~
                          or reduce the filter 'Width'.
sv: ~aParametrarna för notchfilter kan inte tillämpas.~%~
                          Försök att öka lågfrekvensens gräns~%~
                          eller reducera filtret "Width".

en: ~aPercentage values cannot be more than 1000 %.
sv: ~aProcentvärden kan inte vara större än 1000 %.

en: ~aPercentage values cannot be negative.
sv: ~aProcentvärden kan inte vara negativa.

en: ~aPlease select frequencies.
sv: ~aVar god välj frekvenser.

en: ~aRegion length = ~a seconds.
sv: ~aOmrådeslängd = ~a sekunder.

en: ~adB values cannot be more than +100 dB.~%~%~
                                          Hint: 6 dB doubles the amplitude~%~
                                          -6 dB halves the amplitude.
sv: ~adB-värden får inte vara mer än +100 dB.~%~%~
                                           Tips: 6 dB fördubblar amplituden~%~
                                           -6 dB halverar amplituden.

en: ~a~%Sample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale. ~a.~%~aLength processed: ~a ~
                      samples, ~a seconds.~%Peak amplitude: ~a (linear) ~a dB.  Unweighted RMS: ~a dB.~%~
                      DC offset: ~a~a
sv: ~a~%Samplingshastighet: ~a Hz. Samplingsvärden på skalan ~a. ~a.~%~aBearbetad längd: ~a ~
                      samplingar, ~a sekunder.~%Maximal amplitud: ~a (linjär) ~a dB.  Unweighted RMS: ~a dB.~%~
                      DC-offset: ~a~a

en: ~a~a ~a at intervals of ~a seconds.~%
sv: ~a~a ~a i intervaller på ~a sekunder.~%
